Εβδομάδα 2 (5)

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Δευτέρα- άντε και καλή αρχή!

Και σήμερα η πρώτη μέρα στο ινστιτούτο και στη σχολήηηηη....


Είχα το ραντεβού στις 9 με την υπεύθυνη, οπότε έφυγα από τις 7.30 από το σπίτι, για να είμαι σίγουρη ότι θα είμαι εκεί στην ώρα μου. Μαύρος ο ουρανός ακόμα τέτοια ώρα. Στο ινστιτούτο έφτασα στις 8 και κάτι, και φαντάζομαι ότι θα ήμουν από τα πρώτα άτομα που θα είδε ο φύλακας. Ποιός τρελός μες στο μαύρο σκοτάδι και με το χιόνι να πέφτει πυκνό, τραβάει για τη σχολή τέτοια ώρα;


Έκανα ένα γύρο στο κτήριο, να δω πού είναι τα γραφεία, τα διάφορα πειράματα κλπ, και κάπου κάθησα και διάβαζα κάτι posters. Με βλέπει ένας (που θα σκέφτηκε ότι ήμουν πολύ ύποπτη ή “πειραγμένη”) και με ρώτησε αν μπορεί να με βοηθήσει. Πιάσαμε κουβέντα, δουλεύει και αυτός στο KM3Net (και φάνηκε πολύ περήφανος γι'αυτό, αλλά κι εγώ χάρηκα) και μου έδειξε πού μπορώ να πάω για καφέ.


Κατέβηκα σε κάτι που έμοιαζε με ρεσεψιον, με κάτι καθίσματα, ψηλά τραπέζια, μια σμίκρυνση (2μετρων) του ανιχνευτή LHC του CERN (εννοώ την τομή, όπου φαίνονται τα καλορίμετρα και οι διάφοροι φλοιοί των ανιχνευτών), και μετά από λίγο 3-4 άτομα μαζεύτηκαν γύρω από κάτι μεγάλα θερμός με καφέ και σερβιρίστηκαν. Ένας κύριος (μπάρμπας καλύτερα), με ρώτησε αν θέλω καφέ, και μου προσέφερε. Τον ρώτησα πόσο κοστίζει, και φάνηκε να προσβλήθηκε “οχι, όχι, δωρεάν είναι”. Φαντάστηκα λοιπόν ότι θα είχε κάποιο σεμινάριο σήμερα και έβγαλαν καφέ. Μου είπε “να, μπορείς να καθήσεις εκεί”, οπότε και έπιασα την ολλανδική metro και προσπάθησα να τη διαβάσω (μη ρωτάτε πόσα και τι κατάλαβα). Σε κάποια φαση καταλαβαίνω ότι μπαίνει μια γυναίκα στο κτήριο, και από τη φωνή της, υποψιάζομαι ότι είναι αυτή που θέλω. Πού να δείτε τη φωτογραφία που έχει στο ίντερνετ! Πολύ γέλιο! Ευτυχώς την αδικεί, και είναι πολύ πιο ανθρώπινη στην πραγματικότητα. Στις 9 παρά 10 πήγα στο γραφείο της και ασχοληθήκαμε με τα διαδικαστικά, τι μαθήματα θα πάρω σίγουρα, ποιά σκοπεύω στο μέλλον κλπ. Μετά από 3 μήνες θα ξανακλείσουμε ένα ραντεβού να δούμε αν έχω κανένα πρόβλημα σε κάποιο από αυτά, ώστε είτε να το αλλάξω είτε να δω τι μπορώ να κάνω ώστε να το περάσω τώρα. Γενικώς προτίμησα να το παίξω λίγο χαζή, δεν της είπα τις ήδη υπάρχουσες γνώσεις μου, για να δω πόσο ψηλό είναι το επίπεδο στο τμήμα αλλά και από άποψη γνώσεων και γενικότερα. Όταν με ρώτησε, της είπα απλώς την κατεύθυνση που είχα στο 4ο έτος, της πυρηνικής και στοιχειωδών σωματιδίων. Ευτυχώς δεν ρώτησε παραπάνω, δλδ να δει ποιές είναι οι πραγματικές γνώσεις μου κλπ.
Γενικά ήταν πολύ ευγενική και προσιτή. Καθόλου τουπέ. Και εξυπηρετική. Είπε ότι μίλησε με τον καθηγητή που θα κάνει το προπτυχιακό μάθημα, και εκείνος της είπε ότι θα το κάνει στα ολλανδικά φέτος, αλλά τα tutorials μαθήματα, που θα γίνονται τις Παρασκευές, θα διδάσκονται στα αγγλικά.


Την χαιρέτησα και έφυγα από το ινστιτούτο για να πάω στο κέντρο, στις εγκαταστάσεις του πανεπιστημίου για τους προπτυχιακούς. Είπα στον καθηγητή ότι είμαι ξένη, και αν μου επιτρέπει να παρακολουθήσω, ακόμα και αν είναι στα ολλανδικά, και μου είπε ευχαρίστως, αλλά δεν ξέρει τι θα καταλάβω. Όταν μπήκαν οι φοιτητές, τους ρώτησε εάν τους πειράζει να το κάνει στα αγγλικά το μάθημα, διότι υπάρχει μία ελληνίδα στο τμήμα (εκεί σήκωσα ελαφρά το χέρι γιατί άρχισαν να κοιτάζονται), και εκείνοι συμφώνησαν. Το πρώτο μισάωρο όμως γυρνούσαν αρκετοί και με κοιτούσαν αρκετή ώρα, λες και τους είχε ανακοινώσει ότι “έχουμε μια φοιτήτρια από τον πλανήτη Άρη”. Τι στην ευχή, δεν είχαν ξαναδεί Ελληνίδα και ήθελαν να δουν πώς είναι;;;
Οι φοιτητές του τμήματος είναι περίπου 20 άτομα, και ηλικίες 2 κατηγοριών: οι περισσότεροι γύρω στα 20 και 3-4 άτομα είναι άνω των 55! Μου άρεσε πολύ αυτό! Στη σχολή μας είχαμε μόνο 1 άτομο άνω των 50 και 2-3 άνω των 40 στο σύνολο 600 φοιτητών!


Το μάθημα ήταν ευχάριστο, αν και οι διαφάνειες στα ολλανδικά, αναγνώριζα αρκετές λέξεις από τα γερμανικά, και ο καθηγητής πολύ cool, γύρω στα 40 αλλά καθηγητής/professor. Από το κάπως γενικό πρώτο μάθημα μπορώ να πω έμεινα ευχαριστημένη. Έμαθα 2 καινούρια πράγματα για τα quarks που δεν τα ήξερα τόσα χρόνια, αλλά και σε άλλα 2 με βοήθησε με κάτι καταπληκτικά παραδείγματα, που πάλι δεν τα είχα ακούσει πιο πριν, να πάω ένα βήμα πιο πέρα κάποιες γνώσεις και προβληματισμούς μου.


Η πλάκα ήταν ότι την πρώτη ώρα σε κάποια φάση τέλειωσε η μπαταρία του λάπτοπ, και μόλις εμφανίστηκε μύνημα στην οθόνη, βγάλαμε ο καθένας μία άναρθρη κραυγή. Ο καθηγητής τρόμαξε, δεν καταλάβαινε τι δεν καταλάβαμε. Έλεγε κάτι τόσο απλό... Μέχρι να καταλάβει ότι αλλού ήταν το πρόβλημα... Κατά τα άλλα χαλαρό το κλίμα, αστεια φυσικών κλπ. Το μόνο κακό που φοβήθηκε αυτός ότι λόγω της αγγλικής γλώσσας θα υπάρχει αποστασιοποίηση από τους φοιτητές.
Ένα τελευταίο που μου έκανε εντύπωση, ήταν ότι οι Ολλανδοί δυσκολεύονται να πουν το “color” και τα συνώνυμά του, και το όνομα του Schrödinger. Το πρώτο το έλεγαν παράξενα ή το μπέρδευαν, και το δεύτερο ακουγόταν σαν Σβρέντινγκ. Πάλι καλά που από την εξίσωσή του κατάλαβα για ποιόν μιλούσε!


Το συμπέρασμα του 1ου μαθήματος είναι ότι χάρηκα που τουλάχιστον το προπτυχιακό μάθημα το καταλαβαίνω και αναγνωρίζω το καλό επίπεδο σπουδών του δικού μας πανεπιστημίου.



Μετά το 2ωρο αυτό έφυγα γρήγορα από την αίθουσα, για να προλάβω να είμαι στις 13.30 πίσω στο ινστιτούτο, όπου θα γινόταν το πρώτο μάθημα “εργαστηρίου”, και θα μας εξηγούσαν πώς θα οργανωθούμε και θα κατασκευάσουμε ένα ανιχνευτικό πείραμα μόνοι μας, περνώντας από όλες αυτές τις φάσεις που περνάει η επιστημονική κοινότητα όταν αποφασίζει και τελικά υλοποιεί την κατασκευή ενός νέου πειράματος ή ανιχνευτή.


(συγγνωμη, αλλά αν και το 2ο μέρος για εμένα είχε πιο πολύ ενδιαφέρον λόγω της φύσης του αλλά και λόγω του ότι γνώρισα τα παιδιά, είμαι τόσο ψόφια που αν θέλω να αντέξω αύριο 8 ώρες μάθημα, πρέπει να την πέσω από τώρα. Συνεχίζεται λοιπόν...)
 
Last edited by a moderator:

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία..Γη του Πυρός
Tίτα μου, αν επιτρέπεται, με τι ασχολείσαι στο μεταπτυχιακό σου? Και για ποιό πανεπιστήμιο δικό μας λες οτι έχει καλό επίπεδο?
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Το μεταπτυχιακό είναι το "σωματιδιακή και αστροσωματιδιακή φυσική" και καποια μαθηματα ειναι κοινα για το πανεπιστημιο του Αμστερνταμ, της Ουτρεχτης και του Vrije University του Άμστερνταμ. Είναι λιγο μπερδεμενο το πραγμα, πχ προσωπικά ήθελα να κάνω αίτηση στο ινστιτούτο Nikhef, και έπρεπε να επιλέξω ένα από τα μεπαπτυχιακά προγραμματα στα πανεπιστήμια που προανέφερα. Επειδή όμως το καθένα έχει διαφορετικό πρόγραμμα σπουδών, το πιο σχετικο με αυτό που ήθελα εγω (αστροσωματιδιακή και όχι τόσο θεωρητικής φυσικής που ειχε της Ουτρεχτης, αν και εκεινο θεωρείται ότι έχει καλύτερο επίπεδο -αλλά στη θεωρητική), επέλεξα να κάνω αίτηση στο UvA, αλλά χθες μου είπαν ότι θα είμαι γραμμένη και στης Ουτρέχτης. Τα μαθήματα του μεταπτυχιακού γίνονται όλα στο ινστιτούτο, στις εγκαταστάσεις του Science Park και κάποια επιλεγόμενα μισα στο Άμστερνταμ και μισά στην Utrecht.

Για δικό μας πανεπιστήμιο, εννοώ το φυσικό του ΑΠΘ, και αυτά που ελεγα αφορούσαν στην κατευθυνση του 4ου ετους "πυρηνικής φυσικής και φυσικής στοιχειωδών σωματιδίων" αλλά και σε κάποια μαθήματα του μεταπτυχιακού "υπολογιστικής φυσικής".

(πολύ αναλυτική ημουν ε;:rolleyes:)
 

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία..Γη του Πυρός
Καλή, καλή ήσουν..........Τα κατάλαβα καλά. Στα χρόνια μου λοιπόν, πριν μπούμε στο πανεπιστήμιο και κάποια πράγματα-ειδικά σε μας τους πρακτικάριους απομυθοποιηθούν-, αν θέλαμε να υποβαθμίσουμε κάποιον λέγαμε...."ε, Οκ δεν είναι και πυρηνικός φυσικός". Ο μύθος, όπως καταλαβαίνεις....................
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
μου θυμισε την ατακα του Σέλντον στην αδερφη του που δεν ήξερε τι ακριβώς κάνει και τον είπε "rocket scientist".
- A rocket scientist? you might as well say I am a toll collector – rocket scientist…how humiliating! :haha::haha::haha:
ευτυχώς που στα ελληνικά έχουν την εκφραση "πυρηνικος φυσικός":D
ο καθένας εχει την κλίση του. Δώσε μου πυρηνική ή στοιχειώδη, και πάρε μου την ψυχή! Αλλά αν μου δώσεις φυσική στερεάς κατάστασης ή ηλεκτρονική, τρανζιστορ, διόδους κλπ...είμαι πιο στόκος και από στόκο! Δεν καταλαβαίνω τη μία μου!:haha:
 
Last edited by a moderator:

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ξέχασα να αναφέρω ότι στο μάθημα το πρωί, μου έκανε εντύπωση και το εξής:
ενώ αρχίζει ο καθηγητής να κάνει μάθημα, ένας μπροστά μου, σε μια αίθουσα των 20 ατόμων, βγάζει από την τσάντα του μισό καρβέλι ψωμί σε φέτες, βγάζει το βούτυρο, κασέρι και σαλάμι, αλείφει τη φέτα του, φτιάχνει το σάντουίτς του και αρχίζει και τρώει σαν κύριος. Ο καθηγητής τίποτα, σαν να ήταν το πιο φυσιολογικό πράγμα στον κόμσο. Μάλιστα, ενώ έτρωγε, είχε και απορία ο μαθητής, οπότε σήκωσε το χέρι και ρώτησε. Χαλλλλαράαα....
Την Παρασκευή πρόσεξα ότι έξω από την αίθουσα έγραφε ότι μέσα απαγορεύονται κάθε είδους φαγητό ή ρόφημα, αλλά δεν το τηρούν. Και σαντουιτσάκια χαλαρά, και καφέ, και coca cola. Τουλάχιστον δεν βρωμίζουν, και το θετικό είναι ότι υπάρχει και νεροχύτης μέσα σε κάθε αίθουσα, όπως συνηθίζεται στο εξωτερικό, που είναι πολύ πρακτικό.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Επόμενο μάθημα

Πάμε στο επόμενο μάθημα τώρα:
Βιαζόμουν να είμαι στην ώρα μου, αλλά όλα οκ. Οι αποστάσεις είναι μικρές, οπότε έφτασα πρώτη, και ένας πολύ φιλικός ολλανδός που είχε το γραφείο του δίπλα, μου άνοιξε.
-ποιόν έχετε; τον Πωλ; α καλά, αυτός πάντα αργεί, να ξέρεις ότι θα περιμένεις.


Μετά από λίγο ήρθε ένας πολύ ομιλιτικός φοιτητής και πιάσαμε κουβέντα. Όταν μου είπε ότι είναι Ολλανδός, παραξενεύτηκα.
-Γιατί σου φαίνεται περίεργο;
-Διότι υπάρχει η φήμη ότι οι περισσότεροι Ολλανδοί είναι ξανθοί και γαλανομάτηδες, και εσύ κάθε άλλο παρά έτσι είσαι.
-Μπα, δεν ισχύει αυτή η φήμη! Και για πες, πώς σου φαίνεται μέχρι τώρα η Ολλανδία; σου αρέσει;
-Τι να σου πω...κοίτα...υπάρχουν κάποια πράγματα που μου κάνουν εντύπωση.
-Όπως;
-Ε να, περιμένεις να υπάρχει μια οργάνωση σε αρκετά θέματα ή περιμένεις κάποια πράγματα να έχουν νόημα, και τελικά αποδεικνύονται ότι δεν έχουν.
-Ναι, αυτό είναι αλήθεια. Αλλά εσύ είχες υψηλές προσδοκίες από τη χώρα φαίνεται ε;
-Ε, για παράδειγμα στη Γερμανία βλέπεις πράγματα που βγάζουν νόημα, πας στην Ελλάδα και ξέρεις ότι τίποτα δεν βγάζει νόημα, και όντως δεν βγάζει, αλλά εδώ στην Ολλανδία έρχεσαι, βλέπεις κάποια πράγματα και περιμένεις να βγάζει νόημα, αλλά ΔΕΝ βγάζει, και τότε αρχίζεις και αναρωτιέσαι.
-Α όχι, μην έχεις τέτοιες απαιτήσεις εδώ. Δεν βγάζουν όλα νόημα. Και στο λέω εγώ που είμαι Ολλανδός!
Πολύ χαρακτηριστικό παράδειγμα: το δωμάτιό μου είναι το 546. Και για αυτούς είναι αυτονόητο ότι αφού αρχίζει από 5 θα είναι στον 4ο όροφο, αφού το 2ο ψηφίο είναι 4 είμαι στο 1ο κτήριο και αφού είμαι 46 είμαι στην πτέρυγα που κοιτάει νότια. Ε, αν για εσάς βγάζει νόημα τι να πω, σας βγάζω το καπέλο. Για αυτούς θεωρείται ότι έχει λογική αυτό. 5 ίσον 4ος όροφος και 4 πρωτο κτήριο. Μάλιστα....


Ο Λ μου είπε ότι θεωρητικά είναι στο 2ο έτος, αλλά έχει κάποια μαθήματα ακόμα διότι δουλεύει ταυτόχρονα ως καθηγητής σε γυμνάσιο-λύκειο, και επειδή πέρυσι δεν προλάβαινε, πήρε την απόφαση να το σπάσει το πρόγραμμά του λίγο, ώστε να είναι πιο νορμάλ. Ας καθυστερούσε το μεταπτυχιακό, αλλά να έχει και ζωή...


Το μάθημα αυτό λέγεται Nikhef project και πρόκειται να στήσουμε ένα πείραμα μόνοι μας, από την αρχή μέχρι το τέλος. Κάθε χρόνο είναι διαφορετικό, και φέτος θα πρέπει να στήσουμε ένα καλορίμετρο. Την πρώτη ώρα μας μίλησε σχετικά με το πώς θα πρέπει να βρούμε μόνοι μας πώς θα οργανωθούμε σε υποομάδες, ότι πρέπει να το τελειώσουμε εντός συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος, ότι πρέπει να πάμε στον υπεύθυνο ασφαλείας του ινστιτούτου να μας πει τι πρέπει να προσέξουμε άσχετα αν τα θεωρούμε αυτονόητα αλλά πάντα η ασφάλεια είναι το παν σε ένα πείραμα (γι'αυτό πολλά πειράματα αργούν να τελειώσουν, πρέπει να βάζουμε πρώτα από όλα την ασφάλεια), ότι θα βαθμολογηθούμε όλοι με τον ίδιο βαθμό, άσχετα με το τι έκανε ο καθένας ή τι δεν έκανε ( πάντα υπάρχει στην ομάδα ένας freeloader!), με αυτοαξιολόγηση και τέλος με βαθμολόγηση του ίδιου του καθηγητή (αν μας βοηθάει όποτε χρειάζεται ή βαριέται, είναι αγενής κλπ.)


Είμαστε περιπου 17 άτομα συνολικά, αλλά μερικοί έλειπαν στο meeting που γίνεται μεταξύ καθηγητων και φοιτητών, και οι 2οι λένε στους πρώτους τι δεν τους άρεσε το προηγούμενο εξάμηνο, τα παράπονά τους κλπ, ώστε να αλλάξει τον επόμενο χρόνο. Καλέ και στην Ελλάδα το έχουμε αυτό, βέβαια, αμ πως:bleh:; στο φυσικό το είχαμε σε μορφή γραπτής αξιολόγησης. Εμείς γράφαμε τι δεν μας άρεσε, και μετά αυτοί με τη σειρά τους μας γράφανε στα παλαιότερα των υποδημάτων τους -στην καλύτερη των περιπτώσεων. Στη χειρότερη...τα κάναν τα πράγματα χειρότερα από ό,τι πριν-.


Κλείνει η παρένθεση. Εγώ όταν άκουγα όλα τα παραπάνω, με έπιασε ένα κάτι. Καλά καλά δεν ήρθα και θα μπω στα βαθιά... Ευτυχώς όταν μας πήγε στο εργαστήριο και μας έδειξε τους σπινθηριστές, τους φωτοπολλαπλασιαστές, camac και όλα τα άλλα τα συμπράγκαλα, ένιωσα μια ανακούφιση. Ίδιο πείραμα είχαμε στήσει στο ΑΠΘ για τη μέτρηση του χρόνου ζωής του μιονίου και της ενέργειάς του. Άρα ο Πωλ θέλει τώρα μόνο το 2ο μέρος. ΟΚ, κάτι γίνεται! Φιουυυυ.... Στο ΑΠΘ βέβαια πληρωθήκαμε στο τέλος για αυτό που κάναμε, εδώ θα κριθούμε και θα πάρουμε και βαθμό. Τι ειρωνία της τύχης... Πάλι καλά να λέω που τελευταία στιγμή στη Θεσσαλονίκη έβαλα στη βαλίτσα το ημερολόγιο εκεινου του εργαστηρίου, με τη διαδικασία, τις μετρήσεις κλπ. Θα βοηθήσει αρκετά. Αλλά εδώ πρέπει να συνεργαστούμε 17 άτομα και όχι 5!


Μας μίλησε λίγο ακόμα για το ότι είμαστε ελεύθεροι να κάνουμε ότι θέλουμε, αλλά καλύτερα να δούμε πού θα το στήσουμε, να προτιμήσουμε κάτι κυλιόμενο ώστε να το σύρουμε. Επίσης, να είναι μικρότερο σε διαστάσεις από την πόρτα ώστε να μπορούμε να το βγάλουμε έξω στις μέρες που θα είναι ανοιχτό το ινστιτούτο για το κοινό, και να το δείχνουμε εξηγώντας το στον κόσμο, να κρατήσουμε έξω από το κουτί μερικούς scintillators που θα γίνουν μπλε από το φως και ο light guider θα γίνει πράσινος και όταν τον βλέπει το κοινό τα κοιτάει με γουρλωμένα μάτια. Αυτό έχει πάντα πλάκα, γιατί εσύ τους εξηγείς πώς γίνεται αυτό και αυτοί σε βλέπουν σαν μάγο” -όπως εσύ που τον κρατάς τώρα και με κοιτάς έτσι:shock:- . Τέλος μας είπε να προσέξουμε πόσο μεγάλο θα τον κάνουμε διότι πρέπει να στέκεται από μόνος του, χωρίς να χρειάζεται να προσλάβουμε έξτρα κάποιον να τον κρατάει μέρα-νύχτα σαν τον Άτλαντα.


Μας άφησε στο τέλος, και κατεβήκαμε για καφέ και αμέσως μετά πήγαμε στο “σαλόνι” για να συζητήσουμε τι θα κάνουμε. Όπως αποδείχθηκε, ο καφές υπάρχει πάντα εκεί και είναι δωρεάν!!!!! Ουάου! Ποιοί; οι τσιγκούνηδες οι Ολλανδοί διαθέτουν δωρεάν καφέ για τον οποιοδήποτε και οποτεδήποτε;;;;; Ξανα-ουάου! Το μεγαλύτερο ουάου ήρθε όταν μπήκα στο “σαλόνι”. Υπάρχουν εκεί καθίσματα, καναπέδες, εφημερίδες, και το καλύτερο; πινγκ πονγκ και επιτραπέζιο ποδοσφαιράκι! Τι λες ρε φίλεεεεε (που λεει και μια φιλη μου)! Ποδοσφαιράκι;;;; πού ήρθα;:clap::clap::clap:




Καθήσαμε στο ένα σαλονάκι όλοι μαζί, και αρχίσαμε να λέμε ο καθένας το όνομά του, τι έτος είναι και τις ικανότητές του και αν κάποιος ήθελε να είναι ο leader του πειράματος έπρεπε να το δηλώσει.
Αρχίζει ο πρώτος
-Λέγομαι τάδε, είμαι 2ο έτος στο UvA...πρέπει να πούμε και χόμπυ;
-μπααα...δεν έχουμε χρόνο για τέτοια. Αυτά να τα γράψεις στο λεύκωμά σου. Σύντομα πες σε τι είσαι καλός.
Και έτσι συνεχίστηκε. Ο ένας που ήθελε να γίνει leader όταν θέλησε να τεκμηριώσει ότι είναι κατάλληλος για αυτή τη θέση, έφερε ως επιχείρημα (μεταξύ άλλων) ότι είναι και υπεύθυνος σε μία πίστα paintball.
-Εντάξει!έκλεισε! Εσύ θα γίνεις, αλλά θα μας κλείσεις την πίστα δωρεάν για εμάς, να πηγαίνουμε μετά το μάθημα!!!
Η αλήθεια είναι ότι είναι δύσκολη η θέση ενός αρχηγού, κι προσωπικά αυτόν που τελικά θα ηγείται, ήδη δεν τον συμπάθησα. Όλο τουπέ είναι, αλλά δεν ξέρει καν τι χρειάζεται. Προτιμούσα τον άλλο υποψήφιο...


Όπως κάθε ομάδα, και εμείς είχαμε κάθε καρυδιάς καρύδι:
τον leader, τον φιλόδοξο, τον freeloader (ο οποίος το ξεκαθάρισε από την αρχή: “όπως είπε ο Πωλ, πρέπει να υπάρχει ένας. Σας παρακαλώ, θα είμαι εγώ αυτός, είμαι ο πλέον κατάλληλος για αυτή τη θέση. Δεν ξέρω τίποτα, αλλά και δεν έχω πολύ διάθεση να συμμετασχω σε τίποτα. Οπότε θα είμαι με την άδειά σας ο freeloader!”), τον Τζιν από το Lost, τον hacker, τον παρλαπίπα που γλώσσα δεν βάζει μέσα, τον ντροπαλό, τον χαζούλη (χμ, μάλλον σαν στρουμφάκια ακούγονται αυτά και όχι για πειραματική ομάδα), και φυσικά, όπως σε κάθε σειρά που θέλει να σέβεται τον εαυτό της, υπάρχει και ένας Λατίνος, που αυτή τη φορά ο δικός μας είναι από την Κολομβία.


Οι μόνοι τελείως καινούριοι είμαστε οι 2 κοπέλες. Η άλλη όμως είναι φοιτήτρια του πανεπιστημίου της Ουτρέχτης. Κοκκινίζει εύκολα η καϋμένη... πχ όταν έλεγε συνέχεια λάθος το “καλορίμετρο”.
-καλορίμετρο! Όχι κολορμετρο! Καλορίμετρο..μετρά τις θερμίδες...γυναίκα είσαι, ξέρεις από αυτά! Αυτό δυστυχώς δεν καίει θερμίδες, δεν χάνεις βάρος!
(κατακόκκινη η κοπέλα)
-(παρλαπίπας)αυτό θα το κάνω στην τάξη μου μεθαύριο!
-τι; θα τους βάλεις δίαιτα;
-όχι, θα μετρήσουμε το βάρος σε κεκλιμένο επίπεδο και voila! Θα έχουν χάσει βάρος!
(και μπουρου μπουρου αρχιζε να μιλαει μεχρι που τον σταματησε καποιος με το ζόρι)
Η κοπέλα αργότερα καταλάθος είπε κάτι σε έναν, και εκείνος της απαντά:
-Με λες nerd(σπασικλάκι)?
-Εεεε...όχι..να απλώς είσαι καλός σε αυτά...
-Με λες δηλαδή! Μην μου το λες αυτό γιατί...είμαι και ευαίσθητος!!!
-Συγγνώμη, δεν το λέω για κακό! Στην Ουτρέχτη είναι καλό να σε πούνε έτσι! Είναι κοπλιμέντο!


Ψιλοοργανωθήκαμε τελικά, και πριν πάμε στον καθηγητή, γράψαμε σε ένα χαρτί τα στοιχεία μας και τα δώσαμε στον group leader. Αυτός τα έριξε μια ματιά για να δει αν όλα είναι εντάξει, και όταν φτάνει στο mail μου:
[email protected]!wow!!!!
-ναι...εγώ είμαι αυτή...αλλααα...ΔΕΝ είμαι nerd! Απλώς είναι το mail που χρησιμοποιώ περισσότερο!
-τς τς τς...αλλού αυτά! Είσαι μία από εμάς!




Γενικώς καλά κίνησε το πράγμα, αλλά πρέπει να βρούμε τους ρυθμούς μας, και δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να οργανωθεί καλά μία τόσο μεγάλη ομάδα. Ευτυχώς ο “αρχηγός” φαίνεται αποφασισμένος. Έχει κάνει και στρατό (ενώ οι περισσότεροι δεν πήγαν στρατό, ώστε να μη χάσουν τις σπουδές, κάνουν εναλλακτική θητεία) οπότε τον πείραζαν:
-και ξέρετε παιδιά τι θα γίνει αν δεν προχωράμε καλά: θα μας βάλει να κάνουμε κάμψεις, γύρους κλπ. Άσε που πρέπει να του απαντάμε “sir yes sir!”. Θα μας ψοφήσει!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ξέχασα να αναφέρω ότι στο μάθημα το πρωί, μου έκανε εντύπωση και το εξής:
ενώ αρχίζει ο καθηγητής να κάνει μάθημα, ένας μπροστά μου, σε μια αίθουσα των 20 ατόμων, βγάζει από την τσάντα του μισό καρβέλι ψωμί σε φέτες, βγάζει το βούτυρο, κασέρι και σαλάμι, αλείφει τη φέτα του, φτιάχνει το σάντουίτς του και αρχίζει και τρώει σαν κύριος. Ο καθηγητής τίποτα, σαν να ήταν το πιο φυσιολογικό πράγμα στον κόμσο. Μάλιστα, ενώ έτρωγε, είχε και απορία ο μαθητής, οπότε σήκωσε το χέρι και ρώτησε. Χαλλλλαράαα....
Την Παρασκευή πρόσεξα ότι έξω από την αίθουσα έγραφε ότι μέσα απαγορεύονται κάθε είδους φαγητό ή ρόφημα, αλλά δεν το τηρούν. Και σαντουιτσάκια χαλαρά, και καφέ, και coca cola. Τουλάχιστον δεν βρωμίζουν, και το θετικό είναι ότι υπάρχει και νεροχύτης μέσα σε κάθε αίθουσα, όπως συνηθίζεται στο εξωτερικό, που είναι πολύ πρακτικό.
:haha::haha:Τίτα κατ αρχάς να σου πώ ότι δεν βρήκα το χρόνο να διαβάσω όλα όσα έχεις γράψει αλλά ΕΠΕΣΑ πάνω σ αυτή την παράγραφο και μου φάνηκε...κάπως η όλη σκηνή:haha:και τα λές και ωραία,αυτό δε το χαλλλαρά μέστειλε..νάσαι καλά Τίτα μας,να περνάς όμορφα!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
ευχαριστώ για την ευχη..θα προσπαθήσω...γιατι αυτοι οι Ολλανδοι με εχουν λιγο τρελανει.
καλά, όποιος καταφέρει και διαβασει ολο αυτο το κατεβατό και δεν πάθει τίποτα...του κερνάω καφέ/μπυρα στο Άμστερνταμ!:3520:
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Αργεντινή
καλά, όποιος καταφέρει και διαβασει ολο αυτο το κατεβατό και δεν πάθει τίποτα...του κερνάω καφέ/μπυρα στο Άμστερνταμ!
tita, ετοίμασε την μπύρα...έρχομαι! Όπως κατάλαβες έχω μεγάλες αντοχές :haha:
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Αργεντινή

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom