Ηνωμένο Βασίλειο Εδιμβούργο-καλοκαίρι 2013

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
μιας και βρίσκομαι αυτές τις μέρες στο πανέμορφο πραγματικά Εδιμβούργο,θα ήθελα να σας μεταφέρω μερικές εικόνες από την κοσμοπλημμύρα που επικρατεί στο royal mile
DSC00342.JPG
 

Attachments

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Θελουμε κι αλλεεεεεες Μακηηηηη
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Nα περνατε τελεια Μακη!!!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας.
μια φωτό από τον κόσμο που απολαμβάνει τον ήλιο στους κήπους της Princes Street.
DSC00356.JPG

κόσμος στις υπαίθριες μπυραρίες που στήθηκαν για το φεστιβάλ του Εδιμβούργου.
η συγκεκριμένη είναι από την George Street.
DSC00360.JPG

και μια από την προχθεσινή μας εκδρομή στα τρόσακς.
DSC00321.JPG
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.891
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Μάκη, ευχαριστούμε.
Καλά να περνάτε.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Καλα να περνας...!
Πες μας και τι καιρο κανει-στην πρωτη φωτο ενας κυριος φοραει μπουφαν και στην αλλη εχει συννεφια και βλεπω κατι μακρυμανικα....
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μάκη να περνάτε τέλεια! Περιμένουμε και άλλο υλικό! :)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Πριν συνεχίσω την αφήγησή και την παράθεση μερικών φωτογραφιών από το 6 ήμερο ταξίδι μου στο υπέροχο πραγματικά Εδιμβούργο,θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους εκείνους που είτε με τις ιστορίες τους είτε με τις απαντήσεις στις ερωτήσεις μου με βοήθησαν να πραγματοποιηθεί αυτό το υπέροχο για μένα και την οικογένειά μου ταξίδι.

Θα ήθελα όμως ξεχωριστά και ιδιαίτερα να ευχαριστήσω τη φίλη μου underwater της οποίας η βοήθεια ήταν για μένα πολύτιμη.

Η εκδρομή πραγματοποιήθηκε με τους Λίγδιδες (Ryanair) και τους Ξίγδιδες (easyjet),από Θες/νίκη-Εδιμβούργο μέσω StanstedΛονδίνου.
Η άφιξή μας στο αεροδρόμιο του Εδιμβούργου έγινε αργά το βράδυ και με τα λεωφορεία που βρίσκονται ακριβώς έξω από τις πόρτες εξόδου μεταβήκαμε στο κέντρο της πόλης σε λιγότερο από μισή ώρα.το κόστος του εισιτηρίου είναι 3.5 λίρες για μονή διαδρομή και 6 λίρες για μετ’επιστροφής και με συχνότητα δρομολογίων ανά δεκάλεπτο.
Το ξενοδοχείο που μείναμε στο Εδιμβούργο ήταν το
http://www.frederickhousehotel.com/ DSC00159.JPG

η τοποθεσία του ξενοδοχείου ήταν για μας άριστη.το πρωινό σερβιριζόταν στο απέναντι καφέ-εστιατόριο http://www.caferouge.co.uk/ στο οποίο φάγαμε και 2 φορές βραδινό.

Αφού λοιπόν πήραμε το πρωινό μας (το μειονέκτημά του ήταν ότι δεν υπήρχε μπουφές αλλά επιλογή από 4-5 στάνταρ μενού τα οποία ήταν ίδια κάθε μέρα.από ποιότητα όμως ήταν εξαιρετικά) βγήκαμε για την πρώτη μας γνωριμία με την πόλη.
DSC00163.JPG


DSC00171.JPG

κάναμε τη βόλτα μας στην princesstreet και στους κήπους της και μέσω της Waverleybridge κατευθυνθήκαμε προς το royalmile.
DSC00185.JPG

μπήκαμε στο κάστρο και περπατήσαμε από εκεί μέχρι το palace of holyRoodhouse
DSC00188.JPG

DSC00190.JPG

και to holyroodpark
DSC00192.JPG

και τέλος ανεβήκαμε στο Calton Hill από το οποίο η θέα της πόλης και του λιμανιού ήταν υπέροχη. ξεθεωμένοι από το ολοήμερο περπάτημα πήγαμε στο ξενοδοχείο για ανασυγκρότηση και κατεβήκαμε για φαγητό στο προαναφερθέν εστιατόριο.
 

sofia22

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο
αααααααα καλώς μας ήλθες..... Τέλειες φώτο μας ξεσηκώνουν !!!!
Πετάω για Εδιμβούργο 24/10 οπότε όπως καταλαβαίνεις θα μου εισαι πολύτιμη πηγή πληροφοριών. Λέμε να μείνουμε 3-4 μέρες Εδιμβούργο και άλλες 3 Inverness για να μπορέσουμε να δούμε τα highlands. Ψάχνω ξενοδοχείο ή b&b κοντά στην royal mile, το http://www.frederickhousehotel.com/ απ΄οτι λέει ειναι 15 λεπτά με τα πόδια, καλό μου φαίνεται..
Περιμένω λεπτομέρειες για φαγητό, pubs και λοιπά... :rolleyes:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μάκη μου ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και χαίρομαι πολύ που περάσατε τόσο όμορφα! :)
Περιμένουμε πολλές ακόμα φωτός και πληροφορίες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.186
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom