Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
πως έχω μαρκάρει 3 προορισμους:Σιφνος,Σαντορίνη και Ναξος...
Εγώ πάλι Βαγγελάκη μου θα σου έλεγα: Το έτερον ήμισυ τί προτιμάει από τα τρία? 🙂 Σαν καλό "ιπποτικο" αγόρι, άσε την τελική επιλογή στην κοπέλα για τις πρώτες σας διακοπές 😉. Προσωπικά για πρώτες ζευγαρο- διακοπές 18χρονων θα έδινα λίγα extra credits στη Σαντορίνη. Αλλά, είπαμε .... ο,τι πει η κοπέλα😉
 
Μηνύματα
9
Likes
3
Καλησπέρα σε όλους καταρχας...θα ήθελα λίγη βοηθεια λοιπον...θέλω να πάω διακοπές με την κοπέλα μου(οι πρώτες μας) και ειμαστε 18 χρονων χωρίς διπλωμα οποτε θα περιορίστουμε στη βοηθεια των ταξί και της συγκοινωνίας...Ποια θεωρείτε καλύτερη επιλογή λοιπον? Σιφνο η Ναξο? Περα από αυτή τη παραμετρο θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας απο αποψη γραφικότητας ομορφιάς φαγητού και διασκέδασης και ποιο θεωρείτε πιο ιδανικο !Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχεις ξαναρωτήσει εδώ και έχεις λάβει ήδη κάποιες απαντήσεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.281
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.281
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για Κέρο πώς πάμε, ξέρει κανείς; Είδα και το ντοκιμαντέρ της Cosmote TV κι ενθουσιάστηκα.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Για Κέρο πώς πάμε, ξέρει κανείς; Είδα και το ντοκιμαντέρ της Cosmote TV κι ενθουσιάστηκα.
Όταν ήμουν το 2011 στη Σχοινούσα υπήρχε ένα υπέροχο εκδρομικό καραβάκι η Αιολία. Κάποιες ημέρες την εβδομάδα πήγαινε ημερήσια εκδρομή στην Κέρο!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Αν λέμε το ίδιο, που έπαιξε και στο National Geographic (έδειχνε πλάνα και από το Δασκαλιό, και από Κουφονήσια) εντυπωσιάστηκα και εγώ.

Τελικά, έχω μπερδευτεί. Καταλήξατε κάπου?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.281
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν λέμε το ίδιο, που έπαιξε και στο National Geographic (έδειχνε πλάνα και από το Δασκαλιό, και από Κουφονήσια) εντυπωσιάστηκα και εγώ.

Τελικά, έχω μπερδευτεί. Καταλήξατε κάπου?
Εγώ αποφασίζω, το έτερον δε θέλει να ξέρει καν πού θα πάμε "gia na einai ekplixos" :haha: (πριν λίγο μου ζήτησε για αύριο να της κάνω σούπα με karotos kai melopatatos" , το δεύτερο είναι οι γλυκοπάτάτες).

Νομίζω Αμοργό και Κουφονήσια, συν 1-2 μέρες σε κάτι τύπου Δονούσα-Σχοινούσα-Ηρακλειά, δεν ξέρω τι προσφέρουν ακριβώς αυτά, δεκτές προτάσεις. Οπως το βλέπω πάει για 4 Αμοργό, 3 Κουφονήσια, 2 σε κάποιο μικρότερο, νομίζω 3 νησιά σε 9 μέρες είναι υπέραρκετά, δεν είμαστε και του ατέλειωτου αράγματος, βαριόμαστε.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.924
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Νομίζω Αμοργό και Κουφονήσια, συν 1-2 μέρες σε κάτι τύπου
Επιτέλους δείξατε λίγη σοβαρότητα στην επιλογή. :haha:
Πέρα από τη πλάκα ότι καλύτερο.

πάει για 4 Αμοργό, 3 Κουφονήσια, 2 σε κάποιο μικρότερο
5 Αμοργό, 2 Κουφονήσι κι αν με ρωτάς που θα έβαζα τις άλλες δύο θα σου έλεγα τη Δονούσα.
Εξαρτάται βασικά τι θέλετε. Η Δονούσα είναι πιο όμορφη από τα υπόλοιπα, τρομερές παραλίες, καλό σχετικά φαγητο. Η Σχοινούσα είναι μακράν η καλύτερη της «γειτονιάς» σε κουζίνα, αποτελώντας προορισμό και για πολλούς σκαφάτους και η Ηρακλειά η λιγότερο διάσημη αλλά πολύ αυθεντική.
Οι αποστάσεις είναι γελοίες. Αμοργός-Κουφονήσι 20 λεπτά με το γρήγορο. Αμοργός-Δονούσα ή Δονούσα-Κουφονήσι, μια ώρα με το express skylopnichtis Skopelitis.
Αναχώρηση επιστροφή λογικά από Νάξο ε;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.281
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επιτέλους δείξατε λίγη σοβαρότητα στην επιλογή. :haha:
Πέρα από τη πλάκα ότι καλύτερο.


5 Αμοργό, 2 Κουφονήσι κι αν με ρωτάς που θα έβαζα τις άλλες δύο θα σου έλεγα τη Δονούσα.
Εξαρτάται βασικά τι θέλετε. Η Δονούσα είναι πιο όμορφη από τα υπόλοιπα, τρομερές παραλίες, καλό σχετικά φαγητο. Η Σχοινούσα είναι μακράν η καλύτερη της «γειτονιάς» σε κουζίνα, αποτελώντας προορισμό και για πολλούς σκαφάτους και η Ηρακλειά η λιγότερο διάσημη αλλά πολύ αυθεντική.
Οι αποστάσεις είναι γελοίες. Αμοργός-Κουφονήσι 20 λεπτά με το γρήγορο. Αμοργός-Δονούσα ή Δονούσα-Κουφονήσι, μια ώρα με το express skylopnichtis Skopelitis.
Αναχώρηση επιστροφή λογικά από Νάξο ε;
Η Νάξος έχει αυτή τη στιγμή 4.000 μίλια και 19 ευρώ, τσάμπα, αυτή σκεφτόμαστε. Αν έχουμε έξτρα μέρες ίσως περάσουμε κανένα βράδυ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.924
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Η Νάξος έχει αυτή τη στιγμή 4.000 μίλια και 19 ευρώ, τσάμπα, αυτή σκεφτόμαστε. Αν έχουμε έξτρα μέρες ίσως περάσουμε κανένα βράδυ.
Ναι σε όλα, μη το σκέφτεστε.
Ιδανικότερο σημείο για αρχή και τέλος αυτού του τουρ δεν υπάρχει, πόσο μάλλον αν βγει και διανυκτέρευση.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Εγώ μόνο για τα Κουφονήσια θα είχα μια μικρή επιφύλαξη λόγω μικρού μεγέθους και πολύ κόσμου, αλλά εξαρτάται και από την περίοδο φυσικά.
Κι εμείς κάτι αντίστοιχο θα κάνουμε, Αστυπαλαια Αμοργο και τελικώς Νάξο, αφού δεν υπήρχε καράβι για Πατμο. Θα έχουμε και αυτοκίνητο και σκοπεύουμε να γυρίσουμε πολύ σε χωριά κτλ. Θα πάμε και εμβολιασμένοι όπως φαίνεται όποτε απ το φθινόπωρο ποιος μας πιάνει (πλην καμίας μετάλλαξης από Ινδία)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.625
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom