Ελλάδα - female solo

MVSylvia

Member
Μηνύματα
579
Likes
2.343
Ενώ στο εξωτερικό έχω κάνει σόλο, συνειδητοποιώ ότι στην Ελλάδα δεν έχω κάνει ποτέ και εφόσον δεν με βλέπω για εκτός φέτος το καλοκαίρι, θα ήθελα να ακούσω προτάσεις για μέρη που μπορείς να κάνεις γυναικείο σόλο ταξίδι στην Ελλάδα με ασφάλεια και όσο γίνεται χωρίς ενοχλήσεις και χωρίς να είσαι το αξιοθέατο αν είσαι μόνη για φαγητό κτλ. Ένα θέμα που στο εξωτερικό δεν είχα ποτέ.

Τώρα για το θέμα ασφάλεια, είχα τρομακτικό συμβάν λίγο πιο μακριά από το σπίτι μου, είναι σχετικό το ξέρω.

Θα μου άρεσε να ακούσω και εμπειρίες από κοπέλες που το έκαναν εγχώρια.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έχω ταξιδέψει αρκετά εντός Ελλάδα μόνη μου, αλλά πάντα είχα όχημα, οπότε και οι βραδινές έξοδοί μου γίνονταν, ας πούμε, με σχετική ασφάλεια. Ακόμα και στις Σπέτσες που δεν μπορούσα να έχω όχημα δεν ένιωσα καμία ανασφάλεια. Είχα όμως ανεπιθύμητα βλέμματα εκεί....Εννοείται οτι το γράψιμο πάει σύννεφο!
Τα καλύτερα μέρη που πήγα solo ήταν Λέρο, Κέρκυρα και Λέσβο. Φαντάζομαι δεν θες πόλεις της ηπειρωτικής χώρας, γιατί έχω πάει σε αρκετές μόνη μου και για απλό σ/κ.

Ναι είναι σχετικό το που θα συναντήσεις τρομακτικά συμβάντα (μου έχουν συμβεί αρκετά άσχημα αλλά μόνο στις δύο μεγάλες πόλεις της χώρας....χωρίς αυτό να σημαινει κάτι...έτυχε!). Αν δεν έχεις όχημα να φροντίσεις να βρεις κατάλυμα σε κεντρικό σημείο και γενικώς να αποφεύγεις έρημους δρόμους τα βράδια. Θεωρώ την Ελλάδα ασφαλή χώρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom