Ηνωμένο Βασίλειο Ιρλανδία Δουβλίνο - Corelain

Eleni D

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλημέρα και χρόνια πολλά και ταξιδιάρικα σε όλους :)

Σας παρακολουθώ εκ του μακρόθεν και κυρίως μέσα από το blog μου (που λόγω φόρτου εργασίας έχω εγκαταλείψει) αλλά προγραμματίζω ένα ταξίδι στην Ιρλανδία το Φεβρουάριο και οι πληροφορίες που έχω ήδη βρει από εσάς είναι ανεκτίμητες!

Ήθελα όμως να κάνω μερικές συμπληρωματικές ερωτήσεις, αν κάποιος έχει διάθεση και χρόνο τις απαντά!
Θα μείνω στο Δουβλίνο σχεδόν 2 μέρες με την 17χρονη κόρη μου. Θέλω να είμαστε σε σημείο που να μη χρειαστεί να πάρουμε μέσα μεταφοράς για να πάμε στο κέντρο της πόλης, στο μεσαιωνικό κομμάτι και τα βασικά τουριστικά αξιοθέατα. Γίνεται; Βρίσκω ξενοδοχεία σε απόσταση πάνω κάτω ένα μίλι από το κέντρο; Είναι ΟΚ;

Είναι γενικά ασφαλής η πόλη για βραδινές βόλτες με τη δική μας "σύνθεση";

Και το βασικότερο, θα φύγουμε από Δουβλίνο και θα πάμε στο Colerain στη Βόρεια Ιρλανδία όπου θα μείνουμε 3 βράδια γιατί είναι εκεί ο γιος μου στο Ulster. Καμιά ιδέα για τις μέρες μας εκεί;

Αυτά τα λίγα...
 

Eleni D

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Να προσθέσω μερικές ακόμη πληροφορίες...
Γενικά διαπίστωσα ότι τα εισιτήρια για Δουβλίνο είναι ακριβά! Τα έψαχνα από το τέλος της άνοιξης, τελικά έκλεισα πριν από μερικές εβδομάδες και η τιμή έπαιζε +/- 10 ευρώ. Απογοήτευση! Για δύο άτομα μας κόστισε γύρω στα 350 ευρώ.

Διαπιστώνω επίσης ότι και το Δουβλίνο είναι ακριβό! Ήθελα να μείνω με τα παιδιά μου σε τρίκλινο για 2 βράδια (Σάββατο και Κυριακή) και μας έβγαινε πάνω από 100 ευρώ η βραδιά, οπότε μάλλον θα αλλάξω το σχέδιο και θα μείνω στην επιστροφή από Corelain για 2 βράδια μόνο με την κόρη μου που είναι καθημερινές και μας βγαίνει πιο οικονομικά.

Όσο για το Corelain, έχω πάθει ήττα! Δεν υπάρχει τίποτε να μείνουμε, ούτε airbnb -α, και αυτά πανάκριβα στο Δουβλίνο, με τα ίδια λεφτά μένω σε ξενοδοχείο, για 2 βράδια δεν αξίζει- και προς το παρόν έχω βρει μόνο ένα Inn που δεν έχω καταλάβει ακόμη αν είναι μέσα στην πόλη. Ελπίζω να μπορέσει να μας φιλοξενήσει ο γιος μου στην εστία του πανεπιστημίου.

Με τις διαδρομές, από Δουβλίνο προς Corelain βρήκα άκρη χάρη στους φίλους εδώ στο site!

Είμαι ακόμη χαμένη και στο ψάξιμο, και πρέπει να τα ολοκληρώσω όλα τώρα που έχω άδεια γιατί από Τρίτη τα κεφάλια μέσα και δεν θα προλάβω να ασχοληθώ ξανά.

Σας φιλώ,
Ε
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημέρα. Είχαμε πάει με παρέα το 2014 για 2 μέρες στο St Patrick's day με τιμές στα αεροπορικά απλησίαστες και για να φτάσουμε με νορμάλ τιμή πήραμε 2 αεροπλάνα 2 τρένα και ένα πλοίο και μείναμε περίπου 2 χλμ μακρυά από το temple bar και την Graffton street που είναι ο κύριος εμπορικός δρόμος αλλά κινηθήκαμε πολύ άνετα και με τα πόδια αλλά με λεωφορεία και με ταξί που περιέργως είχαν νορμάλ τιμές. Σε 2 μέρες στοχευμένα μπορείς να δεις αρκετά πράγματα.Εμείς είδαμε όσα μπορούσαμε λόγω πολυκοσμίας εθνικής εορτής αλλά και του χαμού που γινόταν στους δρόμους με happenings(Kilmainham Gaol, Guiness storehouse, Jameson Distilery, St.Patrick's Cathedral, Christ church, Trinity College και αρκετά εξωτερικά αξιοθέατα).Aπό άποψη ασφάλειας εμείς είμασταν αντροπαρέα αλλά γυναίκες ντόπιες και τουρίστριες κυκλοφορούσαν ως αργά μόνες ενώ υπήρχαν αστυνομικοί σε πολλά σημεία. Φαντάζομαι αν ακολουθήσετε τις βασικές αρχές που θα ακολοθούσατε παντού δεν θα έχετε κάποιο θέμα. Τιμές ακριβές τόσο στη διαμονή όσο και στο φαγητό. Στα ποτά δεν είδα κάποια διαφορά εκτός αν έχεις ακριβό γούστο σε ουίσκυ.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.658
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Πήγα μόνη μου στο Δουβλίνο και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.810
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom