Ιταλία "Εκείνα τα καλά κρυμμένα κανάλια, στην καρδιά της Μπολόνια."

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Όταν το πρωτοείδα, εκεί στα μέσα της δεκαετίας του ΄70 στη Μπολόνια, δεν πίστευα στα μάτια μου ! Εκεί που περπατάς στις κλασικές καμάρες της πόλης, μπορείς να γυρίσεις παντού στο ιστορικό κέντρο χωρίς ομπρέλα και ας βρέχει, βλέπεις ένα πορτάκι-παράθυρο, μικρού μεγέθους το οποίο μπορείς να ανοίξεις και βλέπεις αυτό το θέαμα που φαίνεται στη φωτογραφία: ένα ποτάμι, όχι ιδιαίτερα καθαρό είναι η αλήθεια, με τα σπίτια στην κοίτη του. Μια μικρή Βενετία !
Σαν παραμύθι !
Αν δεν ανοίξεις το παραθυράκι ούτε που μπορείς να φανταστείς ότι μπορεί να υπάρχει κάτι τέτοιο!
Το "μυστικό της Μπολόνια" !
Είναι μια πόλη, εξάλλου που σε καμιά περίπτωση, δεν περιμένεις να έχει ποτάμι! Και τόσο καλά κρυμμένο !

Λες και ντρέπεται για αυτό !



" ... "Μικρή Βενετία": το παράθυρο της Via Piella
Tον δωδέκατο αιώνα, η Μπολόνια δημιούργησε μια σειρά από κανάλια, υδατοφράκτες και θυροφράγματα που επιτρέπαν σην εμπορική ναυτιλία να προμηθεύει με υλικά τα ελαιοτριβεία, τα βαφεία,τους φούρνους και τα εργαστήρια.
Αυτά τα κανάλια εξακολουθούν να υπάρχουν και σήμερα, βρίσκονται υπόγεια και μπορείτε να τα επισκεφθείτε με ξεναγήσεις.
Μια όμορφη θέα του Canale delle Moline μπορείτε να απολαύσετε μόνο από ένα μικρό παράθυρο που βρίσκεται στην Via Piella. ..."
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Όταν το πρωτοείδα, εκεί στα μέσα της δεκαετίας του ΄70 στη Μπολόνια, δεν πίστευα στα μάτια μου ! Εκεί που περπατάς στις κλασικές καμάρες της πόλης, μπορείς να γυρίσεις παντού στο ιστορικό κέντρο χωρίς ομπρέλα και ας βρέχει, βλέπεις ένα πορτάκι-παράθυρο, μικρού μεγέθους το οποίο μπορείς να ανοίξεις και βλέπεις αυτό το θέαμα που φαίνεται στη φωτογραφία: ένα ποτάμι, όχι ιδιαίτερα καθαρό είναι η αλήθεια, με τα σπίτια στην κοίτη του. Μια μικρή Βενετία !
Σαν παραμύθι !
Αν δεν ανοίξεις το παραθυράκι ούτε που μπορείς να φανταστείς ότι μπορεί να υπάρχει κάτι τέτοιο!
Το "μυστικό της Μπολόνια" !
Είναι μια πόλη, εξάλλου που σε καμιά περίπτωση, δεν περιμένεις να έχει ποτάμι! Και τόσο καλά κρυμμένο !

Λες και ντρέπεται για αυτό !



" ... "Μικρή Βενετία": το παράθυρο της Via Piella
Tον δωδέκατο αιώνα, η Μπολόνια δημιούργησε μια σειρά από κανάλια, υδατοφράκτες και θυροφράγματα που επιτρέπαν σην εμπορική ναυτιλία να προμηθεύει με υλικά τα ελαιοτριβεία, τα βαφεία,τους φούρνους και τα εργαστήρια.
Αυτά τα κανάλια εξακολουθούν να υπάρχουν και σήμερα, βρίσκονται υπόγεια και μπορείτε να τα επισκεφθείτε με ξεναγήσεις.
Μια όμορφη θέα του Canale delle Moline μπορείτε να απολαύσετε μόνο από ένα μικρό παράθυρο που βρίσκεται στην Via Piella. ..."

Εδώ μπορεί να δει κανείς πλήθος φωτογραφιών, εντυπωσιακότατες! :
https://www.google.gr/search?q=Canale delle Moline&newwindow=1&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=6T-ZVKHVKYzXaoCBgvAK&ved=0


Αξίζει κανείς όταν πάει στην Μπολόνια να το δει οπωσδήποτε, ακόμη και τώρα που το έχουνε "τουριστικοποιήσει" και έχει χάσει λίγο από εκείνη την γοητεία, δεν παύει να είναι πολύ ενδιαφέρον!
 
Last edited:

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Θυμάμαι μια Ιταλίδα που είχε γράψει στο fb, ότι όταν λόγω της εργασίας του πατέρα της την δεκαετία του ΄70, εκεί στην
εφηβεία, μετακόμισαν στην Μπολόνια, το κάθε αγόρι που την ερωτευόταν στο πρώτο ραντεβού την πήγαινε "nella finestrlla" για να της δείξει "αυτό το καλά κρυμμένο μυστικό" , " la Venezia di Bologna" και αυτή, βεβαίως, κάθε φορά εκπλήσσονταν σαν να το έβλεπε πρώτη φορά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.116
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom