Ηνωμένο Βασίλειο Εναλλακτικό τριήμερο στο Λονδίνο

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη

το ταξιδι αυτο το οφειλω στα μελη του travelstories .για το λογο αυτό θελωνα ευχαριστήσω το forum αφου εκμεταλλεύτηκα την προσφορα που αναρτήθηκε για τη blue air απο θεσ/νικη -λονδινο .ετσι εκλεισα τα εισητηρια χωρις δευτερη σκέψη κι ας ειχα παει αλλες 2 φορες στο λονδινο.

ευχαριστώ πολύ το φορουμ για τις πολυτιμες πληροφοριες και για το υπέροχο ταξίδι που καναμε.τα μερη που ειδαμε μας εξέπληξαν ευχαριστα.

1η μερα :λονδινο
2η μερα:ριτσμοντ και κιου γκαρντενς
3η μερα:windsor palace και eton

1η μερα:ενα τσαι (afternoon tea ) μεταξυ 15.00-17.00 σε ενα απο τα λονδρέζικα grand hotel ,ειναι εμπειρια βγαλμένη απο ταινια.στοιχιζει κατι παραπάνω ,αλλα αξιζει πραγματικα.υπέροχα εδεσματα,σαντουιτσακια με σολωμο,φανταστικα scones (μικρα μπριος) σερβιρισμένα με φρέσκο βούτυρο και μαρμελάδα αλλα και πολλά αλλα ,σε μια ιεροτελεστια μοναδικη .μετα απο αυτό ενα μιούζικαλ στο west end (εμεις ειδαμε τους αθλιους ) καθώς και μια βόλτα στα μπαρακια του σοχο ειναι ιδανικη κατάληξη για το πρωτο βράδυ στο λονδίνο.

_____________________________________________________________
photo by wikipedia.org
Ο κάτοχος των πνευματικών δικαιωμάτων αυτού του έργου, το παραδίδει ως κοινό κτήμα. Αυτό ισχύει σε όλο τον κόσμο.
2η μερα
το γοητευτικο ριτσμοντ μοιαζει ακομα με ομορφη επαρχιακη πολη ,ιδιαίτερα τα δρομακια γυρω απο το ριτσμοντ γκριν , οπου καποτε υψωνόταν το ανακτορο τιδορ του ερρικου του 8ου,καθως και η περιοχη γυρω απο τη γεφυρα ,την πιο παλια το λονδίνου.
η πολη ειναι χτισμενη κατα μηκος του ταμεση και ο περιπατος διπλα στο ποταμι ειναι πανέμορφος.κοντα στο ποταμι και δεξια απο το ριτσμοντ χιλ διασώζονται πολλά σπίτια του 18ου αιώνα ,πολλά εκ των οποιων ειναι επισκέψιμα.
η κλασικη θεα προς το ποταμι απο την κορυφη του λοφου ειναι καταπληκτικη.το ριτσμοντ εχει πολλά καταστηματα ,καφετεριες και τσαγεριες για μια ανασα ξεκουρασης.το maids of honour ειναι μια ομορφη τσαγερια με υπεροχα γλυκά.

αξιζει να σημειώσω πως καθε σαββατο σε μια μικρη πλατεια του ριτσμοντ ,στηνεται ενα γραφικο γαστρονομικο παζαρι με διαφορα χειροποίητα εδεσματα,φαγητα και γλυκα ,απο διαφορες χωρες του κοσμου.ο παραδεισος του καλοφαγα!!!φωνες ,κοσμοσυροή,δοκιμές και πραγματικα δεν ηξερα τι να πρωτοδιαλέξω!!

μια επισκεψη στο κιου γκαρντενς ,το διασημοτερο παγκοσμως βοτανικο κήπο,ειναι απαραιτητη ,πριν την επιστροφη στο λονδινο.εμεις δεν ειχαμε πολυ χρονο στη διαθεση μας αφου κλεινουνε στις 17.00.
υπαρχουν 3 τεραστια τροπικα θερμοκηπια ,μια δεκαόροφη παγόδα και δεν ξερω και εγω τι αλλα ακομη!
η μερα κλεινει με τοσο ομορφες εικονες και το γαληνιο τοπιο να μας αποζημιώνει ,ξεχνωντας τις ατελειωτες ωρες περπατηματος που καναμε σημερα.
3η μερα:windsor
τι να πω για τη μικρη αυτη πολη και το υπεροχο windsor castle!!!
νομιζω πως δεν θα βρω λογια να το περιγραψω.για μενα ειναι οτι καλυτερο εχω δει στο λονδινο.

η μικρη πολη windsor κυριαρχειται απο το εντυπωσιακο καστρο της ,που υψώνεται σε ενα λοφο ο οποιος δεσποζει πανω στον ταμεση!οι τουριστες κατακλυζουν τα καταστηματα ,τις παμπ και τους πλακοστρωτους δρομους με τα γεωργιανα σπιτια: η επισκεψη στο windsor ειναι εκ των ων ουκ ανευ!!!!

φτασαμε πολυ ευκολα απο την παντινκτον με τρενο.ειναι 45 λεπτα και κανεις μια αλλαγη τρενου σε ενδιαμεσο σταθμο.ολα πολυ κατατοπιστικα!

με το που αντικρυσα το καστρο απο το τρενο ακομα , αισθάνθηκα δεος!
ειναι εντυπωσιακο ,υπεροχο!!!!!!προκειται για την πιο παλια βασιλικη κατοικια που ειναι εν χρησει σχεδον συνεχως απο τον 11ο αιωνα.
οσο επιβλητικο φαινεται απο εξω αλλο τοσο υπεροχο και μεγαλοπρεπες ειναι απο μεσα!!πραγματικα δεν εχω λογια!!!
αξιζει το κουκλοσπιτο της βασιλισσας μαριας ,το παρεκκλησι του αγιου γεωργιου αλλα και ολες οι μεγαλοπρεπεις αιθουσες .
ηταν πραγματικα μοναδικη εμπειρια!!!!

η βολτα στην μικρη πολη ,ατμοσφαιρικη!!!ολες οι εικονες ειναι ακομα στα ματια μου .εφαγα μια ζεστη σουπα σε μια απο τις γραφικες παμπ ,πριν κανουμε μια βολτα στο ιτον,στην απεναντι οχθη του ταμεση.ειναι γενικα πιο ησυχο .το περιφημο σχολειο του ανοιγει τις πορτες του στους επισκεπτες κατα τη διαρκεια των διακοπων.

αναχωρησαμε με βαρια καρδια αλλα γεματοι με ομορφες εικονες.

ακομη ,μερικες πληροφοριες για δωρα για τα παιδια σας:στα harrods στο τμημα με τα παιχνιδια υπάρχουν πολλα καινουρια playmobil(για τους φαν του ειδους) που δεν υπαρχουν στην ελλαδα.αλλα και πολλες υπεροχες αποκριατικες στολές εξαιρετικης ποιοτητας και σε τιμες ασυναγωνιστες.

αυτη ηταν η μικρη μου ιστορια .ραντεβου στις 30 απριλιου για μια νεα ιστορια απο την νοτια βαυαρια!!!!!!!!
 

Attachments

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Μέχρι στιγμής μου αρέσει πολύ η πρώτη μέρα!Πολύ ωραίο το περιβάλλον στο ξενοδοχείο για το τσάϊ!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
2η μερα
το γοητευτικο ριτσμοντ μοιαζει ακομα με ομορφη επαρχιακη πολη ,ιδιαίτερα τα δρομακια γυρω απο το ριτσμοντ γκριν , οπου καποτε υψωνόταν το ανακτορο τιδορ του ερρικου του 8ου,καθως και η περιοχη γυρω απο τη γεφυρα ,την πιο παλια το λονδίνου.
η πολη ειναι χτισμενη κατα μηκος του ταμεση και ο περιπατος διπλα στο ποταμι ειναι πανέμορφος.κοντα στο ποταμι και δεξια απο το ριτσμοντ χιλ διασώζονται πολλά σπίτια του 18ου αιώνα ,πολλά εκ των οποιων ειναι επισκέψιμα.
η κλασικη θεα προς το ποταμι απο την κορυφη του λοφου ειναι καταπληκτικη.το ριτσμοντ εχει πολλά καταστηματα ,καφετεριες και τσαγεριες για μια ανασα ξεκουρασης.το maids of honour ειναι μια ομορφη τσαγερια με υπεροχα γλυκά.

αξιζει να σημειώσω πως καθε σαββατο σε μια μικρη πλατεια του ριτσμοντ ,στηνεται ενα γραφικο γαστρονομικο παζαρι με διαφορα χειροποίητα εδεσματα,φαγητα και γλυκα ,απο διαφορες χωρες του κοσμου.ο παραδεισος του καλοφαγα!!!φωνες ,κοσμοσυροή,δοκιμές και πραγματικα δεν ηξερα τι να πρωτοδιαλέξω!!

μια επισκεψη στο κιου γκαρντενς ,το διασημοτερο παγκοσμως βοτανικο κήπο,ειναι απαραιτητη ,πριν την επιστροφη στο λονδινο.εμεις δεν ειχαμε πολυ χρονο στη διαθεση μας αφου κλεινουνε στις 17.00.
υπαρχουν 3 τεραστια τροπικα θερμοκηπια ,μια δεκαόροφη παγόδα και δεν ξερω και εγω τι αλλα ακομη!
η μερα κλεινει με τοσο ομορφες εικονες και το γαληνιο τοπιο να μας αποζημιώνει ,ξεχνωντας τις ατελειωτες ωρες περπατηματος που καναμε σημερα.
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Αυτο ειναι περιληψη ταξιδιωτικης ιστοριας αλλα μ αρεσει....
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Lida, εχεις δικιο ,ειναι περίληψη του ταξιδιου μας.ομως ο στόχος μου είναι να προσθέσω μια μικρή ιστορία ,στις ηδη πολλές που υπάρχουν σχετικά με το λονδίνο, η οποία αναφέρετε σε μερη και πράγματα για τα οποια νομίζω οτι δεν εχει ξαναγραφτει κατι.

χαιρομαι που σου αρεσει!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
3η μερα:windsor
τι να πω για τη μικρη αυτη πολη και το υπεροχο windsor castle!!!
νομιζω πως δεν θα βρω λογια να το περιγραψω.για μενα ειναι οτι καλυτερο εχω δει στο λονδινο.

η μικρη πολη windsor κυριαρχειται απο το εντυπωσιακο καστρο της ,που υψώνεται σε ενα λοφο ο οποιος δεσποζει πανω στον ταμεση!οι τουριστες κατακλυζουν τα καταστηματα ,τις παμπ και τους πλακοστρωτους δρομους με τα γεωργιανα σπιτια: η επισκεψη στο windsor ειναι εκ των ων ουκ ανευ!!!!

φτασαμε πολυ ευκολα απο την παντινκτον με τρενο.ειναι 45 λεπτα και κανεις μια αλλαγη τρενου σε ενδιαμεσο σταθμο.ολα πολυ κατατοπιστικα!

με το που αντικρυσα το καστρο απο το τρενο ακομα , αισθάνθηκα δεος!
ειναι εντυπωσιακο ,υπεροχο!!!!!!προκειται για την πιο παλια βασιλικη κατοικια που ειναι εν χρησει σχεδον συνεχως απο τον 11ο αιωνα.
οσο επιβλητικο φαινεται απο εξω αλλο τοσο υπεροχο και μεγαλοπρεπες ειναι απο μεσα!!πραγματικα δεν εχω λογια!!!
αξιζει το κουκλοσπιτο της βασιλισσας μαριας ,το παρεκκλησι του αγιου γεωργιου αλλα και ολες οι μεγαλοπρεπεις αιθουσες .
ηταν πραγματικα μοναδικη εμπειρια!!!!

η βολτα στην μικρη πολη ,ατμοσφαιρικη!!!ολες οι εικονες ειναι ακομα στα ματια μου .εφαγα μια ζεστη σουπα σε μια απο τις γραφικες παμπ ,πριν κανουμε μια βολτα στο ιτον,στην απεναντι οχθη του ταμεση.ειναι γενικα πιο ησυχο .το περιφημο σχολειο του ανοιγει τις πορτες του στους επισκεπτες κατα τη διαρκεια των διακοπων.

αναχωρησαμε με βαρια καρδια αλλα γεματοι με ομορφες εικονες.

ακομη ,μερικες πληροφοριες για δωρα για τα παιδια σας:στα harrods στο τμημα με τα παιχνιδια υπάρχουν πολλα καινουρια playmobil(για τους φαν του ειδους) που δεν υπαρχουν στην ελλαδα.αλλα και πολλες υπεροχες αποκριατικες στολές εξαιρετικης ποιοτητας και σε τιμες ασυναγωνιστες.

αυτη ηταν η μικρη μου ιστορια .ραντεβου στις 30 απριλιου για μια νεα ιστορια απο την νοτια βαυαρια!!!!!!!!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
μπορει καποιος να μου πει πως θα βαλω μερικες φωτογραφιες αναμεσα στην ιστορια μου;
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Πολύ ενδιαφέρον που έφτασες μέχρι το Richmond. Πρέπει να ομολογήσω ότι πράγματι, δύσκολα θα φτάσει κανείς ως εκεί, για να δει τους εκπληκτικούς βοτανικούς kewgardens (οι ζώνες 1,2 είναι ανεξάντλητες, πώς να γίνει..)

Η άχρηστη πληροφορία της εβδομάδας: Αν τελικά βρεθείτε στο richmond και είστε λάτρης της ιστορίας, μην παραλείψετε μια επίσκεψη στα Βρετανικά αρχεία The National Archives

Η ιστορία του νησιού βρίσκεται εκεί.

Πάρα πολύ θα ήθελα να δω, μεταξύ άλλων, και το S.K.M (Signalbuch der Kaiserlichen Marine). Πρόκειται για το γερμανικό ναυτικό κώδικα που ανέσυραν οι Σοβιετικοί από το ναυαγισμένο γερμανικό πλοίο Μαγδεβούργο, το 1914. Σε μια σπάνια χειρονομία (ειδικά σε ταραγμένους καιρούς) οι Σοβιετικοί φωτογράφισαν τον κώδικα και τον έστειλαν στην υπηρεσία κρυπτανάλυσης του Λονδίνου. Οι βρετανοί μυστικοί τον αποκρυπτογράφησαν, κι έτσι ήξεραν ανά πάσα ώρα και στιγμή τις κινήσεις του γερμανικού στόλου- κάτι που απέβη καθοριστικό στην απόκρουση της αιφνιδιαστικής επίθεσης του άξονα έναντι της Αγγλίας στη ναυμαχία της Γιουτλάνδης…
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κάποιο λάθος υπάρχει εδώ - Σοβιετικοί το 1914? (το 1917 έγινε η επανάσταση)...
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Ναι ναι λάθος μου! Οι ρώσοι... (κεκτημένη ταχύτητα? συνήθεια από την πολλή πολεμική ιστορία???)
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
μπορει καποιος να μου πει πως θα βαλω μερικες φωτογραφιες αναμεσα στην ιστορια μου;
Αν τις ανεβάσεις στη gallery του TravelStories υπάρχουν οδηγίες εδώ και εδώ.
Αν τις έχεις σε άλλο image server βάζεις τον κώδικα που λέει Thumbnails for forums.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.778
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom