Εκδρομή στην Παύλιανη Φθιώτιδας

Spark

Member
Μηνύματα
98
Likes
977
Η Παύλιανη είναι κτισμένη στις νοτιοανατολικές πλαγιές της Οίτης σε υψόμετρο 1.040 μέτρων μέσα σε πυκνό ελατοδάσος. Αποτελεί έναν από τους πιο ορεινούς οικισμούς της Φθιώτιδας και αφετηρία για εξορμήσεις στα γύρω βουνά. Είναι περίπου τρεις ώρες μακριά από την Αθήνα, εκεί που ξεκινά ο υπέροχος Εθνικός Δρυμός Οίτης βρίσκεται η Παύλιανη ένα ήσυχο, περιποιημένο, καλλιτεχνικό χωριό, που διαμόρφωσαν οι ίδιοι οι κάτοικοί του.

Ανέβηκα το βουνό Οίτη σε υψόμετρο 1.260 μέτρων όπου είδα τον περίφημο θρόνο αλλά και πολλά άλλα ενδιαφέροντα έργα που είναι βαλμένα κατά μήκος των μονοπατιών, δείτε μερικά στις φωτο.
Ωραιότατο είναι το πάρκο που βρίσκεται πλησίον του κεντρικού δρόμου με την μουσική γέφυρα και τον υδρόμυλο αλλά και η παραποτάμια διαδρομή με τίτλο "Κεντρικός λιμένας Παύλιανης" .

Πήγα αρκετές φορές και θα ξαναπάω, είναι προορισμός που ευχαριστιέμαι να πηγαίνω, προτείνω να πάτε και εσείς..
Σε αυτό το θέμα θα παρουσιάσω και άλλες φωτο, θα γράψω κι άλλα αργότερα, enjoy...

001.jpg

002.jpg

003.jpg

004.jpg

005.jpg

009.jpg

010.jpg

022.jpg
016.jpg

015.jpg

018.jpg

019.jpg

021.jpg

025.jpg
 
Μηνύματα
15
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Aμερική,Ιαπωνια,Αυστραλία
Πήγα για δεύτερη φορά στην Παύλιανη την Κυριακή.. την πρώτη φορά ξετρελάθηκα το πάρκο είναι τόσο προσεγμένο τόσο φυσικό και παιχνιδιάρικο με όλες αυτές τις κατασκευές τις πινακίδες και τα διάφορα σλόγκαν που έχουν φτιάξει τα παιδιά. Βέβαια δεν είναι εύκολο στο περπάτημα Ειδικά άμα έχεις παιδιά όμως είναι μία πολύ ωραία περιοχή για να κάνεις την φυσική σου άθληση και το πικ-νικ σου. Δυστυχώς σε κάποια σημεία όμως είναι παραμελημένο όπως οι ώρες που είναι μες στη βρώμα κάποια παγκάκια και παιχνίδια Επίσης μέσα στη λάσπη και στη σκόνη. Το κυριότερο όμως είναι πως Ο θρόνος του Δία που ήταν και ο λόγος που ήρθα δεύτερη φορά στην Παύλιανη γιατί την πρώτη Δεν πρόλαβα δεν έχει καμία σχέση με το πάρκο. Για να πας ξεκινάς πιο πίσω από την είσοδο και περπατάς αν έχεις καλή φυσική κατάσταση 50 λεπτά σε μέτριας δυσκολίας μονοπάτι πάνω στο βουνό αν είσαι άνθρωπος που δεν αθλείται πολύ θα σου πάρει μιάμιση ώρα και θα πονάει όλο σου το σώμα την επόμενη ίσως να τα φτύσεις κιόλας στη μέση του δρόμου. Συνολικά για να φτάσεις μέχρι την κορυφή και να γυρίσεις και να πας στο πάρκο θέλεις γύρω στα 6 km το έκανα αλλά δεν πρόκειται να το ξανακάνω.Ο θρόνος του Δία δεν είναι για παιδιά δεν είναι Για ανθρώπους με χαμηλή φυσική δραστηριότητα δεν είναι για έναν φυσιολογικό ταξιδιώτη αλλά για έναν με πολύ καλή σωματική άθληση και αντοχή. Από τη μία καταλαβαίνω γιατί το έχουνε βάλει εκεί αλλά από την άλλη κρίμα που το έχουν βάλει εκεί διότι δεν είναι προσβάσιμο Για πολλούς ανθρώπους.
 

Spark

Member
Μηνύματα
98
Likes
977
Δυστυχώς σε κάποια σημεία όμως είναι παραμελημένο όπως οι ώρες που είναι μες στη βρώμα κάποια παγκάκια και παιχνίδια Επίσης μέσα στη λάσπη και στη σκόνη. Το κυριότερο όμως είναι πως Ο θρόνος του Δία που ήταν και ο λόγος που ήρθα δεύτερη φορά στην Παύλιανη γιατί την πρώτη Δεν πρόλαβα δεν έχει καμία σχέση με το πάρκο. Για να πας ξεκινάς πιο πίσω από την είσοδο και περπατάς αν έχεις καλή φυσική κατάσταση 50 λεπτά σε μέτριας δυσκολίας μονοπάτι πάνω στο βουνό αν είσαι άνθρωπος που δεν αθλείται πολύ θα σου πάρει μιάμιση ώρα και θα πονάει όλο σου το σώμα την επόμενη ίσως να τα φτύσεις κιόλας στη μέση του δρόμου. Συνολικά για να φτάσεις μέχρι την κορυφή και να γυρίσεις και να πας στο πάρκο θέλεις γύρω στα 6 km το έκανα αλλά δεν πρόκειται να το ξανακάνω.Ο θρόνος του Δία δεν είναι για παιδιά δεν είναι Για ανθρώπους με χαμηλή φυσική δραστηριότητα...
Οι ντόπιοι κάνουν καλή προσπάθεια να διατηρούν το πάρκο καθαρό, παρότι το μέρος δέχεται χιλιάδες επισκέπτες ειδικά τα ΣαββατοΚύριακα, φαντάσου πως εάν ένας κακοήθης από τους 20 επισκέπτες ρίξει κάτω ένα χαρτί, πόσα χαρτιά θα πέσουν κάτω μέσα σε μια μέρα πριν προλάβουν οι καθαριστές να τα μαζέψουν..

Για τον θρόνο, θεωρώ πως είναι εύκολη διαδρομή 1ου βαθμού δυσκολίας, όμως εάν έχει βρέξει πρόσφατα τότε το μονοπάτι θα είναι λασπωμένο και θα υπάρχει κίνδυνος να γλιστρήσει κάποιος, για να ανέβει εκεί πρέπει να φορά μποτάκια και να έχει μπατόν ή μπαστούνι. Είδα γονείς με μικρά παιδιά να ανεβαίνουν εκεί αργά δίχως βιασύνη.

011.jpg
 
Μηνύματα
15
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Aμερική,Ιαπωνια,Αυστραλία
Οι ντόπιοι κάνουν καλή προσπάθεια να διατηρούν το πάρκο καθαρό, παρότι το μέρος δέχεται χιλιάδες επισκέπτες ειδικά τα ΣαββατοΚύριακα, φαντάσου πως εάν ένας κακοήθης από τους 20 επισκέπτες ρίξει κάτω ένα χαρτί, πόσα χαρτιά θα πέσουν κάτω μέσα σε μια μέρα πριν προλάβουν οι καθαριστές να τα μαζέψουν..

Για τον θρόνο, θεωρώ πως είναι εύκολη διαδρομή 1ου βαθμού δυσκολίας, όμως εάν έχει βρέξει πρόσφατα τότε το μονοπάτι θα είναι λασπωμένο και θα υπάρχει κίνδυνος να γλιστρήσει κάποιος, για να ανέβει εκεί πρέπει να φορά μποτάκια και να έχει μπατόν ή μπαστούνι. Είδα γονείς με μικρά παιδιά να ανεβαίνουν εκεί αργά δίχως βιασύνη.

View attachment 429667
Εύκολο; Πλάκα κάνεις; Το πήρα από εκεί που είχε την υπόδειξη πριν φτάσεις στην είσοδο του πάρκου πιο πίσω εκεί όπου ξεκινάει το μονοπάτι από την αρχή του βουνού όπως δείχνεις και εσύ στη φωτογραφία σου .. η διαδρομή είναι και δύσκολη και απότομη και δύσβατη δεν ξέρω τι λες. Είναι μεγάλη και θέλεις τουλάχιστον μία ώρα για να φτάσεις. Τώρα για να γυρίσεις να σου πω την αλήθεια δεν κατάλαβα πότε ποιος ήταν ο σωστός δρόμους γιατί αντί να πάω όπως γύρισα άκουσε έναν τύπο που ανέβαινε και αυτός πολύ πιο πίσω από εμένα και υπέθεσα ότι ήξερε και πήρα το δρόμο με αποτέλεσμα όχι μόνο να μην βγω στο πάρκο αλλά αντιθέτως να περπατήσω πολύ περισσότερο φεύγοντας από το θρόνο του Δία από την άλλη πλευρά και να καταλήξω να βγω στον κεντρικό δρόμο και να περπατήσω 3km από το ιερό του Ηρακλή μέχρι την είσοδο ξανά του πάρκου. Για μένα ήταν πολύ κουραστικό που έχω καλή φυσική κατάσταση. Αν υπήρχε άλλος δρόμος τότε είμαι χαζή που δεν τον ήξερα Αν όμως είναι αυτός με συγχωρείς αλλά δεν είναι εύκολη πεζοπορία.
 

Spark

Member
Μηνύματα
98
Likes
977
Εύκολο; Πλάκα κάνεις; Για μένα ήταν πολύ κουραστικό που έχω καλή φυσική κατάσταση.
Φαίνεται πως δεν έχεις συνηθίσει σε ορειβατική πεζοπορία και λες δύσκολο αυτό που μπορούν να κάνουν ηλικιωμένοι άνθρωποι και παιδιά.
Αν ανέβεις σε μερικές βουνοκορφές τότε θα τα βλέπεις διαφορετικά. Αν πάλι δεν θέλεις να χύνεις ίδρωτα για να ανεβαίνεις σε βουνοκορφές κάνε ότι σου αρέσει, υπάρχουν πολλές επιλογές.

Είμαι τακτικό μέλος σε 3 ορειβατικούς-πεζοπορικούς συλλόγους και από το 2014 έχω ανέβει στα περισσότερα βουνά της Ελλάδας και όχι μόνο.. Όταν κοιτάς από ψηλά μοιάζει η γη με ζωγραφιά...

020.jpg
 
Last edited:
Μηνύματα
15
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Aμερική,Ιαπωνια,Αυστραλία
Φαίνεται πως δεν έχεις συνηθίσει σε ορειβατική πεζοπορία και λες δύσκολο αυτό που μπορούν να κάνουν ηλικιωμένοι άνθρωποι και παιδιά.
Φίλε μου το γράφεις και από μόνος σου κάνεις ορειβασία είσαι εξοικειωμένος και εκπαιδευμένος αυτό το τι το κάνεις εσύ δεν σημαίνει ότι το κάνουν όλοι και ότι για σένα Ο βαθμός δυσκολίας είναι ένα και για τους άλλους μπορεί να φαίνεται πολύ. Όχι δεν έχω συνηθίσει σε ορειβατική πεζοπορία Γιατί δεν κάνω ορειβατική πεζοπορία όπως επίσης δεν θεωρώ ότι μπορούνε ηλικιωμένοι και παιδιά να κάνουν αυτό το δρομολόγιο επειδή εσύ το κάνεις με ευκολία που είσαι εξοικειωμένος σε αυτό δεν σημαίνει ότι μπορούν και οι άλλοι αντικειμενικά δεν είναι ένα εύκολο μονοπάτι που μπορεί να το κάνει οποιοσδήποτε.
 

Spark

Member
Μηνύματα
98
Likes
977
Η Παύλιανη είναι ένα όμορφο χωριό και διαθέτει πάρκα που διαρρέουν ποτάμια και όλος ο τόπος είναι υπέροχος, είναι προορισμός που έχω πάει και θα πάω πολλές φορές ακόμα.
Όσοι είναι φυσιολάτρες και αντέχουν την πεζοπορία να πάνε να δουν τον επίγειο παράδεισο, και όσοι δεν μπορούν ας δούνε το βίντεο από εκεί..

 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.130
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom