Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Φινλανδία Ελσίνκι-Ταλλίν-Λετονία-Λιθουανία

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ανοίγω νέο θέμα λοιπόν, καθώς δεν μπορώ (και δεν έχω καθόλου χρόνο) να βρώ τις πληροφορίες που ψάχνω.
Η αγορά εισιτηρίων έγινε και το πρόγραμμα περιμένει να φτιαχτεί.

Το πήγαινε: Αθήνα-Ελσίνκι 7/7 βράδυ
Το έλα: Ελσίνκι-Αθήνα (μέσω Φρανκφούρτης) 22/7 πάλι δε μετράει η μέρα γιατί αναχωρούμε πρωί

Τα ερωτήματα είναι τι να κάνω σε κάθε χώρα για να υπολογίσω τον χρόνο, οπότε να κάνω και κρατήσεις και αγορές εισιτηρίων απο χώρα σε χώρα τώρα που είναι φτηνά ακόμη.

Ο συνταξιδιώτης λέει να το στριμώξουμε και να χωρέσουμε και Αγ.Πετρούπολη στη μέση. Εμένα δε με νοιάζει, στην ουσία θα κάνουμε αυτό που θα κανονίσω εγώ, αλλά αν γίνεται να πάμε, δε λέω όχι.

Οπότε σκέφτομαι κάτι όπως:

8/7 Ελσίνκι - πόλη
9/7 Ελσίνκι - πόλη ή τριγύρω (δεν ξέρω αν αξίζει τίποτα τριγύρω)
10/7 Ελσίνκι - πόλη ή τριγύρω

11/7 Αναχώρηση για Αγ.Πετρούπολη - Αγ.Πετρούπολη
12/7 Αγ.Πετρούπολη
13/7 Αγ.Πετρούπολη

14/7 Αναχώρηση πρωί για Ταλίν Εσθονίας - Πόλη του Ταλίν
15/7 Ταλίν (αν πιστεύετε ότι αρκεί, φεύγουμε αυτό το απόγευμα-βράδυ, αλλιώς πρωί για Λετονία)

16/7 Ρίγα Λετονίας
17/7 Ρίγα και τριγύρω (αν έχει κάτι τριγύρω)
18/7 Ρίγα και αναχώρηση για Βιλνιους (Λιθουανία)

19/7 Βίλνιους
20/7 Κάουνας
21/7 Τρακάι και Βίλνιους πάλι (είναι πολύ κοντά απ'ότι είδα οπότε δε μας τρώει όλη τη μέρα το Τρακάι)

22/7 αναχώρηση στις 06.00 για Αθήνα

Αυτό που θέλω απο εσάς που έχετε πάει ή το έχετε ψάξει πολύ:

Να χώσουμε την Αγ.Πετρούπολη μέσα ή όχι; Αν δεν την βάλουμε, που να δώσουμε τις 3 μέρες που μένουν;
Ευχαριστώ πολύ και περιμένω ιδέες-προτάσεις-κλπ (σα ραδιοφωνικός παραγωγός ακούγομαι).

υ.γ. Ξέρω για τη βίζα προς Ρωσία, αν τελικά καταλήξουμε να πάμε, θα βγάλουμε, θα στείλω τον συνταξιδιώτη με τα 35? απο προξενείο (αν τα καταφγέρει).
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Στο Ελσίνκι μπορείς να πας απέναντι στο Suomenlina.
Στην Ρίγα μπορείς να κάνεις ημερήσια στην Kuldiga η οποία θεωρούνταν το Hollywood της ΕΣΣΔ .
Από Βίλνους μπορείς να πας Sauliai όπου υπάρχει ο λόφος με τους σταυρούς ,θρησκευτικός προορισμός μεν αλλά ιδιαίτερος και μοναδικός στο είδος του.
Αν ήμουν στην θέση σου και έβγαζα την Αγία Πετρούπολη θα έβαζα το δάσος Μπιάλοβιέζα για να δω τους τελευταίους άγριους Ευρωπαϊκούς Βίσωνες (400 στον άριθμό)αν και νομίζω ότι το καλοκαίρι δεν είναι η κατάληλη εποχή ,το συγκεκριμένο δάσος είναι μεταξύ Πολωνίας και Λευκορωσίας και θεωρείται το πιο άθικτο δάσος της Ευρώπης με πλούσια πανίδα και χλωρίδα.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Στο Ελσίνκι μπορείς να πας απέναντι στο Suomenlina.
Στην Ρίγα μπορείς να κάνεις ημερήσια στην Kuldiga η οποία θεωρούνταν το Hollywood της ΕΣΣΔ .
Από Βίλνους μπορείς να πας Sauliai όπου υπάρχει ο λόφος με τους σταυρούς ,θρησκευτικός προορισμός μεν αλλά ιδιαίτερος και μοναδικός στο είδος του.
Αν ήμουν στην θέση σου και έβγαζα την Αγία Πετρούπολη θα έβαζα το δάσος Μπαγιοβιέζα για να δω τους τελευταίους άγριους Ευρωπαϊκούς Βίσωνες (400 στον άριθμό)αν και νομίζω ότι το καλοκαίρι δεν είναι η κατάληλη εποχή ,το συγκεκριμένο δάσος είναι μεταξύ Πολωνίας και Λευκορωσίας και θεωρείται το πιο άθικτο δάσος της Ευρώπης με πλούσια πανίδα και χλωρίδα.
Πώς γράφεται στα αγγλικά αυτό το δάσος να το βρώ; Ψάχνω με συνδιασμούς αλλά τίποτα, πρέπει να μου το γράψεις... :D
Πάντως αν εξαιρέσεις το θέμα Αγ.Πετρούπολη, οι υπόλοιπες μέρες είναι οκ κατανεμειμένες;

Ευχαριστώ για τα υπόλοιπα, πρέπει να δώ τι θα δώ και που, για να υπολογίσω τις μέρες σε κάθε χώρα.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Λοιπόν, το βρήκα το Bislowieza.

Αυτό μου φαίνεται περισσότερο μέσα στη Λευκορωσία. Δηλαδή αν πήγαινα, πώς λες να το συνδίαζα; Δεν είναι λίγο ''άσχετο''; Εννοώ ότι μου φαίνεται κανένα 4ωρο διαδρομή και θα έπρεπε απο Βίλνιους να πάμε εκεί και μετά να επιστρέψουμε Βίλνιους (αφού απο εκεί είναι η πτήση για Αθήνα), δηλαδή ακόμη 4 ώρες, χώρια το ότι θα είναι κάπως πιο δύσκολη η πρόσβαση γιατί φαντάζομαι είναι μέσω Βαρσοβίας.
Ε, αν είναι κιόλας να μη δούμε τους βίσωνες...Πάντως θα το συνδίαζες έτσι όπως το έγραψα, ε; Αλλά είναι και το απο πού μπαίνεις, Πολωνία ή Λευκορωσία, γιατί αν είναι απο το δεύτερο, δεν γίνεται...λόγω βίζας.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Ήταν να πάω τον Ιούνιο του 2008 αλλά τελευταία στιγμή έβαλα την Ρίγα και την Κούλντιγκα στο πρόγραμμα οπότε μούμεινε απωθημένο .

Το 2008 βίζα για Λευκορωσία έβγαζες από συγκεκριμένο πρακτορείο στον σταθμό λεωφορείων του Βίλνιους την οποία έπαιρνες σε μία μέρα ,τώρα πιθανόν να έχουν αλλάξει τα πράγματα.
Όντως είναι αρκετά μακρυά από Βίλνιους αλλά θυμίζω ότι μίλησα προσωπικά ,εγώ θα το έκανα διότι με ενδιαφέρει τόσο ο Βίσωνας όσο και το εν λόγω δάσος.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
Σορρυ αντωνη που καταχραζομαι το θεμα σου.....να ρωτησω και εγω κατι σχετικο , η πολη cesis και το amatciems, με τις λιμνες , 80 χιλιομετρα περιπου βορειοανατολικα απο τη Ριγα αξιζουν για 1-2 μερες? Εσυ αντωνη τα εχεις σκεφτει καθολου αυτα η κατι αλλο κοντα στη ριγα..?
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Το 2008 βίζα για Λευκορωσία έβγαζες από συγκεκριμένο πρακτορείο στον σταθμό λεωφορείων του Βίλνιους την οποία έπαιρνες σε μία μέρα ,τώρα πιθανόν να έχουν αλλάξει τα πράγματα.
Όντως είναι αρκετά μακρυά από Βίλνιους αλλά θυμίζω ότι μίλησα προσωπικά ,εγώ θα το έκανα διότι με ενδιαφέρει τόσο ο Βίσωνας όσο και το εν λόγω δάσος.
Μπα...δε νομίζω να μπώ στον κόπο να βγάλω βίζα εκεί, περισσότερο για να μην το ρισκάρω, αν δεν βγάλω ή κάτι δεν πάει καλά, τι θα κάνω; Ίσως σε κάποιο άλλο ταξίδι, πάντως την έχω στο πρόγραμμα και την Λευκορωσία, όχι άμεσα βέβαια...

Σορρυ αντωνη που καταχραζομαι το θεμα σου.....να ρωτησω και εγω κατι σχετικο , η πολη cesis και το amatciems, με τις λιμνες , 80 χιλιομετρα περιπου βορειοανατολικα απο τη Ριγα αξιζουν για 1-2 μερες? Εσυ αντωνη τα εχεις σκεφτει καθολου αυτα η κατι αλλο κοντα στη ριγα..?
Δεν πειράζει, γιατί είναι σχετικό! :haha: Αλλιώς θα έκανα ριπορτ :bleh:

Όχι δεν τα έχω σκεφτεί και είναι ευκαιρία αν κάποιος δώσει πληροφορίες να το ψάξω λίγο. Αν αξίζει και χρειαστεί να ξοδέψω περισσότερες ημέρες στη Λετονία, σημαίνει ότι θα χρειαστώ μέρες, οπότε τελικά θα βγάλουμε την Αγ.Πετρούπολη να ησυχάσουμε! :haha:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εγώ θα άφηνα την αγία πετρούπολη και θα έβαζα ένα
Μινσκ με επισκεψη στο Κατυν.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
to amatciems το ειχα δει πριν κανα 2 χρονια τυχαια στο ιντενετ, μαλλον για τεχνητο χωριο μου κανει αλλα η περιοχη φαινεται ομορφη
amatciems - Αναζήτηση Google

Το cesis μεσαιωνικη μικρη πολη διπλα στο παραπανω
Cēsis - Αναζήτηση Google
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Αντωνη και εγω πιστευω οτι δεν αξιζει να πας για μια "βολτα" στην Αγια Πετρουπολη γιατι θα ειναι τσαμπα η ταλαιπωρια .. Εδω το Ερμιταζ θελει 3 μερες απο μονο του ..

By the way πολυ νωρις μεσα στον Ιουλη τα εκλεισες τα εισιτηρια οποτε δεν σε προλαβαινω ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom