Φινλανδία Ελσίνκι, πληροφορίες/απορίες κ.α.

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Σε ακριβώς δύο εβδομάδες θα βρεθώ στη Φινλανδική πρωτεύουσα για 6 ολόκληρες μέρες. Δεν θα είναι ακριβώς ταξίδι αναψυχής γιαυτό και δεν θα υπάρχει χρόνος για μεγάλες μετακινήσεις/εκδρομές. Γενικά δεν βρίσκω την πληθώρα πληροφοριών που υπάρχει για άλλους προορισμούς, πήρα όμως μια καλή δόση από τις ιστορίες της @fenia42 και του @giannismits.

Θα μένουμε σε ένα αρκετά οικονομικό διαμέρισμα στη Kauppiaankatu στο Katajanokka εκεί που περπάτησες Γιάννη. Θα πάμε οπωσδήποτε suomenlinna και στα υπόλοιπα γνωστά μέρη και ήδη έχω σημειώσει την μπυραρία που κάτσατε καθώς και τις διαδρομές που πρότεινες.

Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσαμε να κάνουμε/δούμε με τη χρήση ΜΜΜ σε σχετικά κοντινή απόσταση από το κέντρο αφού δεν θα έχουμε καμμία ολόκληρη μέρα ελεύθερη; Κάποια μέρη για φαγητό πέρα από την αγορά;
Φενάκι, Γιάννη και λοιποί ό,τι πληροφορία έρθει στη θύμηση σας είναι ευπρόσδεκτη. (θα έχω και κάποιο χρόνο μονάχη μου οπότε θα ήθελα να εξερευνήσω τα πάντα καιρού επιτρέποντος)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Για φαγητό δυστυχώς δεν ξέρω να προτείνω κάτι άλλο. Σημείωσε όμως το ιστορικό καφέ Ekberg 1852 στην οδό Bulevardi 9. Στην ιστορία μου δεν τα αναφέρω γιατί δεν πρόλαβα να πάω αλλά εννοείται θα βολτάρετε στο μεγάλο πάρκο Kaivopuisto και το μικρό δημοτικό πάρκο Meripuisto. Ενδιαφέρον πρέπει να έχει η παραλία της πόλης η Hietaranta που πας είτε με τα πόδια είτε με το λεωφορείο 24. Επίσης με το λεωφορείο 24, νομίζω στάση Fölisön και μετά με τα πόδια μπορείτε να πάτε στο υπαίθριο μουσείο (τύπου Skansen Στοκχόλμης) στο νησάκι Meilahti. Βέβαια δεν ξέρω πόσο ενδιαφέρον έχει.

Δηλαδή είναι απίθανο να κάνετε μια εκδρομή εκτός? Στις 2 ώρες είναι η πόλη Turku όπως και η πόλη Tampere.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.501
Μη ξεχάσεις να πάρεις μαζί σου αρκετό πλαστικό χρήμα η μετρητά γιατί 6 ημέρες θα ξεπαραδιαστεις. 4-5 ευρώ έχει 1 μπάλα παγωτό. Φαγητό εκεί στο λιμάνι ψαρικά παρέα με τους γλάρους είναι λίγο πιο οικονομικά. Μη φοβάσαι έχουν βάλει δίχτυ από πάνω και δεν ορμάνε στα πιάτα! Γενικά έξι ημέρες είναι πολλές για Ελσίνκι και σου προτείνω έστω και για ημερησια το ταλλιν να πιεις καμιά μπύρα σε λογική τιμή (και όχι μόνο) κάτι που λατρεύουν οι Φινλανδοί μιας και επιστρέφουν με αρκετές μπύρες παραμάσχαλα από την Εσθονία.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Αχ σας ευχαριστώ πολύ παιδάκια για την βοήθεια και τις συμβουλές. Η ελεύθερη ώρα θα ξεκινάει γύρω στις 4 το απόγευμα όλες τις μέρες εκτός από αυτές που πάμε και ερχόμαστε. Οπότε δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει τον κόπο να κάνουμε διαδρομές άνω της μιας ώρας...Τι λέτε; Εκτός και αν το σκάσω εγώ νωρίτερα και κάνω κάτι μόνη μου. Θα δείξει :p

@escursione μιας και ανέφερες τις συναλλαγές. Θα μπορώ να χρησιμοποιώ αποκλειστικά πλαστικό χρήμα; Το γνωρίζω ότι είναι ακριβά, αλλά πιο πολύ και από το Λονδίνο ε;;; Με την ταπεινή μου λίρα ίσως κάτι σωθεί. Το παγωτό δεν με απασχολεί καθόλου, τις μπύρες μου δεν θυσιάζω! :)
 
Last edited:

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Αχ σας ευχαριστώ πολύ παιδάκια για την βοήθεια και τις συμβουλές. Η ελεύθερη ώρα θα ξεκινάει γύρω στις 4 το απόγευμα όλες τις μέρες εκτός από αυτές που πάμε και ερχόμαστε. Οπότε δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει τον κόπο να κάνουμε διαδρομές άνω της μιας ώρας...Τι λέτε; Εκτός και αν το σκάσω εγώ νωρίτερα και κάνω κάτι μόνη μου. Θα δείξει :p

@escursione μιας και ανέφερες τις συναλλαγές. Θα μπορώ να χρησιμοποιώ αποκλειστικά πλαστικό χρήμα; Το γνωρίζω ότι είναι ακριβά, αλλά πιο πολύ και από το Λονδίνο ε;;; Με την ταπεινή μου λίρα ίσως κάτι σωθεί. Το παγωτό δεν με απασχολεί καθόλου, τις μπύρες μου δεν θυσιάζω! :)
Επιστρεψαμε απο Ελσινκι πριν μια εβδομαδα!Θα επιβεβαιωσω οτι ειναι πανακριβο,πιο ακριβο απο το Λονδίνο σιγουρα...Επειδη αποτελεσε την τελευταια μας σταση μετα απο μια διαδρομη στις χωρες της Βαλτικής (πρεπει να ξεκινησω ιστορια συντομα!),μετα απο Ριγα,Βιλνιους κ Ταλιν μας φανηκε η μερα με τη νυχτα,το φαγητο,τα ποτα και γενικα ολα τα εξοδα που καναμε...Θα σου προτεινα ως μια ωραια και οικονομικη λυση για φαγητο,να επισκεφτεις καποιο απο τα ασιατικα εστιατόρια που βρισκονται κοντα στην "Εκκλησία του βραχου".Εχουν μπουφε με σουσι/κινεζικο και κοστιζουν 12,5-15€ για lunch μεχρι τις 16:00 και 18-20€ για dinner απο τις 16:00 και μετα. Εμεις συγκεκριμενα καθισαμε στο "Konnichiwa" και μειναμε πολυ ευχαριστημένοι!
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.501
Οι Φινλανδοί χρησιμοποιούν πολύ το πλαστικό χρήμα και μάλιστα κάπου είχα διαβάσει ότι ήταν και πρώτοι στον κόσμο! Επομένως δεν θα έχεις πρόβλημα να χρησιμοποιήσεις κάρτες.
Επίσης κάτι σχετικό που διάβασα πρόσφατα από στοιχεία έκθεσης του ΟΟΣΑ: στη Φινλανδία σκέφτηκαν και εφαρμόζουν έναν άλλο τρόπο για την καταπολέμηση της χρήσης των μετρητών. Οι αναλήψεις μετρητών καταγράφονται στο όνομα του προσώπου που κάνει την ανάληψη και μεταδίδονται σε πραγματικό χρόνο στις φορολογικές αρχές, Μάλιστα, όσοι κάνουν ανάληψη φωτογραφίζονται και η σχετική ψηφιακή πληροφορία είναι διαθέσιμη στις φορολογικές αρχές όταν πραγματοποιεί ελέγχους.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Σε ευχαριστώ πολύ @vikara για τις πληροφορίες και για την φαγητικη πρόταση. Αν έχεις να προτείνεις και κάτι άλλο για φαγητό ή ποτό feel free.
@escursione Χαίρομαι πολύ που το ακούω αυτό με τις κάρτες γιατί και εδώ στην Αγγλία έχουμε πάψει να χρησιμοποιούμε μετρητά προ πολλού. Θα πάρει φωτιά η revolut :p
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Γλυκούλα μου εγώ είχα πάει το 2012 στο Ελσινκι! Πέρασαν τα χρόνια. Δεν έχω κάποια συμβουλή να σου δώσω πέρα από όσα γράφω στην ιστορία μου.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Γλυκούλα μου εγώ είχα πάει το 2012 στο Ελσινκι! Πέρασαν τα χρόνια. Δεν έχω κάποια συμβουλή να σου δώσω πέρα από όσα γράφω στην ιστορία μου.
Μου άρεσε πάρα πολύ η παραστατικότητα των περιγραφών σου και ανυπομονώ να βρεθώ εκεί.
Ελπίζω να περάσατε τέλεια στο Βέλγιο. :)
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Καλησπέρα, ψάχνω να βρώ ξενοδοχείο στο Ελσίνκι και οι τιμές είναι απαγορευτικές. Εχει κανείς να προτείνει κάτι καλό και περίπου στα 100 ευρώ την βραδιά. Μέσα Σεπτέμβρη θα πάω
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Καλησπέρα, ψάχνω να βρώ ξενοδοχείο στο Ελσίνκι και οι τιμές είναι απαγορευτικές. Εχει κανείς να προτείνει κάτι καλό και περίπου στα 100 ευρώ την βραδιά. Μέσα Σεπτέμβρη θα πάω
Εμείς είχαμε μείνει σε αυτό με γύρω στα 70 ευρώ τη βραδιά και το είχαμε κλείσει 1 μήνα πριν. Νομίζω ότι ξενοδοχείο δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις σε λογική τιμή δυο εβδομάδες πριν. Θα έλεγα να ψάχνεις κυρίως ξενοδοχεία διαμερισμάτων. Το Ελσίνκι είναι πάρα πολύ ακριβο.
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Εμείς είχαμε μείνει σε αυτό με γύρω στα 70 ευρώ τη βραδιά και το είχαμε κλείσει 1 μήνα πριν. Νομίζω ότι ξενοδοχείο δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις σε λογική τιμή δυο εβδομάδες πριν. Θα έλεγα να ψάχνεις κυρίως ξενοδοχεία διαμερισμάτων. Το Ελσίνκι είναι πάρα πολύ ακριβο.
Το είδα. Σας βολεψε με τις μετακινήσεις? Γιατί το βλέπω λίγο μακριά απ το κέντρο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom