Ιταλία Εκδρομές από Μιλάνο

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Εκτος απο Μιλανο σε ποια αλλη κοντινη πολη-χωριο μπορω να παω για χριστουγεννιατικη ατμοσφαιρα;μετακινησεις θα κανουμε με τρενο...σκεφτομουν το Τρεντο...αλλη ιδεα;
 

harilander

Member
Μηνύματα
550
Likes
396
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
χώρα του ποτέ
1)Χριστούγεννα έχει πάει κάποιος Κόμο ; πως είναι ;
2) συμφέρει να εχεις αμαξι ή καλύτερα με τρένα;
λεω για 3 μερες οικογενειακως με τα πιτσιρίκια
ευχαριστώ!
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
1)Χριστούγεννα έχει πάει κάποιος Κόμο ; πως είναι ;
2) συμφέρει να εχεις αμαξι ή καλύτερα με τρένα;
λεω για 3 μερες οικογενειακως με τα πιτσιρίκια
ευχαριστώ!
Η πόλη είναι στολισμένη πολύ όμορφα και έχει κόσμο. Και τα υπόλοιπα χωριά είναι πανεμορφα αλλά με ελάχιστο κόσμο. Εμείς μετακινηνηθηκαμε με αυτοκίνητο. Έχε υπ όψιν σου ΟΜΩΣ... ότι εκείνη την εποχή έχει πολλή συννεφιά και υγρασία, ειδικά το πρωί. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να βλέπουμε κάθε φορά μόνο το μέρος στο οποίο βρισκόμαστε και να μην μπορούμε να αγναντέψουμε από την άλλη πλευρά της λίμνης. Αυτό και μόνο εμένα με χάλασε τόσο, που σκεφτόμουν ότι επρεπε να ειχα κάνει αυτό το ταξίδι άλλη εποχή.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Μπέργκαμο
Τη Χριστουγεννιάτικη αγορά της πόλης τη στήνουν γύρω απο το Torre dei Caduti. Δεν είναι υπερπαραγωγή όπως οι αγορές πχ σε Γερμανία, Αυστρία, Ουγγαρία, αλλά τη τσαχπινιά της την έχει.
DSC09038.JPG

DSC09983.JPG


Οι κεντρικοί δρόμοι της πόλης είναι στολισμένοι, το ίδιο και οι βιτρίνες των καταστημάτων.... Το Μπέργκαμο είναι μια πόλη που σου δημιουργεί μία "ζεστασιά" και το Χριστουγεννιάτικο κλίμα το ενισχύει αυτό!
DSC09494.JPG

DSC09981.JPG

DSC_5291.JPG


Πέρα, όμως, απο κάθε Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα, οι ομορφιές της πόλης είναι πολλές......Το Μπέργκαμο αξίζει!!!
 

Soiler

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Εχω προβληματιστει λιγο για την εκδρομη.Επειδη θα ειναι Νοεμβριος μηπως αξιζει αλλη μονοημερη και οχι λιμνη κομο???
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Εχω προβληματιστει λιγο για την εκδρομη.Επειδη θα ειναι Νοεμβριος μηπως αξιζει αλλη μονοημερη και οχι λιμνη κομο???
Αν σας χαλάει η πιθανότητα να πετύχετε μουντό καιρό στη λίμνη, τότε προτιμήστε μία πόλη κοντά στο Μιλάνο. Κατ' άλλα οι λίμνες είναι γοητευτικές ακόμα και με κ@λόκαιρο! Αλλά αυτό εξαρτάται απο την ιδιοσυγκρασία του καθενός.....
 

iAkis

Member
Μηνύματα
127
Likes
277
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Κατά τη γνώμη μου πάντως η λίμνη Κόμο ακόμα και με μουντό καιρό και συννεφιά είναι υπέροχη. Αρκεί να μην βρέχει. Εκεί θα σας τη χαλάσει.
 

rodis

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας όλους και καλώς σας βρήκα.
Θα ήθελα τη βοήθεια σας στο εξής. Θα βρίσκομαι στο Μιλάνο από 27/11 έως και 15/12 για training με την εργασία μου. Τα σαββατοκύριακα μας και ίσως κάποια απογεύματα θα είναι ελέυθερα. Ήδη έχει κανονιστεί με τους συναδέλφους το ένα Σάββατο να επισκεφθουμε τη Como και το επόμενο τη Pavia.
Σκέφτομαι τις Κυριακές που μένουν ελεύθερες να πάω στη Γένοβα και στο Τορίνο.
Πρωταρχική μου σκέψη βέβαια ήταν η Βενετία, αλλά έπειτα σκέφθηκα πως αυτό είναι ένα ταξίδι- προορισμός που ίσως πραγματοποιήσω στο μέλλον ξεχωριστά, με την έννοια ότι λες πάμε Βενετία!αλλά σπάνια λες πάμε Γένοβα;
Ποια η γνώμη σας;
Επίσης αν κάποιο απόγευμα υπάρχει αρκετός ελέυθερος χρόνος έχω σκεφθεί το Bergamo, έχετε κάποια άλλη πρόταση;
Ευχαριστώ
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σας όλους και καλώς σας βρήκα.
Θα ήθελα τη βοήθεια σας στο εξής. Θα βρίσκομαι στο Μιλάνο από 27/11 έως και 15/12 για training με την εργασία μου. Τα σαββατοκύριακα μας και ίσως κάποια απογεύματα θα είναι ελέυθερα. Ήδη έχει κανονιστεί με τους συναδέλφους το ένα Σάββατο να επισκεφθουμε τη Como και το επόμενο τη Pavia.
Σκέφτομαι τις Κυριακές που μένουν ελεύθερες να πάω στη Γένοβα και στο Τορίνο.
Πρωταρχική μου σκέψη βέβαια ήταν η Βενετία, αλλά έπειτα σκέφθηκα πως αυτό είναι ένα ταξίδι- προορισμός που ίσως πραγματοποιήσω στο μέλλον ξεχωριστά, με την έννοια ότι λες πάμε Βενετία!αλλά σπάνια λες πάμε Γένοβα;
Ποια η γνώμη σας;
Επίσης αν κάποιο απόγευμα υπάρχει αρκετός ελέυθερος χρόνος έχω σκεφθεί το Bergamo, έχετε κάποια άλλη πρόταση;
Ευχαριστώ
Καλημέρα. Το σκέφτηκες πολύ καλά να μην μπλέξεις τη Βενετία σε μονοήμερη από Μιλάνο. Και οι προορισμοί που επέλεξες είναι ό,τι πρέπει. Για κοντινό προορισμό ίσως να σκεφτόμουν και την Monza.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Καλησπέρα σας όλους και καλώς σας βρήκα.
Θα ήθελα τη βοήθεια σας στο εξής. Θα βρίσκομαι στο Μιλάνο από 27/11 έως και 15/12 για training με την εργασία μου. Τα σαββατοκύριακα μας και ίσως κάποια απογεύματα θα είναι ελέυθερα. Ήδη έχει κανονιστεί με τους συναδέλφους το ένα Σάββατο να επισκεφθουμε τη Como και το επόμενο τη Pavia.
Σκέφτομαι τις Κυριακές που μένουν ελεύθερες να πάω στη Γένοβα και στο Τορίνο.
Πρωταρχική μου σκέψη βέβαια ήταν η Βενετία, αλλά έπειτα σκέφθηκα πως αυτό είναι ένα ταξίδι- προορισμός που ίσως πραγματοποιήσω στο μέλλον ξεχωριστά, με την έννοια ότι λες πάμε Βενετία!αλλά σπάνια λες πάμε Γένοβα;
Ποια η γνώμη σας;
Επίσης αν κάποιο απόγευμα υπάρχει αρκετός ελέυθερος χρόνος έχω σκεφθεί το Bergamo, έχετε κάποια άλλη πρόταση;
Ευχαριστώ
Ναι στη Γενοβα, αξιζει πολυ για 1 μερα. Βενετια να πατε κανονικα, μην την καιτε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.783
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom