Είμαι αρχηγός - συνοδός γκρουπ...

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

melinina

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα σας,

άργησα να σας βρω, αλλά σας βρήκα και χαίρομαι πολύ γι αυτό.
Έχετε καταφέρει να φτιάξετε μια πολύ ωραία ταξιδιωτική κοινότητα.

Κλείνω φέτος 10 χρόνια ως αρχηγός-συνοδός εκδρομών και ως εκ τούτου ταξιδεύω πολύ συχνά.
Έχω φτιάξει ένα blog (είμαι ακόμα αρχάρια...;)) με οδηγίες για το πώς μπορεί κανείς να οργανώσει το ταξίδι του μόνος του μέσω ίντερνετ.

http://taxidiakaialla.blogspot.com/

Αν θέλετε ρίξτε μια ματιά και θα χαρώ πολύ ν' ακούσω τα σχόλιά σας.
 
Last edited by a moderator:

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μπράβο melinina να τα εκατοστήσεις... κατανοώ την χαρά σου για το blog σου αλλά έχω την εντύπωση ότι μας το ξανάγραψες... να χαρείς μην ξαναστείλεις το ίδιο μήνυμα και τρίτη φορά...

υ.γ. Καλό το blog σου αλλά θέλεις ακόμη δουλίτσα...
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Καλησπέρα σας,

άργησα να σας βρω, αλλά σας βρήκα και χαίρομαι πολύ γι αυτό.
Έχετε καταφέρει να φτιάξετε μια πολύ ωραία ταξιδιωτική κοινότητα.

Κλείνω φέτος 10 χρόνια ως αρχηγός-συνοδός εκδρομών και ως εκ τούτου ταξιδεύω πολύ συχνά.
Έχω φτιάξει ένα blog (είμαι ακόμα αρχάρια...;)) με οδηγίες για το πώς μπορεί κανείς να οργανώσει το ταξίδι του μόνος του μέσω ίντερνετ.

http://taxidiakaialla.blogspot.com/

Αν θέλετε ρίξτε μια ματιά και θα χαρώ πολύ ν' ακούσω τα σχόλιά σας.
Μια και θα χαρείς να ακούσεις σχόλια, άκου:
Το γραφείο που σε απασχολεί σαν αρχηγό, γνωρίζει την παράλληλη δραστηριότητα σου, που στην κυριολεξία σαμποτάρει τη δουλειά του?
Γιατί αν το μάθει, μάλλον θα είσαι σύντομα banned από όλα τα τουριστικά γραφεία και δεν θα αυτοαποκαλείσαι πλέον συνοδός/αρχηγός.
Τα γραφεία αντιμετωπίζουν μεγάλα προβλήματα λόγω ίντερνετ και δεν χρειάζονται και έναν "συνεργάτη" τους να επιδεινώνει το πρόβλημα.
Λυπάμαι που σου το λέω, αλλά και γω απασχολούμαι εποχικά σαν αρχηγός και δεν "δαγκώνω το χέρι που με ταΐζει".
Αν θέλεις να έχεις ένα τέτοιο blog, πολύ καλά κάνεις, αλλά είναι λίγο "κάπως", από τη μία να συμβουλέυεις κόσμο πως να ΜΗ χρησιμοποιεί υπηρεσίες νόμιμων επιχειρήσεων, που πληρώνουν στον ΕΟΤ και στα επιμελητήρια μεγάλα ποσά και από την άλλη να χρησιμοποιείς αυτές τις επιχειρήσεις για να βγάζεις χρήματα.
 
Last edited by a moderator:

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες ..καλώς όρισες,ωραίο το blogaki ,but nothing new!!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μια και θα χαρείς να ακούσεις σχόλια, άκου:
Το γραφείο που σε απασχολεί σαν αρχηγό, γνωρίζει την παράλληλη δραστηριότητα σου, που στην κυριολεξία σαμποτάρει τη δουλειά του?
Γιατί αν το μάθει, μάλλον θα είσαι σύντομα banned από όλα τα τουριστικά γραφεία και δεν θα αυτοαποκαλείσαι πλέον συνοδός/αρχηγός.
Τα γραφεία αντιμετωπίζουν μεγάλα προβλήματα λόγω ίντερνετ και δεν χρειάζονται και έναν "συνεργάτη" τους να επιδεινώνει το πρόβλημα.
Λυπάμαι που σου το λέω, αλλά και γω απασχολούμαι εποχικά σαν αρχηγός και δεν "δαγκώνω το χέρι που με ταΐζει".
Αν θέλεις να έχεις ένα τέτοιο blog, πολύ καλά κάνεις, αλλά είναι λίγο "κάπως", από τη μία να συμβουλέυεις κόσμο πως να ΜΗ χρησιμοποιεί υπηρεσίες νόμιμων επιχειρήσεων, που πληρώνουν στον ΕΟΤ και στα επιμελητήρια μεγάλα ποσά και από την άλλη να χρησιμοποιείς αυτές τις επιχειρήσεις για να βγάζεις χρήματα.
Βρε τι σου είναι η ζωή... να συμφωνώ απόλυτα με τον traveladdict!!

Μelinina κορίτσι μου μια χαρά στα λέει ο traveladdict... μάλλον υπάρχει ασυμβίβαστο,τι θέλεις και τα μπλέκεις...

Και με την renata συμφωνώ για το blog... μας έχουν πει τα ίδια άλλοι και πολύ καλύτερα... τίποτε το ιδιαίτερο...
 

melinina

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα και πάλι,

ευχαριστώ για τα σχόλια, γιατί αν κάτι δεν αρέσει είναι σημαντικό να σου το λένε με ειλικρίνεια, ώστε να μπορέσεις να δεις τα λάθη σου και να πας παραπέρα.

Όσον αφορά στο σχόλιο του traveladdict, έχω να πω ότι δεν δουλεύω για λογαριασμό κανενός. Είμαι freelancer, παρα πολλά χρόνια στο χώρο, κι επειδή ακριβώς είμαι πάρα πολλά χρόνια στο χώρο, ξέρω να ξεχωρίζω την διαφορά μεταξύ των εκδρομών με γκρούπ και των individual.

Στο μπλόγκ μου προτείνω αποκλειστικά κάποια site απ'τα οποία μπορεί κανείς μόνος του, να κλείσει εισιτήρια και ξενοδοχεία για να πάει κάπου ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.
Και όχι οργανωμένα, δηλαδή με γκρουπ, με ξεναγήσεις, με μετακινήσεις, με γεύματα και δείπνα.
Αναλαμβάνοντας ο ίδιος, να κάνει την έρευνα, να πληρώσει, να ψάξει, να, να ,να....

Δεν έχω καμία φιλοδοξία να "κλέψω" πελάτες των τουριστικών γραφείων με τα οποία συνεργάζομαι και οιουδήποτε γραφείου.

Δεν έφτιαξα ένα blog που λέω: "έμπειρη αρχηγός διοργανώνει 15ήμερο ταξίδι στο Λάος-Καμπότζη-Βιετνάμ με χ ευρώ."

Αυτό το blog έγινε με σκοπό να μεταβιβάσει την προσωπική εμπειρία σε ταξιδιώτες που θέλουν οι ίδιοι να οργανώσουν το ταξίδι τους, γιατί αυτός είναι ο τρόπος που προτιμούν, γιατί αυτός είναι κι ο τρόπος που προτιμώ και ο τρόπος που προτιμούν οι φίλοι μου.

That's all! :cool:
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
Καλως ηρθες melinina στην παρεα μας....Οντως ειναι η 2 φορα που αναφερεις το μηνυμα σου και θα συμφωνησω με τον traveller, αλλα μονο σε αυτο. Απο το 3 μηνυμα και μετα διεκρινα κατι εχθρικο, επιθετικο, ισως και το Αγγλικο της renata θα το ελεγα απαξιωτικο, δεν θελω να κανω το δικηγορο του διαβολου, αλλα χαλαρωστε λιγο παιδια...αφηστε καποιον να πει ισως κατι διαφορετικο απο αυτο που πιστευετε εσεις και κατοπιν ειστε ελευθεροι να του πειτε την γνωμη σας και τα πιστευω σας....ισως ισως και τα "καπως σας".Επισης διαπιστωσα οτι υπαρχει μια "κοινη γραμμη" θα το ελεγα οσο αναφερα καποια μελη του foroum....τελος παντων, δεν θελω να συνεχισω, μου χαλασατε την διαθεση με την αντιμετωπιση ενος καινουργιου μελους, δεν θελω να χαλασω την δικη σας....
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
παιδια συμφωνω με τον driver!οντως ειναι η δευτερη φορα που βλεπω αυτο το ποστ, αλλα οκ..μην παρουμε την κοπελα απο τα μουτρα!καινουργια ειναι στο φορουμ και πεσατε να την φατε?και αν εχει "ασυμβιβαστο", δικο της προβλημα ειναι, οχι δικο μας!!με το blog της μπορειτε να ειστε οσο σκληροι θελετε, απο τη στιγμη που εκεινη μας παροτρυνει να το επισκεφτουμε..αλλα οχι και με την ιδια!!melinina καλωσηρθες στο φορουμ μας!!μην μασας!!!και εννοειται οτι αφου απο οτι φανταζομαι εχεις πολλες γνωσεις για μερη μακρινα και ονειρεμενα, ξεκινα να γραφεις στα διαφορα θεματα!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Επισης διαπιστωσα οτι υπαρχει μια "κοινη γραμμη" θα το ελεγα οσο αναφερα καποια μελη του foroum....τελος παντων, δεν θελω να συνεχισω, μου χαλασατε την διαθεση με την αντιμετωπιση ενος καινουργιου μελους, δεν θελω να χαλασω την δικη σας....
Έχεις απόλυτο δίκιο... υπάρχει μυστική συμφωνία ιδίως μεταξύ εμού και του traveladdict...
Δεν σχολιάζω παραπάνω αυτές τις σαχλαμάρες γιατί θα χαλαστώ και δεν αξίζει...

Η melinina ζήτησε να κρίνουμε την προσπάθεια της... εγώ δεν χαιδεύω τα αυτιά κανενός, είπα την γνώμη μου και δεν έπεσα να φάω κανέναν... να το ξαναπώ, καλή προσπάθεια αλλά τίποτε το σπουδαίο... είναι πράγματα γνωστά σε όλους όσους ασχολούνται έστω και λίγο με τα ταξίδια... δεν αισθάνομαι ότι κέρδισα κάτι...

Για το επίμαχο τώρα... η γνώμη μου είναι ότι αν δίνεις συμβουλές σε κάποιον να κάνει ένα ταξίδι ανεξάρτητος και εργάζεσαι σαν αρχηγός σε γραφείο ταξιδίων υπάρχει ασυμβίβαστο...
Με άλλα λόγια "σαμποτάρεις" την ίδια σου την δουλειά... αν εσεις δεν το βλέπετε πρόβλημα σας αλλά έτσι είναι... έστω και υποθετικά αν όλοι εκείνοι που ήθελαν να ταξιδέψουν άκουγαν τις συμβουλές της melinina και οργάνωναν μόνοι το ταξίδι τους τότε τα πρακτορεία δεν θα είχαν πελάτες και η melinina θα έχανε την δουλειά της έστω και σαν freelancer... Κανένας δεν κατηγόρησε την melinina ότι κλέβει πελάτες...άλλο είναι το θέμα και είναι λεπτό, όποιος καταλαβαίνει καταλαβαίνει... όποιος δεν θέλει να καταλάβει βλέπει συνομωσίες ...
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Αυτό με το “ασυμβίβαστο” και εγώ δεν το καταλαβαίνω και πολύ. Το καταλαβαίνω από την άποψη: “αν από αυτό βγάζεις το ψωμί σου, γιατί παροτρύνεις και δίνεις τα μέσα σε άλλους να το κάνουν μόνοι τους” αλλά δεν συμφωνώ.

Με την ίδια λογική δεν θα έπρεπε κάποιος που είναι μηχανικός αυτοκινήτων να διατηρεί κάποιο blog και να δίνει συμβουλές για να κάνεις μόνος τη βασική συντήρηση του αυτοκινήτου ή μικροεπισκευές.
Κάποιος που είναι προγραμματιστής ή κατασκευάζει ιστοσελίδες να μην συμμετέχει σε forums και να δίνει συμβουλές σε νέους του χώρου. Ακόμη και εδώ, στο travelstories, είμαι σίγουρος πως υπάρχουν άνθρωποι που δουλεύουν στο τουριστικό τομέα (είτε σε γραφεία, είτε ως ξεναγοί, είτε ως ότι άλλο) αλλά παρόλα αυτά προσφέρουν τις γνώσεις τους και δίνουν συμβουλές σε όλους εμάς που τις ζητάμε παρ'όλο που ξέρουν πως δεν θα χρησιμοποιήσουμε τη εταιρία ή το γραφείο στο οποίο εργάζονται.

Το internet είναι μια τεράστια πηγή πληροφοριών, όπου οι περισσότερες πληροφορίες έχουν δοθεί από ανθρώπους που (ευτυχώς) ξέρουν για τι μιλάνε μιας και πολλές φορές είναι παρεμφερές με το επάγγελμα τους. Όσοι ασχολούνται/εργάζονται σε τεχνολογικούς τομείς το γνωρίζουν καλύτερα.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, η άποψη μου είναι πως πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που για να προετοιμάσουν το ταξίδι τους, είτε επειδή δεν θέλουν είτε επειδή δεν θα κάνουν κάτι παραπάνω από 2-3 τηλέφωνα και να αφήσουν το γραφείο να κάνει τα υπόλοιπα. Όπως επίσης υπάρχουν και αυτοί για τους οποίους δεν νοείται ταξίδι χωρίς τη χαρά της προετοιμασία και του ψάξιμο.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.298
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom