Ιταλία Εκδρομές από Μιλάνο

Μηνύματα
45
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις σας. Θα τις κοιτάξω και αυτές, αν υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική, καλοδεχούμενη
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.266
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Εγω πάλι θα πρότεινα Μπέργκαμο. Είναι κοντά στο Μιλάνο με πολυ καλή σύνδεση και επίσης δεν είναι ακριβώς "πόλη". Το παλιό τμήμα του Μπέργαμο που είναι επανω στο λόφο είναι απείρως γραφικό (ως αρχιτεκτονική), περιτριγυρίζεται από πανέμορφη φύση και έχει πολύ ενδιαφέρουσες εκκλησίες και μουσεία. Ο,τι πρέπει για ενα διάλειμμα από το έντονο Μιλάνο!

Σε βοηθήσαμε πολύ να αποφασίσεις, ετσι; Μία ψήφος για κάθε πρόταση.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.418
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σε βοηθήσαμε πολύ να αποφασίσεις, ετσι; Μία ψήφος για κάθε πρόταση.
Να πω και εγώ Παβία, για να το κάνουμε καλύτερο; :haha:
Πάντως για ημερήσια η Παβία είναι ότι πρέπει! Το Μπέργκαμο για μένα θέλει δύο μέρες και η Γένοβα (αχ...) θέλει τρεις.... Αλλά περί ορέξεως!
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.410
Ψηφίζουμε;:haha:Μια κι από μένα στο Bergamo ( παλιά πόλη) κι αν προλαβαίνετε πάτε από εκεί και Varenna- Bellagio στη λίμνη Κόμο ( καμιά ωρίτσα με τρένο)
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Το Μπεργκαμο είναι κουραστική πόλη για περπάτημα. Είναι γεμάτο ανηφορες. Όμορφη πόλη και αξίζει μονοημερη και διημερη. Αν την ίδια μέρα πήγαινα Κομο στο τέλος της ημέρας θα έπρεπε να με περιμένει ασθενοφόρο. Το Κομο είναι επίσης όμορφο και έχω πάει για μονοημερη απ'το Μιλάνο. Καλή περίπτωση και αυτό.

Βασικά ότι και να διαλέξεις καλό είναι!
 

trompi

Member
Μηνύματα
28
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Καλησπερα, θα βρισκομαι για 4 μερες στο Μιλανο τον Οκτωβριο. Θελω την 3η μερα να την περασω σε καποια κοντινη πολη. Ειμαι αναμεσα σε Βαρεζε, Παβια και Μπεργκαμο. Τι προτεινετε;

Οποιαδηποτε αλλη προταση δεκτη, αλλα επειδη η μετακινηση θα γινει με λεοφωρειο ή τρενο, θα ηθελα να βρισκεται 1 το πολυ 1.5 ωρα μακρια απο το Μιλανο
Καλησπέρα. Εγω θα σου πρότεινα το Κόμο. Η πόλη είναι βγαλμένη από παραμύθι και θα δείς και την λίμνη.
 

Soiler

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΤΑΛΙΑ
Καλησπέρα παιδιά!!!Έχω κλείσει εισητηρια με τον κουμπάρο μου για Μιλάνο 12-15 Νοεμβρίου....Έχουμ κλείσει και εισιτήρια για τις 13 του μήνα για την αγαπημένη μας Μίλαν στο Σαν Σίρο.Δευτερα 14 έχουμε μια μέρα κενή και λέμε να κάνουμε ημερήσια εκδρομή.Τι έχετε να προτείνετε???
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
868
Likes
1.926
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Καλησπέρα παιδιά!!!Έχω κλείσει εισητηρια με τον κουμπάρο μου για Μιλάνο 12-15 Νοεμβρίου....Έχουμ κλείσει και εισιτήρια για τις 13 του μήνα για την αγαπημένη μας Μίλαν στο Σαν Σίρο.Δευτερα 14 έχουμε μια μέρα κενή και λέμε να κάνουμε ημερήσια εκδρομή.Τι έχετε να προτείνετε???
Λίμνη Κόμο ή Μπέργκαμο.
 

Roadrunner

Member
Μηνύματα
60
Likes
15
Καλησπέρα παιδιά!!!Έχω κλείσει εισητηρια με τον κουμπάρο μου για Μιλάνο 12-15 Νοεμβρίου....Έχουμ κλείσει και εισιτήρια για τις 13 του μήνα για την αγαπημένη μας Μίλαν στο Σαν Σίρο.Δευτερα 14 έχουμε μια μέρα κενή και λέμε να κάνουμε ημερήσια εκδρομή.Τι έχετε να προτείνετε???
Καλημέρα ! Επειδή δουλεύω στη Βόρεια Ιταλία και εχω πάει στα περισσότερα
με αμάξι όπως και Ελβετία εγώ θα σας πρότεινα αν δεν έχετε αμάξι να πάτε με το τρένο προς τη Βαρένα στη λίμνη Κόμο .Από εκεί με το καραβάκι με ένα εισιτήριο 15 ευρώ για απεριόριστες διαδρομές μπορείτε να μετακινείστε από χωριό σε χωριό εντός της λίμνης .Εγώ αγαπώ τη Βαρένα και έχω πάει αρκετές φορές είναι πολύ όμορφη μικρή και γραφική .Για εμένα ίσως το πιο όμορφο χωριό στη λίμνη Κόμο προσωπικά το Μπελατζιο δεν μου πολύ αρέσει είναι υπερβολικά τουριστικό ..Και το Μενατζιο είναι όμορφο επίσης ,αξίζει να πάτε και στη βίλα Μπαλμπιενελο εγώ τα έχω κάνει αυτά και μέσα σε μια ημέρα και μετά παίρνετε το τελευταίο τρένο ξανά από βαρενα για Μιλανο …Όμως δεν ξέρω πως είναι εκεί το χειμώνα πως λειτουργούν τι είναι ανοιχτά γιατί έχω πάει μόνο άνοιξη και καλοκαίρι …Για τους ποιο ψαγμένους προτείνω Lago Maggiore με υπέροχα μικρά νησάκια καθώς και λίμνη Garda όπου ήταν το σπίτι της Μαρία Κάλας στο Σιρμιονε … η λίμνη Κόμο είναι πιο μικρή από τις άλλες και τη βλέπεις πιο γρήγορα .. Όποτε σε μια ημέρα και χωρίς αμάξι ψηφίζω Βαρένα και λίμνη Κόμο …Λουγκάνο δεν θα σου πρότεινα γιατί η λίμνη είναι πανέμορφη αλλά η πόλη χάνει στη γραφικότητα σε σχέση με τις πολεις στις άλλες λίμνες …
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.251
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom