Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

mitsos7

Member
Μηνύματα
88
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Searching
Θα με ενδιέφερε και εμένα αυτό μιας και λέω να χτυπήσω μία Βενετία με την προσφορά της Alitalia τον Αύγουστο. Τιμή δωματίου μέχρι 150-160 ευρώ την βραδιά.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Θα με ενδιέφερε και εμένα αυτό μιας και λέω να χτυπήσω μία Βενετία με την προσφορά της Alitalia τον Αύγουστο. Τιμή δωματίου μέχρι 150-160 ευρώ την βραδιά.
χτύπα τα εισητήρια, ψιξάρησε ημ/νίες και τα ξαναλέμε;)
 

μαρινα

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΜΙΛΑΝΟ-ΒΕΝΕΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΡΑΓΑ
καλημερα σε ολους!!!!
προκειται να ταξιδεψω στο μιλανο και θα ηθελα μια μερα να επισκεπτω τη βενετια!
πωσ μπορω να παω? απο που θα παρω το τρενο , που θα σταματισω?
και αν ξερουμε τιμη εισητηριου και ποσει ωρα ειναι το ταξιδι?;)
 
Last edited by a moderator:

Blacktan

Member
Μηνύματα
131
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη η Μαδαγασκαρη ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΠΑΣΧΑ - ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ
Aπο τον κεντρικο σταθμο των τρενων του Μιλανο , STAZZIONE CENTRALLE FS , η αλλιως GARIBALDI , μπορεις να εχεις ανταποκριση για Βενετια καθε 1 ωρα ...

ειναι ενα ταξιδι νομιζω 3 ωρων περιπου ....
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
καλημέρα να πας οπωσδήποτε ημερήσια στη βενετία, το τρένο απο stazione centrale milan κάνει περίπου 2 ώρες και 20 λεπτά και οι τιμές εισητηρίων ξεκινούν απο 78$ με επιστροφή κατά άτομο (περίπου 55 ευρώ )οπότε φεύγεις το πρωί και επιστρέφεις το βράδυ.. προσοχή! στο σταθμό santa lucia κατεβαίνουμε στη βενετία και όχι στο mestre στην ενδοχώρα www.raileurope.com
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εγώ θα σου έλεγα να μην πας για μέρα στη Βενετία... αν θέλεις να κάνεις ημερίσια να πας Como , Stresa ή Bergamo... η Βενετία δεν είναι για μέρα, δεν θα προλάβεις να δεις και να ευχαριστηθείς τίποτε... ασε την Βενετία για ένα ταξίδι μόνη της...
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Εγώ θα σου έλεγα να μην πας για μέρα στη Βενετία... αν θέλεις να κάνεις ημερίσια να πας Como , Stresa ή Bergamo... η Βενετία δεν είναι για μέρα, δεν θα προλάβεις να δεις και να ευχαριστηθείς τίποτε... ασε την Βενετία για ένα ταξίδι μόνη της...
το κορίτσι είναι νέο και προλαβαίνει να κάνει low budget :D κρουαζιέρα από το σταθμό ώς την πλατεία αγ. μάρκου να κατέβει στο παλάτι του δόγη να δει την εκκλησία του αγ.μάρκου να πιει καφέ στο cafe florian να πάει περπατώντας ως την γέφυρα ριάλτο να περάσει στην παλιά αγορα μια βόλτα από την παραδοσιακή συνοικία dorsoduro και κάπου για φαγητό... να πάει γιατι να μη πάει? επειδή εσύ αυτό το κάνεις σε μία βδομάδα?:bleh:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Είπα και ελάλησα... να μην πάει ημερίσια στη Βενετία για μια μέρα... ταξίδια κάνουμε όχι αγώνες δρόμου... αν θέλει να πάει ημερίσια να πάει στο Como και όχι στη Βενετία... δεν έχει να κάνει με το αν είσαι νέος ή γέρος, έχει να κάνει με το αν είσαι ταξιδιώτης ή όχι...
Η Βενετία δεν είναι για ημερίσια εκδρομή από το Μιλάνο...ΤΕΛΟΣ...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Θα συμφωνήσω με τον Λευτέρη!!!Έχω κάνει αρκετές φορές ημερήσια απο Μιλάνο,μπορεί να είναι όντως κουραστικό,ξεκινάς όμως πρωί κατα τις 8,φτάνεις 11 κι επιστροφή κατά τις 7...Είναι αρκετές ώρες,μια πρώτη γεύση μπορείς να την πάρεις,ώστε να κάνεις ένα ταξίδι αργότερα μόνο στη Βενετία για να την ευχαριστηθείς περισσότερο...Μην ξεχάσεις να πιείς spritz!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Θα συμφωνήσω με τον Λευτέρη!!!Έχω κάνει αρκετές φορές ημερήσια απο Μιλάνο,μπορεί να είναι όντως κουραστικό,ξεκινάς όμως πρωί κατα τις 8,φτάνεις 11 κι επιστροφή κατά τις 7...Είναι αρκετές ώρες,μια πρώτη γεύση μπορείς να την πάρεις,ώστε να κάνεις ένα ταξίδι αργότερα μόνο στη Βενετία για να την ευχαριστηθείς περισσότερο...Μην ξεχάσεις να πιείς spritz!!!
γούστα είναι αυτά. εδώ προτείναμε μια σταση στη Ρώμη σε stopover και είπα καλύτερα μιας ώρας της Ρώμης τη ζωή..πώς να πούμε όχι σε λίγες ώρες στη Βενετία? αν και ο τουρισμός mordi e fuggi (δαγκώνω και την κάνω..) που λένε οι ιταλοί δεν προσφέρει τίποτε το ουσιαστικό πέρα από κούραση. καλύτερα λοιπόν πουθενα αλλά αν επιμένει για βόλτα καλύτερα Βενετία.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
εγώ πάντως συμφωνώ με τον Traveller, αυτός είναι ακριβώς ο λόγος που δεν έχω πάει ακόμη Βενετία (εντάξει μη βαράτε, θα πάω σύντομα ελπίζω!!!)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.655
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom