Γαλλία Ενα μηνα στις Καννες!

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Σεπτεμβριος 2011_
-Μαμα,μολις ηρθε το mail για το προγραμμα στη Σκωτια αλλα να...νομιζω ειναι λιγο πανακριβο...
-Πες μου την τιμη παιδι μου και θα το συζητησουμε...
-Κατσε μαμα..κατσε...σκεφτηκα κατι αλλο.....
Μολις ειχα λαβει το mail για καλοκαιρινο προγραμμα στη Σκωτια αλλα πραγματικα μου φαινοταν εξωπραγματικο να πληρωσουν οι γονεις μου τοσα λεφτα για 3 εβδομαδες και χωρις πραγματικη αναγκη υπαρξης του προγραμματος.:roll:
Επειτα σκεφτομαι,δεν θα ηθελα να σπουδασω στην Αγγλια η στο Ην.Βασιλειο και σε επριπτωση που σπουδασω εξωτερικο,το πιο πιθανο ειναι να σπουδασω Γαλλια(πηγαινω σε Γαλλικο σχολειο και τα πανεπιστημια ειναι δημοσια και χωρις κοστος).
Την επομενη 1 ωρα ειχα ηδη ψαξει και βρει διαφορα προγραμματα για νεους στη Γαλλια και εγω ηδη εχω βρει τιμες κλπ. Βρισκω ενα κεντρο που τα γραφεια ειναι στην Antibes της Κυανης Ακτης και το οποιο εχει διαφορα παραρτηματα σε αλλες πολεις της Κυανης Ακτης οπως οι Καννες,η Νικαια κλπ.
Ψαχνω να βρω τιμη...διαμονη σε οικογενεια,συμπεριλαμβανομενου φαγητου(καισ την οικογενεια και στο σχολειο),καθημερινα και εντατικα μαθηματα γαλλικων για 4 εβδομαδες 1200 ευρω λιγοτερο απο το προγραμμα στη Σκωτια.:D ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ!
Καπως ετσι κλειστηκε το προγραμμα σχετικα νωρις(Σεπτεμβριο για Μεσα Ιουλιου με μεσα Αυγουστου οπου θα πηγαινα στη Γαλλια,σχεδον 1 χρονο πριν).Καπως ετσι κλειστηκε η καλυτερη εμπειρια της 16,5 χρονων ζωης μου και καπως ετσι τωρα βρισκομαι εδω,στις Καννες προσπαθωντας να ζησω την τελευταια μου ημερα ενω ολοι εχουν ηδη φυγει(διοτι ολοι ειεχαν πτησεις το Σαββατο και εγω ειμαι ο μοναδικος που φευγει Κυριακη).
Θα προσπαθησω να διηγηθω τη "ζωη" μου εδω επι ενα μηνα κατα ενοτητες μιας και δεν εχει σημασια να διηγηθω λεπτομερως την καθε εβδομαδα διαμονης μου με ανατριχιαστικες λεπτομερεις :bleh::roll:.
Ερχομαι σε λιγακι με την πρωτη ενοτητα της Ιστοριας!
afbcdn_sphotos_b_a.akamaihd.net_hphotos_ak_ash4_256579_4330021490481_1708836950_o.jpg
 

thalia 35

Member
Μηνύματα
158
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Κωνσταντίνε σ' ευχαριστώ πολύ, ενδιαφέρομαι για τα παιδιά μου και του χρόνου λογικά θα πάνε σε γαλλικό σχολείο. Γράψε μου αν θέλεις κάποιες πληροφορίες σε ποιά τάξη πας, πότε άρχισες και γενικά ποιές είναι οι εντυπώσεις σου. Τα πανεπιστήμια στη Γαλλία είναι πράγματι δωρεάν, απ' το λίγο που έχω ψάξει και επίσης περνάς χωρίς το άγχος των εξετάσεων. Διόρθωσέ με αν κάνω κάτι λάθος. Θα σε παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον.
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Κωνσταντίνε σ' ευχαριστώ πολύ, ενδιαφέρομαι για τα παιδιά μου και του χρόνου λογικά θα πάνε σε γαλλικό σχολείο. Γράψε μου αν θέλεις κάποιες πληροφορίες σε ποιά τάξη πας, πότε άρχισες και γενικά ποιές είναι οι εντυπώσεις σου. Τα πανεπιστήμια στη Γαλλία είναι πράγματι δωρεάν, απ' το λίγο που έχω ψάξει και επίσης περνάς χωρίς το άγχος των εξετάσεων. Διόρθωσέ με αν κάνω κάτι λάθος. Θα σε παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον.
Ναι ναι για τα Πανεπιστημια,οντως ειναι δωρεαν και χωρις εξετασεις.Οσον αφορα το Γαλλικο σχολειο,το Σεπτεμβριο θα παω στην Τριτη Λυκειου και βασικα αρχισα απο 1η Γυμνασιου να πηγαινω σε αυτο το σχολειο.Ειμαι πολυ ευχαριστημενος αλλα βεβαια αυτο μπορω να σου πω για το δικο μου μονο σχολειο.Κανω Γαλλικα απο την πρωτη Γυμνασιου επισης και στο σχολειο κανουμε 5 ωρες την εβδομαδα οποτε αν θελει καποιος,ναι εχει την ευκαιρια να μαθει.Τωρα,για οτι αλλο θες νομιζω θα απαντησω και στην συνεχεια της ιστοριας.αλλιως,αν θες ακτι περισσοτερο πες μου να σου απαντησω :):D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom