Ελβετία Ελβετία σε λιγότερο απο ενα μηνα και με εχει πιασει αφασία!!

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Πριν απο μερικους μηνες εκλεισα ενα αεροπορικό εισιτήριο απο Ηρακλειο για Γενευη με μολις 23 ευρώ με swiss air και 57 επιστροφη γιατι εβαλα και βαλιτσα( εε κατι θα ψωνίσω :) ). Το ταξιδι ειναι να γινει 3-11 Ιουνίου. Λοιπόν τέτοια ειναι η αφασία που με εχει πιασει που ακομη δεν εχω "Ούτε " χαρτη της Ελβετίας στα χερια μου. Οταν φτασω Γενευη θα παρω τραινο ( εχω δει οτι υπάρχει απο το αεροδρομιο ) για να παω στο Vevey θα καθησω 2 βραδια με σκοπό να επισκεφτω Lausanne και Montreux Απο εκει υπολογιζω να παρω τραινο να παω Bern και Thun ισως ενα ή δυο βραδια Να συνεχισω παντα με τραινο για Luzern ( 1 βραδυ) και απο εκει Ζυριχη ( 1 βραδυ). Επιστροφη στη Γενευη για τις υπολοιπες μερες 2 ή 3 μερες να γυρισω την πολη Να επισκεφτω την Λωζάνη ( μια και στη Κοζανη εχω παει :) ) και να επισκεφτω και το Ανεσσύ ( Γαλλια). Ουτε που εχω βρει καποιον χαρτη με τα τραινα ( υπάρχει?) εχω κλεισει καποια ξενοδοχεια στις αντιστοιχες πολεις . Πια ειναι η απορία μου? ειναι ευκολη χωρα η Ελβετια? θα βρω ευκολα τους σταθμους των τραινων? Ειναι καποιο αλλο μερος πανω στον κυκλο που θα κανω που αξιζει να κατέβω απο το τραινο να δω και να συνεχισω? δεν ειμαι και πολυ των βουνών προτιμώ πόλεις και χωριά. Καλά τωρα που με σκεφτομαι ειμαι πολυ κουκουρουκου. :) τελικα στο ταξιδι θα ειμαι μόνη γιατι δεν βρηκα αλλον τρελο να ακολουθήσει :xalara:
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.321
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Η Ελβετια ειναι η πιο ευκολη χωρα για τον ταξιδιωτη,θα τα βρεις ολα πολυ ευκολα.Να ρωτησω,εχεις να μοιρασεις 8 διανυκτερευσεις σωστα?Θα φιλοξενηθεις καπου καποιες μερες η ολες θα μεινεις σε ξενοδοχεια?Εχεις κλεισει καπου?Τι ωρα φτανεις και τι ωρα φευγεις?Για να βοηθησω λιγο στο προγραμμα δηλαδη...
 
Last edited:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Η Ελβετια ειναι η πιο ευκολη χωρα για τον ταξιδιωτη,θα τα βρεις ολα πολυ ευκολα.Να ρωτησω,εχεις να μοιρασεις 8 διανυκτερευσεις σωστα?Θα φιλοξενηθεις καπου καποιες μερες η ολες θα μεινεις σε ξενοδοχεια?Εχεις κλεισει καπου?Τι ωρα φτανεις και τι ωρα φευγεις?Για να βοηθησω λιγο στο προγραμμα δηλαδη...
Φτανω Τριτη 3/6 11 το πρωι και θα παω στο Vevey οπως ειπα για δυο μερες( να δω και Λωζάνη και λιγο βουνό Aigle, ( εκει εχω σπιτι απο ενα φιλο αλλα αυτός τελικα θα ειναι Ελλαδα οποτε εχω μονο το κλειδι) θα μεινω 2 βραδυα Στις 5 θα φυγω απο Μοντρε και θα παω Βερνη εχω ξενοδοχειο για 2 βραδια και μετα Λουκερνη 1 βραδυ αλλα μπορω να το αλλαξω με 1 βραδυ Βερνη και 2 Λουκερνη ( επισης εχω ξενοδοχειο). Θα παω Ζυρίχη 1 βραδυ και 2 βραδυα επιστρεφω Γενευη ( ξενοδοχειο Οκ) Εχω εισιτηρια ημερήσια για ολα τα ΜΜΜ οποτε δεν εχω θεμα τραινων-λεωφορειων
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Η Ελβετια ειναι η πιο ευκολη χωρα για τον ταξιδιωτη,θα τα βρεις ολα πολυ ευκολα.Να ρωτησω,εχεις να μοιρασεις 8 διανυκτερευσεις σωστα?Θα φιλοξενηθεις καπου καποιες μερες η ολες θα μεινεις σε ξενοδοχεια?Εχεις κλεισει καπου?Τι ωρα φτανεις και τι ωρα φευγεις?Για να βοηθησω λιγο στο προγραμμα δηλαδη...
Ελα Grego βοήθα για εχω και τρεξιμο στη δουλεια αυτον το μηνα και με βλεπω να πηγαινω στα τυφλά..
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
χμ εχεις ηδη βγαλει πρόγραμμα μιας κ εκλεισες κ διαμονες κ τρένα οπότε μην αγχώνεσαι!
Θα πας στο τουριστικό γραφείο θα πάρεις χάρτη κ πληροφορίες κ είσαι γουαου!
Γνωρίζουμε όλοι ότι οι μεταφορές είναι φωτια στην Ελβετία, πόσο σου βγήκαν τα εισιτήρια για τις μετακινήσεις από πόλη σε πόλη;
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.321
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Λοιπον,μια χαρα ειναι το προγραμμα οποτε κανενας λογος ανησυχιας.Βεβαια,οι 2 νυχτες στο Vevey ειναι λιγο υπερβολη αλλα ΟΚ θα δεις μετην ανεση σου τη Λωζαννη ,θα χαλαρωσεις στη λιμνη και φυσικα θα πας στον πυργο του Chillon,must της περιοχης.Προτεινω 2 νυχτες στη Βερνη που μπορει να μην εχει λιμνη,εχει ομως ποταμι και για μενα ειναι η ομορφοτερη πολη της χωρας.Θα κανεις και την εκδρομη σου στην Τουν,αν προλαβαινεις μπορεις να δεις και τη Solothurn,πολυ ωραια μπαροκ πολη.ειναι απο την αλλη πλευρα βεβαια αλλα ετσι κι αλλιως οι αποστασεις ειναι μικρες.Οπως εχω ξαναπει,η Λουκερνη περαν του σημειου με την πολυφωτογραφημενη γεφυρα δεν με πολυενθουσιασε ισως γιατι στο μυαλο μου την ειχα φτιαξει πολυ ονειρικη.Σιγουρα αξιζει η κρουαζιερα στη λιμνη με στοιχειωδως καλο καιρο βεβαια,οποτε κι εκει η διανυκτερευση ειναι ΟΚ.Λιγο η Ζυριχη με προβληματιζει,με 1 διανυκτερευση βλεπεις τα βασικα,αλλα ειναι κριμα να εισαι τοσο κοντα στους καταρρακτες του Ρηνου και στο καταπληκτικο χωριο Stein am Rhein και να μην τα δεις...Οσο για τη Γενευη,ομορφη ειναι,για 2 βραδυα ειναι ενταξει,προλαβαινεις και το Annecy που θελεις.Τωρα,σε βοηθησα η σε μπερδεψα δεν ξερω!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
χμ εχεις ηδη βγαλει πρόγραμμα μιας κ εκλεισες κ διαμονες κ τρένα οπότε μην αγχώνεσαι!
Θα πας στο τουριστικό γραφείο θα πάρεις χάρτη κ πληροφορίες κ είσαι γουαου!
Γνωρίζουμε όλοι ότι οι μεταφορές είναι φωτια στην Ελβετία, πόσο σου βγήκαν τα εισιτήρια για τις μετακινήσεις από πόλη σε πόλη;
40 ευρώ ημερήσιο για ολα τα ΜΜΜ οσα τραινα /οσα λεωφορεια/
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Λοιπον,μια χαρα ειναι το προγραμμα οποτε κανενας λογος ανησυχιας.Βεβαια,οι 2 νυχτες στο Vevey ειναι λιγο υπερβολη αλλα ΟΚ θα δεις μετην ανεση σου τη Λωζαννη ,θα χαλαρωσεις στη λιμνη και φυσικα θα πας στον πυργο του Chillon,must της περιοχης.Προτεινω 2 νυχτες στη Βερνη που μπορει να μην εχει λιμνη,εχει ομως ποταμι και για μενα ειναι η ομορφοτερη πολη της χωρας.Θα κανεις και την εκδρομη σου στην Τουν,αν προλαβαινεις μπορεις να δεις και τη Solothurn,πολυ ωραια μπαροκ πολη.ειναι απο την αλλη πλευρα βεβαια αλλα ετσι κι αλλιως οι αποστασεις ειναι μικρες.Οπως εχω ξαναπει,η Λουκερνη περαν του σημειου με την πολυφωτογραφημενη γεφυρα δεν με πολυενθουσιασε ισως γιατι στο μυαλο μου την ειχα φτιαξει πολυ ονειρικη.Σιγουρα αξιζει η κρουαζιερα στη λιμνη με στοιχειωδως καλο καιρο βεβαια,οποτε κι εκει η διανυκτερευση ειναι ΟΚ.Λιγο η Ζυριχη με προβληματιζει,με 1 διανυκτερευση βλεπεις τα βασικα,αλλα ειναι κριμα να εισαι τοσο κοντα στους καταρρακτες του Ρηνου και στο καταπληκτικο χωριο Stein am Rhein και να μην τα δεις...Οσο για τη Γενευη,ομορφη ειναι,για 2 βραδυα ειναι ενταξει,προλαβαινεις και το Annecy που θελεις.Τωρα,σε βοηθησα η σε μπερδεψα δεν ξερω!
Την προηγουμενη φοτα μου προσθεσες το Thun τωρα μου προσθεσες τους καταράχτες !! για να δω...πως μπορω να το κανω. :)
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.003
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Την Ελβετία την γυρνάς εύκολα.

Όσον αφορά το πρόγραμμά σου... Μεταξύ Βεβέ και Μοντρέ θα προτιμούσα το δεύτερο, αλλά αν έχεις σπίτι να μείνεις στο Βεβέ, βλέπεις το Μοντρέ σε εκδρομή. Αν είχα 3 βράδια να μοιράσω μεταξύ Βέρνης και Λουκέρνης, κατά σειρά προτίμησης:
1) Θα έβαζα 1 διανυκτερευση στη Βέρνη. Τις υπόλοιπες δύο θα τις προσέθετα στην Ζυρίχη. Πρώτον, επειδή πιστεύω πως η μια διανυκτέρευση σου δίνει λίγο χρόνο για να δεις την Ζυρίχη. Δεύτερον, από τη Ζυρίχη μια εκδρομή στη Λουκέρνη είναι νομίζω γύρω στην 1 ώρα με το τρένο απευθείας, ενώ από τη Βέρνη αν θυμάμαι καλά θα πρέπει να αλλάξεις τρένο στη Ζυρίχη ούτως ή άλλως. Αν δεν σε ενδιαφέρουν πολύ τα μουσεία κλπ, μπορείς να πάρεις μια γεύση της Λουκέρνης σε 1 ημερίσια εκδρομή (χωρίς να διανυκτερεύσεις εκεί).
2) Θα έβαζα 2 διανυκτερεύσεις στη Βέρνη και 1 στη Λουκέρνη.
Τώρα, αν σκοπεύεις να κάνεις την κλασική εκδρομή στο Pilatus από τη Λουκέρνη, πιστεύω πως θα ήταν καλό να μείνεις ένα βράδυ στη Λουκέρνη, ώστε να τη γυρίσεις με την ησυχία σου.
Το Ανεσί (δυστυχώς) δεν το ήξερα όταν είχα πάει. Αργότερα είδα φωτογραφίες και το μετάνοιωσα που δεν πήγα. Για συγκοινωνίες προς εκεί δεν είχα ψάξει για να σου πω.

Όπως είπε και η nena, οι μετακινήσεις στην Ελβετία είναι κάπως ακριβές. Μπες στο site των σιδηροδρόμων http://www.sbb.ch/en/home.html και κοίταξε για πάσα (νομίζω έχουν και εβδομαδιαία) και εκπτώσεις αν είσαι νομίζω κάτω από 25-26. Αν έκλεισες ήδη μεμονωμένα εισιτήρια, ίσως να βιάστηκες (μη με παρεξηγήσεις). Επίσης, από το site αυτό, αν θυμάμαι καλά, όταν βάλεις τις πόλεις και σου βγάλει τα δρομολόγια, μπορείς να δεις και σε χάρτη την τοποθεσία του σταθμού του τρένου και πώς θα πας π.χ. στη στάση για να πάρεις το λεωφορείο. Οπότε μπορείς να κατατοπιστείς και από εκεί.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Την Ελβετία την γυρνάς εύκολα.

Όσον αφορά το πρόγραμμά σου... Μεταξύ Βεβέ και Μοντρέ θα προτιμούσα το δεύτερο, αλλά αν έχεις σπίτι να μείνεις στο Βεβέ, βλέπεις το Μοντρέ σε εκδρομή. Αν είχα 3 βράδια να μοιράσω μεταξύ Βέρνης και Λουκέρνης, κατά σειρά προτίμησης:
1) Θα έβαζα 1 διανυκτερευση στη Βέρνη. Τις υπόλοιπες δύο θα τις προσέθετα στην Ζυρίχη. Πρώτον, επειδή πιστεύω πως η μια διανυκτέρευση σου δίνει λίγο χρόνο για να δεις την Ζυρίχη. Δεύτερον, από τη Ζυρίχη μια εκδρομή στη Λουκέρνη είναι νομίζω γύρω στην 1 ώρα με το τρένο απευθείας, ενώ από τη Βέρνη αν θυμάμαι καλά θα πρέπει να αλλάξεις τρένο στη Ζυρίχη ούτως ή άλλως. Αν δεν σε ενδιαφέρουν πολύ τα μουσεία κλπ, μπορείς να πάρεις μια γεύση της Λουκέρνης σε 1 ημερίσια εκδρομή (χωρίς να διανυκτερεύσεις εκεί).
2) Θα έβαζα 2 διανυκτερεύσεις στη Βέρνη και 1 στη Λουκέρνη.
Τώρα, αν σκοπεύεις να κάνεις την κλασική εκδρομή στο Pilatus από τη Λουκέρνη, πιστεύω πως θα ήταν καλό να μείνεις ένα βράδυ στη Λουκέρνη, ώστε να τη γυρίσεις με την ησυχία σου.
Το Ανεσί (δυστυχώς) δεν το ήξερα όταν είχα πάει. Αργότερα είδα φωτογραφίες και το μετάνοιωσα που δεν πήγα. Για συγκοινωνίες προς εκεί δεν είχα ψάξει για να σου πω.

Όπως είπε και η nena, οι μετακινήσεις στην Ελβετία είναι κάπως ακριβές. Μπες στο site των σιδηροδρόμων http://www.sbb.ch/en/home.html και κοίταξε για πάσα (νομίζω έχουν και εβδομαδιαία) και εκπτώσεις αν είσαι νομίζω κάτω από 25-26. Αν έκλεισες ήδη μεμονωμένα εισιτήρια, ίσως να βιάστηκες (μη με παρεξηγήσεις). Επίσης, από το site αυτό, αν θυμάμαι καλά, όταν βάλεις τις πόλεις και σου βγάλει τα δρομολόγια, μπορείς να δεις και σε χάρτη την τοποθεσία του σταθμού του τρένου και πώς θα πας π.χ. στη στάση για να πάρεις το λεωφορείο. Οπότε μπορείς να κατατοπιστείς και από εκεί.
Αχ Νικο μου δεν σε παρεξηγώ :) αλλα εγω εχω κορη στη ηλικία σου οποτε τα εισιτήρια μου δεν εχουν μείωση αλλα ο φιλος μου απο το Βεβε μου βρηκε ( ετσι μου εγραψε) special day tickets. These day tickets allow you to take the train all day long all around - and the buses and the trams. Θα τα εχω στα χερια μου μαζι με το κλειδι του σπιτιου του στις 6/5 οποτε θα σου πω περισσότερα. .Επισης θα τον βαλω κατω τωρα να μου εξηγήσει ακριβώς και να μου βρει απο το Ιντερνετ ολες τις διαδρομές και ωρες για να φτασω απο Μοντρε εως Ρηνο ( Rheinfall) περνώντας απο Βερνη-Τουν/Λουκέρνη /Ζυρίχη /Shaffhausen και πισω Γενευη. Αλλά πες μου με το τραινο απο Βερνη πας πρωτα στη Ζυρίχη και μετα στη Λουκέρνη?
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
κορίτσι θα το εκτιμούσα αν μάθαινες κάτι περισσότερο για το εισιτήριο της ημέρας που σου είπε ο φίλος σου καθώς μου φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό..μήπως είναι γι' αυτούς που έχουν αγορασμένη κάρτα ετήσια κ μπορούν συνδυστικά να χρησιμοποιήσουν κ day ticket?
για παράδειγμα το ζυριχη γενευη κοστιζει 84 φραγκα δηλαδή 70 ευρώ....!αν υπήρχε κάτι τέτοιο όλοι θα έπαιρναν το εισιτήριο που αναφέρεις.
yeap too good to be true.
μακαρι βεβαια.....
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
κορίτσι θα το εκτιμούσα αν μάθαινες κάτι περισσότερο για το εισιτήριο της ημέρας που σου είπε ο φίλος σου καθώς μου φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό..μήπως είναι γι' αυτούς που έχουν αγορασμένη κάρτα ετήσια κ μπορούν συνδυστικά να χρησιμοποιήσουν κ day ticket?
για παράδειγμα το ζυριχη γενευη κοστιζει 84 φραγκα δηλαδή 70 ευρώ....!αν υπήρχε κάτι τέτοιο όλοι θα έπαιρναν το εισιτήριο που αναφέρεις.
yeap too good to be true.
μακαρι βεβαια.....
τι να σου πω?την Τριτη που θα ερθει θα δω τι θα μου φερει...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.220
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom