ΗΠΑ Διπλωμα οδηγησης ΗΠΑ

kostasdamian

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα , αν γινω μονιμος κατοικος Αμερικης και συγκεκριμενα στο Μαιμι ,το ελληνικο διπλωμα ισχυει η θα πρεπει να βγαλω απο την αρχη αμερικανικο? ευχαριστω.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, νομίζω ότι τα ξένα διπλώματα τα θεωρούν έγκυρα για 1 χρόνο. Μετά πρέπει να βγάλεις από εκεί (που για μακροπρόθεσμα μου φαίνεται είναι και το πιο λογικό).
 

marian23

Member
Μηνύματα
63
Likes
760
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΜΑΙΑΜΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ
Δεν νομίζω να ισχύει το ελληνικό.εμεις για να νοικιάσουμε αυτοκίνητο στην Αμερική έπρεπε να έχουμε το διεθνές το οποίο βγαίνει αυτόματα κ ισχύει για 2 έτη αν δεν κάνω λάθος.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
465
Likes
1.518
Το θέμα έχει ξανά αναφερθεί. Ορισμένες πολιτείες δέχονται Ευρωπαϊκό δίπλωμα για τη περίοδο που θα είσαι σαν τουρίστας εκεί. Αν για κάποιο λόγο παραμένεις μόνιμα στις ΗΠΑ πέρα από το 3μηνο ή το 6μηνο αυτής της περιόδου θα απαιτείται Αμερικανικό. Υποτίθεται ότι υπάρχει και το διεθνές της ΕΛΠΑ για 1 ή 3 χρόνια σαν λύση οποτε τσεκαρε τι σε συμφέρει.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.553
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Εγώ σε Αλάσκα, Νεβάδα και Χαβάη νοίκιασα αυτοκίνητο με το ευρωπαϊκό δίπλωμα χωρίς πρόβλημα, ως τουρίστας.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Καλησπερα , αν γινω μονιμος κατοικος Αμερικης και συγκεκριμενα στο Μαιμι ,το ελληνικο διπλωμα ισχυει η θα πρεπει να βγαλω απο την αρχη αμερικανικο? ευχαριστω.
Σύμφωνα με την νομοθεσία της πολιτείας της Φλώριδας, χρειάζεται δίπλωμα οδήγησης της Φλώριδας εντός 30 ημερών από την ημερομηνία εγκατάστασης στην πολιτεία. Ακόμα και δίπλωμα άλλης πολιτείας δηλαδή να έχεις, δεν ισχύει μετά τις 30 μέρες εφόσον ήρθες για μόνιμη εγκατάσταση - πόσο μάλλον αν μιλάμε για δίπλωμα ελλάδας.
 

Dina Dimitris

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Για ενοικίαση αυτοκινήτου ή για οδήγηση με αυτοκίνητο συγγενών, ισχύει το νέο δίπλωμα (καρτελακι);
Χρειάζεται κάποια άλλη ενέργεια, π.χ. επιπλέον ασφάλεια για συγγενή ;
Ευχαριστώ
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.262
Likes
7.826
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Για τις απαιτήσεις τις ασφαλιστικής του αυτοκινήτου δεν ξέρω τι ισχύει στις ΗΠΑ, με ένα τηλέφωνο στον ασφαλιστή ή στην εταιρεία εύκολα θα ενημερωθείτε, με το νέο τύπου Ελληνικό δίπλωμα σε μέγεθος πιστωτικής είστε Ok που λεν΄ και στο χωριό μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom