Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Εικονικό ξεγύμνωμα στα ευρωπαϊκα αεροδρόμια....σύντομα!

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ταξιδιωτικά Επίκαιρα' που ξεκίνησε από το μέλος thanosth, στις 22 Οκτωβρίου 2008.

1. thanosth

thanosth Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Foro Italico,Rome!
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Happy Slam, AO
    Μια είδηση που πέρασε στα "ψιλά":
    Περισσότερα εδώ:
    http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=2&artid=1402505

Τελικά, η Κομισιόν είπε το "Ναι" στα νέα αυτα μηχανήματα! :roll:

Και ιδού οι αντιδράσεις:
    http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=950031&lngDtrID=245

Μην εκπλαγούμε λοιπόν αν σε μελλοντικό μας ταξίδι εχουμε έλεγχο ...νεου τύπου!:D

2. renata

renata Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Νεπάλ
    δεν βαριέσαι thano...δεν μου λές ,και τότε δεν θα ταξιδεύεις??
    τώρα να μας γυμνώσουν ακόμα περισσότερο...δεν γίνεται ...μας τό έχουν κάνει ήδη...
    ας κάνουν ότι θέλουν.εγώ θα ταξιδεύω ακόμα και να μου κάνουν μαγνητική τομογραφία !! χε χε!!

3. FAMEK

FAMEK Banned

Επόμενο Ταξίδι:
    στουτγκαρδη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    γαλλικη πολυνησια
    εγω παντως θα το λαμβανω υποψη μου και λογω ακτινων μια που δεν ειναι ακινδυνες .ελεος το εχουν παρακανει..θα επελεγα αεροδρομια..στη μοσχα μας περασαν απο μηχανημα με ακτινες υποτιθεται για να ελεγξουν παππουτσια ..αρνηθηκα να περασω και εβγαλα τα παπουτσια και μετα απο μενα κανεις απο το γκρουπ δεν περασε..δεν ειχαν καταλαβει οτι περνουσαν απο ακτινες και οσοι περασαν ειχαν στεναχωρεθει..

4. αθηνα123

αθηνα123 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ?????????????????
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    νησια μαρκισας
    δεν συμφωνω καθολου αλλα αν ψηφιστει και δεν υπαρχουν περιθωρια αντιδρασης τουλαχιστον να μας διαβεβαιωνουν οτι οι φωτο θα καταστρεφονται αυτοματα μετα απο λιγα δευτερολεπτα.μην φτασει η χαρη μας και μας δουμε και σε κανα ιντερνετ μετα.

5. marakixin

marakixin Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Λονδινο
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    αγια-πετρουπολη
    Είναι μια παραβίαση ανθρωπίνων δικαιωμάτων και όχι μονο...Σκέψου έναν άνθρωπο που για χ λόγο ντρέπεται φρικτά για το σώμα του<παραμόρφωση, πλαστικές, αφαίρεση στήθους κ,α>η ψυχολογία του και κυρίως ο φόβος οτι αυτοί που κοιτούν θα γελάσουν μαζί του-Οχι οτι οι αρτιμελείς δεν κουβαλούν αυτό το φόβο-θα τον κάνει κουρέλι.Δεν ξέρω κατα πόσο είναι ικανο να σταματήσει τα ταξίδια σίγουρα όμως είναι ένα πλήγμα

6. renata

renata Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Νεπάλ
    φαντάζομαι οτι δεν θα βλέπει κανένας άλλος απο τους ¨_ cameraman_ τις ακτινογραφίες....
    μην το ψάχνεις ...δεν θα μας ρωτήσουν απλώς θα το επιβάλουν άν υπογράψουν...
    οπότε μέσα σε όλα τα άλλα φακελώματα,θα έχουν και μια σειρά φωτο που θα μπορέσουν να γυρίσουν και ταινία θρίλλερ!!!:rolleyes:
    κορμί μου!!! θα εκδοθείς!!!!

7. skiouros82

skiouros82 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    xmas Βιέννη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    japan me cherry blossom
    «την εποχή της τρομοκρατίας δεν υπάρχει άλλη επιλογή, ο έλεγχος πρέπει να γίνεται σε βάθος».

παντως πραγματικα πιο βαθος ,δεν γινεται!φανταζεστε να κυκλοφορουν μετα βιντεακια στο youtube?και μην μου πειτε οτι σας φαινεται ακραιο!εδω βιντεοσκοπησαν εγχειρηση!

8. Elenik

Elenik Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
    Αν όντως περάσει κάτι τέτοιο να δω τι επιλογές θα έχουμε. Αν υπάρχει πάντως άλλη επιλογή (εξονυχιστικός έλεγχος) εγώ μάλλον θα τον προτιμώ(έτσι όπως το σκέφτομαι τώρα)

9. CakeNet

CakeNet Member

Επόμενο Ταξίδι:
    -
    Ε..ναι λοιπόν...ας με δούνε και γυμνό! Και καλά θα πάθουν! :-D

Το μόνο που θα με απασχολούσε θα ήταν το θέμα της ακτινοβολίας...αυτό το θεωρώ απαράδεκτο!

10. efi

efi Member

Αχ...τι αλλο θα μας κανουν εμας τους ταξιδιωτες Στην εποχη μας αντι τα πραγματα να γινοντε πιο ευκολα και πιο απλα ολο και τα δυσκολευουν λες και δεν θελουν να ταξιδευουμε

11. gps vagelis

gps vagelis Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΒΡΑΖΙΛΙΑ
    Δεν πειραζει ρε παιδια θα ταξιδευουμε και "τσιτσιδι" αλλωστε μας παρακολουθουν εδω και καιρο(καμερες στους δρομους στις τραπεζες στη δουλεια).Ηλθε η ωρα να μας μαθουν και αλλιως.Και σιγα την ακτινοβολια αλλωστε ολη την ωρα μεσα σε ενα ανθυγιεινο περιβαλλον βρισκομαστε.

12. thanosth

thanosth Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Foro Italico,Rome!
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Happy Slam, AO

Τα νέου τύπου σκάνερ, λειτουργούν ήδη δοκιμαστικά στα αεροδρόμια του Αμστερνταμ της Ζυρίχης και του Λονδίνου.
    Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή θέλει όμως να τα καθιερώσει σε όλα τα αεροδρόμια!
    Εκτός από τις αντιδράσεις για το θέμα της προσβολής της προσωπικότητας υπήρξαν και αντιδράσεις και φόβοι για το θεμα της ακτινοβολιας όπως εκφράστηκαν και εδώ στο φόρουμ!
    Σήμερα υπήρξε μια πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία απο Γερμανικό Κέντρο Ερευνών που ερευνάει τις ηλεκτρομαγνητικές επιδράσεις στο περιβάλλον.
    Συγκεκριμένα ο καθηγητής και διευθυντής του εν λογω ερευνητικού κέντρου στο Ααχεν Jiri Silny εκανε στο γερμανικό ειδησεογραφικό πόρταλ focus online την εξής διαπίστωση:
    "Περίπου 3000 φορές ετησίως θα πρέπει να σκανάρετε κάποιος από μία τέτοια συσκευή, ωστε να δέχεται την ιδια ραδιενεργή ακτινοβολία στην οποία είμαστε εκθετοι μεσω της αναπνοής η της διατροφής μας". Και συμπήρωσε: "στις ακτινογραφίες η ακτινοβολία την οποία δεχόμαστε ειναι 15000 φορές μεγαλύτερη από οτι με αυτή την συσκευή"

Τα παραπάνω συμπεράσματα ο εν λογω επιστημονας τα εξηγαγε βάση των μετρήσεων που εκανε η αμερικανική εταιρία „American Science and Engineering“. Στις ΗΠΑ τέτοιες συσκευες σκάνερ χρησιμοποιούνται εδώ και χρόνια.

Πληροφορίες από:
    www.focus.de