Εκπομπή Travelstories 30 - Ιαπωνία

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Στο σημερινό μας επεισόδιο συνομιλούμε με τη @fenia42 και τον @The Trawheeler για τις εντυπώσεις τους από τη μακρινή Ιαπωνία! Ακούστε για τις απίθανες περιοχές του Τόκυο όπως η Ακιχαμπάρα, για το φαγητό, την κουλτούρα και τη συμπεριφορά του κόσμου, καθώς και για τις υποδομές της χώρας για ανάπηρους επισκέπτες.

Αν σας άρεσε η εκπομπή βοηθήστε μας να κάνουμε κι'άλλες με τους δύο παρακάτω τρόπους:
  • μπείτε στο κανάλι μας στο YouTube εδώ και κάντε εγγραφή με το κόκκινο κουμπάκι δεξιά και πατήστε και το καμπανάκι με τις ειδοποιήσεις
  • μοιραστείτε τις εκπομπές στα social media και παρακινείστε φίλους σας να κάνουν εγγραφή στο κανάλι μας

Βεβαίως μη ξεχνάτε ότι όλες οι εκπομπές είναι πια διαθέσιμες και στο Podcast του Travelstories, το οποίο μπορείτε να βρείτε εδώ, ή σε οποιαδήποτε υπηρεσία ακούτε τα podcast σας, όπως το spotify ή το apple podcasts.

Φύγαμε:

 

underwater

Member
Μηνύματα
2.672
Likes
10.994
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Πολύ ενδιαφέρουσα εκπομπή!
Μου άρεσε το ότι υπήρχαν διαφορετικές απόψεις και έγινε μια όμορφη συζήτηση όπου το κάθε άτομο παρέθεσε την οπτική του. :)
Δεν έχω επισκεφτεί Ιαπωνία, αλλά θα ήθελα όταν με το καλό πάω να της αφιερώσω μίνιμουμ 2 εβδομάδες για να μπορέσω να δω λίγο κάτω από την επιφάνεια-όσο γίνεται. Καταλαβαίνω ότι έχει μεγάλες αντιθέσεις και είναι χρήσιμο να δει κανείς αρκετά μέρη για να αποκτήσει μια σχετικά σφαιρική εικόνα.
@The Trawheeler χάρηκα που σε γνωρίσαμε καλύτερα. :) Θα μου άρεσε (αν φυσικά έχεις όρεξη) να έκανες και μια εκπομπή σχετικά με την εμπειρία σου ως ανάπηρος ταξιδιώτης σε διαφορετικά μέρη. Για προσβάσιμους και μη προορισμούς, για τις δυσκολίες που μπορεί να αντιμετωπίζεις, για τον τρόπο που οργανώνεις τα ταξίδια σου κλπ.
Νομίζω ότι θα είναι χρήσιμο τόσο για άλλα άτομα με αναπηρία που ενδεχομένως θέλουν να ταξιδέψουν αλλά διστάζουν, όσο και για το ελληνικό κοινό γενικότερα, καθώς το γεγονός ότι ζούμε σε μια μη προσβάσιμη χώρα έχει ως αποτέλεσμα να μην ξέρουμε τι μας γίνεται για να το πω λαϊκά. Από αυτούς που παρκάρουν πάνω στις ράμπες ή τους οδηγούς όδευσης των τυφλών, μέχρι τους "ευαίσθητους" που πάνε να βοηθήσουν όταν δεν χρειάζεται και ενίοτε γίνονται και ενοχλητικοί.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.763
Likes
1.084
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
το ταξίδι που είχα κλείσει πέρσι Απρίλιο το μετεφέρα για φέτος Απρίλιο και που δεν το βλέπω να γίνεται... ευτυχώς είναι με μίλια κλεισμένο και ακυρώνεται με μικρή ζημιά... θα δω το επεισόδιο όταν θα είμαι έτοιμος και εφόσον αναλαμβάνεται τα έξοδα για τις ψυχοθεραπείες μετά... αν υποψιαστώ ότι θα δείξετε και κερασιές ανθισμένες θα πεθάνω :)
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Μια ακόμη ενδιαφέρουσα εκπομπή. Ο @The Trawheeler έδωσε μια άλλη οπτική στο όλο θέμα και οι διαφωνίες του με την Φενια είχαν ενδιαφερον. Παιδιά παρακαλώ σταματήστε να κραζετε matcha. Από kit kat μέχρι και νουντλς, ό,τι έχει ματσα μέσα ειναι ηδονή σκέτη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Χωρις να εχω παει Ιαπωνια και ελπιζοντας να συνεισφερω στην κουβεντα κατι, ειναι ενδεικτικος ο συγκερασμος του "μεσογειακου" συναισθηματος με την ιαπωνικη κουλτουρα στην ιστορικη παρασταση της Μηδειας. Ο συναισθηματισμος ειναι βαθυς,,τοσο που γινεται ολοφανερος και χωρις να ξερει καποιος τη γλωσσα, εκφραζεται με αλλους κωδικες, αλλα και παλι οχι "μεσογειακος" με τα δικα μας μετρα.

 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ωραίαο θέμα, ωραίο να βλέπουμε νέες φάτσες, μου άρεσαν και οι διαφωνίες... πρέπει να τσακωνόμαστε πιο συχνά! Εγώ κατάλαβα ότι θέλω και εκπομπή με την αδερφή του @The Trawheeler !

Είχα πάει Ιαπωνία για αρκετές εβδομάδες με φίλες Γιαπωνέζες πριν από πολλά χρόνια, η εκπομπή μου έδωσε την ιδέα να κάνω retro ιστορία για ταξίδι προ φόρουμ και να ψάξω παλιά ημερολόγια. Ευχαριστώ!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.844
Likes
14.004
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δε τσακώθηκε κανεις! Απλά εκφράσαμε τις απόψεις μας, με σεβασμό στην άποψη του αλλου. Για μένα ήταν εποικοδομητικό κι ελπίζω να το απολαύσατε κι εσείς όσο κι εμείς!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.763
Likes
1.084
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Δε τσακώθηκε κανεις! Απλά εκφράσαμε τις απόψεις μας, με σεβασμό στην άποψη του αλλου. Για μένα ήταν εποικοδομητικό κι ελπίζω να το απολαύσατε κι εσείς όσο κι εμείς!
Φοβερός καυγάς ανάμεσα σε 2 συμπαθέστατα κατά τα άλλα μέλη! δείτε τώρα πριν το κατεβάσουν!! (αγαπητέ defkalion ένα σεμινάριο marketing στην κ. fenia42 επειγόντως!!)

Δε τσακώθηκε κανεις! Απλά εκφράσαμε τις απόψεις μας, με σεβασμό στην άποψη του αλλου. Για μένα ήταν εποικοδομητικό κι ελπίζω να το απολαύσατε κι εσείς όσο κι εμείς!
θέλω να κάνω και μία ερώτηση στην αξιαγάπητη fenia42 και ελπίζω να μην με πετροβολήσετε: από το ελάχιστο που σε γνωρίζω έχω σχηματίσει την άποψη ότι δεν σου αρέσουν καθόλου οι καπιταλιστικές μεγαλουπόλεις, ποιό καπιταλιστικές και ποιο μεγαλουπόλεις από το Τόκυο (αν και δεν έχω πάει) και Νέα Υόρκη δυσκολεύομαι να σκεφτώ... ίσως Λονδίνο, πως γίνεται εφόσον δεν σου αρέσουν να ξοδεύεις χρόνο σε αυτές? εγώ κατευθείαν θα σου πρότεινα αν πας Ιαπωνία πήγαινε οπουδήποτε εκτός Τόκυο κι ίσως και εκτός Οσάκα, πως θα δεις την κουλτούρα της παλιάς Ιαπωνίας σε μια τεράστια Μεγαλούπολη? Για μενα ο μέσος Ιάπωνας και η ζωή αυτού που πιθανόν να σε ενδιαφέρει δεν μένει στο Τόκυο , εκεί μένει ο μάλλον νέος εργασιομανής φουλ καπιταλιστής.....
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.844
Likes
14.004
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αγαπητέ Λευτέρη,
Η Νέα Υόρκη και η Ιαπωνία ήταν τα δυο πρώτα ταξίδια που έκανα εκτός Ευρώπης και ήμουν 25 και 26 χρονω αντίστοιχα. Πώς θα απορρίψεις κάτι αν δε το ζήσεις πρώτα; Τα δυο αυτά ταξίδια με βοήθησαν να καταλάβω καλυτερα τι μου αρέσει και να το αναζητήσω σε άλλες χώρες. Δε θα το ανάγω σε καθεστώτα, με ενδιαφέρει περισσότερο η κουλτούρα. Σαφώς βέβαια και το καθεστώς επηρεάζει την κουλτούρα, κι όλα είναι μια αλυσίδα. Δε γίνεται να μας αρέσουν όλα, όσα περισσότερα όμως δούμε με τα μάτια μας, τόσο κέρδος θα έχουμε.
 
Μηνύματα
15
Likes
129
Πολύ ενδιαφέρουσα εκπομπή!
Μου άρεσε το ότι υπήρχαν διαφορετικές απόψεις και έγινε μια όμορφη συζήτηση όπου το κάθε άτομο παρέθεσε την οπτική του. :)
Δεν έχω επισκεφτεί Ιαπωνία, αλλά θα ήθελα όταν με το καλό πάω να της αφιερώσω μίνιμουμ 2 εβδομάδες για να μπορέσω να δω λίγο κάτω από την επιφάνεια-όσο γίνεται. Καταλαβαίνω ότι έχει μεγάλες αντιθέσεις και είναι χρήσιμο να δει κανείς αρκετά μέρη για να αποκτήσει μια σχετικά σφαιρική εικόνα.
@The Trawheeler χάρηκα που σε γνωρίσαμε καλύτερα. :) Θα μου άρεσε (αν φυσικά έχεις όρεξη) να έκανες και μια εκπομπή σχετικά με την εμπειρία σου ως ανάπηρος ταξιδιώτης σε διαφορετικά μέρη. Για προσβάσιμους και μη προορισμούς, για τις δυσκολίες που μπορεί να αντιμετωπίζεις, για τον τρόπο που οργανώνεις τα ταξίδια σου κλπ.
Νομίζω ότι θα είναι χρήσιμο τόσο για άλλα άτομα με αναπηρία που ενδεχομένως θέλουν να ταξιδέψουν αλλά διστάζουν, όσο και για το ελληνικό κοινό γενικότερα, καθώς το γεγονός ότι ζούμε σε μια μη προσβάσιμη χώρα έχει ως αποτέλεσμα να μην ξέρουμε τι μας γίνεται για να το πω λαϊκά. Από αυτούς που παρκάρουν πάνω στις ράμπες ή τους οδηγούς όδευσης των τυφλών, μέχρι τους "ευαίσθητους" που πάνε να βοηθήσουν όταν δεν χρειάζεται και ενίοτε γίνονται και ενοχλητικοί.
Σε ευχαριστώ πολύ @underwater για τα καλά σου λόγια! Ελπίζω να καταφέρεις να πας κάποια στιγμή στην Ιαπωνία γιατί είναι μοναδική εμπειρία :)
Συμφωνώ με αυτό που λες και ότι είναι σημαντικό θέμα -ειδικά στην Ελλάδα. Θα χαρώ να το συζητήσουμε σε μελλοντική εκπομπή, αν φυσικά θέλει και ο @Defkalion :)
 
Μηνύματα
15
Likes
129
το ταξίδι που είχα κλείσει πέρσι Απρίλιο το μετεφέρα για φέτος Απρίλιο και που δεν το βλέπω να γίνεται... ευτυχώς είναι με μίλια κλεισμένο και ακυρώνεται με μικρή ζημιά... θα δω το επεισόδιο όταν θα είμαι έτοιμος και εφόσον αναλαμβάνεται τα έξοδα για τις ψυχοθεραπείες μετά... αν υποψιαστώ ότι θα δείξετε και κερασιές ανθισμένες θα πεθάνω :)
Ελπίζω να τα καταφέρεις!
Κερασιές δεν έχει, αλλά εννοείται take your time :)
 
Μηνύματα
15
Likes
129
Μια ακόμη ενδιαφέρουσα εκπομπή. Ο @The Trawheeler έδωσε μια άλλη οπτική στο όλο θέμα και οι διαφωνίες του με την Φενια είχαν ενδιαφερον. Παιδιά παρακαλώ σταματήστε να κραζετε matcha. Από kit kat μέχρι και νουντλς, ό,τι έχει ματσα μέσα ειναι ηδονή σκέτη.
ΟΧΙ:bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom