Βουλγαρία Σερβία Εκδρομή στο Βελιγράδι ή στη Σόφια για τις γιορτές

ioannispsa

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Καλησπέρα στην παρέα!
Σκεφτόμαστε να ταξιδέψουμε με ένα φίλο μου στο Βελιγράδι ή στη Σόφια για τις γιορτές. Δεν έχουμε ακόμη αποφασίσει αν θα πάμε Χριστούγεννα ή Πρωτοχρονιά. Γενικά, με τις χώρες των Βαλκανίων έχω μία ανασφάλεια.
Αρχικά, ποια πόλη πιστεύετε αξίζει περισσότερο;
Μπορείτε να δώσετε συμβουλές; Τι να προσέξουμε, συνάλλαγμα κλπ; Είναι καλύτερα να πάω με πρακτορείο; Υπ' όψιν δεν έχω αυτοκίνητο οπότε πρέπει να βρω κάποιον τρόπο να πάω εκεί. Πόσα βράδια να μείνω; 3 ή 4;
Ευχαριστώ!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Κατ αρχήν η μετάβαση εκεί είναι πανεύκολη με λεωφορεία που κάνουν καθημερινά δρομολόγια στις συγκεκριμένες πόλεις.Για Βελιγράδι 80 ευρώ και Σόφια 50 ευρώ με επιστροφή.

Καμία ανασφάλεια να μην έχεις.Μια χαρά είναι και οι άνθρωποι και οι συνθήκες.Θα προσέχεις όπως θα πρόσεχες σε όποια χώρα και να ήσουν.

Μη περιμένεις να ζήσεις καμιά σούπερ Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα σαυτές τις πόλεις.Το καταλαβαίνεις φαντάζομαι.Από κει και πέρα για τις γιορτινές μέρες δεν ξέρω ποιά είναι καλύτερη αλλά σαν πόλη το Βελιγράδι είναι πιο όμορφη πόλη αλλά προσωπικά εμένα η Σόφια μου άφησε καλύτερη αίσθηση.

Έχε υπόψιν πως για Βουκουρέστι η τιμή με λεωφορείο είναι 100ευρώ και γενικά η Ρουμανία είναι κλάσης ανώτερη και πιο ατμοσφαιρική από τις άλλες δύο.
Οι τιμές που λέω είναι από Θεσ/νικη.
 

ioannispsa

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Κατ αρχήν η μετάβαση εκεί είναι πανεύκολη με λεωφορεία που κάνουν καθημερινά δρομολόγια στις συγκεκριμένες πόλεις.Για Βελιγράδι 80 ευρώ και Σόφια 50 ευρώ με επιστροφή.

Καμία ανασφάλεια να μην έχεις.Μια χαρά είναι και οι άνθρωποι και οι συνθήκες.Θα προσέχεις όπως θα πρόσεχες σε όποια χώρα και να ήσουν.

Μη περιμένεις να ζήσεις καμιά σούπερ Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα σαυτές τις πόλεις.Το καταλαβαίνεις φαντάζομαι.Από κει και πέρα για τις γιορτινές μέρες δεν ξέρω ποιά είναι καλύτερη αλλά σαν πόλη το Βελιγράδι είναι πιο όμορφη πόλη αλλά προσωπικά εμένα η Σόφια μου άφησε καλύτερη αίσθηση.

Έχε υπόψιν πως για Βουκουρέστι η τιμή με λεωφορείο είναι 100ευρώ και γενικά η Ρουμανία είναι κλάσης ανώτερη και πιο ατμοσφαιρική από τις άλλες δύο.
Οι τιμές που λέω είναι από Θεσ/νικη.
Ευτυχώς, μένω στη Θεσσαλονίκη οπότε έχω πρόσβαση σε αυτά τα λεωφορεία που αναφέρεις. Σε ποια απο τις δύο πόλεις έχει πιο πολλά πράγματα να δεις; Προτείνεις 3 η 4 βράδια;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Το Βελιγράδι θέλει σίγουρα 3 μέρες. Η Σόφια ένα κέντρο έχει μόνο που το βλέπεις και σε 1-2 μέρες το πολύ. Αυτό έχει να κάνει και με σας αν σας αρέσει να τα βλέπετε χαλαρά ή να τρέχετε, αν πάτε σε μουσεία κτλ. Εγώ σε 3 μέρες πήρα καλή γεύση από Βελιγράδι ότι ήθελα να δω το είδα και το Zemun. Και στη Σόφια σε 2 μέρες είδα καλά και το κέντρο με τις γύρω γειτονιές και πήγα μέχρι το προάστιο της Boyana. Αν πας Σόφια να πάτε στο χιονοδρομικό στο όρος Βίτοσα και την γύρω περιοχή που εξυπηρετούν πολλά λεωφορεία από κέντρο.
Δες δύο ιστορίες που έχω γράψει γι'αυτές τις πόλεις με αρκετές πληροφορίες και αποφάσισε ανάλογα τι σου αρέσει περισσότερο.
http://www.travelstories.gr/community/threads/Βουλγαρία-Αποκάλυψη-τώρα.49342/

http://www.travelstories.gr/community/threads/Србија-Πάσχα-σε-Βελιγράδι-και-Νόβι-Σαντ.46157/
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Μεταξύ των 2 προσωπικά μακράν καλύτερη εντύπωση μου άφησε το Βελιγράδι. Το μόνο αρνητικό για την περίοδο που θα πάτε είναι ότι δε θα μπορέσετε να απολαύσετε τους αμέτρητους χώρους πρασίνου και πάρκα τα οποία έχει η πόλη.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
κι εγώ ανάμεσα στις δυο πολεις ,το βελιγράδι θα σου προτεινα...για το συναλλαγμα δεν χρειάζεται να κανεις τιποτα απο πριν...αλλάζεις εκει νομισμα σε ανταλλακτήρια,αλλά εχε στο νου σου μηπως τυχει και πας μέρα που ειναι αργία και είναι κλειστα,δεν ξέρω ποιες ειναι οι αργίες στη σερβια....γενικά μεταξυ χριστουγεννων και πρωτοχρονιάς ,η γνωμη μου ειναι καλυτερα πρωτοχρονιά γενικά στο εξωτερικο....οπως και να το κανουμε τα χριστουγεννα ειναι οικογενειακη γιορτη και οι πρωτευουσε είναι λιγο αδειες απο κοσμο ανήμερα και την επομενη μερα...αντιθετα η πρωτοχρονιά με τον ενα ή τον αλλο τροπο ,γιορτάζεται παντου στις μεγαλες πολεις και υπαρχει περισσοτερη ζωη στους δρομους ,στα μαγαζια...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
γενικά μεταξυ χριστουγεννων και πρωτοχρονιάς ,η γνωμη μου ειναι καλυτερα πρωτοχρονιά γενικά στο εξωτερικο....οπως και να το κανουμε τα χριστουγεννα ειναι οικογενειακη γιορτη και οι πρωτευουσε είναι λιγο αδειες απο κοσμο ανήμερα και την επομενη μερα...αντιθετα η πρωτοχρονιά με τον ενα ή τον αλλο τροπο ,γιορτάζεται παντου στις μεγαλες πολεις και υπαρχει περισσοτερη ζωη στους δρομους ,στα μαγαζια...
Βεβαια τα χριστουγεννα στη Σερβια γιορταζονται στις 7 Γεναρη, οποτε δεν τιθεται θεμα να ειναι τα παντα κλειστα.
Το Βελιγραδι σαφως και ειναι κλασεις ωραιοτερο απο τη Σοφια.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.944
Για Σοφια δεν ξερω, αλλα το Βελιγραδι ειναι μια πολη που μου αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις.... Εχει πολυ ζωη, πολυ νεο και ωραιο κοσμο, ανθρωποι ζεστοι και φιλοξενοι, τιμες προσιτοτατες (φανταζομαι και στη Σοφια θα ειναι φθηνη η ζωη) και τελος εκπληκτικη pljeskavica.
 

done

Member
Μηνύματα
119
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
χιλή
Για Σόφια ούτε εγώ έχω άποψη, αλλά Βελιγράδι και τις 2 φορές έχω περάσει φαναστικά (και με ελάχιστο budget). Την πρώτη δε, πήγαμε με τρένο, μια μεγάλη παρέα στην ηλικία σου. Αξέχαστη εμπειρία!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom