Σκιάθος Διακοπες στη Σκιαθο...?

Dimitris149

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας παιδια,σκεφτομαι να παω σκιαθο φετος με τους φιλους μου κ θελω οσοι εχουν παει να μου δωσουν χρησιμες πληροφοριες.Ξερω οτι ειναι πανεμορφο νησι αλλα δισταζουμε ως προς το οικονομικο..:/ Εχω ακουσει οτι ειναι αρκετα ακριβο νησι αληθευει?οι τιμες για διαμονη που κυμαινονται?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Καταρχάς καλωσήρθες!
Λοιπόν, η Σκιάθος είναι πανέμορφο νησί και θεωρώ ότι είναι ιδανική για παρέες του ίδιου φύλου. Έχει εξαιρετική νυχτερινή ζωή, ωραίες παραλίες και γενικά δεν είναι ακριβότερη από πολλά άλλα νησιά...
Το καλύτερο είναι να μείνετε στη χώρα και μπορείτε είτε να νοικιάσετε αυτοκίνητο, είτε να χρησιμοποιήσετε συγκοινωνία (ανάλογα και με το πόσα άτομα θα είστε).
Για το οικονομικό μη σε τρομάζει, και στη Νέα Υόρκη μπορείς να τη βγάλεις με σχετικά λίγα χρήματα (που λέει ο λόγος) και στην "Κάτω Ραχούλα" να ξοδέψεις τ' άντερά σου... Θέμα επιλογών είναι, κατά τη γνώμη μου!
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Στη Σκιάθο κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει λόγος να νοικιάσεις αμάξι.Το λεωφορείο από τη χώρα μέχρι κουκουναριές(την τελευταία δηλαδή στάση) κάνει μισή ώρα.Τα δρομολόγια είναι πολύ συχνά.Για νυχτερινή ζωή δεν θα σου πω διότι πήγα με το αμόρε Σεπτέμβρη και τα περισσότερα clubs ήταν κλειστά.Στις μαξιλάρες πάντως ήταν πολύ όμορφα θα τις δείτε δεν υπάρχει περίπτωση αλλά για ένα daquiri φράουλα,ακόμα το θυμάμαι,12Ε!Αυτό που δεν πρέπει να χάσετε είναι το γύρο του νησιού με καραβάκι.Σε πάει και σε μία παραλία που για μένα είναι κορυφαία.Και τα νερά και το τοπίο που είναι σεληνιακό.Αναφέρομαι στα Λαλάρια.Από εκεί και πέρα οι Κουκουναριές νομίζω υπερτιμημένες ενώ μου άρεσε πολύ και η παραλία Μπανάνα.
 

Simos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Η Σκιάθος είναι σαφέστατα ένας από τους πιο όμορφους καλοκαιρινούς προορισμούς στο Αιγαίο και αυτό γιατί συνδυάζει τα πάντα και με γενναιοδωρία.

Για παράδειγμα είναι κατάλληλη για έντονη νυχτερινή ζωή ενώ ταυτόχρονα μια οικογένεια με μικρά παιδιά δεν κανένα απολύτως πρόβλημα. Η νότια πλευρά του νησιού είναι πλήρως τουριστικά αξιοποιημένη ενώ η βόρεια είναι άγρια και κυρίως ερημική.

Είναι μικρό νησί και μπορείς να πας εύκολα και γρήγορα παντού. Εξαίρεση είναι οι βόρειες-μακρινές παραλίες καθώς και κάποιες παραλίες που πας μόνο με σκάφος.

Το μέρος αξίζει όπως και να το δεις.

Πολλές πληροφορίες μπορείς να βρεις και εδώ: Καλωσορίσατε! | DestinationSkiathos.Com
 

maria <3

Member
Μηνύματα
81
Likes
11
Συμφωνώ με τον greg thess. Η μπανάνα είναι απ τις ωραιότερες παραλίες του νησιού. Εμείς αφου περάσαμε απο βρωμόλυμνο, κουκουναριές , καστρο, καταλήξαμε στο οτι η μπανανα ηταν η καλύτερη και κάθε μέρα ήμασταν εκει! Τη βόλτα με το καραβάκι μην τη χάσεισ με τπτ!!!!!! τα λαλαρια είναι απ τις ωραιότερες παραλίες!!! Όσο για τις τιμές, το έχω γράψει κ σε αλλο θέμα για τη Σκιαθο, είναι το φ θ η ν ό τ ε ρ ο νησί που έχω πάει! βέβαια είχα πάει το 2008 αλλά πόσο μπορεί να άλλαξε μέσα σε 3 χρονια?? Εμείς μέναμε σε ένα φτηνό ξενοδοχείο λίγο έξω απ τη χώρα, τπτ το ιδιαίτερο αλλα πολύ καθαρο.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.321
Likes
1.795
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Είχα πάει στην προ-Mama Mia εποχή αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα έχει αλλάξει κάτι τραγικά. Μέναμε σε κάτι δωμάτια στην Χώρα 2 λεπτά από το λιμάνι,όχι κάτι ιδιαίτερο αλλά καθαρό και δίναμε 15Αύγουστο 45ευρώ το τρίκλινο. Με το λεωφορείο φθηνά και ειλικρινά χωρίς καμιά ταλαιπωρία πήγαμε σε όλες τις παραλίες.(Νόμιζω την καλύτερη συγκοινωνία από όλα τα νησιά που έχω πάει). Το φαγητό ήταν σε καλές τιμές αν και θυμάμαι ότι δεν με είχε ενθουσιασει.Αξίζουν οι εκδρομές με το καραβάκι τουλ. ο γυρος του νησιού αν και πρέπει να ξυπνήσεις στις 6 και η νυχτερινή ζωή είναι ωραία, έχει και τα club τύπου Πάρου έχει και την ήσυχη πλευρά με τις μαξιλάρες. Και εγω πιστεύω ότι για παρέα είναι καλή επιλογή!Η γνώμη βρείτε δωμάτιο μέσα στην Χώρα
 

venga

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Είχα πάει στην προ-Mama Mia εποχή αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα έχει αλλάξει κάτι τραγικά. Μέναμε σε κάτι δωμάτια στην Χώρα 2 λεπτά από το λιμάνι,όχι κάτι ιδιαίτερο αλλά καθαρό και δίναμε 15Αύγουστο 45ευρώ το τρίκλινο. Με το λεωφορείο φθηνά και ειλικρινά χωρίς καμιά ταλαιπωρία πήγαμε σε όλες τις παραλίες.(Νόμιζω την καλύτερη συγκοινωνία από όλα τα νησιά που έχω πάει). Το φαγητό ήταν σε καλές τιμές αν και θυμάμαι ότι δεν με είχε ενθουσιασει.Αξίζουν οι εκδρομές με το καραβάκι τουλ. ο γυρος του νησιού αν και πρέπει να ξυπνήσεις στις 6 και η νυχτερινή ζωή είναι ωραία, έχει και τα club τύπου Πάρου έχει και την ήσυχη πλευρά με τις μαξιλάρες. Και εγω πιστεύω ότι για παρέα είναι καλή επιλογή!Η γνώμη βρείτε δωμάτιο μέσα στην Χώρα

coco γεια σου !! θυμάσαι μήπως πώς λεγόταν το ενοικιαζόμενο που έμενες? θα πάω με 2 φίλες μου και ψάχνουμε κάτι οικονομικό !
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.321
Likes
1.795
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
coco γεια σου !! θυμάσαι μήπως πώς λεγόταν το ενοικιαζόμενο που έμενες? θα πάω με 2 φίλες μου και ψάχνουμε κάτι οικονομικό !
Θα προσπαθήσω να βρω το τηλ αν το έχω κρατήσει και θα σου στειλω
 

Meredith

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη ή Βαρκελώνη...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Λος Άντζελες
Παιδιά έχει πάει κανείς Σκιάθος γενικά πέρσι-φέτος? Ψάχνω να βρω ένα τρίκλινο μέσα στη χώρα όμως (φτηνο όμως 60-70 ευρώ) αλλά δυσκολεύομαι..

τι κακό και αυτό .. ουφ.. αν έχετε καμιά πρόταση για διαμονή είναι ευπρόσδεκτη :)
 

pink_sand

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Οι ωραιότερες διακοπές μου μέχρι φέτος! Το καλύτερο νησί για παρέα! Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα. Μόνο το ποτό λίγο πιο ακριβό, αλλά όλα αξίζουν δεν υπάρχει λόγος να το σκέφτεται κανείς. Το μόνο κακό είναι ότι η παρέα μου προτίμησε να πάμε με καραβάκι σκόπελο κ αλόννησο, οπότε δεν έχω δει τα λαλάρια. Το βλέπω πάντως σαν λόγο για να ξαναπάω. Από παραλίες χαμός στη μπανάνα, τέλεια! Κ στη βρωμόλιμνο που κάνεις κ γυμναστική μες στη θάλασσα. Μέναμε τρία άτομα στο villa matoula, 70?/ημέρα. Μια χαρά ήταν! Είμαι σίγουρη πως άμα πας, θα περάσεις κ εσύ τέλεια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.724
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom