Σκιάθος Διακοπες στην Σκιαθο

Xarikleiad

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
γεια σας!φιλια απο Κυπρο!!θα επισκεφτω μαζι με τον συζυγο μου την σκιαθο τελος μηνα για μια βδομαδα.Θα ηθελα προτασεις-ιδεες για παραλιες, εστιατορια, μπαρακια που μπορουμε να παμε!Ευχαριστωωω
 

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
γεια σας!φιλια απο Κυπρο!!θα επισκεφτω μαζι με τον συζυγο μου την σκιαθο τελος μηνα για μια βδομαδα.Θα ηθελα προτασεις-ιδεες για παραλιες, εστιατορια, μπαρακια που μπορουμε να παμε!Ευχαριστωωω
Καλώς ήρθατε στο forum. Η Σκιάθος ήταν ο δικός μου περσινός προορισμός για 5 μέρες. Δεν έχω να σας δώσω ονόματα και διευθύνσεις γιατί δυστυχώς δε κράτησα αποκόμματα για να έχω έστω να θυμάμαι. Όμως θα σας δώσω κάποιες πληροφορίες γενικές.
Καταρχήν το νησί είναι μικρό. Σε μία ημέρα το βλέπετε όλο γύρω γύρω αν διαθέτετε δικό σας αυτοκίνητο. Όσον αφορά τη χώρα απλώνεται σε δύο λόφους με τις εκκλησίες σήμα κατατεθέν για το κάθε ένα, είναι γραφική μεν στον ένα λόφο που βρίσκεται πάνω από το παλιό λιμάνι και εκσυγχρονίζεται στο λόφο πάνω από το νέο λιμάνι και όσο απλώνεται προς τα έξω.
Όσον αφορά τις παραλίες επίσης θα τη χωρίζαμε νοητά σε δύο κομμάτια το βόρειο και άγριο μέρος της με κύματα αλλά ολοκάθαρα νερά, χωρίς να στερείται φυσικούς κόλπους απάνεμους όπως αυτός του Κάστρου και το νότιο μέρος της με τις ήσυχες παραλίες χωρίς κύμα με πρώτη και πιο δημοφιλή γενικότερα τις Κουκουναριές με μεγάλη επισκεψιμότητα ρώσικων γκρούπ, για τη νεολαία που θέλει beach-bar με δυνατή μουσική τη Βρωμόλιμνο (δεν είναι ο τύπος της παραλίας που εμένα με έλκει, όχι τόσο λόγω της φασαρίας όσο της φυσικής ομορφιάς - μέτρια προς κακή θα έλεγα), τη μικρή και τη μεγάλη μπανάνα αν αγαπάτε το γυμνισμό και άλλες πολλές κατά μήκος του νότιου μέρους του νησιού αρκετά αξιόλογες, οι περισσότερες οργανωμένες, με ποοοοολυυυυυυυ μεγάλα κενά για ελεύθερη διαμονή. Ρίξτε μία ματιά εδώ: http://travelgallery.gr/poi/42/1/σκιαθος-παραλιες
και μία ματιά στο δικό μου άλμπουμ εδώ μέσα με φωτογραφίες από το νησί. ΜΗ κολυμπήσετε στη παραλία μέσα στη Χώρα. Είναι βρώμικη και ακατάλληλη για μπάνιο. Πηγαίνετε όμως μια βόλτα το απόγευμα ίσα για να περπατήσετε και να δείτε και αυτή τη πλευρά της πόλης, κατεβαίνοντας το μονοπατάκι μέσα στα πεύκα. Προς τα εκεί μέσα σε ένα στενό, κάπου πήρε το μάτι μου ένα εστιατόριο που θα δοκίμαζα το φαγητό του αν δεν έφευγα την επόμενη.
Το φαγητό τώρα: δε δοκίμασα σε πολλά γιατί τη πρώτη κιόλας μέρα μέσα στα στενά βρήκα ένα οικογενειακό μεζεδοπωλείο με φρέσκο μικρό ψάρι (αλλά και μια μέρα που τον άφησα να μου φέρει ότι νομίζει εκείνος καλύτερο και μου έφτιαξε μύδια με ρύζι και σαρδέλες στη σχάρα ψητές έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη και πολύ πολύ χορτασμένη, είχε μεγάλες μερίδες) - στο συγκεκριμένο μαγαζί ο μόνος ''ξένος'' που έτρωγε εκεί κάθε μεσημέρι ήμουν εγώ, δε θυμάμαι δυστυχώς όνομα, κρίμα.
Μπαράκια: έχει πολλά, στο λιμάνι κυρίως, τα οποία μένουν ανοικτά μέχρι 2 ( και πολύ λέω) και μόνο κανα δυό δουλεύουν μέχρι πρωίας. Γενικότερα δε γνωρίζω τι έχετε στο μυαλό σας για διασκέδαση, ωστόσο είναι ''ήσυχα'' θα έλεγα, δεν έχει το τρελό κλάμπιγκ (σε αντίθεση με πιο παλιά που όπως πληροφορήθηκα αργότερα ήταν η Μύκονος των Σποράδων, τώρα καμία σχέση). Μου άρεσε πολύ το δημοτικό καφενείο μέσα στο Μπούρτζι, εξυπηρέτηση άψογη, τιμές φυσιολογικές (βέβαια εδώ κρατώ μια επιφύλαξη γιατί δε ξέρω τι είναι το φυσιολογικό για το καθένα) και μουσική lounge τη πρώτη φορά που πήγα, jazz τη δεύτερη, εμένα μου άρεσε, αλλά και πάλι είναι υποκειμενικό.
Αφιερώστε σίγουρα μία μέρα στο γύρο του νησιού με το βαρκάκι (βγάλτε εισιτήριο από τη προηγούμενη κάνοντας τη βόλτα σας στο λιμάνι για να μη ξυπνήσετε πολύ πρωί καθώς έχουν αναχώρηση νομίζω στις 9 αλλά αν δεν έχεις εισιτήριο πρέπει να είσαι εκεί μισή ώρα νωρίτερα και ποιος κάθεται μετά στη βάρκα μέσα στον ήλιο μέχρι να φύγει - όπως επίσης φροντίστε να έχετε σταμπάρει νωρίτερα ή καλύτερα ρωτήστε για το ποιές καφετέριες ανοίγουν νωρίς ή σαντουιτσάδικα γιατί στις 8:30 το πρωί τα πιο πολλά είναι κλειστά και θα μείνετε χωρίς πρωινό αν δεν έχετε στο ξενοδοχείο)
Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω περισσότερο!
Καλές διακοπές!
Καλώς να μας έρθετε και να το ευχαριστηθείτε!
 

Christos_Rib

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπερα...καλως σας βρηκα στο φορουμ ειμαι καινουριο μελος...ειμαι 18 χρονων και ειμαστε μια παρεα 3 ατομα και σκεφτομαστε να παμε στην σκιαθο...γενικα εμεις θελουμε να παμε 21-27 αυγουστου και φοβομαστε μηπως δν εχει αρκετο κοσμο γτ κυριως για αυτο τον λογο παμε και για νυχτερινη ζωη αλλα και για τις παραλιες...καποιος που ξερει να μου ελεγε την γνωμη του...ευχαριστω προκαταβολικα
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
θελουμε να παμε 21-27 αυγουστου και φοβομαστε μηπως δν εχει αρκετο κοσμο
Nεκρα τελειως, ουτε γατα δε κυκλοφορεί στους δρομους. 14 εως 16 αυγουστου ειναι ο κοσμος :p. Προφανώς και αστειεύομαι, χαμός θα γίνεται, κοιταχτε απλα να κλεισετε απο νωρις δωματιο. Καλως ορισες!
 

Christos_Rib

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστω πολυ...στην αρχη που το διαβασα αγχωθηκα τοσο πολυ:bleh::bleh:.
Ναι θα κλεισουμε απο την επομενη εβδομαδα εχουμε βρει καλες προσφορες δν θα εχουμε θεμα...Μηπως ξερεις που μπορω να δω γενικα τι events εχει ολο το καλοκαιρι?
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Ευχαριστω πολυ...στην αρχη που το διαβασα αγχωθηκα τοσο πολυ:bleh::bleh:.
Ναι θα κλεισουμε απο την επομενη εβδομαδα εχουμε βρει καλες προσφορες δν θα εχουμε θεμα...Μηπως ξερεις που μπορω να δω γενικα τι events εχει ολο το καλοκαιρι?
Τι events θες?δε ειναι μυκονος που πρεπει να χεις κλεισει ξαπλωστρες και εισοδους σε club βδομαδες πριν...εχει ενα σημειο με τα clubs(απ οσο θυμαμαι 3-4 σε μια σειρα ολα)τα οποια μ ενα search στ google βρισκεις ονοματα και απο κει ενημερωσου απο τις σελιδες τους στο φμπ!παραλιες στο bananista(αν ειναι ακομα ανοικτο)ειναι παρα πολυ ωραια και αρχιζει με μουσικες κλπ απο το μεσημερι και κουκουναριες με υπεροχα νερα!κοσμο θα χει φουλ ιδιαιτερα φοιτητοκοσμο!και μην σου πω κλεισε απο σημερα γιατι μεχρι τν επομενη βδομαδα,παιζει ή να μην βρεις ή να ανεβουν οι τιμες(την εχω πατησει ετσι)
 

Christos_Rib

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστω πολυ...βασικα εκλεισα ηδη αλλα ναι απο οτι βλεπω αμα το αφηναμε δν θα βρισκαμε τιποτα...Ειχα δει οτι το bananistas παλια ειχε φερει κτ γνωστους και γλυκαθηκα...αλλα τελικα και το μπανανιστας εχει κλεισει απο οτι ειδα απο περυσι ωστοσο και παλι καλα θα ειναι...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Ευχαριστω πολυ...βασικα εκλεισα ηδη αλλα ναι απο οτι βλεπω αμα το αφηναμε δν θα βρισκαμε τιποτα...Ειχα δει οτι το bananistas παλια ειχε φερει κτ γνωστους και γλυκαθηκα...αλλα τελικα και το μπανανιστας εχει κλεισει απο οτι ειδα απο περυσι ωστοσο και παλι καλα θα ειναι...
Νυχτερινι ζωη εχει παντως φουλ,μην αγχωνεσε!ψαξε στο ιντερνετ ισως εχουν ανοιξει αλλα μαγαζια στυλ μπανανιστας σ αλλες παραλιες και εχει εκει events
 

paliakos

Member
Μηνύματα
68
Likes
163
Καλησπέρα σε όλους. Θα βρισκομαι Σκιάθο με τη γυναίκα μου 21-28 Ιουλίου.. Απο φιλοξενία είμαστε μια χαρά,(να ναι καλά οι φίλοι ) αφου θα φιλοξενηθουμε σε μια πανέμορφη βιλα στις Κουκουναριες. Είμαι κατά του αυτοκινήτου σε νησί έτσι θα κινουμαστε με μηχανή.Ειχα πάει Σκιάθο πριν 15 χρόνια και ομολογώ δε θυμάμαι πολλα.Μπορει κάποιος αν έχει την καλοσυνη να μου πει 3-4 must πράγματα που πρεπει να κανω-δω; Μια παραλια, ενα αξιοθέατο, ενα καλο μαγαζι; Ευχαριστώ πολύ.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλησπέρα σε όλους. Θα βρισκομαι Σκιάθο με τη γυναίκα μου 21-28 Ιουλίου.. Απο φιλοξενία είμαστε μια χαρά,(να ναι καλά οι φίλοι ) αφου θα φιλοξενηθουμε σε μια πανέμορφη βιλα στις Κουκουναριες. Είμαι κατά του αυτοκινήτου σε νησί έτσι θα κινουμαστε με μηχανή.Ειχα πάει Σκιάθο πριν 15 χρόνια και ομολογώ δε θυμάμαι πολλα.Μπορει κάποιος αν έχει την καλοσυνη να μου πει 3-4 must πράγματα που πρεπει να κανω-δω; Μια παραλια, ενα αξιοθέατο, ενα καλο μαγαζι; Ευχαριστώ πολύ.
Στις κουκουναριες οπου και θα μενεις θα χεις την τελεια παραλια!που να τρεχεις αλλου?αντε και Αγια Ελενη...για βολτες και μαγαζια θα πρεπει να πας κεντρο μερια και αναλογως τι θες και θα βρεις
 

lekond

Member
Μηνύματα
85
Likes
418
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Η πιο όμορφη παραλία του νησιού είναι τα Λαλάρια, όμως είναι προσβάσιμη μόνο με τα καραβάκια που κάνουν το γύρο του νησιού με αφετηρία το παλιό λιμάνι. Εφόσον πάτε για μια βδόμαδα, μία μέρα σίγουρα θα άξιζε να την αφιερώσετε στο γύρο αυτό (αν θυμάμαι καλά περιλαμβάνει και την παραλία Αγία Ελένη και το νησάκι Τσουγκριά)
 

paliakos

Member
Μηνύματα
68
Likes
163
Γνωριζω ότι οι κουκουναριες ειναι πανέμορφη παραλία, ειδα και τις κρουαζιερες και σιγουρα θα αφιερώσουμε 1 μερα πηγαινοντας ειτε τον γύρο του νησιού ειτε μια βολτα σε Σκόπελο-Αλονησο. Ευχαριστώ πολυ για τις απαντησεις σας..Ενα ποτακι τη νύχτα να υποθεσω μονο στο κεντρο; Καποιο αξιοθέατο; Ενα καλο ταβερνακι;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.800
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom