Περού Ερωτήσεις για Περού

erodios

Member
Μηνύματα
88
Likes
248
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δε νομίζω ότι η απάντηση του @Yorgos ήταν επιθετική, σε αντίθεση με τη δική σου @travel_lover, ούτε ότι βαριέται ν' απαντήσει, μια και το 'χει κάνει άπειρες φορές για διάφορους προορισμούς συμπεριλαμβανομένου και του δικού σου λίγο πιο πάνω.
 

Grigorismok

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους,ονομάζομαι Γρηγόρης και είμαι καινούργιος στο φόρουμ.Ειμαι λάτρης των μακρινών ταξιδιών και οπότε μου δίνεται η ευκαιρία πηγαίνω.Ετσι λοιπόν Θα πάω στο Περού μαζι με την κοπελα μου(ειμαστε φοιτητες)και θα ήθελα να ρωτήσω μερικές πληροφορίες για εκει.
Αρχικά θα πάμε Δεκέμβρη και θα επιστρέψουμε Ιανουάριο.Τι καιρό θα έχει και τι ενδυμασία χρειαζόμαστε?
Θέλουμε να πάμε στο ματσου πιτσου με το τρένο και ψάχνω να βρω εταιρίες που προσφέρουν φοιτητική έκπτωση αλλα τα εχουνε λίγο μπερδεμένα.Με συγχωρείτε για το μακροσκελές κείμενο απλώς πλησιάζουν οι μέρες και όσο να Ναι θέλω να τα έχω οργανωμένα όλα.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Γρηγόρης
 
Μηνύματα
235
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Καλησπέρα Γρηγόρη,

Δυστυχώς δεν έχω παει Περού για να σου δώσω πληροφορίες.
Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να διαβάσεις όλες τις ιστορίες που έχουν γράψει τα μέλη του φορουμ που έχουν πάει στο Περού. Θα βρείς πολλές πληροφορίες

Ακολούθα το παρακάτω link
https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Κ-Νότια-Αμερική.61/?prefix_id=78
 

Isi

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους,ονομάζομαι Γρηγόρης και είμαι καινούργιος στο φόρουμ.Ειμαι λάτρης των μακρινών ταξιδιών και οπότε μου δίνεται η ευκαιρία πηγαίνω.Ετσι λοιπόν Θα πάω στο Περού μαζι με την κοπελα μου(ειμαστε φοιτητες)και θα ήθελα να ρωτήσω μερικές πληροφορίες για εκει.
Αρχικά θα πάμε Δεκέμβρη και θα επιστρέψουμε Ιανουάριο.Τι καιρό θα έχει και τι ενδυμασία χρειαζόμαστε?
Θέλουμε να πάμε στο ματσου πιτσου με το τρένο και ψάχνω να βρω εταιρίες που προσφέρουν φοιτητική έκπτωση αλλα τα εχουνε λίγο μπερδεμένα.Με συγχωρείτε για το μακροσκελές κείμενο απλώς πλησιάζουν οι μέρες και όσο να Ναι θέλω να τα έχω οργανωμένα όλα.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Γρηγόρης
Για τον καιρο δεν μπορω να σου απαντησω με σιγουρια γιατι ειχα παει μαρτιο αλλα επισης παιζει ρολο και αν θα κανετε καποιο trekking πχ! Γιατι τα υψομετρα ειναι μεγαλα στο περου και ισως χρειαστειτε διαφορετικα ρουχα αναλογα το μερος. Οσο για το τρενο δεν γνωριζω για φοιτητική εκπτωση αλλα ξερω πως οταν πηγαμε εμεις ειχε μια εταιρια για αλλοδαπους η οποια εχει τρεις κατηγοριες τρενων και τιμών. Αν με ρωτας ειναι ολα πανακριβα για τοσο μικρο ταξιδι και για αυτα που σου προσφερουν αλλα ειναι μονοπωλειο οποτε δεν τους ενδιαφέρει να εχουν καλυτερες τιμες. Υπάρχει και αλλο τρενο πολυ πιο οικονομικο αλλα ειναι μονο για τους ντοπιους! Υπάρχει και η λυση του αυτοκινήτου (+αρκετο περπατημα βεβαια) αλλα θα χρειαστει να πατε απο δρομους με χωμα σε μεγάλο ποσοστο και δεν ξερω ειναι πολυ καλη ιδεα μιας και η μιση διαδρομη και το Aquas calientes ειναι στο κομματι της ζουγκλας και εχει συχνα βροχες. Δυστυχως η επισκεψη στο ματσου πικτσου απο την αρχη της μεχρι το τελος της ειναι πανάκριβη.. Αλλα πανεμορφη και μοναδικη!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλώς ήρθες.

Για τις εκπτώσεις δεν ξέρω Νάσου πω, αλλά η εποχή που πάτε, χωρίς να καθιστά την επίσκεψη απαραίτητα αδύνατη, είναι η συγκριτικά χειρότερη. Έχει βροχές επειδή είναι καλοκαίρι και αυτό προκαλεί landslides, κλείνουν δρόμοι, πέφτουν γέφυρες, τα τρεκ δύσκολα κλπ. Μου έχει τύχει να κλειστουμε στο Ματσου Πιτσου και να μας βγάλει ο στρατός με ελικόπτερο. Σε άλλη περίσταση το Γενάρη δεν μπορέσαμε να βγούμε από το Κουσκο λόγω κατολίσθησης με τις βροχοπτώσεις.

Αν είχα τη δυνατότητα θα πήγαινα άλλη εποχή.
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
105
Likes
275
Καλησπέρα σε όλους,ονομάζομαι Γρηγόρης και είμαι καινούργιος στο φόρουμ.Ειμαι λάτρης των μακρινών ταξιδιών και οπότε μου δίνεται η ευκαιρία πηγαίνω.Ετσι λοιπόν Θα πάω στο Περού μαζι με την κοπελα μου(ειμαστε φοιτητες)και θα ήθελα να ρωτήσω μερικές πληροφορίες για εκει.
Αρχικά θα πάμε Δεκέμβρη και θα επιστρέψουμε Ιανουάριο.Τι καιρό θα έχει και τι ενδυμασία χρειαζόμαστε?
Θέλουμε να πάμε στο ματσου πιτσου με το τρένο και ψάχνω να βρω εταιρίες που προσφέρουν φοιτητική έκπτωση αλλα τα εχουνε λίγο μπερδεμένα.Με συγχωρείτε για το μακροσκελές κείμενο απλώς πλησιάζουν οι μέρες και όσο να Ναι θέλω να τα έχω οργανωμένα όλα.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Γρηγόρης
Καλησπέρα φίλε μου
Αυτή η περίοδος που θα πας είναι η καλύτερη.Εγω βρέθηκα στο Περου 15 Δεκέμβρη μέχρι 15 Γενάρη .Πάντα φορούσα T shirt και ενα αντιανεμικο αδιαβροχο.Στο περου εχει μικροκλιματα αλλα οπου και αν πας αυτη την περιοδο δεν χρειαζεσε βαρυ ρουχισμο.Στο Machu Picchu και στο Iquitos θυμαμαι ψιχαλιζε για 10-20 λεπτα και μετα εβγαζε ηλιο και αυτες οι εναλλαγες συνεβαιναν συχνα μεσα στην ημερα.Για μενα μην παρεις κατι βαρυ αν χρειαστεις μπορεις να αγορασεις απο μαγαζια με artesanias αυτες τις πολυχρωμες ζακετες απο Αλπακα η Λαμα(Llama= Γιαμα) να τα εχεις και σαν ενθυμιο.Πριν λιγες μερες μιλησα με εναν φιλο εκει και μου ειπε οτι επιασε ζεστη 25 βαθμους.Απλα μπορει να πετυχεις και λιγο ηλιο στην Λιμα γτ ολο τον χρονο ειναι συνεφιασμενη αλλα δεν βρεχει ποτε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.719
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom