Ειναι ασφαλης προορισμος η Καρταχενα??

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Ξεκιναω με το πιο απλο συμπερασμα που μπορει να βγαλει κανεις..

Απο τη στιγμη που ειναι ο πιο τουριστικος προορισμος της χωρας,ειναι αυτοματως και ο πιο ασφαλης,ο πιο καλα φυλασομενος,η ''βιτρινα'' αν θελετε μιας νεας Κολομβιας,που θελει -και εχει-αφησει πισω το αμαρτωλο της παρελθον,και πλεον θεωρειτε μια αρκετα ασφαλη χωρα,εχωντας παντα στο νου μας τα ιδιαιτερα δεδομενα της Λ.Αμερικης και τα στοιχειωδη της προσωπικης ασφαλειας του καθενος..:lol:

Οι περιοχες οπου επικεντρωνεται η συντριπτικη πλειοψηφια του τουρισμου ειναι πιο ασφαλης και απο πολλες γειτονιες της πολης μου,της Θεσσαλονικης..Βλεπεις παντου και ιδιαιτερως διακριτικα αστυνομικους,αλλα οχι με τη νοοτροπια την ασχημη που πολλες φορες εχουμε στην Ελλαδα,και οχι αδικα δυστυχως,αλλα με μια παρουσια κυριως προληψης και βοηθειας προς το ξενο..και οι περισσοτεροι ειναι σα δοκιμοι και ''βοηθητικοι'' σα να λεμε,εχουν πιο πολυ λοιπον το νου τους για καποια στραβη,παρα να δειξουν οτι ειναι και αυτοι εκει,να δηλωσουν παρων σωνει και καλα με τη παρουσια τους..οποτε περναν σχεδον απαρατηρητοι,αν και κανα δυο φορες που χρειαστηκαν να επεμβουν εφτασαν στο φτερο ενισχυσεις και οι συνεχεια πρεπει να ηταν δυσκολη...:lol:

Ενταξει,αν θελουμε να πουμε τα πραγματα με το ονομα τους,αν δεν εχεις εμπειριες απο ταξιδια σε ετσι να το πω ψιλοπεριεργες περιοχες,ισως σε τρομαξει αυτο το ''πεσιμο'',το αγαρμπο ''πεσιμο'' απο καμια δεκαρια μαζι μολις σε δουνε να κατεβαινεις π.χ. απο το ταξι,θελοντας αθωα να σε βοηθησουν,με το αζημιωτο βεβαια και θα εξηγησω γιατι μετα,να βρεις διαμερισμα,σπιτι,μαγαζι να διασκεδασεις κ.ο.κ.
Με το αζημιωτο,μιας και φτανεις εσυ κατακοπος,με πτηση συνηθως απο τη κρυα Μπογκοτα,βγαινεις στους 35 βαθμους και στην ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ υγρασια και εχεις απ' ευθειας τον ανθρωπο σου(ενταξει,τρωγοντε σα τα κοκορια καμια φορα ποιος σε ειδε πρωτος και ξερω γω..:haha::haha:)να σε παρει απο το χερακι να σε παει να σε δειξει οτι διαμερισμα τραβαει η καρδια σου..και σημειωστε...10% απο τη τιμη που θα κλεισει ο ενδιαφερομενος καταληγει στις τσεπες των εγχρωμων συνηθως φιλων μας που σκεφτειτε οτι αναλογει σχεδον σε μισο ή και παραπανω μισθο βασικο εδω..(ενα διαμερισμα με 2 δωματια πες περιπου 2.500.000 πεσος το μηνα,αυτος κερδιζει 250.000 πεσος οταν ο βασικος ειναι 590.000...o_O)
Αλλα μη ξεφευγω,με λιγη προσοχη δεν εχει κανενας προβλημα..τωρα να θελεις να μπλεξεις με τα..πιτουρα,ε,μην απορεις αν σε φανε οι κοτες μετα..ο νοων νοειτω πιστευω..

Οπως εγραψα σε αλλο θεμα,στη παραλια ειναι το πιο πιθανο μερος να πεσεις θυμα κλοπης,ειτε των προσωπικων σου αντικειμενων,ειτε μεσω του...υπερογκου και κολομβιανα υπολογισμενου,λογαριασμου..χαχαχα:haha::haha: ΡΩΤΑΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ και μετα παραγγειλτε οτι τραβαει η ψυχη σας..:cool: και οτι κανετε μεχρι τις 6 και μιση μιας και μετα θα περασει η αστυνομια και με ευγενικο τροπο θα σε πει να μαζεψεις το τραπεζι σου,το ψυγειακι και να παρεις τη μελαχρινη σου θεα να πατε να διασκεδασετε αλλου...χαχαχα!!εδω θα βγαλετε τα ματια σας..??:haha::haha::D:D

Επισης στους δρομους υπαρχει αρκετη ασφαλεια,πλεον ειναι μια αναμνηση το ''Δε κανω νυχτερινες διαδρομες με λεοφωρεια στη Κολομβια...'',ειτε αυτο αναφερεται στα αγαπητα μας αστικα ειτε στα υπεραστικα δρομολογια,εχει καθαρισει αρκετα η χωρα,αν και παντα υπαρχουν περιοχες που απλα αναρωτιεσαι αν εχει καμία αξια να πας εκει,δεν εχει,οποτε αστο..γιατι να τρεχεις??:D
Στη Καρταχενα,ειναι βεβαια και παρα πολλες γειτονιες οπου δε πατας απλα,οπως γραφω και πιο πανω,δε χρειαζεται,γιατι να πας??απλα για να πεις οτι πηγα???οκκ και να το κανεις μια φορα να δεις πως ζουνε οι ντοπιοι,ή να πας σε καμια γιορτη,οπως εχουμε παει καποιες φορες,δεν εγινε και τιποτε..αλλα αν βρεθεις για 5-6 10 μερες βρε αδερφε,δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος,οποτε απο ενα σημειο και μετα προκαλεις και τη τυχη σου εκει..o_O Ψαχτηκα στην αρχη να βρω κανα φτηνο σπιτακι στις ''πολυ πιο πανω απο τις γεφυρες'' γειτονιες(αν δει καποιος απο το Google Earth θα αντιληφθει ευκολα τι εννοω..)αλλα ειναι και ταλαιπωρια το να φτανεις στο κεντρο και ειναι και ψιλορισκο να λεμε την αληθεια..o_O
Εννοειτε πως τις πρωινες ωρες,και ξεχασα να το αναφερω αυτο,δεν εχεις κανενα προβλημα να κυκλοφορησεις και στις πιο ''περιεργες''περιοχες,εχωντας παντα στο νου το που εισαι,ετσι??αλλα το βραδυ σφιγγεις λιγο,οποτε κατσε στα γουστα και στα ωραια σοκακια και μη ψαχνεις περιπετειες χχαχαχ:haha::haha::D:D

Κλεινοντας ετσι μια πρωτη προσεγγιση στα της επικινδυνοτητας,σε σχεση με αλλες περιοχες της χωρας ή της συμπαθεστατης μου Βενεζουελας(και θα γραψω σε επομενο μυνημα γιατι το λεω αυτο..)ειναι ενα κολεγιο η Καρταχενα,ασφαλεστατη,με λιγη νορμαλ προσοχη δεν εχεις κανενα προβλημα εδω :):):clap::clap::xalara::xalara:

 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Και κανω μια μικρη αποκλιση του θεματος,και λεω μικρη γιατι παλι για ασφαλεια θα μιλσω αλλα οχι στη πολη μου,αλλα στη πολη οπου πηρα τη βιζα παραμονης,το Μαρακα'ι'μπο της γειτονικης Βενεζουελας...:lol:

Με διαφορά η ΠΙΟ επικινδυνη πολη που εχω δει σε αυτα τα ταξιδια που εχω κανει στη ζωη μου..απλα..
Απο που να ξεκινησω...απο τη τρομερη συμβουλη-προτροπη των ξενοδοχουπαλληλων στο οτι το καλυτερο που μπορεις να κανεις στο Μαρακα'ι'μπο ειναι να κατσεις στο δωματιο σου..!!!!:shock::shock::shock:o_Oo_Oo_O!!!
Απο το μη κυκλοφορεις ουτε μετρο εξω απο το ξενοδοχειο σου,οπως μας προετρεπαν αν οχι ΟΛΟΙ αντε οι 18 απο τους 20 που ρωτησαμε στις δυο φορες που χρειαστηκα να παω για να παρω τη-πολυποθητη-βιζα της Κολομβιας..
Εδω να σημεισω οτι τη βιζα παραμονης,για πρωτη φορα,τη παιρνεις απο οποιοδηποτε κολομβιανο προξενειο,εξω απο τη χωρα και εμεις επιλεξαμε τη γειτονικη Βενεζουελα,μιας και ηθελα να δω μετα απο 3 χρονια πως ειναι η κατασταση εκει,αλλα και να συναντησω καποιους παλιους φιλους και φιλες,το τερπνον μετα του ωφελιμου που λενε..;)

Πολη-φαντασμα,δυστυχως,το λεω με μεγαλη πικρία,διοτι αγαπω πολυ τη χωρα και τους εξαιρετικα αγαπητους ανθρωπους της,εχω καταπληκτικες εμπειριες απο εκει(http://www.travelstories.gr/community/threads/Βενεζουέλα-έρωτας-παντού.22125/ )παντα υποστηριζω οτι οι αρεπες οι Βενεζουελανικες ειναι ετη μπροστα απο τις δικες μας εδω,αλλα δε μπορω να πω ψεματα και η αληθεια ειναι οτι μας βλεπανε ξενους και τουριστες(ασχετα που εμεις πηγαμε για ενα σκοπο εκει..)και ΑΠΟΡΟΥΣΑΝΕ το τι ηρθαμε να κανουμε στη πολη τους...o_Oo_O:shock::shock:κυριολεκτικα,μας συνιστουσανε να μη κυκλοφορουμε πουθενα,και οντως ο κινδυνος ειναι αισθητος που λενε,εχει ρε παιδια η πολη μια αισθηση οτι θα στη πεσουν απο καπου,τωρα απο που και πως καλυτερα να μη μαθουμε χχαχαχα αλλα ειναι δυσκολα..δυστυχως ρε γαμωτο,ειναι πολυ αναρχη πολη,πυροβολισμοι καθε λιγο και λιγακι,σειρηνες να καταδιωκουν αυτοκινητα,ψαξε βρες τι γινοτανε..:rolleyes-80:
Μα αφου εβλεπες στα βλεματα τους οτι σε βλεπανε σαν υποψηφιο θυμα..αμα μας βλεπανε λιγο γατια θα τρωγαμε κανα δυο φορες κανα ντου,στα σιγουρα,αλλα ισως η τυχη,ισως παλι η...τυχη χχαχαχα δε μας εδειξε στη πραξη αυτο το ασχημο προσωπο της πολης,που κατα τ' αλλα ειναι μια συμπαθητικη συμπρωτευουσα οπου δεσποζει η λιμνη και το πανεμορφο και τεραστιο παρκο γυρω απο αυτη,αλλα θα κανω ενα ξεχωριστο θεμα για το ταξιδι αυτο,οσο επισης και για τον περιπετειωδη γυρισμο μας,μιας και χρειαστηκε ενα αυτοκινητο,ενα μηχανακι,ενα λεοφωρειο και παρολιγο ενα..καροτσακι του σουπερ-μαρκετ για να περασουμε τα κλειστα συνορα μεταξυ των δυο χωρων,τη μερα που φευγαμε..:haha::haha::haha:ρε παναθεμα μας,λες και αυτη η χωρα ολο περιπετειες με φερνει..:haha::haha:αλλα γι αυτο τη γουσταρω και γω τοσο πολυ,και γι αυτο εχω τη μπλουζαρα της Βενεζουλεας στη φωτο,αν και ζω στη Κολομβια...(ομορφη)τρελα με πουλατε εσεις??(ομορφη)τρελα σας πουλαω και γω...χαχαχαχα:haha::haha::haha::xalara::xalara:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δυστυχώς την ίδια εντύπωση έχω αποκομίσει κι εγώ από το Μαρακάιμπο, αν και το Καράκας το βρίσκω ακόμη χειρότερο (η κατάσταση στα ΑΤΜ στις ΑΚΡΙΒΕΣ γειτονιές θυμίζει εμπόλεμη ζώνη).

Τις φτωχές γειτονιές της Καρταχένα τις βρίσκω πάντως από τις χειρότερες αντίστοιχες στις υπόλοιπες πόλεις της Κολομβίας. Αν ήμουν φτωχός Κολομβιανός ας πούμε, θα προτιμούσα να είχα γεννηθεί στη Μπαρανκίγια, τη Μπογκοτά ή το Μεντεγίν, απ' ό,τι στην Καρταχένα (καλά το Κάλι είναι εκτός συναγωνισμού, ο θάνατος της αλεπούς μιλάμε...)
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Στο Καράκας ένοιωσα πραγματικά φόβο. Στην Καρταχένα όχι. Κυκλοφορούσα τις νύχτες, στην παλιά και τη νέα πόλη. Είχε παντού κόσμο.
Όμως η μεγάλη μου αγάπη παραμένει η Μπογκοτά. Είναι μία κούκλα. Πολύ αστυνομία, πολύς κόσμος, αλλά δεν αιστάνθηκα να απειλούμαι. Αν δεν είχε τόσα ηλεκτροφόρα σύρματα στο πεντάστερο που μέναμε, θα έλεγα πως όλα είναι ήρεμα και αγγελικά πλασμένα.
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Δυστυχώς την ίδια εντύπωση έχω αποκομίσει κι εγώ από το Μαρακάιμπο, αν και το Καράκας το βρίσκω ακόμη χειρότερο (η κατάσταση στα ΑΤΜ στις ΑΚΡΙΒΕΣ γειτονιές θυμίζει εμπόλεμη ζώνη).

Τις φτωχές γειτονιές της Καρταχένα τις βρίσκω πάντως από τις χειρότερες αντίστοιχες στις υπόλοιπες πόλεις της Κολομβίας. Αν ήμουν φτωχός Κολομβιανός ας πούμε, θα προτιμούσα να είχα γεννηθεί στη Μπαρανκίγια, τη Μπογκοτά ή το Μεντεγίν, απ' ό,τι στην Καρταχένα (καλά το Κάλι είναι εκτός συναγωνισμού, ο θάνατος της αλεπούς μιλάμε...)
Για το Καλι και εδω λενε τα χειροτερα απο αποψη εγκληματικοτητας...φανταζομαι..

Συμφωνω σε αυτο που λες για το που θα ηταν καλυτερα σα φτωχος Κολομβιανος να ζεις...και ειδικα στη Μπαρανκιγια,που ειναι πιο εμπορικη πολη απο εδω και συνδυαζει τη ''χαλαρη'' ζωη των κοστενιων με περισσοτερες ευκαιριες για ανευρεση μιας δουλειας(ξερω πολλες περιπτωσεις φιλων που φευγουν για δουλεια στη Μπαρανκιγια και πηγαινοερχονται καθημερινα..!!)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.643
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom