Γενικά Δικαιούμαι αποζημίωση και πως τη διεκδικώ?

boinky

Member
Μηνύματα
24
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Καλησπέρα σε όλους,
έχω την εξής απορία:
Η πτήση μου ήταν με την KLM (DELTA) 04/09/12 12:15 από tpa (tampa, Fl) -> ATH (athens, Gr) με ενδιάμεσο JFK (Νεα Υόρκη) θα έφτανα αθήνα 09:20 05/09/12. ξεκινάμε κανονικά περνάμε πάνω από κανα δυό μεγάλες πόλεις τις οποίες ανέφερε ο πιλότος (δεν κατάλαβα τον λόγο της ενημέρωσης) και ένω πλησιάζουμε Νεα Υόρκη ο πιλότος μας λέει δεν μας επιτρέπουν να προσγειωθούμε πρέπει να περιμένουμε να βρεθεί ελεύθερος διάδρομος και μην ανυσηχουμε υπάρχει αρκετή ποσότητα καυσιμων κλπ! τρώμε την πρώτη ήττα! περιμένουμε , περιμένουμε περνάει κανά 40λεπτο κ ο πιλότος μας λέει ότι έχει ενημέρωσει για την χαμηλή πλέον ποσότητα καυσίμων και ότι ή θα μας επιτρέψουν να προσγειωθουμε ή θα πρέπει να πάμε σε άλλο αεροδρομειο 2 ήττα!!!! μετά από μια ώρα γύρω γύρω απο την νέα υορκη μας επιτρέπουν προσγειονόμαστε και τρέχουμε να προλάβουμε την πτήση μας (η επιβιβαση είχε ξεκινήσει 40 λεπτά ήδη) φτάνουμε στην πύλη, το αεροπλάνο εκεί!!! και δεν μας επέτρεψαν να μπούμε (έιχε κλείσει η πόρτα) 3 ήττα βέβαια, Μας ενημερωνουν ότι πρέπει να πάμε στο κισσε της εταιρίας να μας κλείσουν άλλο εισητηριο, πάμε εκει δημιουργείται μια "καλή" ουρα τρομαζει η τύπισσα και μας λέει ότι μην περιμενετε αν θέλετε μπορείτε να κλείσετε μόνοι σας τα εισητηρια μέσα απο κάτι μηχανήματα (αυτοεξυπηρέτησης) δοκίμασα εκει σκεπτόμενος ότι μην περιμένω στην ουρά αφου μπορώ να το κάνω μόνος μου ας μείνουν στην ούρα οι λιγότερο εξικοιωμένοι με την τεχνολογία. δοκίμασα 1,2,3,4,5,6 φορές τίποτα!!! ρωτάω μια άλλη υπάλληλο κ μου λέει ότι δεν μππορώ να το κάνω μόνος μου πρέπει να περιμένω στην ουρά να το κάνει κάποιος απο αυτούς!!! στην ουρά απο την αρχή! άλλη μία ήττα στο σκορ μου!!!!! περιμένοντας την σειρά μου ρωτησα κανα 2 τύπους που είχα πιάσει την κουβέντα νωρίτερα μαζί τους για το ποια λύση τους βρήκαν. ο ένας θα διανυκτέρευαι ο άλλος θα πήγαινε μέσω αγγλίας την ίδια ημέρα. τελος πάντων περασε η ώρα ήρθε η σειρά μου ρώτησα τις επιλογές μου μου βρήκαν πτήση (air france) μέσω γαλλίας 2 ώρες αργότερα + 2 ώρες αναμονη στην γαλλία με τα πολλά δεχτηκα εφόσον ήθελα να φύγω την ίδια ημέρα , γίνετε η επιβιβαση μας μαντρώνουν στο αεροπλάνο είμαστε ετοιμοι να ξεκινήσουμε και μας λένε ότι πρέπει να περιμενουμε πάλι δεν υπάρχει διάδρομος ελευθερος μείναμε 1 ώρα μεσα στο αεροπλανο περιμενοντας την σειρά μας :( περνάει η ώρα ξεκινάμε πλησιάζουμε γαλλία κ ο πιλότος ΝΑΙ μας λέει ότι δεν ύπάρχει ελεύθερος διάδρομος και πρέπει να περιμένουμε!!!!! :clap: απο τα νευρα μου! αλλο ενα γκολ στο τέρμα μου!!! προσγειονόμαστε στο terminal 2Ε εγώ έπρεπε να είμαι στο 2D μεσα σε 30 λεπτά (σύμφωνα με την αεροσυνοδο) σκεφτηκα οτι δίπλα είναι, οκ προλαβαίνω. αρχίζω να τρέχω και να ρωτάω όποιο υπάλληλο του αεροδρομείου έβρισκα με τα κουτσα γαλλικα μου προς τα που να κινηθώ!!! το βρήκα έφτασα στο 2D μέσα σε 28 λεπτά (έτρεχα και δεν έχασα στιγμή την σωστη κατεύθυνση απλά ήταν ------->ΜΑΚΡΥΑ). κάθομαι κοιτάω την ώρα και λέω οκ τα καταφερα :D και εκείνη την στιγμή ανακοινώνουν ότι θα καθυστερησει η επιβιβαση 20 λεπτά!!!!!:mad: τα γκολ έμπαιναν και εγώ απλά σταμάτησα να σημείωνω... :haha: φτάνουμε αθήνα επιτέλους 05/09/12 15:02 (5 ώρες και 37 αργότερα) κατεβαίνω περιμενω για βαλίτσες αλλάζω sim card στο κινητο (βάζω την ελληνική) και μπιπ σκάει μηνυμα απο την εταιρεία ότι η μία βαλίτσα μου δεν έφυγε ποτέ απο Νεα Υορκη και να περάσω απο την κισσε της εταιρείας να συννενοηθω :shock: περιμενα για την αλλη βαλίτσα καμια τύχη!!! πάω στο κισσε (εννοείται πως υπήρχε ουρα δεν ήταν μόνο η δική μου βαλίτσα) έρχεται η σειρα μου ενημερώνω για το μηνυμα και μου λένε ότι και η άλλη βαλιτσα δεν έχει έρθει :haha: θα τις έστελναν στην γαλλία και απο κει ελλάδα και το αεροδρομειο θα μου τις έστελνε σήμερα 07/09/12! Πήγα να παραλάβω τις βαλίτσες μου και Ω τη έκπληξη!!! η μια (στην οποία έχω τα ρούχα μου μέσα) δεν ήρθε ποτέ ήταν κάποιου άλλου!!!!! ξανα πάλι τηλεφωνο στο αεροδρομειο τους ενημέρωσα και μου είπαν ότι η βαλίτσα μου είναι στην Γαλλία!!! (μάλλον ήθελε λίγο γαλλικό αερα ακόμη:haha:) και ότι μάλλον αυριο θα μου την στείλουν!!! τωρά πείτε μου εγω δεν δικαιουμε κάτι για όλη αυτη την ταλαιπωρία!!!!!!!!!:cool:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αν έφτασες την ίδια μέρα στον προορισμό σου δεν δικαιούσαι τίποτε... απλά θα μπορούσες να φας και να πιείς τσάμπα στο αεροδρόμιο (σιγά τα αυγά) και θα μπορέσεις αν προσκομίσεις καμιά απόδειξη από ρούχα να πάρεις κανένα ψιλό γιατί δεν έφτασαν οι βαλίτσες σου...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλημέρα.... (ας το ευχηθώ μπας και πιάσει).

Σίγουρα δικαιείσαι ψιλοαποζημίωση για την καθυστερημένη (ακόμη υποθέτουμε πως δεν έχει χαθεί...).
Για κάθε 24ωρο που περνάει, δικαιείσαι κανένα 50ρικο.
Κάνεις ένα έγγραφο της όλης κατάστασης και του θέματος της βαλίτσας προς την εταιρία και προς την πολιτική αεροπορία και μετά απο κάνα μήνα θα σε ειδοποιήσουν.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.110
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τι λες ρε; Αυτο ειναι εμπειριαρα!!! Κι εσυ ζητας αποζημειωση, αχαριστε;
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ποιος σε καταράστηκε??
Απίστευτη ιστορία!!

Το 7-0 του γαύρου με τη Γιούβε μου θύμισαν τα τόσα ΓΚΟΛ!!! :lol:
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
χριστέ μου :shock:

ξεπατώθηκα και που τα διαβασα....μήπως τελικά δεν ταξίδευες με air france αλλά με μία άλλη? (ονόματα δε λέμε,οικογένεις δε θείγουμε) :bleh::bleh:
 

boinky

Member
Μηνύματα
24
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Καλημέρα.... (ας το ευχηθώ μπας και πιάσει).

Σίγουρα δικαιείσαι ψιλοαποζημίωση για την καθυστερημένη (ακόμη υποθέτουμε πως δεν έχει χαθεί...).
Για κάθε 24ωρο που περνάει, δικαιείσαι κανένα 50ρικο.
Κάνεις ένα έγγραφο της όλης κατάστασης και του θέματος της βαλίτσας προς την εταιρία και προς την πολιτική αεροπορία και μετά απο κάνα μήνα θα σε ειδοποιήσουν.
όταν λες κάνω ενα έγγραφο υπάρχει κάποια συγγεκριμένη φόρμα ή απλά τα γράφω όπως τα βίωσα? και που τα στέλνω??? εγώ είχα εισητηριο με την klm και κατέληξα να πετάω με airfrance στο μισό της επιστροφης:( αν έχεις κάπ ποιο συγκεκριμένο θα με βοηθούσε :D

χριστέ μου :shock:

ξεπατώθηκα και που τα διαβασα....μήπως τελικά δεν ταξίδευες με air france αλλά με μία άλλη? (ονόματα δε λέμε,οικογένεις δε θείγουμε) :bleh::bleh:
χχαχαχαχα σε ευχαριστώ που με κάνεις και γελάω αλλα ήταν air-france :haha:

Ποιος σε καταράστηκε??
Απίστευτη ιστορία!!

Το 7-0 του γαύρου με τη Γιούβε μου θύμισαν τα τόσα ΓΚΟΛ!!! :lol:
νομίζω ξέρω ποιος αλλά δεν θέλω να το συζητησω ίσως με θυμηθει και συνεχίσει τις κατάρες :haha::haha::haha:

Τι λες ρε; Αυτο ειναι εμπειριαρα!!! Κι εσυ ζητας αποζημειωση, αχαριστε;
Ρε τριπάκια τι να κάνω>??? είμαι ΆΠΛΗΣΤΟΣ!!! θέλω αυτό που πλήρωσα τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο!!! :bleh:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
όταν λες κάνω ενα έγγραφο υπάρχει κάποια συγγεκριμένη φόρμα ή απλά τα γράφω όπως τα βίωσα? και που τα στέλνω??? εγώ είχα εισητηριο με την klm και κατέληξα να πετάω με airfrance στο μισό της επιστροφης:( αν έχεις κάπ ποιο συγκεκριμένο θα με βοηθούσε :D
Εγώ έγραψα ένα δικό μου έγγραφο με τίτλο ''Καταγγελία-Παράπονα'' και το έστειλα και στην αεροπορική και στην πολιτική αεροπορία με fax. Εσύ, θα το στείλεις σε όλες τις αεροπορικές που πέταξες και στην πολιτική αεροπορία, μπορείς να βρείς φαξ στο ιντερνετ, ένας Θεός ξέρει που τα έχω καταχωνιάσει τώρα...

Θα γράψεις πως λέγεσαι, τι ακριβώς συνέβη και όταν αναφέρεσαι στις πτήσεις θα γράφεις και αριθμό πτήσης φυσικά, ώρα και ημερομηνία. Εγώ ήμουν και silver member, αλλά δε νομίζω να έπαιξε ρόλο αυτό...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημέρα.... (ας το ευχηθώ μπας και πιάσει).

Σίγουρα δικαιείσαι ψιλοαποζημίωση για την καθυστερημένη (ακόμη υποθέτουμε πως δεν έχει χαθεί...).
Για κάθε 24ωρο που περνάει, δικαιείσαι κανένα 50ρικο.
Κάνεις ένα έγγραφο της όλης κατάστασης και του θέματος της βαλίτσας προς την εταιρία και προς την πολιτική αεροπορία και μετά απο κάνα μήνα θα σε ειδοποιήσουν.
Μη διασπείρετε ψευδείς πληροφορίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom