Ειμαι καινουρια εδω..κ θελω να παω στη Ρωμη..

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
γεια σας!!!
ειμαι η Νικολεττα κ πηρα αποφαση να γραφτω εδω γιατι παντα διαβαζα τις ιστοριες σας κ μ αρεσαν..
τωρα θελω να ταξιδεψω στη Ρωμη για λιγες μερες τα Χριστουγεννα..ξερω οτι πολλα μουσεια θα ναι κλειστα αλλα δυστυχως δ εχω αλλο χρονο να παω..
που να κλεισω ξενοδοχειο? σκεφτομαι για καποιο σχετικα κοντα στο Termini, προσ το μετρο Repubblica. τι λετε?
 

Cindy S.

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
γεια σας!!!
ειμαι η Νικολεττα κ πηρα αποφαση να γραφτω εδω γιατι παντα διαβαζα τις ιστοριες σας κ μ αρεσαν..
τωρα θελω να ταξιδεψω στη Ρωμη για λιγες μερες τα Χριστουγεννα..ξερω οτι πολλα μουσεια θα ναι κλειστα αλλα δυστυχως δ εχω αλλο χρονο να παω..
που να κλεισω ξενοδοχειο? σκεφτομαι για καποιο σχετικα κοντα στο Termini, προσ το μετρο Repubblica. τι λετε?
Γεια σου Νικολέττα! Η Ρώμη είναι ΠΑΝΈΜΟΡΦΗ πόλη... Το ξενοδοχείο που θα κλήσεις καλό θα ήταν να έχει κοντά σταθμό του μετρό! Εγώ έμεινα κοντά στο σταθμό Manzoni. Ήταν σχετικά κοντά στο Τermini μα οχι ακριβός εκεί. (εκει δεν είναι και πολύ ασφαλής περιοχή) Εμένα στο Hotel luzzati αν και δεν είναι απο τα top της Ρώμης, Ο φίλος μου εκει στην ρεσεψιόν είναι ''τουριστικός οδηγός!!! Και ήταν και καθαρό!!! Να ξέρεις οτι η Ρώμη θέλει πόδια!!! Είναι ενα ''ανοιχτό μουσείο'' και σε κάθε γωνία εχει και κάτι να δεις!!!
 

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
Σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!
Κοιταξα τωρα για το Luzzati αλλα απ το booking δ εχει δωματια.. Σκεφτομασταν μηπως μεινουμε στο Morpheus..τι λες?τι λετε?
Το ξερω οτι χρειαζεται περπατημα..
Να ρωτησω,αν ξερετε, με το roma pass μπαινεις στα μουσεια χωρις να περιμενεις στην ουρα;;;
 

Cindy S.

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!
Κοιταξα τωρα για το Luzzati αλλα απ το booking δ εχει δωματια.. Σκεφτομασταν μηπως μεινουμε στο Morpheus..τι λες?τι λετε?
Το ξερω οτι χρειαζεται περπατημα..
Να ρωτησω,αν ξερετε, με το roma pass μπαινεις στα μουσεια χωρις να περιμενεις στην ουρα;;;
Λοιπόν ...... τώρα έκανες την καλή ερώτηση!!! Εμείς είχαμε πάει 4 μέρες ..... τα βάλαμε κάτω και είδαμε οτι δεν έλεγε να βγάλουμε roma pass.... και για οικονομικούς λογούς και για θέματα ουράς. Στο βατικανο που πρέπει να πας.. καπέλα σιξτινα κλπ δεν ισχύει η κάρτα. Έχει αν θυμάμαι καλά 15 με 16 ευρο η είσοδος εκει. Αν θέλεις να με ακούσεις να πας καθημερινή και πρωί που δεν έχει τόσο κόσμο. Και μην σε πείσουν όσοι είναι έξω στην πλατεία και κάνουν τους ξεναγούς (και καλά) οτι θα σε περάσουν τσακα τσακα και κατί χαζομάρες.... Εμείς πήγαμε παρασκευή πρωί και περιμέναμε περίπου 10 με 15 λεπτά για να μπούμε στην Βασιληκή του Αγίου Πέτρου. Η καπέλα σιξτινα είναι σχεδόν δίπλα.... (εκει να έχεις πολλές ώρες. θα δεις πολλά μέσα στο μουσείο και στο παρεκκλήσι) Μετά στο κολοσσαίο που πρέπει να πας και εκεί η είσοδος έχει 12 ευρο και με το ίδιο μπορεις να μπεις και απέναντι που έχει αρχαιολογικό χώρο επίσης. (το κολοσσαιο βέβαια είναι μεσα στην roma pass) Να τα βάλεις κάτω ... να δεις που θες να πας και αν σε συμφέρει να την βγάλεις! http://www.romapass.it/?l=en Εδώ να τα δεις και αναλυτικότερα. Γυναικεία συμβουλή .... άνετα παπούτσια γτ θέλει πόδια όπως σου είπα ...και κράτα χρόνο και για τα μαγαζιά!!!!!;)
Σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!
Κοιταξα τωρα για το Luzzati αλλα απ το booking δ εχει δωματια.. Σκεφτομασταν μηπως μεινουμε στο Morpheus..τι λες?τι λετε?
Το ξερω οτι χρειαζεται περπατημα..
Να ρωτησω,αν ξερετε, με το roma pass μπαινεις στα μουσεια χωρις να περιμενεις στην ουρα;;;
 

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
καλημερα!
κοιτα..εγω δ εχω πολλες μερες κ δυστυχως ειναι μεσα στα χριστουγεννα..φτανω παραμονη κ φευγω 27..4 μερες δλδ..σκεφτομαι για το κολοσσαιο να βγαλω εισητηριο απο τη ρωμαικη αγορα κ να μπω κατευθειαν οπως με συμβουλεψαν οποτε ξεχναω το roma pass..
τωρα για το βατικανο,ειναι η τελευταια κυριακη του μηνα που ειναι ανοιχτα κ δωρεαν..γιατι 25 κ 26 ειναι κλειστα μουσεια κ καπελα σιξτινα..οποτε λεω να παω κυριακη πρωι πρωι..
το αλλο μ θεμα ειναι οτι διαβασα οτι παραμονη μετα τις 9 το βραδυ δ εχει λεωφ κ μετρο..ξερεις αν ισχυει κ γι αυτα που συνδεουν τ αεροδρομιο με την πολη?

ανετα παπουτσια,μην το συζητας καθολου!!!ειναι το μονο σιγουρο!!χαχαχα!!μαγαζια που λες να παω?
 
Last edited by a moderator:

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Για διαμονή θα πρότεινα κάπου πιο κοντα στο κέντρο,για μενα η περιοχη γυρω απο τη via Veneto ειναι ιδανική,περιοχη πολυ ομορφη και πολυ κοντα στο κέντρο,πας στα περιςςοτερα μέρη με τα πόδια και δεν εισαι αναγκασμένος να παίρνεις συνεχεια μετρο.Ειναι στη στάση μετρο Barberini αν χρειαστεί να πας πιο μακρυά αλλα ειναι καλη περιοχη για διαμονή και θα βρεις ξενοδοχεια και δωματια σε μεγαλη γκάμα τιμών.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Πιστεύω ειναι καλη περιοχη και θα βρεις πολλα σε πολλες τιμές.Θα βρεις και πολλα στη γειτονια Ludovisi που ειναι εκει γυρω απο τη via Veneto.
 

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
προσπαθω να βρω καποιο που να ναι σχετικα κοντα απο το Termini, αλλα οχι κ διπλα, γιατι παραμονη χριστουγεννων δ εχει μετρο κ λεωφ μετα τις 9 το βραδυ κ πρεπει να φτασουμε με τα ποδια στο ξενοδοχειο..
απο τη via veneto με τα ποδια πας στο κεντρο κ γενικα στα αξιοθεατα χωρις λεωφ ή μετρο?γιατι απ οτι διαβασα 25-26 δεκεμβρη ειναι λιγο νεκρα τα πραγματα λογω χριστουγεννων..
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Αυτό δεν το ήξερα αλλα ισως πάρετε ένα taxi για το ξενοδοχειο δεν ειναι πολυ μακρια.Απο τη via veneto και τη γυρω γειτονια πας με τα πόδια στη Trevi,piazza Navona,Spagna, γενικα σε ολο το κέντρο αν σου αρεσει το περπάτημα.Αν δεν εχει κρύο μπορείς να γυρίσεις ή να πας και στο Trastevere ειναι πολυ ωραια βολτα.
Αν ψάχνεις για διαμονή μέσω του booking θα δεις και στο χάρτη την κάθε περιοχη για να καταλάβεις τις αποστάσεις.
 

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
ωραια.. :) σ ευχαριστω..
για ψωνια ξερεις τπτ?οικονομικα πραγματα ομως..ειναι ανοιχτα τα μαγαζια κυριακη?
κανενα tip που θα θελες να μ πεις?κατι να προσεξω ή οτι αλλο θες..

εχει παει κανεις χριστουγεννα στη Ρωμη να μ δωσει καμια συμβουλη?????
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλώς ήρθες!
Χρησιμοποίησε την Αναζήτηση πάνω δεξιά και θα βρεις πολλές πληροφορίες και συμβουλές. Να μια αναζήτηση που έκανα εγώ για εσένα http://www.travelstories.gr/community/search/2174969/?q=χριστούγεννα+ρωμη&o=date&c[title_only]=1.
Για την Ρώμη μπορείς να διαβάσεις από εδώ
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=21
επίσης εδώ
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=21
και εδώ
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικοί-Οδηγοί.203/?prefix_id=491
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom