Ινδία Εμπειριες απο Ινδια?

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Γεια σας συνταξιδιωτες, θελω να επιλεξω για τον Ιουλιο ενα ταξιδι οργανωμενο για Ινδια. Θα ηθελα να ακουσω εμπειριες σας, συμβουλες και προτασεις για την συγκεκριμενη χωρα και εποχη. Απο τα προγραμματα των πρακτορειων ειδα προτασεις για βορεια, νοτια, κεντρικη,ανατολικη δυτικη, δυτικοκεντρικη, κεντροανατολικη, κεντροδεξια,αριστεροδεξια,δεξιοαριστερη Ινδια και εχω πελαγωσει. Βοηθειστε με να προσανατολιστω. Ινδια-Νεπαλ, σκετη Ινδια, Ινδια με τζατζικι ή με μουσταρδα??? ΒΟΗΘΕΙΑ:(:(:(
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Iούλιος + Ινδία = ΚΟΛΑΣΗ

Στα Νότια βρέχει , στα κεντρικά γκαγκανιάζεις από την ζέστη μόνο στα Βόρεια είναι καλά, στο Σριναγκάρ αλλά δεν είναι και το ασφαλέστερο μέρος του κόσμου... Άστο για αργότερα...
 

Vasiliki

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Αφρικη
Ταξίδι-Όνειρο
Μάλι-Τιμπουκτού
16 μέρες Ινδια - Νεπάλ πήγα τον Αυγουστο του 2006! Ειναι απο τα πιο όμορφα ταξίδια που εχω κάνει !! Ενας βομβαρδισμός απο εικόνες και συναισθήματα! Πάρε φωτογραφική μηχανή, αδιάβροχο (οι ξαφνικές ολιγόλεπτες μπόρες κανουν το τοπίο πιο παραμυθένιο), χάπια για διάρροια και πυρετό (εγώ την πάτησα γιατι κατάπια κατα λάθος νερο στο μπάνιο) και καμια καραμελίτσα για τα παιδάκια και πήγαινε!!! Στο συνιστώ ανεπιφύλακτα!
 

ginita

Member
Μηνύματα
57
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Eκουαδόρ-Βραζιλία ίσως...
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ν. Αμερικής
Δε θα συνιστούσα Ινδία τον Ιούλιο. Τελειώνει ο μήνας της τρελής ζέστης, που είναι ο Ιούνιος με τους 50 βαθμούς και ξεκινούν οι μουσώνες. Δηλαδή με λίγα λόγια, ζέστη, υγρασία, πλημμύρες. Συνθήκες για μικρόβια, έντομα, έξτρα βρωμιά. Όλα αυτά για τα κεντρικά προς βόρεια, Αγκρα, Τζαιπούρ, Δελχί, Βαρανάσι. Φαντάζομαι οτι αυτή θα είναι η πορεία σου. Πήγα πέρυσι αλλά με τον καιρό που τρελάθηκε, πέτυχα το μόνο δεκαήμερο που είχε νορμάλ θερμοκρασίες γύρω στους 37-38 βαθμούς με υγρασία βέβαια. Αυτό οφείλεται σε τυχαίους παράγοντες, είναι ασυνήθιστο για την εποχή.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
16 μέρες Ινδια - Νεπάλ πήγα τον Αυγουστο του 2006! Ειναι απο τα πιο όμορφα ταξίδια που εχω κάνει !! Ενας βομβαρδισμός απο εικόνες και συναισθήματα!
ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια περίοδο πήγαμε κι εμείς.
Μιλάμε πράγματι για πάμπολλες εικονες και συναισθήματα.
Η πρώτη επαφή με τη χώρα ειναι γροθιά στο στομάχι.
Ισως τελικά να ισχύει οτι γυρίζεις διαφορετικός άνθρωπος.
 

Vasiliki

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Αφρικη
Ταξίδι-Όνειρο
Μάλι-Τιμπουκτού
Μάλλον καλύτερος ανθρωπος γυρίζεις vagantos....και πανω απ' ολα ,εκτιμάς αυτά που έχεις!
 

Lebowski2112

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ινδία-Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Καλησπέρα σας !
Γνωριζει κανεις τι καιρο θα εχει στην ινδία τον οκτωβρη που σκεφτομαι να πάω?
Γενικότερα κανα site με τετοιες πληροφορίες?
 

Lebowski2112

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ινδία-Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Τωρα που το σκέφτομαι οποιασήποτε πληροφορία για τετοιο ταξίδι θα μου φανεί χρήσιμη μιας και παω πρώτη φορά ασία...ασφάλεια...κόστος μεταφοράς εντός της χώρας...απαραίτητα εμβόλια...κλπ
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
γεια σου
σχετικά με την ινδία .η γνώμη μου .οχι ιούλιο .δεν θα το ευχαριστηθείς .πήγα τον σεπτέβριο του 2005 και να φανταστείς ,οι θερμοκρασίες ήταν υψηλές ακόμα . δές πρώτα τα κλασσικά - δελχί -τζαιμπούρ -αγκρα taj mahal -βαρανάσι γάγγης .
αν δεν εισαι συνηθισμένος σε βρωμιά και φτώχια μην πάς .το ταξίδι αυτό θα ειναι γροθιά στο στομάχι .ομως αξίζει .θέλω να ξαναπάω οχι επειδή ειμαι βιτσιόζα αλλα την επόμενη φορά που θα ξέρω τι με περιμένει θα μπορώ να απολαύσω περισσότερο τα σημεία που ήθελα . να εισαι χαλαρός και να εισαι έτοιμος για τα πάντα .εμβόλια δεν χρειάζονται .αρκέι να τρώς στο ξενοδοχείο σου .ολα βρασμένα και ψημένα και μόνο εμφιαλωμένο νερό . αυτά ειναι τα sos. η ινδία θα σε μαγέψει ,μονο αν βγείς και λιγο μόνος σου μακρια απο τα τετριμένα του γκρούπ .ειναι απολυτα ασφαλές με μια φίλη απο το γκρούπ . θυμάμαι εκεί που μας απαγόρευαν να παμε ,εγώ έπαιρνα ένα ρίκσο (ποδήλατο) και πήγαινα με τον οδηγό του στις αγορές ,και να δώ κάτι αλλο που ήθελα .επίσης πήγα και σε ινδικό σινεμά . αυτά μην σε ζαλίζω .το νεπάλ που το ειχαμε συνδυάσει μαζί κακώς .δεν αρκει σε 15 μέρες .το νεπάλ απο μόνο του ειναι υπέροχο επίσης -καμία σχέση με ινδία στην καθαριότητα . με αυτόν τον συνδυασμό κουράζεσαι φοβερα΄και εισαι συνεχώς με την αίσθηση του ανικανοποίητου ...
καλο ταξίδι οπου και οπότε πάς .
 
Μηνύματα
11
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Ιραν η Μεξικο
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Φευγω για ινδια στις 30/12/2016.Δεν σου κρυβω οτι με διακατεχει ενας φοβος για θεματα υγειας φαγητου για τις σκληρες εικονες που προκειται να δω.Μπορει καποιος φιλος να με απαλαξει απο αυτα.Εχω κανει αρκετα ταξειδια αλλα για το συγκεκριμενο πρωτη φορα δεν αισθανομαι ανετα.Εχω πληρωσει το ταξειδι και δεν γινεται να μην παω.Περιμενω με αγωνια τις απαντησεις σας.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Φευγω για ινδια στις 30/12/2016.Δεν σου κρυβω οτι με διακατεχει ενας φοβος για θεματα υγειας φαγητου για τις σκληρες εικονες που προκειται να δω.Μπορει καποιος φιλος να με απαλαξει απο αυτα.Εχω κανει αρκετα ταξειδια αλλα για το συγκεκριμενο πρωτη φορα δεν αισθανομαι ανετα.Εχω πληρωσει το ταξειδι και δεν γινεται να μην παω.Περιμενω με αγωνια τις απαντησεις σας.
Από τις "σκληρές" εικόνες δεν πρόκειται, ούτε μπορεί να σε απαλλάξει κάποιος... εκτός κι αν κινηθείς στα αποστειρωμένα περιβάλλοντα των 5-στερων ξενοδοχείων, ταξιδέψεις μόνο με ιδιωτικά ΙΧ με οδηγό και A/C, τρως αποκλειστικά στο ξενοδοχείο (όπως προτείνουν κάποιοι), αλλά - και πάλι - δεν είωαι καθόλου σίγουρο ότι θα το αποφύγεις. Η πραγματικότητα είναι σκληρή και είναι εκεί, ακόμη κι αν εμείς δεν θέλουμε να δούμε ή κάνουμε ότι δεν βλέπουμε.

Τούτων λεχθέντων, κι αφού έχω επιστρέψει πριν 3 μήνες από το τέταρτο ταξίδι μου στην Ινδία, αυτό για το οποίο μπορώ να σε διαβεβαιώσω είναι ότι δεν πρόκειται να το ξεχάσεις και οι εμπειρίες σου θα είναι μοναδικές (και διαφορετικές απ' όπου αλλού έχεις ταξιδέψει).

Την εποχή που θα πας μπορεί να έχει κάποιες χαμηλές θερμοκρασίες σε ορισμένα μέρη (αν δεν κινηθείς στο βορρά) αλλά δεν θα έχει βροχές, υγρασία και πολλά έντομα - άρα θα κινείσαι πιο άνετα. Για το φαγητό, μπορείς να φας στο ξενοδοχείο στην αρχή αλλά να ξέρεις ότι ούτε εκεί είσαι σίγουρος (φίλος έπαθε γαστρεντερίτιδα από εμφιαλωμένο νερό που ήπιε στο εστιατόριο του Oberoi στο Δελχί - προφανώς κάτι είχε το ποτήρι). Αφού εξοικειωθείς λίγο με τις καταστάσεις, κάνε τη χάρη στον εαυτό σου και δοκίμασε τις εκπληκτικές κουζίνες της Ινδίας - είναι κρίμα να στερηθείς γεύσεις που μόνο γι αυτές αξίζει να πας εκεί. Έχει πολλά (πια) και καλά εστιατόρια για να δοκιμάσεις - δε σου λέω να πάρεις απ' το δρόμο, αν κι ο πειρασμός είναι μεγάλος. Ψυχολογικά αλλά και ουσιαστικά θα σε βοηθήσει αυτό:
http://www.pharmacenter.gr/gr/product_view.php?prod_Id=159
Το χρησιμοποίησα τα τελευταία 3 χρόνια στα ταξίδια μου σε Βιρμανία, Ταϋλάνδη, Περού, Βολιβία και Ινδία και πουθενά δεν είχα διατροφικό πρόβλημα.
 
Μηνύματα
11
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Ιραν η Μεξικο
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Ευχαριστω πολυ για την αμεση και γεματη ουσια απαντηση σου.Το ταξειδι ειναι οργανωμενο με γκρουπ και το προγραμμα λεει,Νεο Δελχι,Αγκρα,Τζαιπουρ,Βαρανασι,Φατεχπουρ Σικρι,Ορτσα,Αμπανιερι.Θελω τη γνωμη σου για το συγκεκριμμενο προγραμμα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom