Κροατία Βοήθεια για Ζαγκρεμπ

Titi07

Member
Μηνύματα
16
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ουγγαρία Σουηδία
Καλησπέρα, στα τέλη του Μάη σκοπεύω να επισκεφθω την προτευουσα της Κροατίας, το Ζάγκρεμπ. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω (διοτι βρίσκομαι σε διλλημα) είναι, να προτιμήσω να μείνω σε ένα κατάλυμα το οποίο θα απέχει 25 λεπτα με τα μέσα απο το κέντρο της πόλης με πιο οικονομική διαμονή ή να προτιμήσω ένα πιο ακριβό κατάλυμα, ωστε να έχω πιο κοντα το κεντρο;
Γενικά αν κάποιος έχει εικόνα της συγκοινωνίας όσο αφορά το οικονομικό κομμάτι, άλλα και γενικότερα και μπορεί να μου την μεταφέρει θα το εκτιμούσα πάρα πολύ!:hug:
 

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
703
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Καλησπέρα, στα τέλη του Μάη σκοπεύω να επισκεφθω την προτευουσα της Κροατίας, το Ζάγκρεμπ. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω (διοτι βρίσκομαι σε διλλημα) είναι, να προτιμήσω να μείνω σε ένα κατάλυμα το οποίο θα απέχει 25 λεπτα με τα μέσα απο το κέντρο της πόλης με πιο οικονομική διαμονή ή να προτιμήσω ένα πιο ακριβό κατάλυμα, ωστε να έχω πιο κοντα το κεντρο;
Γενικά αν κάποιος έχει εικόνα της συγκοινωνίας όσο αφορά το οικονομικό κομμάτι, άλλα και γενικότερα και μπορεί να μου την μεταφέρει θα το εκτιμούσα πάρα πολύ!:hug:
25 λεπτά με τα μέσα από το κέντρο μου φαίνεται πολύ, αν θες πες μας που βρήκες να δούμε.
Νομίζω ότι το να μείνεις εκτός της περιοχής που σου δείχνω στη φωτό από κάτω, δεν αξίζει.
Screenshot_20220506_024657.jpg

Όσον αφορά τα ΜΜΜ, τα τραμ θα σε καλύψουν άνετα, έχει συχνά και σχεδόν παντού. Οι τιμές των εισιτηρίων έχουν ως εξής:
•4 kuna (day) if you buy a ticket in advance from an authorized vendor or ZET shop (30 min duration)
•7 kuna (day) if you buy a ticket in advance from an authorized vendor or ZET shop (60 min duration)
•10 kuna (day) if you buy a ticket in advance from an authorized vendor or ZET shop (90 min duration)
•6 kuna (day) if you buy a ticket aboard bus/tram (30 min duration)
•10 kuna (day) if you buy a ticket aboard bus/tram (60 min duration)
•15 kuna (day/night) if you buy a ticket aboard bus/tram (90 min duration)
•30 kuna for unlimited travel within a 24-hour period (1 day)
•70 kuna for unlimited travel within a 72-hour period (3 days)
Children up to 7 years can ride for free as long as they are accompanied by an adult. Up to three children under 7 can ride with one adult. If an adult is traveling with four or more children, they would need to pay for a ticket for the fourth child and beyond.

Εισιτήρια αγοράζεις από τα TISAK (είναι σαν περίπτερα) γιατί αν βγάλεις μέσα στο τραμ κοστίζει περισσότερο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
ή να προτιμήσω ένα πιο ακριβό κατάλυμα, ωστε να έχω πιο κοντα το κεντρο;
Συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλλήσαντα, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μείνεις εκτός κέντρου σε μια πόλη σαν το Ζάγκεμπ.
Θα βρεις αρκετά οικονομικά δωμάτια και διαμερίσματα στο κέντρο της πόλης με λίγο ψάξιμο, είναι πολύ εύκολος προορισμός.
Τσέκαρε αυτό για παράδειγμα, έμεινα το περασμένο Γενάρη με 30€ σε ιδιωτικό δωμάτιο, με πρωινό.
 

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Μήπως γνωρίζετε πόσο κοστίζει το ταξί από το κέντρο του Ζάγκρεμπ μέχρι το αεροδρόμιο;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μήπως γνωρίζετε πόσο κοστίζει το ταξί από το κέντρο του Ζάγκρεμπ μέχρι το αεροδρόμιο;
Γύρω στα 11-13 ευρώ κοστίζει το Uber για την αντίστοιχη διαδρομή (που συνήθως είναι όχημα ταξι), όντας προτιμότερο απ' ότι έλεγαν και οι ντοπιοι, μιας και τα ταξί χρεώνουν αρκετά περισσότερο.
 

chrisp3154

Member
Μηνύματα
7
Likes
6
Μήπως γνωρίζετε πόσο κοστίζει το ταξί από το κέντρο του Ζάγκρεμπ μέχρι το αεροδρόμιο;
Αρχές Απριλίου που ήμουν στο Ζάγκρεμπ, η διαδρομή από το αεροδρόμιο έως το κέντρο (οδός ul Nikole Tesle) με Uber κόστισε 118 kuna = 15.7€
 
Μηνύματα
90
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
ελβετια
Ονειρεμένο Ταξίδι
φιλανδια
Γειά σας παιδιά σκέφτομαι για 3 βραδιά Ζάγκρεμπ τέλος Αυγούστου, είναι πολλά για την συγκεκριμένη πόλη? Επίσης μια ημερήσια εκδρομή κάπου κοντά?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Γειά σας παιδιά σκέφτομαι για 3 βραδιά Ζάγκρεμπ τέλος Αυγούστου, είναι πολλά για την συγκεκριμένη πόλη? Επίσης μια ημερήσια εκδρομή κάπου κοντά?
Όπως λογικά ήδη θα έχεις δει οι περισσότεροι κάνουν ημερήσια στη Σλοβενία για να πάνε λίμνη Bled & Ljubljana. Είναι μια καλή περίπτωση μιας και το Ζάγκρεμπ μπορείς να το εξαντλήσεις σε δύο μέρες. Υπάρχουν ακόμα κοντινότερες περιοχές με λεωφορείο (Varazdin, Samobor κ.α.) που μπορείς να δεις για κοντύτερα.
 

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
703
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Γειά σας παιδιά σκέφτομαι για 3 βραδιά Ζάγκρεμπ τέλος Αυγούστου, είναι πολλά για την συγκεκριμένη πόλη? Επίσης μια ημερήσια εκδρομή κάπου κοντά?
Όπως τα λέει ο @psilos3 από πάνω + Plitvice National Park το οποίο είναι εκπληκτικό, απλά καλοκαίρι θα έχει πολύ κόσμο.
Εγώ με 3,5 μέρες (4 διανυκτερεύσεις), Κυριακή μεσημέρι με Πέμπτη πρωί, έκανα μια ημερήσια σε Plitvice, μια σε Ljubljana με Lake Bled και 1,5 μέρα Zagreb. Όλες οι ημερήσιες με τρένα και λεωφορεία, απλά με πολύ πρωινό ξύπνημα, αν έχετε αυτοκίνητο ακόμα πιο εύκολα.
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Όπως λογικά ήδη θα έχεις δει οι περισσότεροι κάνουν ημερήσια στη Σλοβενία για να πάνε λίμνη Bled & Ljubljana. Είναι μια καλή περίπτωση μιας και το Ζάγκρεμπ μπορείς να το εξαντλήσεις σε δύο μέρες. Υπάρχουν ακόμα κοντινότερες περιοχές με λεωφορείο (Varazdin, Samobor κ.α.) που μπορείς να δεις για κοντύτερα.
Υπάρχει κάποιο ταξιδιωτικό που να οργανώνει ημερήσια εκδρομή από το Ζάγκρεμπ? (Για Λουμπλιάνα και λίμνη Μπλεντ).
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Υπάρχει κάποιο ταξιδιωτικό που να οργανώνει ημερήσια εκδρομή από το Ζάγκρεμπ? (Για Λουμπλιάνα και λίμνη Μπλεντ).
Δε μπορώ να σε βοηθήσω γιατί το έψαχνα χωρίς τουριστικό, με διαμονή Σλοβενία και επίσκεψη από εκεί. Πιθανολογώ ότι θα έχει, δε γνωρίζο κάποιο όμως.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.621
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Υπάρχει κάποιο ταξιδιωτικό που να οργανώνει ημερήσια εκδρομή από το Ζάγκρεμπ? (Για Λουμπλιάνα και λίμνη Μπλεντ).
Το κάνεις μόνος σου. Flix Bus για Λιουμπλιάνα κ από κει δικό τους λεωφορείο για τη Μπλεντ.
Δεν βγαίνει όμως σε μια μέρα και τα δύο.
Μέχρι πέρσι που πήγα εγώ τουλάχιστον υπήρχει σημαντική καθυστέρηση στα σύνορα, άγνωστο γιατί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom