Ελβετία Ελβετία - Moutier & αλλού

Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Hello to all!

Από ό,τι φαίνεται, θα ταξιδέψουμε (μαζί με έτερον ήμισυ + φατσούλα που βλέπετε στο άβαταρ) προς Ελβετία μεριά.

Λογικά, αναχωρούμε 28 του μηνός και επιστρέφουμε 4 ή 5 Μαρτίου. Από Θεσσαλονίκη πάντα.

Σκοπός του ταξιδιού είναι ένα επαγγελματικό ραντεβού στην πόλη Moutier την 1η Μαρτίου. Οπότε, για τις επόμενες 3 ή 4 ημέρες θα είμαστε free, γι αυτό άλλωστε παρατείναμε την επιστροφή μας.

Προς το παρόν, είμαι προς αναζήτηση αεροπορικών εισιτηρίων. Βρήκα με Swiss για Ζυρίχη απευθείας από Θεσσαλονίκη, και για Γενεύη με Alitalia μέσω Ρώμης, που όμως συμφέρει οικονομικά σε σχέση με την Swiss.

Αν έχει να προτείνει κανείς τπτ άλλο, οκ. Απλά ένα από τα δύο παραπάνω λογικά θα κλείσω!

Η ερώτησή μου είναι τι θα προτείνατε να δούμε τις 3-4 ημέρες εκείνες, από τη στιγμή δλδ που θα ξεμπερδέψουμε από το Moutier, γενικά σε κοντινές πόλεις και προορισμούς, ή αν αξίζει κάτι πολύ και ας είναι λίγο πιο μακριά!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας! :clap:
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
^ασχετο αλλα η φατσουλα σου ειναι αξιαγααααπητη!!!!!!:oops::oops::LOL:

καλα να περασετε:clap:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ε, τώρα χειμώνα δεν είναι και για πολλά πολλά. Περιοριστείτε σε πόλεις. Προτείνω να μοιράσετε το χρόνο σας σε Βέρνη, Λουκέρνη, Ζυρίχη & Γενεύη. Και δεν υπάρχει λόγος να νοικιάσετε αυτοκίνητο, τα τρένα να 'ναι καλά.

Επίσης, μάλλον συμφέρει να πετάξετε με easy για Βασιλεία, είναι πιο κοντά από κει το Moutier (αλλά δεν έχω τσεκάρει δρομολόγια).
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Επίσης, μάλλον συμφέρει να πετάξετε με easy για Βασιλεία, είναι πιο κοντά από κει το Moutier (αλλά δεν έχω τσεκάρει δρομολόγια).
taver, τελικά έτσι θα κάνουμε!
Κλείσαμε με easejet τελικά, Θεσσαλονίκη-Βασιλεία απευθείας & επιστροφή. Σάββατο φθάνουμε Βασιλεία και Τετάρτη επιστρέφουμε πίσω Θεσ/νικη.

Σίγουρα Δευτέρα πρέπει να φθάσουμε στο Moutier, όπου και πρέπει να μείνουμε Δευτέρα & Τρίτη βράδυ.
Οπότε,... τι έχετε να προτείνετε για Σάββατο (που φθάνουμε Βασιλεία) και Κυριακή;

Taver, από τις πόλεις που αναφέρεις, ποιά (ή ποιες) προτείνεις να δούμε μέσα σε δύο ημέρες;

Κανείς άλλος maybe?

Ευχαριστώ :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
taver, τελικά έτσι θα κάνουμε!
Κλείσαμε με easejet τελικά, Θεσσαλονίκη-Βασιλεία απευθείας & επιστροφή. Σάββατο φθάνουμε Βασιλεία και Τετάρτη επιστρέφουμε πίσω Θεσ/νικη.

Σίγουρα Δευτέρα πρέπει να φθάσουμε στο Moutier, όπου και πρέπει να μείνουμε Δευτέρα & Τρίτη βράδυ.
Οπότε,... τι έχετε να προτείνετε για Σάββατο (που φθάνουμε Βασιλεία) και Κυριακή;

Taver, από τις πόλεις που αναφέρεις, ποιά (ή ποιες) προτείνεις να δούμε μέσα σε δύο ημέρες;

Κανείς άλλος maybe?

Ευχαριστώ :)
Μείνε κεντρικά και στα κλασσικά τουριστικά. Λουκέρνη και Βέρνη. Αν σου "χωράει" στο πρόγραμμα βάλε και μια Ζυρίχη. Μάλλον βολέυει να μείνετε στο Biel/Bienne, που παρότι δεν είναι προορισμός πρώτης γραμμής, είναι μεγαλύτερη πόλη και συγκοινωνιακός κόμβος κοντά στο Moutier.
 

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ταξίδι-Όνειρο
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Θα μπορούσατε αφού φθάνετε Σάββατο να περιηγηθείτε στην Βασιλεία και την Κυριακή να κάνετε εκδρομή Βασιλεία-Ζυρίχη-Λουκέρνη (σίγουρα)- Βασιλεία! Οι αποστάσεις δεν είναι πολύ μακρινές περίπου στη μία ώρα με μιάμιση για την κάθε πόλη. Έχω κάνει την διαδρομή όμως με αυτοκίνητο και δεν γνωρίζω καθόλου τους χρόνους με τρένα ή λεωφορεία. Πάντως αν είναι να πάτε μόνο σε μία πόλη αυτή να είναι η Λουκέρνη. Επίσης επειδή είναι Σ/Κ λάβετε υπ΄όψιν ότι μπορεί να βρείτε κίνηση. Όπως και να έχει καλά να περάσετε!
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
μιας που φθάνουμε Σάββατο, σκέφτομαι να μείνουμε Σάββατο και Κυριακή στη Βασιλεία, και να δούμε το Σάββατο Βασιλεία και την Κυριακή Ζυριχή ή Λουκέρνη ή και τις δύο αν προλαβαίνουμε.

Κυριακή βράδι μένουμε Βασιλεία και Δευτέρα κατευθυνόμαστε για Moutier όπου θα (πρέπει να) μείνουμε Δευτέρα και Τρίτη, και από κεί μετά Τετάρτη πρωί φεύγουμε για το αεροδρόμιο της Βασιλεία για επιστροφή Θεσσαλονίκη.

Τι λέτε; Καλό ακούγεται το πρόγραμμα ή όχι;

Επίσης, αν έχει να προτείνει κανείς κάποιο hotel στη Βασιλεία, κεντρικό καλό και σχετικά φθηνό!

Thnx to all :p
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
... σκέφτομαι να μείνουμε Σάββατο και Κυριακή στη Βασιλεία, και να δούμε το Σάββατο Βασιλεία και την Κυριακή Ζυριχή ή Λουκέρνη ή και τις δύο αν προλαβαίνουμε. Κυριακή βράδι μένουμε Βασιλεία ...
Οι δύο πόλεις είναι κοντά αλλά και τις 2 σε μια μέρα και μετά να γυρίσετε Βασιλεία μου φαίνεται λίγο σκότωμα.
Προσωπική μου γνώμη αν διαλέξεις μια εκ των Ζυριχή, Λουκέρνη διάλεξε την πρώτη.
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Φύγαμε αύριο για Ελβετία!

Θα μείνουμε 4 ημέρες. Δύο ημέρες διαμονή στη Βασιλεία και δύο στη Biel.

Οπότε,
μέχρι σήμερα το βράδυ αν έχετε να προτείνετε κάτι καλό για να δούμε (σε κοντινές με τις παραπάνω πόλεις περιοχές) πείτε το!

Καλό βράδι σε όλους και thnx again :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom