Γενικά Δορυφορικός σταθμός στο Ελ. Βενιζέλος

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ανακοίνωση από το site του αεροδρομίου Αθηνών Ελ. Βενιζελος:

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι, από την Πέμπτη 24 Μαΐου 2018, στις 13:00 στο Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών θα λειτουργεί και το κτίριο του Δορυφορικού Αεροσταθμού, από όπου θα εξυπηρετούνται οι παρακάτω αεροπορικές εταιρείες:

Aer Lingus - Brussels Airlines - Easyjet - Easyjet Switzerland -Eurowings
Norwegian - Norwegian Air International - Ryanair - Ryanair Sun
Transavia - Transavia France - TUI Fly - Vueling
Air Transat (από 25.05) - Scoot (από 25.05)


Διαβάζω στον τύπο ότι λειτούργησε και πέρυσι το καλοκαίρι. Έχει κανείς εμπειρία;

 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πέρασα χθες από κει. Πολύ "under construction", 1-2 μαγαζάκια λειτουργούν όλα κι όλα...
Και ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ περπάτημα υπογείως...
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Ναι, λειτουργούσε και πέρυσι μεχρι τελη Οκτωβρίου. Οι αίθουσες αναμονης για επιβίβαση μου φάνηκαν μεγαλύτερες και καλύτερες σε σχέση με το κεντρικό σταθμό. Στον κεντρικό για καθε πυλη εχεις πχ 70 καθίσματα ενω στο satellite εχεις 100. Πιο ωραίος, ενιαίος χώρος κατά τη γνώμη μου. Τωρα τι αλλαγές γίνανε τον χειμώνα, δεν ξερω...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το φαντάστηκα αυτό το ατελείωτο περπάτημα. Έχω ερωτήσεις: Πόση ώρα περίπου παίρνει το περπάτημα; Το μαθαίνουμε όταν φτάνουμε στο Ελ. Βενιζέλος ότι πετάμε από εκεί ή κάπως φαίνεται στο boarding pass κτλ; Οι πύλες του δορυφορικού τι αρίθμηση έχουν;
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Κανα 10λεπτο με αργό ρυθμο σχετικα. Εχει κυλιομενους διαδρομους οπως μεταξυ του στθμου του τρενου και του κεντρικου κτηριου. Για αριθμιση νομιζω ειναι Α30+, δεν ειμαι και 100% σιγουρος ομως. Ναι, το μαθαινεις οταν φτανεις εκει αλλα ολες οι πτησεις των παραπάνω εταιρειών πρέπει να αναχωρούν απο το satellite.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Το φαντάστηκα αυτό το ατελείωτο περπάτημα. Έχω ερωτήσεις: Πόση ώρα περίπου παίρνει το περπάτημα; Το μαθαίνουμε όταν φτάνουμε στο Ελ. Βενιζέλος ότι πετάμε από εκεί ή κάπως φαίνεται στο boarding pass κτλ; Οι πύλες του δορυφορικού τι αρίθμηση έχουν;
Στο boarding δεν φαίνεται, πχ στη ryanair για εκτός Σένγκεν, δεν θα περάσεις από εκεί που πάνε οι υπόλοιπες εταιρείες για σκαναρισμα boarding pass και έλεγχο ασφαλείας αλλά αριστερά στις σκάλες μετά από τη Victoria secret. Και να πας να περάσεις από εκεί που πηγαίναμε μέχρι τωρα θα σου δείξει ο security που πρέπει να πας.

Αυτά πέρυσι, δεν ξέρω αν τώρα άλλαξε κάτι

Κατεβαίνεις, κυλιομενος διάδρομος και ξανά κυλιόμενος διάδρομος και ξανά και ξανά και έφτασες! Τι Changi τι Aia!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Τον χρησιμοποιησα περσι το καλοκαιρι για easyjet. Μακρια μου φανηκε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το φαντάστηκα αυτό το ατελείωτο περπάτημα. Έχω ερωτήσεις: Πόση ώρα περίπου παίρνει το περπάτημα; Το μαθαίνουμε όταν φτάνουμε στο Ελ. Βενιζέλος ότι πετάμε από εκεί ή κάπως φαίνεται στο boarding pass κτλ; Οι πύλες του δορυφορικού τι αρίθμηση έχουν;
Α30-Α43. Αν πετάς με τις συγκεκριμένες εταιρίες, πετάς από κει (και δεν έχεις πρόσβαση στις πύλες Β και στα lounge).
 

manos.iabanji11

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Εγω που θα πεταξω με Alitalia αλλα θελω να πεταχτω και στα starbucks για το καφεδακι μου, πως θα παω εκει? Μου λεει οτι ειναι στο κτηριο του Δορυφορικου σταθμου. Μπορω να παω εκει μετα τον ελεγχο ? υπαρχει τροπος?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγω που θα πεταξω με Alitalia αλλα θελω να πεταχτω και στα starbucks για το καφεδακι μου, πως θα παω εκει? Μου λεει οτι ειναι στο κτηριο του Δορυφορικου σταθμου. Μπορω να παω εκει μετα τον ελεγχο ? υπαρχει τροπος?
Όχι. Μόνο αν η πτήση σου φεύγει από κει.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
δηλ τζαμπα το καφεδακι στα starbucks
Κρατήσου λίγο μέχρι να προσγειωθείς στη Ρώμη, και θα βρείς καφέ πολύ καλύτερο από των Starbucks... (ακόμα και στο τελευταίο τυχαίο καφέ στο αεροδρόμιο).

(Εξαιρούνται οι κρύοι καφέδες, που στην Ιταλία, δεν...).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.775
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom