Κάρπαθος Ενημερωτική βοήθεια για Κάρπαθο

siliont

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Καλησπερίζω όλες και όλους τους αγαπητούς φίλους του forum..από τους οποίους ευελπιστώ να μου δώσουν τα φώτα τους σχετικά με το νησί της Κάρπαθου. Ύστερα από εβδομαδιαίες διαπραγματεύσεις o_O τελικά καταλήξαμε με την κοπέλα μου.. να περάσουμε τις διακοπές μας σε αυτό το μακρινό αλλά όμορφο νησί...κλείσαμε αεροπορικά εισιτήρια :airplane: και θα έχουμε και αμάξι..για το οποίο λόγω του ότι είναι ασυνόδευτο μας δυσκόλεψε αλλά τελικά βρήκαμε τη λύση να το έχουμε στο νησί με το πλοίο..
Αυτό που μας προβλημάτισε είναι ότι έχουμε ακούσει πως για ορισμένες παραλίες δεν έχει πρόσβαση το αμάξι..συγκεκριμένα παραλίες όπως ο διακοφτής, η άπελλα , η κυρα παναγιά, η δαμαρτία που μας ενδιαφέρουν πολύ, δεν γνωρίζουμε εάν μπορούμε να τις προσεγγίσουμε με το αυτοκίνητο..
  1. γνωρίζει κάποιος κάτι επί τούτου?
  2. και φυσικά οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία για φαγητό και διασκέδαση(χαλαρό μπαράκι εννοώ...) ευπρόσδεκτη μετα χαράς!!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλησπερίζω όλες και όλους τους αγαπητούς φίλους του forum..από τους οποίους ευελπιστώ να μου δώσουν τα φώτα τους σχετικά με το νησί της Κάρπαθου. Ύστερα από εβδομαδιαίες διαπραγματεύσεις o_O τελικά καταλήξαμε με την κοπέλα μου.. να περάσουμε τις διακοπές μας σε αυτό το μακρινό αλλά όμορφο νησί...κλείσαμε αεροπορικά εισιτήρια :airplane: και θα έχουμε και αμάξι..για το οποίο λόγω του ότι είναι ασυνόδευτο μας δυσκόλεψε αλλά τελικά βρήκαμε τη λύση να το έχουμε στο νησί με το πλοίο..
Αυτό που μας προβλημάτισε είναι ότι έχουμε ακούσει πως για ορισμένες παραλίες δεν έχει πρόσβαση το αμάξι..συγκεκριμένα παραλίες όπως ο διακοφτής, η άπελλα , η κυρα παναγιά, η δαμαρτία που μας ενδιαφέρουν πολύ, δεν γνωρίζουμε εάν μπορούμε να τις προσεγγίσουμε με το αυτοκίνητο..
  1. γνωρίζει κάποιος κάτι επί τούτου?
  2. και φυσικά οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία για φαγητό και διασκέδαση(χαλαρό μπαράκι εννοώ...) ευπρόσδεκτη μετα χαράς!!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δυστυχώς, πάς σε όλες τις παραλίες κανονικότατα, με αμάξι, με ποδήλατο, με μηχανάκι, με ότι θες... Στο Διακόφτη, μπορεί να σε ρίξει και το αερπλάνο (είναι δίπλα στο αεροδρόμιο). Και λέω δυστυχώς, γιατί θυμάμαι όταν ήταν χωματόδρομος που πηγαίναμε Άπελλα και ήμασταν 3 και ο κούκος και τώρα γίνεται χαμός... Καλά, δεν γίνεται πανικός με την κακή έννοια, αλλά είναι γεμάτη η παραλία. Αλήθεια, που άκουσες ότι δεν πάει αμάξι σ'αυτές τις παραλίες;

Έχεις δίκιο ότι το νησί είναι πανέμορφο, αλλά τα λόγια είναι περιττά, θα το ανακαλύψετε μόνοι σας.

Ότι θες εδώ, θα σου πώ και τα μπαράκια και τα χαλαρά και τα καφέ και τα εστιατόρια, μην αγχώνεσαι.

Πότε έρχεστε και πόσες μέρες;
 

siliont

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Φίλε Αντώνη αρχικά σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες..στο νησί ερχόμαστε μετα τις 20 Αυγούστου για 10 ημέρες, λες να έχει πολύ αέρα?(γιατί το έχουμε ακούσει και αυτό, εάν ισχύει λογικά ακολουθούμε τη λύση του πάω στην άλλη πλευρά του νησιού που δεν φυσάει.. ?
Φαντάζομαι ότι τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο δεν θα έχει τόση πολυκοσμία , λογικά θα έχει σπάσει λίγο...
όσο για τα φαγητό αναμένω τις προτάσεις σου με αγωνία καθότι καλοφαγάς.. και για μπαράκια θα θέλαμε κάτι χαλαρό..
Και κάτι τελευταίο..αξίζει να πάμε (από πλευράς παραλίας) σε κανένα νησάκι από αυτά που βρίσκονται πέριξ της καρπάθου..σαρία, κάσος ?
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Φίλε Αντώνη αρχικά σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες..στο νησί ερχόμαστε μετα τις 20 Αυγούστου για 10 ημέρες, λες να έχει πολύ αέρα?(γιατί το έχουμε ακούσει και αυτό, εάν ισχύει λογικά ακολουθούμε τη λύση του πάω στην άλλη πλευρά του νησιού που δεν φυσάει.. ?
Φαντάζομαι ότι τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο δεν θα έχει τόση πολυκοσμία , λογικά θα έχει σπάσει λίγο...
όσο για τα φαγητό αναμένω τις προτάσεις σου με αγωνία καθότι καλοφαγάς.. και για μπαράκια θα θέλαμε κάτι χαλαρό..
Και κάτι τελευταίο..αξίζει να πάμε (από πλευράς παραλίας) σε κανένα νησάκι από αυτά που βρίσκονται πέριξ της καρπάθου..σαρία, κάσος ?
Το αν θα έχει αέρα δεν το ξέρει ούτε ο Θεός, πραγματικά! Έυχομαι να σταθείτε τυχεροί...

Ναι, αναλόγως, μην αγχώνεσαι, θα με ρωτάς που πάτε σήμερα και θα σου λέω εγώ.

Μετά τις 20/8 αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση σιγά σιγά, τουλάχιστον απο Έλληνες.

Θα σου στείλω με πμ το τηλ μου, κάλεσέ με όποτε θελήσεις και κράτησέ το για όταν έρθεις βέβαια, μη διαστάσεις. Να σου πώ και τα εστιατόρια και τα υπόλοιπα.

Επειδή θα μείνετε 10 μέρες, προλαβαίνετε να πάτε και 1ήμερη στη Σαρία, αν συμφωνείτε με το κόστος με το καραβάκι που κάνει τις εκδρομές. Είναι απίστευτα καθαρά τα νερά εκεί, νομίζω πως αξίζει. Και άγρια βέβαια, μην περιμένεις ότι στη Σαρία θα βρείτε άμμο ας πούμε.

Τώρα για την Κάσο, μη νομίζεις ότι βολεύουν τα δρομολόγια... και πιστεύω στην τελική ότι δεν αξίζει... Πές ότι θέλετε οπωσδήποτε να πάτε, δεν υπάρχει αυθημερόν σύνδεση, εκτός αν πάτε πρωί με αεροπλάνο και επιστρέψετε μεσημέρι (περίπου 15.00 φεύγει απο εκεί) με πλοίο (2-3 φορές την εβδομάδα). Το αεροπλάνο κοστίζει 40€ συν περίπου 7€ (υπολογίζω) το πλοίο 47€. Δεν είναι και εξωφρενικό βέβαια, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει. Πιιο πολύ θα ευχαριστηθείτε μια μέρα στη Σαρία κατά τη γνώμη μου...

Σε έπρηξα!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
αν θέλετε να φάτε φρέσκο ψάρι μόνο στο χωριό Φοινίκι. το είχαμε διαλέξει
και για βάση μας γιατί είναι γραφικό. σωστά Αντώνιε; τι είναι η Σαρία;;;
 

siliont

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Στο φοινίκι φίλε soudiane, έχεις κάποιο συγκεκριμένο μαγαζί να προτείνεις ή εννοείς ότι γεηικά είναι καλά όπου κι αν φας?
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Έχει δίκιο ο Αντώνης (soudianos), το Φοινίκι φημίζεται για το φρέσκο ψάρι. Απάντησα προχθές, αλλά ήμουν έξω και δεν παρατήρησα ότι δεν εστάλη τελικά η απάντηση...

Φίλε μου, θα σου πω που να φας και αν θες θα πάρω και τηλέφωνο πριν να είμαστε βέβαιοι για κάτι καλό.


Αντώνη, η Σαρία είναι ένα νησί βόρεια της Καρπάθου. Άγριες παραλίες, πεντακάθαρα νερά...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Στο φοινίκι φίλε soudiane, έχεις κάποιο συγκεκριμένο μαγαζί να προτείνεις ή εννοείς ότι γεηικά είναι καλά όπου κι αν φας?
δε θυμάμαι το όνομα αλλά όλα το ίδιο ήταν γιατί είναι ψαροχώρι-Μια παρέα όλοι - με 2-3 ταβέρνες- πήγαμε Σεπτέμβρη...τουρίστες κανείς.
Πλάκα είχε μια μέρα που πήγαμε στη Χώρα και κάτσαμε για παγωτό, στο διπλανό τραπεζάκι μια παρέα έλεγε:μόνο στο Φοινίκι θα φας φρέσκο ψάρι......
σημ. : κάθε βράδυ τους πήγαινα και τα δικάμου... Αντωνάκι να ξέρεις πόσο θέλω να ξανάρθω, αλλά δε θέλει η δικιά μου γιατί λέει έχει ξαναπάει!! εσύ πότε θα ξανάρθεις εδώ;;
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Δυστυχώς, έχω λίγες μέρες το χρόνο άδεια (καμιά 40ριά......) και δε μένει χρόνος για εσωτερικό, ούτε μέρα. Οπότε προς το παρόν (και μέχρι να με απολύσουν) δεν έχω κάτι στο πρόγραμμα. Όταν με απολύσουν, δε θα έχω λεφτά. Μάλλον θα αργήσω να έρθω... 8-/
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.277
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom