Εκμάθηση ξένης γλώσσας για ταξιδιωτικούς λόγους.

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Καλησπέρα σε όλους.Πριν πάτε κάποιο ταξίδι έχετε μπει σε διαδικασία να μάθετε έστω και λίγες λέξεις-εκφράσεις της γλώσσας που ομιλείται στη χώρα που θα επισκεφθείτε?Αν ναι ποιά γλώσσα έχετε μελετήσει(έστω και λίγο)?Την μιλήσατε στη χώρα που πήγατε?Πώς αντέδρασαν οι ντόπιοι?Εγώ έμαθα περίπου 30 εκφράσεις στα τουρκικά πράγμα που εκλαμβανόταν αρκετά θετικά από τους Τούρκους κατά την επίσκεψή μου στην Πόλη.Υπάρχουν οδηγοί εκμάθησης ξένων γλωσσών άνευ διδασκάλου και πολλά βιβλία με διαλόγους.Πάντως νομίζω ότι αξίζει τον κόπο πριν πάτε ένα ταξίδι να μελετήσετε και τη γλώσσα της χώρας που θα επισκεφθείτε και σας συνιστώ βιβλία από τις εκδόσεις Διαγόρας,Καλοκάθης και τέλος από Ελληνοεκδοτική.Τιμές από 5 έως 20 περίπου ευρώ.:D:D
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Και φυσικά υπάρχουν και άπειρα site (free) στα οποία μπορείς να βρεις κάποιες χρήσιμες λέξεις ή φράσεις που πιθανόν να σου χρειαστούν σε ένα ταξίδι.

Το πρόβλημα είναι άλλο. Και καλά εσύ τους ρωτάς αυτό που θέλεις (στη γλώσσα τους), πώς θα καταλάβεις αυτό που θα σου πουν; Το έχω πάθει, γι’ αυτό και το αναφέρω:D

Βέβαια φράσεις/λέξεις τύπου «καλημέρα/ καλησπέρα/ πόσο κάνει/ ευχαριστώ» σίγουρα είναι χρήσιμες και αφήνουν καλές εντυπώσεις.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Και φυσικά υπάρχουν και άπειρα site (free) στα οποία μπορείς να βρεις κάποιες χρήσιμες λέξεις ή φράσεις που πιθανόν να σου χρειαστούν σε ένα ταξίδι.

Το πρόβλημα είναι άλλο. Και καλά εσύ τους ρωτάς αυτό που θέλεις (στη γλώσσα τους), πώς θα καταλάβεις αυτό που θα σου πουν; Το έχω πάθει, γι’ αυτό και το αναφέρω:D

Βέβαια φράσεις/λέξεις τύπου «καλημέρα/ καλησπέρα/ πόσο κάνει/ ευχαριστώ» σίγουρα είναι χρήσιμες και αφήνουν καλές εντυπώσεις.

Εννοείται ότι μαθαίνεις και αυτό που θα σου απαντήσουν!
Έχεις μάθει 20 εκφράσεις να πείς και σκέφτεσαι πρίν το ταξίδι τις 40-60 πιθανές απαντήσεις και τις μαθαίνεις... :D
Πλάκα κάνω φυσικά, δε το είχα σκεφτεί ποτέ. Εγώ μαθαίνω ισπανικά με δάσκαλο επειδή θέλω για τα ταξίδια στις ισπανόφωνες που δεν είναι και λίγες και λέω να τα ξεκινήσω εφέτος (τα ταξίδια στις ισπανόφωνες εννοώ-τα ισπανικά τα έχω ξεκινήσει).
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Εννοείται ότι μαθαίνεις και αυτό που θα σου απαντήσουν!
Έχεις μάθει 20 εκφράσεις να πείς και σκέφτεσαι πρίν το ταξίδι τις 40-60 πιθανές απαντήσεις και τις μαθαίνεις... :D
Πλάκα κάνω φυσικά, δε το είχα σκεφτεί ποτέ. Εγώ μαθαίνω ισπανικά με δάσκαλο επειδή θέλω για τα ταξίδια στις ισπανόφωνες που δεν είναι και λίγες και λέω να τα ξεκινήσω εφέτος (τα ταξίδια στις ισπανόφωνες εννοώ-τα ισπανικά τα έχω ξεκινήσει).
Πολύ ωραία γλώσσα.Εγώ διαβάζω γαλλικά άνευ διδασκάλου αλλά δυσκολεύομαι στην προφορά.Μου φαίνεται ότι χωρίς φροντιστήριο είναι αρκετά δύσκολο.:roll:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πολύ ωραία γλώσσα.Εγώ διαβάζω γαλλικά άνευ διδασκάλου αλλά δυσκολεύομαι στην προφορά.Μου φαίνεται ότι χωρίς φροντιστήριο είναι αρκετά δύσκολο.:roll:
Και μετά δασκάλου δύσκολο μου φαίνεται, ιδίως αν έχεις πατήσει τα....23 όπως εμένα!!
 

Maria_Maz

Member
Μηνύματα
59
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδορ-Γκαλαπαγκος
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Βολιβια
θα συμφωνησω με τη φιλη Bahari. μαθαινω και γω ισπανικα και οταν χρειαστει να ρωτησω μια πληροφορια κανω την ερωτηση μια χαρα και μετα αρχιζουν τα δυσκολα!!! χαχαχαχα παει η γλωσσα τους ροδανι και εγω μενω με το στομα ανοιχτο σα χαζη!! μετα αρχιζει η παντομιμα, κλασσικα!!!
 

greek

Member
Μηνύματα
62
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Φυσικά υπάρχουν τα Αγγλικά που τα καταλαβαίνουν οι περισσότεροι, αλλά μαθαίνω κάποιες εκφράσεις στην τοπική γλώσσα, περισσότερο για χαβαλέ:lol: Όταν πήγα Αυστρία-Ελβετία δεν χρειάστηκε να μάθω γιατι ξέρω την γλώσσα...αλλά όταν πήγα Ισπανία και Τουρκία έμαθα αρκετές φράσεις...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Για δοκιμάστε και τα Βιετναμέζικα: Εκεί να δείτε γέλιο! :haha:
(Και αναφέρομαι σ' αυτά που είναι η εύκολη γλώσσα της περιοχής - με λατινικά γράμματα στη γραφή)...

cảm ơn (ευχαριστώ), xin chào (γειά σας - προφέρεται: τσιν τσάο) - τα πρώτα που μαθαίνεις
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Για δοκιμάστε και τα Βιετναμέζικα: Εκεί να δείτε γέλιο! :haha:
(Και αναφέρομαι σ' αυτά που είναι η εύκολη γλώσσα της περιοχής - με λατινικά γράμματα στη γραφή)...

cảm ơn (ευχαριστώ), xin chào (γειά σας - προφέρεται: τσιν τσάο) - τα πρώτα που μαθαίνεις
το ευχαριστώ προφέρεται καμ όν δηλαδή;
Καλά το άλλο δεν το συζητάμε...για να πούν τσιν τσάο χρησιμοποιούν 14 χαρακτήρες...
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Για δοκιμάστε και τα Βιετναμέζικα: Εκεί να δείτε γέλιο! :haha:
(Και αναφέρομαι σ' αυτά που είναι η εύκολη γλώσσα της περιοχής - με λατινικά γράμματα στη γραφή)...

cảm ơn (ευχαριστώ), xin chào (γειά σας - προφέρεται: τσιν τσάο) - τα πρώτα που μαθαίνεις
Κάτι δηλαδή σαν κινέζικα με λατινικό αλφάβητο?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
το ευχαριστώ προφέρεται καμ όν δηλαδή;

Ναί. Αν και, περισσότερο χρησιμοποιείται το "καμ ον ρρατ νιέου" (δεν είναι λάθος τα δύο "ρ" - προφέρονται και τονίζονται συρτά) = "ευχαριστώ πάρα πολύ"

Καλά το άλλο δεν το συζητάμε...για να πούν τσιν τσάο χρησιμοποιούν 14 χαρακτήρες...

δεν είναι έτσι. σου το εμφανίζει έτσι στην οθόνη γιατί δεν έχει εγκατεστημένους τους αντίστοιχους χαρακτήρες. Αυτό " à " έχει τη θέση του τόνου στο "a"

Κάτι δηλαδή σαν κινέζικα με λατινικό αλφάβητο?

Ακριβώς
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
δεν είναι έτσι. σου το εμφανίζει έτσι στην οθόνη γιατί δεν έχει εγκατεστημένους τους αντίστοιχους χαρακτήρες. Αυτό " à " έχει τη θέση του τόνου στο "a"
Α...δηλαδή είναι 13...:lol: Ε, εντάξει και εμείς δεν απέχουμε σε μερικά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.118
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom