Άγιος Δομήνικος Δομινικανή Δημοκρατία- ο πράσινος Παράδεισος!

MaryM

Member
Μηνύματα
51
Likes
156
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο, Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βέγκας, Κούβα
Σήμερα λοιπόν θα σας εξιστορήσω την εμπειρία μου γι αυτό το απίστευτο ταξίδι που πραγματοποίησα τον Απρίλιο του 2019. Όντας μόνιμη κάτοικος του εξωτερικού είχα την δυνατότητα με τον σύζυγό μου να κλείσουμε αυτό το ταξίδι αρκετούς μήνες πριν. Εδώ να αναφέρω ότι κατάλληλη περίοδος για να πάει κάποιος στην Δομινικανή Δημοκρατία είναι από τον Νοέμβριο μέχρι τέλη Απριλίου. Την λεγόμενη High Season τα πακέτα είναι σαφώς πιο ακριβά αλλά αξίζει τον κόπο γιατί δεν θα έχετε το άγχος της βροχής και των τυφώνων .
Και ξεκινάμε......ξεκινάμε από Βιέννη για Παρίσι και μετά απευθείας για το αεροδρόμιο της Πούντα Κάνα! Μετά από αρκετές ώρες, ξαφνικά από το παράθυρο του αεροπλάνου μπορώ να διακρίνω το καταπράσινο τοπίο και τις όμορφες παραλίες!Προσγειωθήκαμε στο χαριτωμένο κάμπριο αεροδρόμιο της Πούντα Κάνα , έγινε ο έλεγχος των διαβατηρίων , πήραμε τις βαλίτσες και με το ιδιωτικό βαν του ταξιδιωτικού πρακτορείου που είχαμε κλείσει ξεκινήσαμε για το ξενοδοχείο. Το κλίμα τροπικό αλλά σε νορμάλ θερμοκρασίες. Στην διαδρομή είδαμε πολλά...μεγάλες πράσινες εκτάσεις, φοίνικες...διαπιστώσαμε ότι μέχρι και εκεί υπάρχουν διόδια. Μετά από μισή ώρα περίπου φτάσαμε στο ξενοδοχείο μας. Το όνομα αυτού Breathless Resort Punta Cana! Εκεί θα περνούσαμε τις επόμενες 10 μέρες. 'Eνα ξενοδοχείο Adults Only που παρείχε τα πάντα. Ένα δωμάτιο με θέα τον ωκεανό και τους φοίνικες, φαγητό καταπληκτικό, διασκέδαση, πάρτυ, δραστηριότητες, καλή εξυπηρέτηση, ασφάλεια....όλα ήταν τέλεια!Σε αυτό το σημείο να τονίσω ότι το νερό στο νησί δεν είναι πόσιμο άρα θέλει προσοχή και στο τι θα πιούμε ή τι θα φάμε. Είναι από τα λίγα ξενοδοχεία που έχω πάει στην ζωή μου που δεν έχω να προσάψω απολύτως τίποτα!Η παραλία πεντακάθαρη που είχες την δυνατότητα να δεις πολλών ειδών ψάρια....και ίσως πετύχαινες και κάποιον μικρό καρχαρία όπως πετύχαμε εμείς.... Επομένως θέλει σίγουρα προσοχή και δυστυχώς σε όλα αυτά τα μέρη της Καραϊβικής δεν γίνεται να κολυμπάει κάποιος τόσο αμέριμνα. Το τοπίο ήταν μαγευτικό ...το ηλιοβασίλεμα, η τεράστια σε έκταση αμμώδης παραλία με τους πανύψηλους φοίνικες και το όμορφο ξενοδοχειακό περιβάλλον ήταν η ιδανική ατμόσφαιρα όχι μόνο για ζευγάρια αλλά και για φίλους. Οι άνθρωποι που γνωρίσαμε σε αυτό το ταξίδι μας έκαναν εντύπωση..τόσο χαμογελαστοί, ευγενικοί..που στην ζωή τους είχαν καθημερινά τον χορό και το τραγούδι , ενώ ζουν σε αντίξοες συνθήκες λόγω της κακής οικονομίας της χώρας...ναι ..ότι λάμπει δεν είναι χρυσός ..αυτός ο Παράδεισος έχει χιλιάδες ανθρώπους που ζουν σε παράγκες..κάτω από τα επίπεδα της φτώχιας.. Ταξίδια σε τέτοιες χώρες δεν σε γεμίζουν μόνο με εικόνες & εμπειρίες... αλλά είναι κάτι πολύ μεγαλύτερο.αρκεί να εκμεταλλευτεί κάποιος την κάθε στιγμή και να θέλει επί της ουσίας να γνωρίσει έναν καινούριο τόπο. Αξίζει να σημειωθεί ότι εκτός του κάθε ξενοδοχείου είναι αρκετά επικίνδυνα καθώς ειδικά το βράδυ υπάρχει εγκληματικότητα. Επομένως και εμείς απλά κλείσαμε τις οργανωμένες εκδρομές για την ασφάλεια μας. Η εκδρομή που δεν πρέπει να παραλείψει κάποιος είναι η αυθημερόν εκδρομή στο νησί Saona. Πριν φτάσετε στο νησί, το ταχύπλοο ή το καταμαράν που θα είστε σας κάνει μία στάση στη μέση του ωκεανού που υπάρχει μία φυσική πισίνα με πολλούς αστερίες....Τα νερά γαλάζια και σε κάποια σημεία μέχρι τη μέση σας ,σας επιτρέπουν να βγάλετε υπέροχες φωτογραφίες..για τους πιο θαρραλέους και υποβρύχιες!Έπειτα φτάνετε στο νησί Saona!!!Δεν ξέρω πως να το περιγράψω...από τα πιο όμορφα μέρη που έχω δει στη ζωή μου! Καταπληκτικά γαλάζια νερά με αμέτρητους ψηλούς φοίνικες και κατάλευκη άμμο! Καθίσαμε για 3 ώρες, φάγαμε , κολυμπήσαμε , βγάλαμε παραμυθένιες φωτογραφίες και επιστρέψαμε! Άλλες εκδρομές που μπορείτε να πάτε είναι στο Santo Domingo για να δείτε τα αξιοθέατα της πόλης ή και στους καταρράχτες. Γενικότερα υπάρχουν και πολλές άλλες που οργανώνονται από την εκάστοτε ξενοδοχειακή μονάδα.
Κλείνοντας να πω ότι σε αυτό το μέρος θα ξαναπήγαινα...έχει αμέτρητα πράγματα να δεις και να κάνεις. Δεν προλάβαμε ούτε τα μισά.Είναι πραγματικά ο πράσινος Παράδεισος!Έφυγα από εκεί με πολλές όμορφες εικόνες και πολλές όμορφες στιγμές! Σαν προορισμό τον συνιστώ ανεπιφύλακτα!
Υ.Γ. Μην ξεχάσετε να δοκιμάσετε καρύδες και τα υπόλοιπα σπάνια φρούτα που έχουν, να πιείτε την παραδοσιακή Mimosa και δομινικανό Ρούμι αλλά και να αγοράσετε τα αυθεντικά πούρα και το απίστευτο Κακάο που παράγουν!
20190402_110743.jpg
20190402_115149.jpg
20190405_120712.jpg
20190407_155849.jpg
20190408_092142.jpg
20190408_113415.jpg
20190408_113514.jpg
20190408_131128.jpg
FB_IMG_1555263819758.jpg
GH010691_1554778137489_high.JPG
VideoCapture_20190404-153211.jpg
 
Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.965
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πήγα την εκδρομή στο νησί Σαόνα και έβγαλα την ίδια φωτο με σένα στο καταμαράν :)
Το αστείο είναι οτι αν σταματήσεις το βίντεό μου στο τέλος 3:46 , νομίζω οτι ξαπλώσαμε και στον ίδιο κοκοφοίνικα για φωτο :haha::haha: Με διαφορά κάποιων ετών βέβαια..
 

MaryM

Member
Μηνύματα
51
Likes
156
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο, Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βέγκας, Κούβα
Πήγα την εκδρομή στο νησί Σαόνα και έβγαλα την ίδια φωτο με σένα στο καταμαράν :)
Το αστείο είναι οτι αν σταματήσεις το βίντεό μου στο τέλος 3:46 , νομίζω οτι ξαπλώσαμε και στον ίδιο κοκοφοίνικα για φωτο :haha::haha: Με διαφορά κάποιων ετών βέβαια..
όντως παίζει να είναι ο ίδιος κοκοφοίνικας !Ή διαφορά που βρίσκω στο βίντεο σου είναι ότι έχω την εντύπωση ότι τότε ήταν ακόμα πιο καταπράσινο το νησί. Ποιο έτος είχες πάει?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.965
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
To 2003!! Μόλις είχα αρχίσει τα ταξίδια και ήταν το δεύτερο μακρινό που έκανα.
Το νησί ήταν παράδεισος, μακάρι να μην το πετσοκόψουν κι αυτό, ευτυχώς ανήκει στο εθνικό πάρκο.
 

MaryM

Member
Μηνύματα
51
Likes
156
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο, Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βέγκας, Κούβα
To 2003!! Μόλις είχα αρχίσει τα ταξίδια και ήταν το δεύτερο μακρινό που έκανα.
Το νησί ήταν παράδεισος, μακάρι να μην το πετσοκόψουν κι αυτό, ευτυχώς ανήκει στο εθνικό πάρκο.
Γενικά κάποια άτομα που γνωρίζω που έχουν πάει 4-5 φορές έχει δυστυχώς διαφορές σε σχέση με παλιοτερα.. παρ' όλα αυτά ήταν πανέμορφα τον Απρίλιο που πήγαμε . Αν είσαι των ταξιδιών θα σου πρότεινα αν εχεις την δυνατότητα να πας στις Μπαχάμες που θα είναι ότι πιο ονειρικό έχεις δει στη ζωή σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom