Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Εκανα το απονενοημενο και εκλεισα στη Βενετια διαμονη στο νησι Lido. Το ξενοδοχειο ειναι 3* με πρωινο σε πολυ χαμηλη τιμη σε σχεση με το ιστορικο νησι ενω η μετακινηση θα γινεται με βαπορετο σε 15-20 λεπτα. Ειδα οτι μεχρι τις 12 εχει βαπορετο, κατι που δεν με χαλαει καθως δεν ξενυχταω η τελος παντων παω να δω καποια πραγματα και δεν με ενδιαφερει η βραδινη ζωη. Να το κρατησω η να κλεισω Μεστρε? Τα ξενοδοχεια που ειδα εκει δεν μου γεμισαν το ματι καθολου, αυτο που εκλεισα το συμπαθησα πολυ γιατι ειναι και καλαισθητο και μου φαινεται γραφικη η μετακινηση με βαπορετα. Σκεφτομαι σωστα η να κανω αλλαγη? Το να δωσω 120+ το βραδυ για κεντρικο δεν παιζει σε καμια περιπτωση.
 
Μηνύματα
619
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Δεν το εχω ψάξει τόσο πολύ αλλά έχεις υπολογίσει το καθημερινό κόστος από Mestre ή Lido για το κέντρο της Βενετίας για να δεις τι σε συμφέρει?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Ναι η τριημερη καρτα με βαπορετο που θα χρειαστει και για μετακινησεις στο Μουρανο κοστιζει 43 ευρω .Συνηθως 6-10 ευρω για μετακινησεις την ημερα δινω σε πολλες πολεις που εχω παει. Δεν ειναι πολυ περισσοτερο. Αν η καρτα εξυπηρετησει για βαπορετο κι απο αεροδρομιο που διαβασα οτι εχει, ειναι κομπλε.
Οπως ειπα στο Μεστρε δεν μου γεμισαν το ματι τα ξενοδοχεια. Προτιμω να μεινω Παδοβα και να παιρνω τρενο.
 
Last edited:

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Εκανα το απονενοημενο και εκλεισα στη Βενετια διαμονη στο νησι Lido. Το ξενοδοχειο ειναι 3* με πρωινο σε πολυ χαμηλη τιμη σε σχεση με το ιστορικο νησι ενω η μετακινηση θα γινεται με βαπορετο σε 15-20 λεπτα. Ειδα οτι μεχρι τις 12 εχει βαπορετο, κατι που δεν με χαλαει καθως δεν ξενυχταω η τελος παντων παω να δω καποια πραγματα και δεν με ενδιαφερει η βραδινη ζωη. Να το κρατησω η να κλεισω Μεστρε? Τα ξενοδοχεια που ειδα εκει δεν μου γεμισαν το ματι καθολου, αυτο που εκλεισα το συμπαθησα πολυ γιατι ειναι και καλαισθητο και μου φαινεται γραφικη η μετακινηση με βαπορετα. Σκεφτομαι σωστα η να κανω αλλαγη? Το να δωσω 120+ το βραδυ για κεντρικο δεν παιζει σε καμια περιπτωση.
Σε καμία περίπτωση να μην κλείσεις Mestre. Είναι πολύ καλύτερα στο Lido και ας περιοριστείς με τη βραδινή συγκοινωνία.
Ρίξε όμως και μια ματιά μήπως βρεις στο κυρίως νησί. Κέντρο θεωρείται η πλατεία του Αγίου Μάρκου και πέριξ. Εκεί πράγματι είναι "φωτιά" τα καταλύματα. Μπορείς όμως να ρίξεις μια ματιά στις περιοχές Canareggio κοντά στο σταθμό ή στο απομακρυσμένο Castello ή ακόμη και στο Zattere. Πολλοί θεωρούν ότι είναι μακριά από το κέντρο και υπάρχουν χαμηλότερες τιμές στα καταλύματα. Εμένα μου φαίνεται ότι όλες οι αποστάσεις με τα πόδια στη Βενετία είναι μικρές. Με τα βαπορέτα φαίνονται μεγάλες. Είναι πολύ καλύτερα να περπατάς λίγο παραπάνω το βράδυ και να μην περιορίζεσαι από τα βαπορέτα κατά τη γνώμη μου.
Μια φορά στο Zattere είχα βρει ένα B&B με 95€ (Οκτώβρη) και σε άλλο ταξίδι είχα βρει δίπλα στο σταθμό των τρένων την τελευταία στιγμή (δυο μέρες πριν) μια προσφορά με 60€ χωρίς πρωινό (Σεπτέμβριο).
Πάντως θυμάμαι ότι μια φορά είχα ξεμείνει μετά τις 12:00 το βράδυ κάπου και βρήκα και γύρισα με βραδινό βαπορέτο. Ψάξε λίγο μήπως υπάρχουν και νυχτερινά για Lido ή αλλού.

Αν δεν βρεις στις περιοχές που σου προτείνω κάποια καλή τιμή σε κατάλυμα τότε η επόμενη λύση είναι το Lido ή το να ξανακοιτάξεις την τελευταία στιγμή για καμιά προσφορά. Μέστρε όμως .... όχι.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Το Lido είναι πολύ ωραίο. Σε περίπτωση δηλ. που αποκλείεις το κέντρο... Ααααχ εγώ όταν πήγα Lido ξετρελαθηκα πήγα καλοκαίρι κ είναι φανταστικό μέρος, καταπράσινο με ωραία σπίτια κ ατελείωτη παραλιακή για βόλτα... Αν είναι ανοιχτή η πλαζ όταν πας, να μπεις από το ξενοδοχείο Excelsior (να δεις πως ζουν οι πλούσιοι χαχα) κ κατέβα στη πλαζ κ ξεκινα βόλτα μέχρι να φτάσεις την άλλη άκρη σχεδόν.. αχ τι μου θύμησες.. Μη μείνεις Μεστρε θα πυρποληθω
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Ευχαριστω για τις συμβουλες και επιβεβαιωνεται η διαισθηση μου οτι το Mestre δεν λεει. Εχω χρονο (μιλαμε για ταξιδι του 2020, ειναι γνωστο οτι κανω θανατερα early booking ωστε να ριξω την τιμη) και αν στην πορεια εμφανιστει κατι καλο στο νησι θα αλλαξω το πλανο. Που φοβαμαι πως δεν θα εμφανιστει εκτος ισως την τελευταια στιγμη.
@Grerena οι τιμες που αναφερεις απλα δεν υπαρχουν ουτε για αστειο πλεον και δεν μιλαω για καρακεντρο. Γενικα παιζουν 120-150 ευρω το δικλινο. Και για να πω την αληθεια προτιμω να μεινω λιγο πιο μακρια παρα σε b&b.
 
Last edited:
Μηνύματα
619
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Εγώ πάντως είχα κλείσει 3αστερο ξενοδοχείο στο San Marco Χριστούγεννα με 70ε περίπου το βραδυ και με πρωινό , 8 μήνες πριν.

Hotel Canaleto, για δες τιμες
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ευχαριστω για τις συμβουλες και επιβεβαιωνεται η διαισθηση μου οτι το Mestre δεν λεει. Εχω χρονο (μιλαμε για ταξιδι του 2020, ειναι γνωστο οτι κανω θανατερα early booking ωστε να ριξω την τιμη) και αν στην πορεια εμφανιστει κατι καλο στο νησι θα αλλαξω το πλανο. Που φοβαμαι πως δεν θα εμφανιστει εκτος ισως την τελευταια στιγμη.
@Grerena οι τιμες που αναφερεις απλα δεν υπαρχουν ουτε για αστειο πλεον και δεν μιλαω για καρακεντρο. Γενικα παιζουν 120-150 ευρω το δικλινο. Και για να πω την αληθεια προτιμω να μεινω λιγο πιο μακρια παρα σε b&b.
Όχι Μέστρε με την καμία κι από μένα. Αν δεν πας χαμηλή περίοδο, κι αν συμπεριλαμβάνεις Σάββατο βράδυ τότε τελευταία στιγμή κυριολεκτικά πιστεύω ότι όλο και κάτι θα βρεις που να είναι αξιοπρεπές και σε οκ τιμή μέσα στη Βενετία (γύρω στο 100-120ευρω για ξενοδοχείο).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Αν δεν πας χαμηλή περίοδο, κι αν συμπεριλαμβάνεις Σάββατο βράδυ τότε τελευταία στιγμή κυριολεκτικά πιστεύω ότι όλο και κάτι θα βρεις που να είναι αξιοπρεπές και σε οκ τιμή μέσα στη Βενετία (γύρω στο 100-120ευρω για ξενοδοχείο).
Χμ, ελεγα να μην παω ουτε σε αυτα τα ποσα. Εξ ου και και προεκυψε η σκεψη για Lido.
Εγώ πάντως είχα κλείσει 3αστερο ξενοδοχείο στο San Marco Χριστούγεννα με 70ε περίπου το βραδυ και με πρωινό , 8 μήνες πριν.

Hotel Canaleto, για δες τιμες
Στα 166 τωρα.
Θα κοιταξω και την τελευταια στιγμη, μαλλον.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Θα ήθελα να δώσω μιαν ιδέα για το πόσο ήσυχα είναι το Lido κατά το μήνα Οκτώβριο που πήγα.

Είναι υπέροχο, ρομαντικό, κινηματογραφικό και ... ήσυχο.
IMG_0246.JPG


IMG2_0247.jpg


IMG_0259.JPG


IMG_0263.JPG


IMG3_0264.JPG
 
Last edited:

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Θα ήθελα να δώσω μιαν ιδέα για το πόσο ήσυχα είναι το Lido κατά το μήνα Οκτώβριο που πήγα.

Είναι υπέροχο, ρομαντικό, κινηματογραφικό και ... ήσυχο.
View attachment 271600

View attachment 271599

View attachment 271601

View attachment 271602

View attachment 271609
Και κινηματογραφικο και λογοτεχνικό. Ας μην ξεχνάμε ο,τι και το βιβλίο «Θάνατος στη Βενετία» διαδραματίζεται εκεί, στο Lido.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Εκανα το απονενοημενο και εκλεισα στη Βενετια διαμονη στο νησι Lido. Το ξενοδοχειο ειναι 3* με πρωινο σε πολυ χαμηλη τιμη σε σχεση με το ιστορικο νησι ενω η μετακινηση θα γινεται με βαπορετο σε 15-20 λεπτα. Ειδα οτι μεχρι τις 12 εχει βαπορετο, κατι που δεν με χαλαει καθως δεν ξενυχταω η τελος παντων παω να δω καποια πραγματα και δεν με ενδιαφερει η βραδινη ζωη. Να το κρατησω η να κλεισω Μεστρε? Τα ξενοδοχεια που ειδα εκει δεν μου γεμισαν το ματι καθολου, αυτο που εκλεισα το συμπαθησα πολυ γιατι ειναι και καλαισθητο και μου φαινεται γραφικη η μετακινηση με βαπορετα. Σκεφτομαι σωστα η να κανω αλλαγη? Το να δωσω 120+ το βραδυ για κεντρικο δεν παιζει σε καμια περιπτωση.
Εχοντας μείνει στο Lido Πάσχα καθολικών ήταν πολύ ωραία. Πολύ όμορφη περιοχή με πολύ ωραία ξενοδοχεία. Αν το ξενοδοχείο δεν είναι σε απόσταση περπατήματος απο την προβλήτα θα πρέπει να υπολογίσεις χρόνο/κόστος και για τη διαδρομή με λεωφορείο μέχρι το βαπορέτο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom