Δωρεές Βιβλίων

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμίτες!

Έχω μαζέψει ένα σωρό παλιά βιβλία και μόνο που τα βλέπω δε μου βαστάει η καρδιά να τα πετάξω ή να τα ανακυκλώσω. Τα περισσότερα είναι σε εξαιρετική κατάσταση και πεντακάθαρα. Είναι κρίμα να πάνε χαμένα.

Έχετε υπόψιν σας κάποιον ή κάποιο ίδρυμα που να τα χρειάζεται; Πρόκειται τόσο για παιδικά βιβλία (για παιδιά δημοτικού κυρίως), μέχρι πανεπιστημιακά συγγράματα που δε μου χρειάζονται πια. Αν έχετε κάποιον οργανισμό ή κάποια οικογένεια στο νου σας ή αν τυχόν εσείς οι ίδιοι συλλέγετε βιβλία κλπ, απαντήστε εδώ να δω τι θα τα κάνω! :p
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Το ίδιο"θέμα"είχα κι εγώ καί τυχαία έμαθα ότι στο Δήμο που ανήκω χρειάζονται βιβλία για την δημοτική βιβλιοθήκη οπότε τα πηγαίνω εκεί και έτσι αξιοποιούνται,τα διαβάζει κόσμος...
κάνε μιά ερώτηση εκεί που μένεις μήπως ισχύει κάτι παρόμοιο και στην περιοχή σου..
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Συνήθως οι Δήμοι που διαθέτουν Βιβλιοθήκη (νομίζω πια οι περισσότεροι) τα χρειάζονται. Ειδικά τα παιδικά. Επείσης οι σχολικές βιβλιοθήκες.
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
μπορεις να πας να ρωτησεις αμα τα θελουν και στο δημοτικο σχολειο της περιοχης σου για τα παιδικα βιβλια βεβαια μονο.
για τα αλλα μαλλον σε καμια βιβλιοθηκη κοντα σου!
αμα εχεις κανενα μυθιστορημα στειλε το σε μενα,που εχω ξεκουμπηστει να αγοραζω βιβλια! :;
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
τα πανεπιστημιακά συγγράματα τι θεματολογίας ειναι;
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
τα πανεπιστημιακά συγγράματα τι θεματολογίας ειναι;
Αφορούν αρκετά ζητήματα, έχω από οικονομικά μέχρι ψυχολογία κλπ ανθρωπιστικές επιστήμες. Πες μου αν σε ενδιαφέρει κάποιο συγκεκριμένο αντικείμενο να δω αν έχω κάτι που δε χρειάζομαι!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ό,τι έχεις σε ιστορικό μυθιστόρημα, το διαβάζω με μεγάλη χαρά και μετά το χαρίζω σε ελληνομαθείς Κουβανούς, να πιάσει και τόπο.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Να σαι καλά για τη διάθεση προσφοράς.
Κι εγώ ενδιαφέρομαι (για τη σχολική βιβλιοθήκη) για πολλές κατηγορίες βιβλίων, αρκεί να είναι σε καλή κατάσταση.
Οι δωρεές βιβλίων είναι ο σημαντικότερος τρόπος εμπλουτισμού του υλικού της βιβλιοθήκης μιας και επιχορήγηση ή άλλο κονδύλιο δεν δόθηκε από τοτε που ιδρύθηκαν ( εδώ και 11 χρόνια).
Πέρσι πχ ο μεγαλύτερος χορηγός μας ήταν η..... ΠΑΕ ΑΕΚ.
Προτείνω όμως να δώσεις προτεραιότητα στο Γιώργο. Οι ανα τον κόσμο ελληνομαθείς έχουν περισσότερες ανάγκες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
A όχι, να τα δώσετε στο σχολείο του vagantos, έτσι κι αλλιώς η μεταφορά των βιβλίων στην Κούβα πρακτικά είναι δύσκολη και οι δικοί μου οι "μαθητές" έχουν ακόμη αρκετά που δεν έχουν διαβάσει.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Παιδιά έχω μια συλλογή με όλα τα βιβλία της Πηνελόπης Δέλτα, πολλά από αυτά είναι ιστορικού περιεχομένου (π.χ. τα μυστικά του Βάλτου, Καιρός του Βουλγαροκτόνου) και είναι όλα σε άριστη κατάσταση. Τα έχω διαβάσει παλιότερα, οπότε πλέον -δυστυχώς- μόνο χώρο μου πιάνουν. Επίσης έχω άλλα μυθιστορήματα, μη ιστορικά, για παιδιά δημοτικού (τα γνωστά κίτρινα και πορτοκαλί των εκδόσεων Πατάκη). Όποιος από τους 2 ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει μαζί μου, θα τα έδινα με μεγάλη χαρά, καθώς εγώ τα είχα αγαπήσει μικρός και είναι ευκαιρία να τα αγαπήσει και κάποιος άλλος τώρα. Επίσης έχω μερικά κλασικά, τύπου στην καλύβα του Μπαρμπα Θωμά, Μόγλης κλπ. Γενικά έχω υλικό, μπορείτε να πάρετε και οι 2 :)

(ναι, διάβαζα ΠΟΛΥ μικρός!)
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ευχαριστώ! θα σου στειλω pm
ασε κι εγώ διάβαζα ΠΟΛΥ μικρή! Οι γονείς μου το κατάλαβαν νωρίς και έπαψαν να μου αγοράζουν βιβλία γιατί ήμουν ασύμφορη. κάθε 1-2 μέρες και βιβλίο, οπότε αρχίσαμε μετά τις βιβλιοθήκες, δανεισμούς κλπ:D
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
α!επεισης οποιος ενδιαφερεται για αμερικανους κυριως συγγραφεις πχ στιβεν κινγκ,νορα ρομπερτς, πατερσον κτλ μπορει να μου στειλει πμ να του πω τι εχω,αλλα προσεξτε ειναι ολα στα αγγλικα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom