Γενικά Είμαι μόνη και ψάχνω προορισμό

christy_li

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σόφια
Γεια σας και χαρά σας! Μετά από μία δύσκολη περίοδο αποφάσισα ότι τον Δεκέμβρη γύρω στις 20 του μηνός θα πάω ταξίδι στο εξωτερικό μόνη μου! Το ζήτημα είναι ότι θα ήθελα να ακούσω δικές σας προτάσεις για να μην βρεθώ σε κάποια πόλη που θα φοβάμαι να κυκλοφορήσω ή που θα πάω μόνη μου και θα με πιάσει κατάθλιψη. Με λίγα λόγια θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν προορισμοί που προσφέρονται για τέτοιου είδους ταξίδια! Εντός Ευρώπης βέβαια! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.282
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Εχω παει μονη Ευρωπη αρκετες φορες και περασα τελεια.Η τελευταια ηταν τον Ιουνη σε 4 Ιταλικες πολεις απο τις οχι μεγαλες αλλα εξαιρετικα ομορφες.Δεν εννοιωσα φοβο η ανασφαλεια.Εχω παει σε αρκετες μεγαλουπολεις,παλι μονη και δεν ειχα καποιο προβλημα.Βεβαια δεν εκανα νυκτερινη ζωη και επερνα παντα τις απαραιτητες προφυλαξεις.Θα ελεγα να το κανεις ...Οσο για το που,εχει να κανει με το τι σε ενδιαφερει να δεις..Υπαρχουν *ευκολες*και δυσκολες πολεις..Αν θα διαλεγα μια,θα ελεγα Φλωρεντια και περιξ..πολη με ανθρωπινες διαστασεις,πολλα να δεις,λιγοι σχετικα τουριστες,δεν θα βαρεθεις.Παλι αν προτιμας με Χριστουγεννιατικη ατμοσφαιρα,Βερολινο,Λονδινο,Στρασβουργο..
 
Last edited:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
....που θα πάω μόνη μου και θα με πιάσει κατάθλιψη.
Να εστιάσω λίγο σε αυτό....αν δεν έχεις ταξιδέψει ποτέ μόνη σου,σε όποια πόλη και να πας,όσο όμορφη και να είναι,όσα αξιοθέατα και να δείς,αν δεν αποφασίσεις ότι περνάς καλά και μόνη,τότε μιά ψιλοκατάθλιψη την έχεις στο τσεπάκι,στην αρχή.Θες όταν θα τρώς μόνη σου,όταν θα κάνεις τις βόλτες σου....
Αυτό πρέπει να φροντίσεις να το σκεφτείς καλά και να προετοιμάσεις τον εαυτό σου,απο πριν.Είμαι της σχολής,ότι ταξίδια μόνη,είναι ευκαιρίες χαλάρωσης,μακριά απο τα θέλω των άλλων που συνήθως δεν είναι ίδια με τα δικά μου....δηλαδή,έχω μάθει να ταξιδεύω μόνη μου και να το απολαμβάνω...
Μετά τον μακρύ πρόλογο,θα σου πρότεινα την Ρώμη.Εκεί πήγα και γω το πρώτο μοναχικο ταξίδι μου.Εχει τόσα να δείς που δεν θα σου μείνει χρόνος να σκέφτεσαι "γιατί μόνη;".
Αν δεν θέλεις,γενικά,επειδή είναι χειμώνας,να επιλέξεις πρωτεύουσα και κατά την γνώμη μου,νότια Ευρώπη,που πιστεύω οτι οι άνθρωποι είναι πιο κοντά στην νοοτροπία μας.
Δες και αυτά...
http://www.travelstories.gr/community/search/3743755/?q=Μονη&t=post&o=date&c[title_only]=1
 

athinoulinio

Member
Μηνύματα
31
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Αυστραλία
γνώμη μου είναι ότι με την ίδια φιλοσοφία που θα πήγαινες κάπου με παρέα ή με ταίρι, με την ακριβώς ίδια θα κουβαλούσα τον ίδιο μου τον εαυτό οπουδήποτε..
προτείνω Ιταλία, οπουδήποτε στην Ιταλία, διότι είναι η χώρα που κάθε πόλη της έχει κάτι να σου προσφέρει..
και επειδή λες ταξίδι μόνη.. θα σου πρότεινα και το interrail με προορισμό όπου πραγματικά γουστάρεις.. και σου λέω αυτό, γιατί ταξιδεύοντας με το τραίνο θα έχεις την ευκαιρία να συναναστραφείς με πολύ κόσμο (αν σου άρεσει βεβαια αυτό) και να ξε-φλωρέψεις καθ'οδόν.. να μοιραστείς εμπειρίες να μιλήσεις και να γνωρίσεις νέους κόσμους απ τα μάτια των "ξένων"..
 

christy_li

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σόφια
Eυχαριστω για τις απαντήσεις παιδιά! Ρωμη έχω πάει οπότε δεν πολυψηνομαι. Interail δεν τρελενομαι μέσα στο καταχείμωνο. Οπότε βρήκα φτηνά εισητήρια για βερολινο και λέω να το τολμησω. Φυσικά διαμονη σε hostel που επίσης δεν έχω πάει ποτέ! Δεν θέλω να πτοηθω περί ασσφαλειας γιατί σκέφτομαι ότι τόσο κ τόσοι ταξιδεύουν ετσι. Αν έχετε κάτι να μ προτείνετε καλοδεχούμενο!
 

George Ef

Member
Μηνύματα
44
Likes
267
Επόμενο Ταξίδι
Στρασβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ταξιδεύω κατά κανόνα μόνος!Τον τελευταίο χρόνο βρέθηκα Βενετία,Μπρύζ-Γάνδη-Οστάνδη,και Ρώμη,από 5 ημέρες στο κάθε μέρος μόνος.Σε όλα αυτά τα μέρη,δεν αισθάνθηκα πουθενά ανασφαλής,κάθε άλλο,και δεν μαζευόμουν ποτέ πριν τις 1-2 το βράδυ στα ξενοδοχεία που έμενα,όπως έπισης έβγαινα στους δρόμους από το ξημέρωμα.Είμαι φίλος της ταξιδιωτικής φωτογραφίας και το κάθε solo ταξίδι μου προσέφερε κάθε φορά φοβερή ελευθερία κινήσεων και χρόνου ενασχόλησης με την τρέλα μου.Ένιωσα μερικές φορές μελαγχολία μπορώ να πω,κυρίως μπροστά σε μεγάλα/εντυπωσιακά ή μοναδικά θεάματα/αξιοθέατα,αλλά σε γενικές γραμμές με το mp3 στα αυτιά και την κάμερα στον ώμο ούτε καταλάβαινα πως έφευγε η ώρα.Όταν είσαι μόνος,αφήνεσαι,χαλαρώνεις,ασχολείσαι με ότι τραβάει την προσοχή σου,έστω και την πιο βλακεία που θα φαινόταν σε κάποιον άλλο.Κάθε φόρα όταν έμπαινα στο αεροπλάνο για την επιστροφή,ένιωθα πλήρης και ικανοποιημένος για τις εμπειρίες που είχα αποτυπώσει στο μυαλό μου.Κάθε solo ταξίδι ήταν και μια καλή ενδοσκόπηση του εαυτού μου,κάθε φορά γυρνάω πιστεύω και καλύτερος άνθρωπος και πιστεύω ότι αν αφεθείς ελεύθερη θα το απολαύσεις αρκετά ώστε να το ξανακάνεις το συντομότερο..
 

athinoulinio

Member
Μηνύματα
31
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Αυστραλία
Eυχαριστω για τις απαντήσεις παιδιά! Ρωμη έχω πάει οπότε δεν πολυψηνομαι. Interail δεν τρελενομαι μέσα στο καταχείμωνο. Οπότε βρήκα φτηνά εισητήρια για βερολινο και λέω να το τολμησω. Φυσικά διαμονη σε hostel που επίσης δεν έχω πάει ποτέ! Δεν θέλω να πτοηθω περί ασσφαλειας γιατί σκέφτομαι ότι τόσο κ τόσοι ταξιδεύουν ετσι. Αν έχετε κάτι να μ προτείνετε καλοδεχούμενο!
βερολίνο λοιπόν! μια χαρά σε βρίσκω.. για χειμώνα νομίζω πως λέει η Γερμανία.. και μόνο για χειμώνα πιστεύω.. αφού βρήκες και φθηνα αεροπορικά ακόμη καλύτερα..
για το hostel που ανέφερες δεν έχω μείνει ποτέ αλλά το σκέφτομαι όπως και εσύ, ότι τόσοι και τόσοι κάνουν ταξίδια και διαμένουν σε αυτά, δεν νομίζω πως θα χεις πρόβλημα.. απλώς καλά είναι να το δεις μέσω booking και να δεις κριτικές για οποιοδήποτε hostel διαλέξεις.. έχουν και αυτά την ανάλογη ποιότητα όπως και τα ξενοδοχεία.. ότι δίνεις παίρνεις!
 

christy_li

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σόφια
βερολίνο λοιπόν! μια χαρά σε βρίσκω.. για χειμώνα νομίζω πως λέει η Γερμανία.. και μόνο για χειμώνα πιστεύω.. αφού βρήκες και φθηνα αεροπορικά ακόμη καλύτερα..
για το hostel που ανέφερες δεν έχω μείνει ποτέ αλλά το σκέφτομαι όπως και εσύ, ότι τόσοι και τόσοι κάνουν ταξίδια και διαμένουν σε αυτά, δεν νομίζω πως θα χεις πρόβλημα.. απλώς καλά είναι να το δεις μέσω booking και να δεις κριτικές για οποιοδήποτε hostel διαλέξεις.. έχουν και αυτά την ανάλογη ποιότητα όπως και τα ξενοδοχεία.. ότι δίνεις παίρνεις!
Έχω βρει site για Hostel οπότε κάποια από αυτά από ότι είδα έχουν πολύ θετικά reviews από χιλιάδες άτομα. Οπότε τι στο καλό! Θεωρώ ότι δεν θα είναι επικίνδυνα όπως φαντάζεται ο πολύς ο κόσμος!
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Πάντως στο Βερολίνο και δη στο Ανατολικό υπάρχουν πολύ φτηνά ξενοδοχεία, μπορείς να αποφύγεις το hostel! ;-)
 

christy_li

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σόφια
Πάντως στο Βερολίνο και δη στο Ανατολικό υπάρχουν πολύ φτηνά ξενοδοχεία, μπορείς να αποφύγεις το hostel! ;-)
Άσε δεν νομίζω γιατί φαντασου θα μαι παραμονή Χριστουγεννων κ Χριστούγεννα οπότε όλα μου φαίνονται πανάκριβα!
 

christy_li

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σόφια
Τελικά εκλεισα εισητήρια 23-28/12! Μένει ή διαμονή μόνο! Όποιος ξέρει κάποιο πολύ καλό hostel θα βοηθούσε πολύ!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.850
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Τελικά εκλεισα εισητήρια 23-28/12! Μένει ή διαμονή μόνο! Όποιος ξέρει κάποιο πολύ καλό hostel θα βοηθούσε πολύ!
Καλά να περάσεις. Να πας και σε χριστουγεννιάτικες αγορές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.718
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom