Πορτογαλία Ενοικίαση Αυτοκινήτου στην Πορτογαλία

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Παιδιά καμιά πρόταση για αξιόπιστη εταιρία ενοικίασης αυτοκινήτου?
Λίγο που το έψαξα είδα χαμό από απάτες με χρεώσεις κατόπιν εορτής.

Φεύγουμε την επόμενη εβδομάδα και θέλουμε να κάνουμε το Πόρτο-Λισαβώνα οδικώς, ή να το κάνουμε με τρένο και την μια μέρα στην Λισαβώνα να την αφιερώσουμε σε μινι roadtrip (Cabo de Roca- Sintra κλπ).
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Παιδιά καμιά πρόταση για αξιόπιστη εταιρία ενοικίασης αυτοκινήτου?
Λίγο που το έψαξα είδα χαμό από απάτες με χρεώσεις κατόπιν εορτής.

Φεύγουμε την επόμενη εβδομάδα και θέλουμε να κάνουμε το Πόρτο-Λισαβώνα οδικώς, ή να το κάνουμε με τρένο και την μια μέρα στην Λισαβώνα να την αφιερώσουμε σε μινι roadtrip (Cabo de Roca- Sintra κλπ).
Εγώ κλείνω πάντα απευθείας από τα sites των μεγάλων εταιρειών και ουδέποτε είδα την οποιαδήποτε μη συμφωνημένη χρέωση...
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Εάν κάνεις πλήρη ασφάλεια στο γκισέ της εταιρείας κατά την παραλαβή του αυτοκινήτου, δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Εάν κάνεις πλήρη ασφάλεια στο γκισέ της εταιρείας κατά την παραλαβή του αυτοκινήτου, δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.
Αυτό ισχύει κανονικά και αν κάνω την ασφάλεια κατά την ηλ. κράτηση?
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Κάνεις την κράτηση ηλεκτρονικά και στο γκισέ σε ρωτάνε αν θες πλήρη ασφάλιση (SCDW) για το τάδε έξτρα ποσό ανά ημέρα. (Πιο σπάνια παρέχεται η πλήρης ασφάλεια και ηλεκτρονικά - δεν μιλώ για πρακτορεία, αλλά από τις επίσημες σελίδες). Αν θες να ξενοιάσεις, την προσθέτεις. Διασφαλίζεσαι έτσι από κάθε στραβή, αλλά ανεβαίνει το κόστος. Η επιλογή είναι δική σου.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Παιδιά καμιά πρόταση για αξιόπιστη εταιρία ενοικίασης αυτοκινήτου?
Λίγο που το έψαξα είδα χαμό από απάτες με χρεώσεις κατόπιν εορτής.

Φεύγουμε την επόμενη εβδομάδα και θέλουμε να κάνουμε το Πόρτο-Λισαβώνα οδικώς, ή να το κάνουμε με τρένο και την μια μέρα στην Λισαβώνα να την αφιερώσουμε σε μινι roadtrip (Cabo de Roca- Sintra κλπ).
Μολις γυρισαμε απο Λισαβώνα.Νοικιασαμε αυτοκινητο και καναμε ημερησια σε Σιντρα-Azenhas do mar και cabo da roca.Νοικιασαμε αυτοκινητο της Keddy by Europcar.Για μια ακομα φορα ευχαριστημενοι.Ουτε κρυφες χρεωσεις ουτε τιποτα.Μαλιστα το κλεισαμε μεσω του site της ryanair και με μια προσφορα μας βγηκε 10€.Ασφαλεια δεν βαλαμε.Κρατησαμε την βασικη.
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Αυτό ισχύει κανονικά και αν κάνω την ασφάλεια κατά την ηλ. κράτηση?
Αν την κάνεις από το official σάιτ της εταιρείας, ναί.
Αν βρεις καλύτερη τιμή από μεσάζοντα, τότε την κάνεις στο γκισέ της εταιρείας.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Και κάτι τελευταίο, είναι υποχρεωτική ή πιστωτική κάρτα ή μπορώ να κάνω την κρατηση και με χρεωστική? Έστω με πλήρη ασφάλεια
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Το μεγαλύτερο ποσοστό των εταιρειών δεν δέχονται την χρεωστική. Πιθανόν να υπάρχουν και κάποιες που να δέχονται, δεν ξέρω, θέλει ψάξιμο. Είναι κάτι που δεν με απασχόλησε ποτέ.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
516
Likes
2.250
Καλημέρα!

Δεν εχω νοικιασει ξανα αυτοκινητο στην Ευρωπη.

Κανοντας αναζητηση σε διαφορες μηχανες για ενοικιαση αυτοκινητου στο Πορτο, βρισκω ακριβες επιλογες. Επιπλεον, δεν εχω εμπειρια απο τις συγκεκριμενες μηχανες αναζητησης και αν ειναι εμπιστοσυνης για online book.

Το pick up & drop off το χρειαζομαι στο αεροδρομιο του Πορτο.

Διαφορες επιλογες που βρισκω εχουν πικ απ απο την πολη, οχι το αεροδρομιο.

Επισης οι τιμες μου φαινονονται υπερβολικες.

Αν καποιος εχει σχετικη εμπειρια θα εκτιμουσα μια βοηθεια, μην κανω καμια βλακεια κ χαλασω το ταξιδι
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.161
Likes
5.045
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Καλημέρα!

Δεν εχω νοικιασει ξανα αυτοκινητο στην Ευρωπη.

Κανοντας αναζητηση σε διαφορες μηχανες για ενοικιαση αυτοκινητου στο Πορτο, βρισκω ακριβες επιλογες. Επιπλεον, δεν εχω εμπειρια απο τις συγκεκριμενες μηχανες αναζητησης και αν ειναι εμπιστοσυνης για online book.

Το pick up & drop off το χρειαζομαι στο αεροδρομιο του Πορτο.

Διαφορες επιλογες που βρισκω εχουν πικ απ απο την πολη, οχι το αεροδρομιο.

Επισης οι τιμες μου φαινονονται υπερβολικες.

Αν καποιος εχει σχετικη εμπειρια θα εκτιμουσα μια βοηθεια, μην κανω καμια βλακεια κ χαλασω το ταξιδι
Το καλοκαρι τα σαιτ που χρησιμοποιω - Autoeurope.eu / economycarrental - δινουν 30-40 € τη μερα.
Μαιο που ειχα παει ειχα δωσει 2,50 € . Επισης χρεωνουν 1,50€ / μερα το πομπο για τα διοδια Via Verde
που ειναι απαραιτητος ,γιατι καποιοι αυτοκινητοδρομοι ειναι αποκλειστικα electronic.
Παιρνας στα διοδια απο via verde lines η και στις εθνικες τους εχουν καμερες και πομπους και περνωντας σε χρεωνουν. Μετα απο 7 μερες σου στελνει μεηλ το rentacar αναλυτικα τις χρεωσεις και τις χρεωνει στη πιστωτικη σου.
Ειναι λιγο μανουρα το συστημα τους
P.S Δες και αυτο - Imperial car rental - εχει καλες τιμες
 
Last edited:

efidoucata

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλημέρα!

Δεν εχω νοικιασει ξανα αυτοκινητο στην Ευρωπη.

Κανοντας αναζητηση σε διαφορες μηχανες για ενοικιαση αυτοκινητου στο Πορτο, βρισκω ακριβες επιλογες. Επιπλεον, δεν εχω εμπειρια απο τις συγκεκριμενες μηχανες αναζητησης και αν ειναι εμπιστοσυνης για online book.

Το pick up & drop off το χρειαζομαι στο αεροδρομιο του Πορτο.

Διαφορες επιλογες που βρισκω εχουν πικ απ απο την πολη, οχι το αεροδρομιο.

Επισης οι τιμες μου φαινονονται υπερβολικες.

Αν καποιος εχει σχετικη εμπειρια θα εκτιμουσα μια βοηθεια, μην κανω καμια βλακεια κ χαλασω το ταξιδι
Οι τιμές για Οκτώβρη φυσιολογικές θα έλεγα δηλ. για 2 ημέρες με εξτρα ασφάλεια όχι την απλή συν έναν ακόμη οδηγό περίπου 100 ευρώ. (VIPCARS). Το μόνο απαραίτητο είναι να υπάρχει πιστωτική κάρτα στο όνομα του οδηγού που θα κάνει την κράτηση από την οποία σου δεσμεύουν 800 -1200 ευρω ανάλογα την εταιρεία για ασφάλεια γενικά του αυτοκινήτου. Μετά όταν το παραδώσεις τα αποδεσμεύουν. Η αλήθεια είναι οτι με το αυτοκίνητο γλυτώνεις χρόνο και την ουρά στα μέσα μεταφοράς και φυσικά μεγαλύτερη ασφάλεια σχετικά με covid. To parking μέσα στην πόλη λίγο δύσκολο αλλά όχι αδύνατο. Υπάρχουν δημόσια parking υπόγεια που με λίγα χρήματα μπορείς να το αφήσεις. Το Σάββατο επίσης είναι δωρεάν στους δρόμους και οπου γενικά απαγορεύεται.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom