Λίβανος ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΒΗΡΥΤΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΞ

Sugar

Member
Μηνύματα
204
Likes
124
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Θα ήθελα τις γνώσεις σας και ό,τι tip έχετε καθ' οτι νέα στο φόρουμ και ο προορισμός που έκλεισα (Βηρητός) εντέλώς άγνωστος αν και απωθημένο από παλιά.
Εκλεισα σήμερα με Ολυμπιακή (6-9/11) και οι ερωτήσεις μου πολλές:
1. Οι ώρες είναι λίγο άγριες. Φθάνουμε 3 ωρα τη νύχτα στη Βηρυτό. Θα πρέπει να κλείσω ξενοδοχείο. Το θέμα μου είναι ξέρει κάποιος πώς πάω από το αεροδρόμιο στο κέντρο?
2. Εχετε υπ' όψιν κάποιο όμορφο ξενοδοχείο που θα συστήνατε σε κάποιον. Δεν ξέρω αν η καλύτερη περιοχή για να μείνεις είναι η παραλία.
3. Στις 3 ημέρες που θα μείνουμε προλαβαίνουμε να πάμε Βύβλο ή κάπου αλλού ή να περιοριστούμε εντός?
4. Επειδή από τώρα ονειρεύομαι τη λιβανέζικη κουζίνα και τις θεϊκές πιτούλες, έχετε κάποιο must to book εστιατόριο?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. Ελπίζω κάποιος να έχει πρόσφατες πληροφορίες
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Θα ήθελα τις γνώσεις σας και ό,τι tip έχετε καθ' οτι νέα στο φόρουμ και ο προορισμός που έκλεισα (Βηρητός) εντέλώς άγνωστος αν και απωθημένο από παλιά.
Εκλεισα σήμερα με Ολυμπιακή (6-9/11) και οι ερωτήσεις μου πολλές:
1. Οι ώρες είναι λίγο άγριες. Φθάνουμε 3 ωρα τη νύχτα στη Βηρυτό. Θα πρέπει να κλείσω ξενοδοχείο. Το θέμα μου είναι ξέρει κάποιος πώς πάω από το αεροδρόμιο στο κέντρο?
2. Εχετε υπ' όψιν κάποιο όμορφο ξενοδοχείο που θα συστήνατε σε κάποιον. Δεν ξέρω αν η καλύτερη περιοχή για να μείνεις είναι η παραλία.
3. Στις 3 ημέρες που θα μείνουμε προλαβαίνουμε να πάμε Βύβλο ή κάπου αλλού ή να περιοριστούμε εντός?
4. Επειδή από τώρα ονειρεύομαι τη λιβανέζικη κουζίνα και τις θεϊκές πιτούλες, έχετε κάποιο must to book εστιατόριο?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. Ελπίζω κάποιος να έχει πρόσφατες πληροφορίες
Διάβασε τις ιστορίες των μελών

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E1%F3%DF%E1/3801-%E2%E7%F1%F5%F4%FC%F2-%E1%F0%EB%DC-%EC%E1%E3%E5%F5%F4%E9%EA%DE.html

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...2-%E1%F3%DF%E1/252-%EB%DF%E2%E1%ED%EF%F2.html

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...EF%F2-%DD%ED%E1%F2-%F0%FC%EB%E5%EC%EF%F2.html


Επίσης αυτά
#4 (permalinkκαι #5 (permalinkκαι #7 (permalink


Ελπίζω οι φίλοι, που τα έχουν πρόσφατα, να απαντήσουν σύντομα στις απορίες σου...:)
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Θα ήθελα τις γνώσεις σας και ό,τι tip έχετε καθ' οτι νέα στο φόρουμ και ο προορισμός που έκλεισα (Βηρητός) εντέλώς άγνωστος αν και απωθημένο από παλιά.
Εκλεισα σήμερα με Ολυμπιακή (6-9/11) και οι ερωτήσεις μου πολλές:
1. Οι ώρες είναι λίγο άγριες. Φθάνουμε 3 ωρα τη νύχτα στη Βηρυτό. Θα πρέπει να κλείσω ξενοδοχείο. Το θέμα μου είναι ξέρει κάποιος πώς πάω από το αεροδρόμιο στο κέντρο?
2. Εχετε υπ' όψιν κάποιο όμορφο ξενοδοχείο που θα συστήνατε σε κάποιον. Δεν ξέρω αν η καλύτερη περιοχή για να μείνεις είναι η παραλία.
3. Στις 3 ημέρες που θα μείνουμε προλαβαίνουμε να πάμε Βύβλο ή κάπου αλλού ή να περιοριστούμε εντός?
4. Επειδή από τώρα ονειρεύομαι τη λιβανέζικη κουζίνα και τις θεϊκές πιτούλες, έχετε κάποιο must to book εστιατόριο?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. Ελπίζω κάποιος να έχει πρόσφατες πληροφορίες
1. Οι ώρες είναι πολύ βάρβαρες όντως...η στάση λεωφορείων είναι λίγο μακριά από το αεροδρόμιο περίπου 1 χλμ., αλλά και κοντά να ήταν, τα λεωφορεία κυκλοφορούν 5μιση το πρωί με 6 το απόγευμα από και προς αεροδρόμιο, οπότε η καλύτερη λύση είναι το ταξί... να κάνονίσετε οπωσδήποτε από πριν την τιμή και να παζαρέψετε όσο μπορείτε, νομίζω το πολύ 10-15 ευρώ, επειδή είναι και νύχτα, θα ήταν καλά για τα περίπου 5 χλμ. που απέχει το αεροδρόμιο από την πόλη...
μπορείτε βέβαια να πάρετε και υπηρεσιακό ταξί ( μικρά βανάκια που παίρνουν αρκετούς αν πηγαίνουν προς την ίδια κατεύθυνση ) τα οποία είναι πολύ φτηνά, αλλά επιφυλάσσομαι για την ώρα και αυτά θα τα βρείτε μόνο αν βγείτε στον δρόμο, δεν κάνουν πιάτσα...
οπότε καταλήγουμε, πως η καλύτερη λύση είναι το ταξί...
2. Προσωπικά έμεινα στην περιοχή Χάμρα στο ξενοδοχείο Casa dor Hotel ( πολύ όμορφο, ζεστό με άψογο προσωπικό), το είχα κλείσει μέσω γραφείου, αλλά δεν γνωρίζω να σου πω τιμή, γιατί μέσα στην τιμή ήταν και τα αεροπορικά και ένα αυτοκίνητο με οδηγό για 2 ημέρες, τις οποίες επισκεφτήκαμε το Μπάαλμπεκ, την κοιλάδα Μπέκα και τους Κέδρους,
συστήνω όμως την περιοχή για διαμονή, επείδή έχει πολλά μαγαζιά, τράπεζες, κίνηση το βράδυ και βολικές αστικές συγκοινωνίες...
στην παραλία συναντήσαμε τεράστια ξενοδοχεία, αυτά που εγώ τα ονομάζω γκέτο και είσαι με το βραχιολάκι...αντίθετα στην Χάμρα και στο ξενοδοχείο που μείναμε είχε ντόπιους και κάποιους γάλλους δημοσιογράφους...συστήνω να προσανατολιστείς προς εκείνη την περιοχή...
3. Στις 3 ημέρες δεν νομίζω να προλάβεις να δεις και πολλά...προσωπικά θα άφηνα την Βηρυτό για μετά τις 6 το απόγευμα και από το πρωί μέχρι το απόγευμα θα πήγαινα Τρίπολη (οπωσδήποτε), Μπάαλμπεκ ( αν σου αρέσουν τα αρχαία ), Τύρο ή Σιδώνα...
Η Βύβλος είναι στον δρόμο για Τρίπολη, οπότε μπορείτε να κάνετε μία στάση και να αφιερώσετε 2-3 ώρες, δεν είναι μακριά από τη Βηρυτό, αν και προσωπικά δεν με ενθουσίασε, μου θύμισε λίγο ελληνικά νησιά, λίγο παράλια Ισπανίας, δεν έχει άρωμα Ανατολής, σε αντίθεση με την Τρίπολη ( συστήνω να ανεβείτε στο κάστρο και μετά να περπατήσετε όλη την παλιά αγορά ).
Όλα αυτά με το λεωφορείο φυσικά...πηγαίνεις στην αφετηρία των λεωφορείων Κόλα και από κει θα σε βάλουν στο σωστό λεωφορείο μην ανυσηχείς, είναι όλοι τόσο εξυπηρετικοί...είναι εμπειρία πάντως...
ή παίρνετε τα λεωφορεία εξπρές, χωρίς στάσεις και πολλά πολλά ή στην τελική ένα υπηρεσιακό ταξί...
Η Βηρυτός είναι πανέμορφη πόλη κυρίως το βράδυ, όταν δεν γίνεται πανζουρλισμός στους δρόμους και φωτίζονται όλα τα κτίρια...κυρίως το κέντρο της
4. Φάγαμε σε διάφορα εστιατόρια το ίδιο καλά ( στο Ιστανμπούλ στην περιοχή Χάμρα την πρώτη μέρα, που ήμασταν άβγαλτοι ακόμη) και μετά συνήθως τρώγαμε το βράδυ σε ένα από τα εστιατόρια γύρω από την πλατεία που βρίσκεται ο πύργος του ρολογιού(καρακέντρο)...
θα ξαναπώ όμως πως το καλύτερο κοτόπουλο το έφαγα σε κάτι παρακμιακά ορθάδικα, απέναντι από το αμερικάνικο πανεπιστήμιο, στην περιοχή Χάμρα, τα οποία ανοίγουν αργά το βράδυ...

να σημειώσω εδώ, πως επισκέφτηκα τον Λίβανο πριν 1μιση χρόνο, λίγο μετά που ηρέμησαν τα πράγματα από τους τελευταίους βομβαρδισμούς, που σημαίνει, πως κάποια πράγματα να έχουν αλλάξει...το σημειώνω, επειδή και εγώ με έναν ταξιδιωτικό οδηγό του 2002 πήγα και τα μισά εστιατόρια που ανέφερε δεν υπήρχαν, όπως δρομολόγια, στάσεις λεωφορείων κ.τλ
για ό,τι άλλο στη διάθεσή σου

και οπωσδήποτε θα πιείτε αράκ...θεικό
 

Sugar

Member
Μηνύματα
204
Likes
124
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
1.
για ό,τι άλλο στη διάθεσή σου

και οπωσδήποτε θα πιείτε αράκ...θεικό

Φίλη Ελένη σ' ευχαριστώ πάραααααα πολύ για τις πληροφίες σου και τη γνώμη σου. Θα διαβάσω λίγο αυτά που μου είπες για να προσανατολιστώ λιγάκι κιόλας γιατί μόλις εχθές έκλεισα τα εισιτήρια και σίγουρα θα επανέλθω. Ευχαριστώ πολύ και πάλι. Η αίσθησή μου ότι καλά έκανα και πάτησα εχθές το κλικ στη Βυρητό όλο και περισσότερο επιβεβαιώνεται....
 

Sugar

Member
Μηνύματα
204
Likes
124
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Nα κάνω μία ερώτηση και όποιος μπορεί ας μου απαντήσει. Είμαι κοντά στο να κλείσω ξενοδοχείο γιατί φεύγω το άλλο Σ\Κ αλλά θα ήθελα μια γνώμη για το αν είναι λογικό να νοικιάσω αυτοκίνητο για μία ημέρα ή να κλείσω κανένα ταξί που θέλω να πάμε Βύβλο, Τρίπολη. Οδηγούν σαν τρελοί??? Οσο για το ξενοδοχείο λέω για το Crown Plazza στη Hamra. Ξέρει κανείς κάτι?
 

Phanny

Member
Μηνύματα
33
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μήπως ξέρει κανείς από Βηρυτό γιά Δαμασκό πόσες ώρες είναι με το τραίνο και άν υπάρχουν συχνά δρομολόγια και ασφάλεια;
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Μήπως ξέρει κανείς από Βηρυτό γιά Δαμασκό πόσες ώρες είναι με το τραίνο και άν υπάρχουν συχνά δρομολόγια και ασφάλεια;
τρένο δεν υπάρχει από βηρυτό για δαμασκό, παρά μόνο λεωφορεία...
για αλέππο έχει κάθε ώρα, αλλά για δαμασκό ένα το πρωί στις 5 κ ένα στις 3 το μεσημέρι(περίπου 5 ώρες)...αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες πες μου...

τώρα με ασφάλεια τι εννοείς??? αν τα λεωφορεία είναι ασφαλή???
δεν είναι και ό,τι πιο καινούριο...

υπάρχουν και τα υπηρεσιακά ταξί (μικρά βαν), τα οποία αναχωρούν μόλις γεμίσουν...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom