Δονούσα Διαμονή σε Σχοινούσα Δονούσα και Ηρακλειά

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
Παίδες καλησπέρα

Κανονίζω από το τώρα τις καλοκαιρινές μου διακοπές και σκέφτομαι να τις περάσω σε μικρά νησάκια του αιγαίου. Σκέφτομαι λοιπόν να πάω Κουφονήσια Σχοινούσα Δονούσα και Ηρακλειά. Για τα Κουφονήσια ξέρω ήδη από τώρα που θα μείνω μιας και πήγα και πέρυσι και έμεινα σε κάτι πολύ όμορφα σπιτάκια. Για τα άλλα 3 νησάκια όμως δυσκολεύομαι λίγο να βρω πληροφορίες στο internet για διαμονή. Έχει κανείς να μου προτείνει κάτι καλό;; ..τηλέφωνα ιστοσελίδες κτλ…;;


Ευχαριστώ
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Σκηνή και sleeping bag σε ερημική παραλία... ο καλύτερος τρόπος να δεις τις μικρές Κυκλάδες! ;)
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Σκηνή και sleeping bag σε ερημική παραλία... ο καλύτερος τρόπος να δεις τις μικρές Κυκλάδες! ;)
Τι παίζει τη σήμερον ημέρα από αυτής της άποψης; Έχεις πάει τα τελευταία χρόνια με σκηνή; Να έχουμε υπ' όψιν...
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Τι παίζει τη σήμερον ημέρα από αυτής της άποψης; Έχεις πάει τα τελευταία χρόνια με σκηνή; Να έχουμε υπ' όψιν...
Δυστυχώς δεν γνωρίζω μετά βεβαιότητος για το τι παίζει πλέον. Έγραψα το προηγούμενο μήνυμα κυρίως αναπολόντας ένα καλοκαίρι πριν 6-7 χρόνια.

Χωρίς να θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου, φαντάζομαι πως σε Κάτω Κουφονήσι, Δονούσα και Ηρακλειά δεν θα έχουν αλλάξει και πολλά πράγματα και πως ακόμα μπορείς να βρεις μια ερημική παραλία να μείνεις χωρίς να ενοχλείς και να ενοχλείσαι από κανέναν. Στη Σχοινούσα ίσως να είναι λίγο πιο δύσκολο ενώ στο Άνω Κουφονήσι δυστυχώς αυτή η δυνατότητα έχει χαθεί προ πολλού.

Αν έχει πάει κάποιος πρόσφατα ας μας ενημερώσει γιατί και μένα με ενδιαφέρουν οι εξελίξεις στο θέμα.
 

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
Χωρίς να θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου, φαντάζομαι πως σε Κάτω Κουφονήσι, Δονούσα και Ηρακλειά δεν θα έχουν αλλάξει και πολλά πράγματα και πως ακόμα μπορείς να βρεις μια ερημική παραλία να μείνεις χωρίς να ενοχλείς και να ενοχλείσαι από κανέναν. Στη Σχοινούσα ίσως να είναι λίγο πιο δύσκολο ενώ στο Άνω Κουφονήσι δυστυχώς αυτή η δυνατότητα έχει χαθεί προ πολλού.

Αν έχει πάει κάποιος πρόσφατα ας μας ενημερώσει γιατί και μένα με ενδιαφέρουν οι εξελίξεις στο θέμα.
Δυστυχώς στο πάνω Κουφουνήσι τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφεις…έχει γίνει πολύ κοσμικό και τον Ιούλιο πέρυσι δεν βρίσκαμε ούτε τραπέζι για να τσιμπήσουμε το βράδυ όποτε κάτι ανάλογο φαντάσου και στις παραλίες… Στο κάτω Κουφονήσι όμως τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά ..Υπήρχαν μερικές ερημικές παράλιες που κάνουν ελεύθερο κάμπινγκ και απ’οτι έμαθα ο κύριος που έχει το ταβερνάκι, το μοναδικό του νησιου, επιτρέπει σε όποιον θέλει να πάει και να κάνει κάμπινγκ στο χωράφι του που είναι κοντά στην παράλια..
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Στο κάτω Κουφονήσι όμως τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά ..Υπήρχαν μερικές ερημικές παράλιες που κάνουν ελεύθερο κάμπινγκ και απ’οτι έμαθα ο κύριος που έχει το ταβερνάκι, το μοναδικό του νησιου, επιτρέπει σε όποιον θέλει να πάει και να κάνει κάμπινγκ στο χωράφι του που είναι κοντά στην παράλια..
Και τότε που είχα πάει εγώ έτσι ήταν, αν πήγαινες να ρωτήσεις σε άφηνε να στήσεις εκεί. Το ιδανικό κατά τη γνώμη μου στο Κάτω Κουφονήσι είναι σε απόμακρη παραλία και να υπάρχει κάποιος με φουσκωτό να πηγαίνει κάθε λίγες μέρες για προμήθειες. :)
 

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
Και τότε που είχα πάει εγώ έτσι ήταν, αν πήγαινες να ρωτήσεις σε άφηνε να στήσεις εκεί. Το ιδανικό κατά τη γνώμη μου στο Κάτω Κουφονήσι είναι σε απόμακρη παραλία και να υπάρχει κάποιος με φουσκωτό να πηγαίνει κάθε λίγες μέρες για προμήθειες. :)
Πολυ ωραιο μέρος και απολυτη ηρεμία..μακαρι να μεινει για καιρό ακομα ετσι..
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Παίδες καλησπέρα

Κανονίζω από το τώρα τις καλοκαιρινές μου διακοπές και σκέφτομαι να τις περάσω σε μικρά νησάκια του αιγαίου. Σκέφτομαι λοιπόν να πάω Κουφονήσια Σχοινούσα Δονούσα και Ηρακλειά. Για τα Κουφονήσια ξέρω ήδη από τώρα που θα μείνω μιας και πήγα και πέρυσι και έμεινα σε κάτι πολύ όμορφα σπιτάκια. Για τα άλλα 3 νησάκια όμως δυσκολεύομαι λίγο να βρω πληροφορίες στο internet για διαμονή. Έχει κανείς να μου προτείνει κάτι καλό;; ..τηλέφωνα ιστοσελίδες κτλ…;;


Ευχαριστώ
Κολλητή μου είναι στη Σχοινούσα αναπληρώτρια φέτος,πες μου τι θές να την ρωτήσω και αν θες τηλέφωνα από ενοικιαζόμενα να σου στα στείλω με πμ...γιατί ξέρω πως όλοι τους μενουν σε τέτοια εκεί...
 

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
Κολλητή μου είναι στη Σχοινούσα αναπληρώτρια φέτος,πες μου τι θές να την ρωτήσω και αν θες τηλέφωνα από ενοικιαζόμενα να σου στα στείλω με πμ...γιατί ξέρω πως όλοι τους μενουν σε τέτοια εκεί...
Αληθεια;;
Πολυ καλο αυτο...
Ευχαριστω:clap:
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Παίδες καλησπέρα

Κανονίζω από το τώρα τις καλοκαιρινές μου διακοπές και σκέφτομαι να τις περάσω σε μικρά νησάκια του αιγαίου. Σκέφτομαι λοιπόν να πάω Κουφονήσια Σχοινούσα Δονούσα και Ηρακλειά. Για τα Κουφονήσια ξέρω ήδη από τώρα που θα μείνω μιας και πήγα και πέρυσι και έμεινα σε κάτι πολύ όμορφα σπιτάκια. Για τα άλλα 3 νησάκια όμως δυσκολεύομαι λίγο να βρω πληροφορίες στο internet για διαμονή. Έχει κανείς να μου προτείνει κάτι καλό;; ..τηλέφωνα ιστοσελίδες κτλ…;;


Ευχαριστώ
Μήπως μπορείς να μου πεις που είχες μείνει στο Κουφονήσι. Πήγα και πέρσι και θέλω να ξαναπάω, αλλά ενδεχομένως να μείνω κάπου αλλού.
Ευχαριστώ!! (αν και μάλλον 1 χρόνο καθυστερημένα ;))
 

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
Δεν πειράζει που έχει περάσει ένας χρόνος…έτσι κ αλλιώς μπαίνω καθημερινά στο travelstories…

Είχα μείνει στα Fanos Studios.. Καινούργια.. ωραία… και σχετικά φτηνά…

Fanos Studios - Cafe Snack Bar
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.808
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom