Εκδρομή από Πάτρα για ΣΚ

vickygian

Member
Μηνύματα
87
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο....
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου!!!
Γεια σας!
Θα είμαι για ένα σεμινάριο στην Πατρα και θέλω το επόμενο Σ/Κ να εκδράμω. Έχω ακούσει για Δημητσάνα, Στεμνίτσα, Καρύταινα, Βυτίνα αλλά δεν ξέρω πού να μείνω τι να δω κλπ. Θα προτιμούσα ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα γιατί είμαι από Βόρεια Ελλάδα και πρώτη φορά επισκέπτομαι την περιοχή.
Ευχαριστώ;)
 

maccabi990

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Θα έχεις ελεύθερο όλο το ΣΚ; Η βάση σου θα είναι η Πάτρα, δηλαδή έχεις κλείσει ήδη ξενοδοχείο ή μπορείς να μείνεις και αλλού; Μπορείς να πας προς Καλάβρυτα που έχει και χιόνι (αν δεν λιώσει μέχρι το ΣΚ :( μιας και ανέβασε θερμοκρασία) και θα έχεις χρόνο και για μια βολτούλα Ναύπακτο που είναι πολύ ωραία.

Επίσης, αν δεν έχεις πάει ποτέ, καλή ευκαιρία είναι να πας προς Αρχ. Ολυμπία να δεις και τα μνημεία μας και μετά προς το δρυοδάσος της Φολόης.
 

vickygian

Member
Μηνύματα
87
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο....
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου!!!
Θα έχεις ελεύθερο όλο το ΣΚ; Η βάση σου θα είναι η Πάτρα, δηλαδή έχεις κλείσει ήδη ξενοδοχείο ή μπορείς να μείνεις και αλλού;

Θα ειναι ελεύθερο το ΣΚ και σκέφτομαι να μείνω κάπου αλλού, (την Πάτρα την αναφέρω για να προσδιορίσω ότι θέλω κάτι στην Πελοπόννησο).

Ωραίες οι ιδέες σου για Καλάβρυτα και Ναύπακτο είναι όντως πολύ ωραία αλλά έχω ήδη πάει.

Θα σκεφτώ όμως την ιδέα σου για Αρχ. Ολυμπία και δρυοδάσος της Φολόης. Έχεις περισσότερα στοιχεία να μου δώσεις; (Ποιον δρόμο ακολουθείς, αν υπάρχει κάποιο κατάλυμα να μείνω, πόση ώρα είναι περίπου από Πάτρα..)
 

maccabi990

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Μένω Πάτρα και είμαι από το Ν. Ηλείας, οπότε πιστεύω θα σε βοηθήσουν οι πληροφορίες.

Θα σου πρότεινα να κάνεις τον κύκλο. Αν δεις τον χάρτη από Πάτρα προς νότο φεύγουν δύο δρόμοι. Η εθνική οδός Πατρών-Πύργου και ο δρόμος 111 (Από το δρόμο 111).

Μπορείς να πάρεις τον 111 και να φτάσεις στo δάσος της Φολόης στα χωριά Κούμανη και Δίβρη (τη διαδρομή μπορείς να τη δεις και από το google maps). Περίπου 1 ώρα απόσταση. Το δάσος είναι πολύ όμορφο, είχα πάει την καθ. Δευτέρα. Με λίγο ψάξιμο στο internet θα βρεις πληροφορίες (π.χ. Δ. Φολόης / Δήμος Φολόης σημαίνει ...όμορφη φύση)
Σου συστήνω ανεπιφύλακτα να φας στο εστιατόριο "Το Δάσος" στο Κούμανι (ναι γράφεται και με ι και με η). Κοντά στο δάσος είναι τα ποτάμια Ερύμανθος και Αλφειός αν δεν κάνω λάθος.

Μετά περνώντας από το χωριό Λάλα φτάνεις στο δρόμο για Αρχ. Ολυμπία (30 λεπτά από το δάσος). Θα μπορούσες να μείνεις εκεί σε κάποιο ξενοδοχείο, έχει αρκετά. Υπάρχει ο αρχ. χώρος και το μουσείο. Για βραδυνή διασκέδαση μπορείς να πας στον Πύργο (15 λεπτά από αρχ. Ολυμπία), έχει αρκετά μπαράκια.

Για το γυρισμό, ακολουθείς την εθνική οδό Πατρών - Πύργου. Σου προτείνω να σταματήσεις για καφέ στην παραλία Κουρούτα, δίπλα στην Αμαλιάδα. Είναι αρκετά όμορφα, το καλοκαίρι κυρίως γίνεται χαμός. Από πύργο η πάτρα είναι 1,5 ώρα περίπου. Κοντά στο χωριό Λάππα υπάρχει και υδροβιότοπος (Κοτύχι).

Αυτά μου έρχονται στο μυαλό για την ώρα. Ότι θες ρώτα! :p
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Οπωσδήποτε να πάς λίμνη τσιβλού και ζαρούχλα!!!!!! μαγευτικο τοπίο και διαδρομή.απο εκεί πολύ κοντα τα καλάβρυτα.Στον πεζόδρομο όπως ανεβένεις δεξιά έχει μια εκκλήσιά(δε θυμάμαι το όνομα) οπου έχει ένα ρολόι το οποίο σταμάτησε την ώρα που οι γερμανοι εκτέλεσαν όλους τους αντρες του χώριού.Να αγοράσεις γλυκό οτυκ ουταλιού πετροκέρασο και μαστέλο(τυρι για σαγανάκι) στη Δημητσάνα να δείς το μουσείο υδροκίνησης και να κάνεις περίπατο στο μονοπάτι πίσω απο αυτό!!!!όλα τα λεφτά.Βυτίνα χάζεψε τα μαγαζάκια αργυροχρυσοχοίας μιας και έχουν παράδοση και το ομώνυμο μούσειο και τη σχολή.
Να περάσεις καλά.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Βυτίνα χάζεψε τα μαγαζάκια αργυροχρυσοχοίας μιας και έχουν παράδοση και το ομώνυμο μούσειο και τη σχολή.
Να περάσεις καλά.
Μάλλον από παραδρομή έγραψες Βυτίνα. Μήπως εννοείς Στεμνίτσα;

Πάντως πολύ ενδιαφέρουσα η διαδρομή που προτείνεις. Και φυσικά όποιος βρεθεί στην περιοχή δεν πρέπει να χάσει με τίποτα τη Μονή Προδρόμου κοντά στη Στεμνίτσα. Τοπίο ΜΟΝΑΔΙΚΗΣ ομορφιάς!!!!!
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Μία πολύ καλή ιδέα είναι και ο Ν. Κορινθίας, όπου από άποψη γραφικού χωριού και όμορφης φύσης μπορείς να επισκεφτείς τα Τρίκαλα Κορινθίας, που τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει πολύ τουριστικά, και τη λίμνη Δόξα που εμένα μου άρεσε πολύ. Από παραθαλάσσιο μέρος θα σου πρότεινα το Λουτράκι, που κι αυτό βρίσκεται κόντα στη Κόρινθο,έχει πολλά καφέ και ταβέρνες και είναι αρκετά τουριστικό και γεμάτο ζωή!Και τέλος από αρχαιολογικής απόψεως αξίζει μία περιήγηση στην Αρχαία Κόρινθο, που βρίσκεται πολύ κοντά στη νέα πόλη και έχει αρκετό ενδιαφέρον!
 

vickygian

Member
Μηνύματα
87
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο....
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου!!!
maccabi990 σ' ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου, δεν πήγα ακόμα κάπου, αυτό το ΣΚ είναι να πάμε. Σκέφτομαι να κάνω το εξής πρόγραμμα:
Να ξεκινήσω Σάββατο πρωί και να πάμε Πάτρα-> Πύργος-> Αρχαία Ολυμπία -> Δημητσάνα (διανυκτέρευση) και Κυριακή Δημητσάνα -> Στεμνίτσα -> Δημητσάνα -> Βυτίνα -> Λεβίδι -> Κιάτο και επιστροφή στη βάση μας. Πώς σου φαίνεται? Είναι πολύ δύσκολο πρόγραμμα? Θα δυσκολευτούμε από θέμα καιρού?
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
maccabi990 σ' ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου, δεν πήγα ακόμα κάπου, αυτό το ΣΚ είναι να πάμε. Σκέφτομαι να κάνω το εξής πρόγραμμα:
Να ξεκινήσω Σάββατο πρωί και να πάμε Πάτρα-> Πύργος-> Αρχαία Ολυμπία -> Δημητσάνα (διανυκτέρευση) και Κυριακή Δημητσάνα -> Στεμνίτσα -> Δημητσάνα -> Βυτίνα -> Λεβίδι -> Κιάτο και επιστροφή στη βάση μας. Πώς σου φαίνεται? Είναι πολύ δύσκολο πρόγραμμα? Θα δυσκολευτούμε από θέμα καιρού?
ωραιο είναι το προγραμμά σου ...επειδή έχεις και τη βυτινα στο σχέδιο ,εχει ένα πολύ καλό μέρος για φαγητό..."τα κόκκινα πυθάρια" να το προτιμήσετε αν βρεθειτε εκει το μεσημερακι....καλώς να έρθεις λοιπόν...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
ωραιο είναι το προγραμμά σου ...επειδή έχεις και τη βυτινα στο σχέδιο ,εχει ένα πολύ καλό μέρος για φαγητό..."τα κόκκινα πυθάρια" να το προτιμήσετε αν βρεθειτε εκει το μεσημερακι....καλώς να έρθεις λοιπόν...

προσυπογράφω για ''τα κόκκινα πυθαρια '' στην Βυτίνα για φαγητό :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.161
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom