Εκδρομές για singles

dionisis_ar

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Καλησπέρα στην παρέα.
Είμαι καινούριο μέλος κι οφείλω να ομολογήσω ότι κατά διαστήματα έμπαινα και διάβαζα στο φόρουμ αλλά ποτέ δεν είχα εγγραφεί. Ο λόγος που το έκανα τώρα είναι για να θέσω τον δικό μου προβληματισμό κυρίως. Πολύ πρόσφατα έκανα το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό μόνος, που όμως ήταν κυρίως για επαγγελματικούς λόγους αλλά συνδύασα και την βόλτα. Ήταν κάτι πρωτόγνωρο και αν και ήμουν στα πρόθυρα της βαρεμάρας, ταυτόχρονα πέρασα πολύ ωραία και πιστεύω ότι οι επόμενες φορές θα είναι πιο χαλαρές και "ακομπλεξάριστες" αφού πήρα το βάπτισμα του πυρός. Κι αυτό το κατάλαβα επιστρέφοντας πια στη βάση μου που αναπολούσα τις μέρες του ταξιδιού, κι ας ήμουν και μόνος.

Αποφάσισα λοιπόν να το επιχειρήσω και ξεκινώντας να ψάχνω πληροφορίες σκέφτηκα.... γιατί να μην δοκιμάσω μια οργανωμένη εκδρομή για singles που και μόνος μου ουσιαστικά ταξιδεύω και ταυτόχρονα θα γνωρίσω και κόσμο στα σίγουρα;; Αλλά τελικά έπεσα σε τοίχο. Δεν βρήκα τίποτα οργανωμένο στην Ελλάδα πέρα από ελάχιστες αναφορές της συγκεκριμένης υπηρεσίας από μερικά τουριστικά που όμως μου φάνηκε να είναι δημοσιεύσεις ετών. Τί γίνεται;;; Δεν έχει τραβήξει στην Ελλάδα;; Δεν το προτιμά ο κόσμος κι έτσι δεν υπάρχει κάτι οργανωμένο;;; Μήπως απλά δεν βρήκα κάτι εγώ;;; Μου κάνει εντύπωση γιατί στο εξωτερικό είναι αρκετά διαδεδομένο, ο κόσμος πλέον ταξιδεύει μόνος του και ταυτόχρονα νομίζω ότι ψάχνει και την παρέα άρα είναι κάτι το ιδανικό.

Αν κάποιος ξέρει κάτι ας με πληροφορήσει σχετικά. Είτε αν το έχει δοκιμάσει, είτε αν γνωρίζει κάποια πρακτορεία που οργανώνουν τέτοιες εκδρομές θα το εκτιμούσα να μου στείλει πληροφορίες. Να σημειώσω ότι θα με ενδιέφερε μια εκδρομή εντός Ελλάδος, για αυτό και η αναζήτησή μου περιορίστηκε σε ελληνικά πρακτορεία.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Αφου θες εντος Ελλαδας, γιατι δεν δοκιμαζεις κατι πιο θεματικο; Πχ γραψου σε ορειβατικο συλλογο που καθε βδομαδα οργανωνουν ωραιες εκδρομες και πεζοποριες και απ'οτι ξερω πανε πολλοι μονοι και κανουν παρεες. Μεχρι και ταξιδια στο εξωτερικο οργανωνουν σε πολυ καλες τιμες. Πχ ο συλλογος πετρουπολης παει ρουμανια τωρα τον Δεκεμβρη.
 

dionisis_ar

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Αφου θες εντος Ελλαδας, γιατι δεν δοκιμαζεις κατι πιο θεματικο; Πχ γραψου σε ορειβατικο συλλογο που καθε βδομαδα οργανωνουν ωραιες εκδρομες και πεζοποριες και απ'οτι ξερω πανε πολλοι μονοι και κανουν παρεες. Μεχρι και ταξιδια στο εξωτερικο οργανωνουν σε πολυ καλες τιμες. Πχ ο συλλογος πετρουπολης παει ρουμανια τωρα τον Δεκεμβρη.
Το έχω σκεφτεί κι αυτό και μ'αρέσει σαν ιδέα απλά λόγω μέτριας φυσικής κατάστασης το αφήνω ως δεύτερη επιλογή, ή αν θέλεις το θεματικό κομμάτι να είναι το "συνοδευτικό" της εκδρομής. Είμαι μέλος σε αρκετές σελίδες πεζοπορίας, ορειβασίας κλπ και βλέπω τις εκδρομές που διοργανώνουν και νομίζω ότι σε ελάχιστες θα μπορούσα να ανταπεξέλθω, τουλάχιστον για την ώρα μιας και είμαι πρώην (αλλά μανιώδης) καπνιστής.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
βρε συ το ότι είσαι μέλος στις ιστοσελίδες τους, δεν λέει και πολλά....
βρες κάποια από αυτές που θεωρείς ότι προσεγγίζει περισσότερο τις δυνατότητες και επιθυμίες σου και πήγαινε από εκεί ή σε κάποια συνάντησή τους για να μιλήσεις από κοντά και να δεις που μπορείς να συμμετάσχεις...

δεν σου σου λέω στους ορειβατικούς συλλλόγους (μιας και λες ότι δεν είσαι και στην κατάλληλη φυσική κατάσταση (όπως λες) αλλά υπάρχουν και άλλοι σύλογοι...

θυμάμαι παλιά (αλλά πολύ παλιά) είχα πάει εκδρομή με τον ΦΟΠ (φυσιολατρικό σύλλογο Πειραιά)... μια χαρά ήταν.....

δες και την περιηγητική λέσχη...
παρότι έχω εγγραφεί και πλήρωνα συνδρομή , δεν αξιώθηκα ποτέ να πάω σε συνάντηση ή εκδρομή τους... μέλος αυτής που είχα συναντήσει παλιά, μου είχε πει ότι δεν είναι και υψηλών φυσικοσωματικών απαιτήσεων...
https://periigitiki.com/

τώρα για πρακτορεία που κάνουν εκδρομές για singles...θα σε γελάσω....ντεν μου έχει τύχει να ακούσω/δω κάτι τέτοιο....

άσχετο......μπράβο σου για το κάπνισμα :clap: ( εγώ δυστυχώς παραμένω μια χαζή και μανιώδης καπνίστρια :()

πάντως μια πολύ καλή αρχή έκανες και από εδώ ... οπότε καλώς ήλθες στην ταξιδιωτική συνοικία μας!!

:welcome2:
 

dionisis_ar

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
βρε συ το ότι είσαι μέλος στις ιστοσελίδες τους, δεν λέει και πολλά....
βρες κάποια από αυτές που θεωρείς ότι προσεγγίζει περισσότερο τις δυνατότητες και επιθυμίες σου και πήγαινε από εκεί ή σε κάποια συνάντησή τους για να μιλήσεις από κοντά και να δεις που μπορείς να συμμετάσχεις...

δεν σου σου λέω στους ορειβατικούς συλλλόγους (μιας και λες ότι δεν είσαι και στην κατάλληλη φυσική κατάσταση (όπως λες) αλλά υπάρχουν και άλλοι σύλογοι...

θυμάμαι παλιά (αλλά πολύ παλιά) είχα πάει εκδρομή με τον ΦΟΠ (φυσιολατρικό σύλλογο Πειραιά)... μια χαρά ήταν.....

δες και την περιηγητική λέσχη...
παρότι έχω εγγραφεί και πλήρωνα συνδρομή , δεν αξιώθηκα ποτέ να πάω σε συνάντηση ή εκδρομή τους... μέλος αυτής που είχα συναντήσει παλιά, μου είχε πει ότι δεν είναι και υψηλών φυσικοσωματικών απαιτήσεων...
https://periigitiki.com/

τώρα για πρακτορεία που κάνουν εκδρομές για singles...θα σε γελάσω....ντεν μου έχει τύχει να ακούσω/δω κάτι τέτοιο....

άσχετο......μπράβο σου για το κάπνισμα :clap: ( εγώ δυστυχώς παραμένω μια χαζή και μανιώδης καπνίστρια :()

πάντως μια πολύ καλή αρχή έκανες και από εδώ ... οπότε καλώς ήλθες στην ταξιδιωτική συνοικία μας!!

:welcome2:

Δε σου κρύβω ότι μαζί με τη διακοπή του καπνίσματος ξεκίνησα ποδήλατο, περπάτημα κι αργότερα τρέξιμο. Κι έτσι είχα κίνητρο να μην "ξανακυλίσω"!! Τώρα ένα χρόνο μετά, δε μου κάνει αίσθηση να καπνίσω, έχω δεί τεράστια διαφορά στον οργανισμό μου, αλλά ακόμα δεν είμαι και στην κατάσταση που θα ήθελα!!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Το έχω σκεφτεί κι αυτό και μ'αρέσει σαν ιδέα απλά λόγω μέτριας φυσικής κατάστασης το αφήνω ως δεύτερη επιλογή,
και νομίζω ότι σε ελάχιστες θα μπορούσα να ανταπεξέλθω,
Νομίζω ότι έχεις λανθασμένη εντύπωση.....


Δε σου κρύβω ότι μαζί με τη διακοπή του καπνίσματος ξεκίνησα ποδήλατο, περπάτημα κι αργότερα τρέξιμο
Αφού κάνεις ήδη τρέξιμο και ποδήλατο, μπορείς άνετα να κάνεις διαδρομές μέχρι και οκτώ ώρών, μικρής και μέτριας δυσκολίας.Αυτό σε πρώτο στάδιο. Μετά από μερικές εκδρομές θα μπορείς και περισσότερες ώρες. Το θέμα είναι κατά πόσον σε ενδιαφέρει πραγματικά το άθλημα.

θυμάμαι παλιά (αλλά πολύ παλιά) είχα πάει εκδρομή με τον ΦΟΠ (φυσιολατρικό σύλλογο Πειραιά)... μια χαρά ήταν.....
Τυχερή ήσουνα. Ο Φ.Ο.Π έχει μείνει στην ιστορία για τις σκληροπυρηνικές εκδρομές που έκανε παλαιότερα.
 

dionisis_ar

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Καλά!....σαν βλέπω την φωτογραφία στο avatar,μια χαρά σε βλέπω!
Η δεν είσαι εσύ;;:rolleyes-80:

Δικιά μου είναι η φωτογραφία αν και παλιά. Μην απατάσαι από το σώμα. Ξέρω ανθρώπους με 20+ παραπανίσια κιλά και παίζουν ποδόσφαιρο σαν τα κατσίκια. :)
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
θυμάμαι παλιά (αλλά πολύ παλιά) είχα πάει εκδρομή με τον ΦΟΠ (φυσιολατρικό σύλλογο Πειραιά)... μια χαρά ήταν.....
Τυχερή ήσουνα. Ο Φ.Ο.Π έχει μείνει στην ιστορία για τις σκληροπυρηνικές εκδρομές που έκανε παλαιότερα.
καλά τότε (αν δεν με γελά η μνήμη μου πρέπει να ήταν ~ το 1990) , νιάτο εγώ (στα 25 μου), βρέθηκα να ανεβαίνω τον αχλαδόκαμπο με τύπους που κατά τη διαδρομή περιέγραφαν τις εντυπώσεις τους από το Εβερεστ.... να η γλώσσα έξω μέχρι να τους φθάσω... 40άρηδες και 50άρηδες ... πολύ ροκ κατάσταση ...
... ακόμη και τώρα θυμάμαι την εκδρομή εκείνη και χαμογελώ...
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Διονύση μέχρι να σου δοθεί η ευκαιρία της εκδρομής για singles ή κάτι αντίστοιχο, εγώ θα σου πρότεινα και άλλα 2 πράγματα:
- κανόνισε ταξίδι ακόμη και μόνος σου... θα έχεις άλλη ψυχολογία στο δεύτερο ταξίδι... γιατί αν περιμένουμε να ταξιδεύουμε πάντα με παρέα, τότε θα χάσουμε πολλά ταξίδια... και δεν λέει...
- έλα και στη παρέα μας, από κοντά το Γενάρη... θα σου δοθεί η ευκαιρία να συναντήσεις και γνωρίσεις πολύ ενδιαφέροντες ανθρώπους ...
 

dionisis_ar

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Διονύση μέχρι να σου δοθεί η ευκαιρία της εκδρομής για singles ή κάτι αντίστοιχο, εγώ θα σου πρότεινα και άλλα 2 πράγματα:
- κανόνισε ταξίδι ακόμη και μόνος σου... θα έχεις άλλη ψυχολογία στο δεύτερο ταξίδι... γιατί αν περιμένουμε να ταξιδεύουμε πάντα με παρέα, τότε θα χάσουμε πολλά ταξίδια... και δεν λέει...
- έλα και στη παρέα μας, από κοντά το Γενάρη... θα σου δοθεί η ευκαιρία να συναντήσεις και γνωρίσεις πολύ ενδιαφέροντες ανθρώπους ...

Σε αυτό δεν έχεις άδικο. Πολύ σπάνια τυγχάνει να μπορεί ή να θέλει όλη η παρέα. Για το Γενάρη που λές τί ακριβώς εννοείς; Διοργανώνεται κάτι;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom