Ελβετία Διασχίζοντας την Ελβετία σε 4+1 μερες

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά

Ελβετία.....μια προσφορα της Swiss ,Ηράκλειο- Γενεύη, στα 24 ευρώ πήγαινε και 57 γυρνα και ενα γνωστο ζευγαρι Ελβετών ηταν η αιτία που πηγα Ελβετία. Ο καλός μου φιλος αν και "περίεργος" Ζανλουκ μου εξασφάλισε 4 ημερήσια εισιτήρια για τα ΜΜΜ. Οπότε για αυτές τις μέρες+ 1 την πρωτη της αφιξης, θα γράψω γιατί εγώ έμεινα 8 άλλα οι υπόλοιπες 3 ηταν με τους φιλους και κοινωνικές εκδηλώσεις πράγμα που δεν νομιζω να ενδιαφέρουν και πολύ.
3 Ιούνη 10.30 το πρωί εχω κανει check-in και περιμένω με το δισάκι μου στον ώμο για επιβίβαση στo αεροπλανο . Τα συναισθήματα υπεροχα μια και ειναι η πρωτη φορα που στα 50 μου κάνω ταξιδι εντελώς μόνη και θα εχω να νοιάζομαι μονο τον εαυτό μου...γιούπι!!!!..λες και παω πενταήμερη ενα πραγμα. Χωρίς να το πολυκαταλάβω προσγειωθήκαμε στη Γενευη, μολις βγαινω απο τη πύλη τρέχω να δω αν θα βρώ το γκισέ για να βγαλω εισιτήριο για Ανεσσύ ( ηξερα οτι υπήρχε λεωφορειο απο μια πληροφορία κάποιας κοπελας εδω μεσα και μου ειχε μπει στο μυαλό να ξεκινήσω απο εκει) ..και ισα που πρόλαβα το λεωφορειο 14 ευρώ το εισιτήριο . Μετα απο καμμια ωρα και αφου ειχαμε παρει τον αυτοκινητόδρομο φτάσαμε στο Ανεσσύ χωρίς κατι να μου κανει εντυπωση στο δρομο. Βγηκα απο το σταθμο και αρχισα να περπατώ με βημα χαλαρό , δεν ειχα σκοπο να κανω check-in στο hotel , ηθελα κατι να φαω πρωτα και φτανω σε ενα καναλι που ειναι ομορφο για φωτογραφία και ..ααα καλε αυτο ειναι το ξενοδοχειο που εχω κλεισει ( 68 ευρώ με πρωινο μ/κλ) Μετα απο μιση ωρίτσα και ενα ντουζακι ,καινουρια κ με βημα χαρωπό και χαμόγελο τρελο, περιπλανιέμαι στα σοκακια ,τους δρομους και την λίμνη της πολης μεχρι που ενιωσα βαριά τα βηματα μου κατα της 10 το βραδυ και γυρισα στο ξενοδειο ( στη 3η φωτο πανω απο το εστιατοριο ειναι το ξενοδοχειο αν και ειχε μονο 6,9 στη booking έμενα μου φάνηκε υπέροχο!! ) Υπέροχη πρωτη μερα και να φανταστει κανεις οτι σε μια μερα ξεκινησα απο Κρητη βρεθηκα Ελβετια και πατησα Γαλλία ...βρε μικρος που ειναι ο κόσμος...

 

Attachments

Last edited:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Η 2η μερα ξεκίνησε με βροχή και τις απολογίες της κοπέλας στη ρεσεψιόν για τον καιρο.."τι λες κοπέλα μου ..εγω ειμαι απο Κρητη και κανουμε αμαν να δουμε βροχή..ασε που θέλω να εγκαινιάσω την καινουρια μου ομπρελα απο London..." Μετα απο ενα καλο πρωινό και "I'm singing in the rain" μια τελευταία βόλτα στο Ανεσσύ μπαίνω στο λεωφορειο για Γενευη. Και για καλή μου τυχη!!! ειναι ενα λεωφορειο που κάνει 2,5 ωρες περιπου να φτασει, γιατι περναει περιφερικά μεσα απο πολλά χωρια και μου δινει και τις πρώτες υπέροχες εικονες της Γαλοελβετικής εξοχής-βουνών. Μετα λεμε για τους Γιαπωνέζους να δεις εγω φωτό που τραβηξα μεσα απο το λεωφορειο..(11 ευρώ το εισιτήριο). Εφτασα Γενευη στην Gare routiere . Εκει ειναι το ενα απο τα σπιτια του ζευγαριού που γνωρίζω . Mε περιμεναν αλλά ισα που χαιρετηθήκαμε αφησα τον σακο μου και να μαι πάλι στους δρόμους της Γενευης με ενα καφεδακι στο χέρι και ενα χαρτη της πόλης απο το γραφειο Τουρισμου. Τι να πώ τωρα οτι η Γενευη ειναι "ομορφη"? και μονο που την βλεπεις και βρίσκεσαι εκει για πρωτη φορα και εναι όμορφη. Η βροχή δεν σταματά αλλα ουτε εγώ!!! ακάθεκτη περπατώ στους δρομους και βγαζω φωτό. :clap: Μια σταση αργα στο απογευματακι για καφε και Wifi και επιστροφη στο σπιτι κατα της 8 ειχαμε ραντεβου να παμε να φαμε..
 

Attachments

Last edited:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
ειναι 5 Ιουνίου και εχω το πρώτο ημερήσιο εισιτήριο ( 40 φραγκα ελβετικα αγορασμενα απο καποιο δημο δεν ειναι ονομαστικα) που ισχυει για οποιοδήποτε μεσο μεταφορας στης Ελβετία. Καράβια, τρένα ,τελεφερίκ ,τρενάκια στο βουνο , λεωφορεία αστικα και υπεραστικα , τραμ..
7.30 το πρωί στο σταθμο των τραίνων της Γενευης ,να παρω το λεωφορειο για Λοζάνη!! Φτανω στη πολη και εχει γραφειο τουρισμου στο σταθμο. Προμηθεύομαι χαρτες και παίρνω πληροφορίες. Με ενα αλλο μικρο τραινακι απέναντι απο τον κεντρικο σταθμο κατεβαίνω στη Lac Leman!! sto Ouchy και ισα που προλαβαίνω το καράβι για Evian!! :xalara: εεε ναι εχω ενθουσιαστει ..ειμαι πολυ τυχερή απο το ενα κατεβαινω στο αλλο ΜΜΜ ανεβαινω..αργοτερα θα ανακαλύψω ,οτι ολος ο κοσμος ειναι τυχερός γιατι οι συγκοινωνίες για ΠΑΝΤΟΥ ειναι συχνες.. με διαφορες λεπτών!!! Παλι Γαλλία βρε παιδι μου τι γίνεται ?..:haha: ποσο υπεροχο συναίσθημα εχω ενα χαζοχαμόγελο ευτυχίας και οι ανθρωποι με κοιτουν και σιγουρα αναρωτιούνται αν ειμαι καλά.. :bleh: Μετα απο καμιά δίωρη βόλτα στο Evian, ενα πολυ καλό εσπρεσο και μια καταπληκτική μιλφέιγ, γυρνω πισω στο Ouchy που ειναι πολυ ομορφο επίσης. Δλδ οτι πρόλαβα στη μισάωρη βόλτα τριγυρω.. Μπαίνω παλι στο τραινακι και κατεβαινω 3-4 στάσεις μετα το κεντρικο σταθμο ειναι η παλιά πολη με τον καθεδρικό ναό. Βγαζω φωτογραφίες μια μικρή βόλτα και πισω στο τραινο. Στις 6,30 το απογευμα εχω ενα αλλο ραντεβου στο Vevey, αλλα ειναι ακόμη μόλις 2,30 και αποφασιζω να παω προς Yberdon les bains και πολυ καλά εκανα!!.. γιατι ειναι ακομη αλλο ομορφο μερος... Παλι πανω στο τραινο και κατευθείαν στο Vevey Εκει εμεινα 2 βραδια ειχα και κατι ας πουμε σαν δουλεια , απο εκει επισκέφτηκα με τους φιλους μου το υπέροχο χωριό της Ελβετίας Γκρυγιέρ βρίσκεται στις Άλπεις και απέχει 121 χλμ από τη Γενεύη και 56 χλμ από τη Λωζάνη. Έχει σπίτια του 15ου και του 17ου αιώνα, ενώ από πάνω του δεσπόζει το Σατό ντε Γκρυγιέρ. οπως λεει και στη Βικιπαίδεια. Επίσης πήγαμε στο Aigle και περασαμε ενα απόγευμα σε ενα σαλέ τους στο Villars..καλά ηταν
 

Attachments

Last edited:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Αν μεχρι εδω σας φανηκε οτι έτρεξα...μισό να διαβάσετε τι εκανα στις 8-9-10 Ιουνίου, αλλα θα τα γραψω απογευματάκι να φαω τωρα καμια σοκολατιτσα Ελβετική
 

Attachments

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά


8-6-2014 στο σταθμο του Vevey 8,30 το πρωί ετοιμη να πάρω το τραινο και μεσω Λοζανης να παω στη Βερνη..Δεν υπάρχει κανενα αγχος πια, τους σταθμους του παίζω στα δάχτυλά μου και οπως εγραψα πριν, ανα 3λ-5λ υπαρχει τραινο για οπου θες, οποτε δεν υπάρχει "εχασα το τραινο" Σιγουρα όμως εγω εχασα το μυαλό μου με την ομορφια της υπαίθρου της Ελβετίας . Με την μουρη κολλημένη στο τζαμι του τραινου..δάκρυα συγκίνησης καποιες φορες έρχονται στα ματια μου με την τόση ομοφιά που βλέπω. Τεράστιες καταπράσινες εκτάσεις καλλιεργειες, αμπέλια, αγελάδες ,ξυλινα σπιτάκια και στο βαθος τα βουνα ,κατάφυτα με χιονισμενες κορφες και ξανφικα ποτάμια και λιμνες μεγάλες με ιστιοπλοϊκά και ανθρωπους να κανουν μπάνιο για να δροσιστουν απο τους 33 βαθμους που χτύπαγε η θερμοκρασία. Φτάνω στη Βέρνη και βγαίνω απο τον σταθμο . Τι στο καλό? μονο τραμ κυκλοφορουν στο δρομο , πεζοι και ποδηλατα , αραιά και που κανα αμάξι ,αλλα με σημα στη πινακίδα απο αλλη πολη . Αργοτερα εμαθα οτι οι κάτοικοι γιορτές και αργιες δεν χρησιμοποιούν τα αυτοκίνητά τους , ετσι απο συνήθεια και εγω οταν πηγα και Κυριακη και παραμονη του Αγιου Πνεύματος ηταν , Πεντηκοστή την γιορτάζουν και οι καθολικοί. Βρήκα ευκολα το ξενοδοχειο ,στον αμεσως παράλληλο απο το ρολόι και πάλι ειχα ενα υπέροχο μικρο δωμάτιο στον πεμπτο όροφο στη σοφιτα του κτηρίου...με ομορφη θεα πανω απο τις σκεπές των σπιτιών Ευχυχώς ειχε ασανσερ :D. Εκανα check in αμεσως , ειχαν ετοιμο δωμάτιο οπότε κατα τις 12 το μεσημερι ημουν παλι πισω στο σταθμο , να παρω το τραινο για το Thun ,κουκλιστικο οπως ειπε και greco ,βγαλμενο λες απο σελιδες παραθυθιών . Aφου γυρισα λιγο στους δρομους του , πηρα το πλοιο απο την προβλητα..προς Interlanken , αλλα δεν εμεινα πολυ επανω, γιατι ειχε πολυ ζεστη μεσα και πολυ ηλιο εξω και αισθανθηκα και μια νύστα. Ετσι αποφάσισα να κατέβω στο Spiez και ακομη πολυ ζεσταμενη και νυσταγμενη , βλεπω αυτα τα τουριστικα τραινακια που κανουν τη βολτα της πολης..ηταν κατι γερόντια μεσα και τι αλλο γιαπωνέζοι ! Πηρα ενα μπουκαλι παγωμενο νερό και μου φανηκε ωραια ιδεα να κανω το γύρω της πολης με το τραινάκι ,λογω και των παραπανω συνθηκων .Πολύ ζέστη κι νύστα..Τελικα αποδείχτηκε θαυμασια ιδέα , γιατι το τραινάκι άρχισε να ανηφορίζει και μετα κανα 10 λεπτο σταμάτησε εξω απο το σταθμο των τραινων...ε ρε τυχη!!! ούτε παραγγελία να τόχα πηρα το τραινο και βρεθηκα στο Ost Interlaken. Μια βολτιτσα τριγύρω καφεδακι ,σαντουιτσακι , φωτογραφιες και πισω....για Βερνη. Βγαινοντας απο το σταθμο τα ποδια μου δεν με ακολουθουσαν και παιρνω το πρωτο τραμ που περναει χωρις να ξερω για που και με παει στο Παρκο των αρκούδων!! ρε τοση τυχη ?? ουτε να τα ειχα οργανωσει δεν θα ηταν τοσο καλα...με "ηθελε" τελικα αυτο το ταξιδι....καθησα καποια στιγμη στη κεντρικη πλατεια της Βερνης και ημουν τόσο κουρασμένη που για πρωτη φορα ΕΓΩ δεν ηθελα φαγητό , ενα δροσερό κοκτειλ και δυο μπουκαλάκια νερό με τόνωσαν και ετσι εφτασα στο ξενοδοχειο προλαβα να κανω ενα ντους και να πέσω στο κρεβατι ξερή..!!!
 

Attachments

Last edited:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Μια που εκλεισα τα μάτια και μια που τα ανοιξα 9-6-2014 , 7.00 το πρωί ειμαι φρεσκια-φρεσκια στο σταθμο των τραινων για Λουκερνη!! απόλαυσα ενα δυνατο διπλο εσπρεσο και δυο κρουασανακια και πηρα το τραινο επισης χωρίς καθυστέρηση για Luzern
 

Attachments

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Μια που εκλεισα τα μάτια και μια που τα ανοιξα 9-6-2014 , 7.00 το πρωί ειμαι φρεσκια-φρεσκια στο σταθμο των τραινων για Λουκερνη!! απόλαυσα ενα δυνατο διπλο εσπρεσο και δυο κρουασανακια και πηρα το τραινο επισης χωρίς καθυστέρηση για Luzern. Αυτο παντως που εχω να πώ ,ειναι οτι εχουν κατι σταθμους τρενων σαν αεροδρομια!!..Κολλημένη πάλι η 'μουσουδα' στο τζαμι του τραινου , με το στόμα ανοιχτό ,φτανω στη Λουκερνη!!.. βγαινω απο το σταθμο και εν-δυο με βημα χαρωπό κ γελιο σαν χαζο , να κοιταζω γυρω -γυρω, φτανω στο ξενοδοχειο, κανα χιλιομετρο μακρια απο το σταθμο. Η ρεσεψιον γεματη γιαπωνέζους:D παραταω τα πραγματα πισω απο τον παγκο και λεω στη κοπελα θα γυρισω το απογευμα για check-in , σιγα μη περιμενα στην ουρα με ολους αυτους , να χασω καμμια ωρα... Τρεχω στη προβλητα και ανεβαίνω στο πρωτο φερυ, δεν ξερω που πηγαίνει αλλα δεν εχει σημασια.. ( τα ημερήσια εισιτήρια ισχύουν παντου)..καθομαι σε ενα παγκακι στη πλωρη και διπλα μου ειναι ειναι δυο γιαγιαδες εγγλεζουλες πολυ γλυκιές και κρατουν ενα προσπεκτακι με ενα χαρτη της περιοχής και της διαδρομης διαδραστικό..αν το λεω σωστα οπότε βλεπω οτι αν καταιβω στο Weggis και παρω το τελεφερικ θα ανέβω στο Rigi στη βασίλισσα των βουνών www.rigi.com ουαου!!!:xalara: ως και εκανα . Μολις βγηκα απο το τελεφερικ στα 200 μετρα ειχε ενα τραινακι α να πουμε τον οδοντωτό και φυσικα ανεβηκα αμεσως και πηγαμε ακόμη πιο πανω στη Κορφή! h 1797 μ!!! μεχρι εδώ πανω εχει πρασινο,εχει δεντρα, εχει σπιτακια εχει αγελάδες εχει κόσμο...!!! ενώ εμας στη Κρητη τα βουνά μας ειναι φαλακρά και πετρινα!!. Ενιωσα μια ζαλάδα απο το υψόμετρο?, απο την θεα ? απο την ομορφια ? και μου ρθε να βγαλω μια φωνη ως αλλη Haidy, αλλα ευτυχώς συγκρατήθηκα..ειχε και γιαπωνέζουν :bleh:το τρενάκι μην τους φοβίσω...
Συμμαζεύτηκα και κάθισα φρόνιμη να απολάυσω την κατάβαση προς το Vitznau. Μετα απο καμμια ωρα κατεβηκαμε απο τα 1797 μ Rigi Kulm...(παναγία μου..φοβερό!!! 1797μ!! ). Το Vitznau ειναι ενα μικρο χωριουδακι με λιμανακι , που καθε μια ωρα περναει το φερυ και σε επιστρεφει στη Λουκερνη. Eφυγα με το επομενο φερυ και ειχα μια ωριτσα για να καθήσω σε ενα ταβερνακι , διπλα στη λιμνη να φαω , να ξεκουραστώ, αν και δεν ειχα περπατησει πολυ στα βουνα , ισως να ενιωσα κουρασμενη απο τον αλλαγή των υψομέτρων . Eκανα και μια βολτιτσα το μικρο χωριουδακι..και γυρισα γυρω στις 5 στο ξενοδοχειο Στη Λουκερνη , οπου πηρα ενα ΠΑΛΙ ΥΠΕΡΟΧΟ δωματιο στον 4 οροφο , παλι τελευταίος οροφος και παλι θεα πανω απο τις στεγες..δεν εμεινα πολυ εννοειτε ντουζακι καθαρα ρουχα φωτογραφικη στο χερι και εξω...κλικ.κλικ..κλικ..σας εφαγα γιαπωνεζάκια 4,737 φωτό εχω κλικαρει στην Ελβετία:clap: Βολτα στην ομορφη Λουκερνη, οι ανθρωποι να καθονται στα μαγαζακια στο μηκος του καναλιου να πινουν το καφε τους, αλλοι να κανουν μπανιο για δροσιστουν και ξαφνικα ο ουρανός βαραίνει, μπουμπουνητά ακουγονται , αστραποβροντες, αερας και σε μιση ωρα ξεσπαει μια απιστευτη καταιγιδα! εγω ομως ειχα προλάβει να παρω δυο μπυρες και μια μεγαλη σακουλα πατατακια και να εχω γυρίσει στο ξενοδοχειο, την στιγμη που ξεσπουσε η βροχή. Καθησα στο γραφειάκι μπροστα απο το παραθυρο, απολαμβανοντας την θεα και τη βροχή ,την μπυρα μου και ανοιξα και το ταπλετ μου να γραψω στο travelstories...:lol:Υπεροχα!!!.... τωρα ποιες απο ολες τις φωτογραφίες να βαλω σε αυτη την ενότητα δεν ξερω. Αυτο που ξερω ομως ειναι οτι ουτε σε μια φωτογραφία δεν μπορεσα να αποτυπώσω την ομορφια αυτου του τοπου.
 

Attachments

Last edited:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
10-6-2014 στη τιμη του ξνοδοχειου ειχε και πρωινό οποτε αν και ξυπνησα κατα της 6 το πρωί συγκρατηθηκα και εμεινα μεσα στο ξενοδοχειο μεχρι της 7 που ανοιξε ή αιθουσα πρωινου.... 7,30 ειχα κανει check out αλλα άφησα τα πραγματα στο ξενοδοχειο..βγηκα στο δρόμο με κατεύθυνση προς το τραινο και λιμανι δεν εχω ακομη αποφασίσει Pilatus ή Rhine Falls..? αλλα περπατώντας με κερδίζει η επιθυμία να παω Ζυρίχη και καταρράκτες Ρήνου.. αρκετα η τρελα πηγε στα βουνά!!:haha: στο σταθμο λοιπον και παίρνω το τραίνο για Ζυρίχη .Μολις φτανω παίρνω χαρτες και πληροφοριες και κατευθύνομαι με το τραινο στο Winterthur και απο εκει ενα αλλο τραινακι bleu line S33 sto Schloss laufen Εφτασα δηλαδη στους καταράχτες τοσο!! απλα!! ( συνέχεια σε λιγο...)
 

Attachments

Last edited:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
αφου λοιπον απόλαυσα την θεα, την δροσια "επιτελους" και ενα ωραιο γευμα στους καταράχτες... γυρισα στη Ζυρίχη περιπου 2 το μεσημερι . Παρόλο την ζεστη , εγω την γυρισα οσο περισσότερο μπορουσα και εκανα και τα ψωνια μου ( πηρα και βαλιτσα :) για να τα χωρεσω ) Η Ζυρίχη ειναι μια υπεροχη πολη , με την Παλια της πολη την ρομαντικη και την μοντερνα, αλλα οχι αναρχα δομημένη και τον απιστευτο δρομο για shopping . Εγω έπεσα και πανω σε εκπτωσεις..οποτε κοριτσια καταλαβαίνετε..εκατσα περιπου 3 ωρες ηταν αρκετες να αδειάσει το πορτοφόλι και τελικα πιεσα τον εαυτο μου να φυγει. Γυρισα στη Λουκερνη πηρα τα πραγματα απο το hotel και 7 το απογευμα εφυγα απο Λουκέρνη για Γενευη που εφτασα 10 το βραδυ. Κατευθύνθηκα στο σπιτι του Ζανλουκ που ευτυχώς δεν ειχε κοιμηθει. ( αν πρωτα το ειχα οργανωσει και μετα αγορασει τα εισιτήρια , θα ειχα βγαλει επιστροφη απο Ζυρίχη )...Εβγαλα αυτη τη τελευταια 5η φωτογραφία πριν παω και εγω για υπνο απο το δωματιο μου στη Γενευη Αν και θολή εμενα μ αρεσει:bleh: . Την αλλη μερα 11/6/2014 πεταξα πισω για Κρητη με τις καλλίτερες εντυπώσεις...το μυαλό μου γεμάτο απο εικόνες ..και στη καρδια μου η Ελβετία...και οπως λεμε ολοι , Ναι θα ξαναγυρισω συντομα...
 

Attachments

Last edited:

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Εξαιρετικη περιγραφη,τελειο ταξιδι!Αντε και στο επομενο![αν και σ αυτο η επιτυχια ειναι εξασφαλισμενη!}
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.252
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom