Εικόνες εντός και εκτός Μελβούρνης

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ξεκινάω με το απόλυτο must της πόλης, τα cake factories. :D

Εκεί που νόμιζα ότι εγώ είχα θέμα με τα γλυκά, ήρθα εδώ που είναι μανιακοί με το ζήτημα, και στην κυριολεξία έδεσε το γλυκό :bleh:

Παράδειγμα:



Το δεύτερο που μαθαίνεις εδώ πέρα το χειμώνα είναι ότι έχει ομίχλη, πολύ ομίχλη. Μια μέρα που αναγκάστηκα να νοικιάσω αμάξι για να πάω στα γραφεία της εταιρείας σε μια άλλη περιοχή της πόλης, αντιμετώπισα αυτό το πρωί:



Ο κύριος τρόπος με τον οποίο μετακινούμαι στην πόλη είναι τα τρένα, ως εκ τούτου έχω αναπτύξει ιδιαίτερες σχέσεις με τους σταθμούς :lol:

Μερικοί κεντρικοί σταθμοί:

Flinders Street:



South Yarra:



Southern Cross:



που δε θυμίζουν και πολύ ευρωπαϊκούς σταθμούς, με τόσες γραμμές και τέτοια μεγέθη μάλλον προς Grand Central φέρνουν. Φυσικά αντιλαμβάνεσαι αμέσως ότι είσαι στην Αυστραλία όταν συναντάς στο δρόμο πινακίδες όπως αυτή:



:haha:

Κεφάλαιο "Μελβούρνη και νερό" :)

Από τις βόλτες μου κοντά στο υγρό στοιχείο που περιτριγυρίζει τη Μελβούρνη από παντού :)

St Kilda Marina:



St Kilda Beach:



Melbourne Convention Center, όπου φιλοξενήθηκε το φετινό συνέδριο του ISPRS:



Κέντρο, πάνω από τον Yarra River:



Βόλτα στον κόλπο με σκάφος, στο βάθος το κέντρο της Μελβούρνης:



και μια φωτογραφία από ένα σύντομο ταξίδι μου στο Brisbane πριν 2 εβδομάδες, που ήταν άλλος πλανήτης, ουσιαστικά καλοκαίρι, με 28 βαθμούς, όλο τον κόσμο στις παραλίες, και τα bar και τα εστιατόρια πάνω στο νερό. Ευχάριστη αλλαγή από τον χειμώνα της Μελβούρνης:



Συνεχίζω με εικόνες από την καθημερινότητά μου εδώ:

Ο χειμώνας κρύβει και εκπλήξεις, ειδικά όταν ο καιρός αλλάζει κάθε... 5 λεπτά όπως συνηθίζει εδώ στη Μελβούρνη - διπλό ουράνιο τόξο λοιπόν:



Μια μικρή βόλτα στα μαγαζιά του κέντρου με έβγαλε σε μια υπαίθρια επίδειξη μόδας για ... περαστικούς σε ένα εμπορικό κέντρο:



Ένα από τα πολλά μικρά alleys που διακλαδώνονται σα λαβύρινθος στο κέντρο, και κρύβουν μέσα τους μικρά μαγαζάκια αληθινούς θησαυρούς:



Το Albert Park κάτω από το γραφείο, "σπίτι" της Formula 1 της Μελβούρνης, όπου βιντεοσκόπησα και τα χρόνια πολλά για το σάιτ :D



Επιστρέφοντας κάθε μέρα από τη δουλειά περνάω από το Fawkner Park. Ορίστε η χειμωνιάτικη εκδοχή του, σύντομα θα σας δείξω και την ανοιξιάτικη :)



Και το πιο φοβερό, την Παρασκευή το πρωί που βγήκα από το σπίτι να πάω στη δουλειά, αντίκρυσα έξω αυτό:



:D :D :D

Όλες οι φωτογραφίες δυστυχώς έιναι από το κινητό μου καθώς η φωτογραφική μου μηχανή έρχεται μαζί με τις γυναίκες από την Ελλάδα σε λίγες μέρες :D

Αυτά προς το παρόν. Σας αφήνω με μια εικόνα της Μελβούρνης από ψηλά, που τράβηξα από το αεροπλάνο επιστρέφοντας από Brisbane:

 

Attachments

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
ποπο τι ωραια αφεντικο! αντε αντε να μας βαζεις συχνα φωτος και εντυπωσεις που ξες μπορει να παρουμε σειρα μια μερα...:bleh:

κατι μου χρωστας απο φωτογραφιες...:D
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Πολύ πολύ ομορφά! Λαμπρές οι φωτογραφίες!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πάρα πολύ ωραία, ευχαριστούμε!
Εμείς τα βλέπουμε με τα μάτια του ταξιδιώτη. Οπότε ελπίζω να είναι και για σένα τόσο ωραία όσο φαίνεται και σε μας!
Βάζε εσύ και ας είναι και απ'το κινητό και απ'το ακίνητο!! :D
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Να περνάς καλά, Def! Ανυπομονούμε για επιπλέον ανταποκρίσεις! :)
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Ομορφη η ματιά σου Def! Οταν ζεις σε μια πόλη με ομίχλη, η κάθε ηλιόλουστη ημέρα αποκτά αξία, οι άνθρωποι ξεχύνονται στα πάρκα και η χαρούμενη διάθεση ομορφαίνει τον χειμώνα!!
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
πολύ όμορφο φωτο-ρεπορτάζ από τη χώρα των καγκουρό!

Ωραίες εικόνες, μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα μόνο και μόνο από την οπτική που παρουσιάζουν!

(σε φάση, βάζω στο πρόγραμμα την Αυστραλία για μελλοντική επίσκεψη)

Φιλιά από Ελβετία, Def, και καλά να περνάς εκεί πέρα, μακριά :)
 

ioanmits

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Να περνάς καλά φίλε στην όμορφη Μελβούρνη... πραγματικά με συγκίνησες, καθώς είχα μείνει εκεί για 1,5 χρόνο τα μακρινά πλέον 1999-2000, κάνοντας το μεταπτυχιακό μου στο Melbourne University..
"Four seasons in one day" κι όποιος αντέξει στην πραγματικά πιο καλά οργανωμένη και πλέον πολυπολιτισμική πόλη του νοτίου ημισφαιρίου..
περιμένω φωτογραφίες από chapel street, από την κορυφή του Rialto (το υψηλότερο κτίριο στο νότιο ημισφαίριο, φοβερή θέα μην τη χάσεις) και από τα docklands.
Μη ξεχάσεις να επισκεφτείς κάποια από το φοβερα οινοποιεία λίγο έξω από τη Μελβούρνη στη Βικτώρια (π.χ. Yarra Valley and Dandenong Ranges)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
εγω θα ηθελα και στοιχεια οσον αφορα το κοστος ζωης στην μελβουρνη..
α και ποσο κοστιζει a piece of cake..:bleh::bleh: ας πουμε..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.257
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom