ΗΠΑ Ενοικίαση αυτοκινήτου στην Αμερική.

greekwolf

Member
Μηνύματα
147
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip America
Καλησπέρα!
Θα ήθελα να ρωτήσω για Αμερική τι χρειάζεται για ενοικίαση αυτοκινήτου?
Να έχεις βγάλει το αντίστοιχο διεθνές δίπλωμα και να έχεις πιστωτική?
Μπορεί να δεχτουν χρεωστική που αναγράφει VISA πάνω?
Συγνώμη αν είναι ηλίθια ερώτηση αλλά δεν ξέρω τι παίζει με τις κάρτες. :(
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Νομίζω πως υπάρχουν πολλά post που θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν, τώρα για Αμερική όσον αφορά το δίπλωμα υποθέτω πως σίγουρα χρειάζεσαι το διεθνές άλλά δεν έχω πάει και δεν είμαι σίγουρη 100%. Τώρα όσον αφορά τις χρεωστικές που λένε visa καμία εταιρεία ενοικίασης δεν τις δέχεται γιατί απλά θέλουν ο αριθμός της κάρτας να είναι ανάγλυφος πάνω κι όχι απλά τυπωμένος όπως είναι στις χρεωστικές.
 

greekwolf

Member
Μηνύματα
147
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip America
Δηλαδή θεωρητικά μπορείς να κάνεις κράτηση αλλά να μην στην δεχθούν όταν πας εκεί?
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Ναι, γιατί όταν θα πας εκεί τα μηχανήματα που χρησιμοποιούν για να σου χρεώσουν το ποσό που απαιτείται για την ενοικίαση και κάποιο ποσό που απαιτείται για εγγύηση διαβάζουν μόνο κάρτες που έχουν ανάγλυφα νούμερα.
 

greekwolf

Member
Μηνύματα
147
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip America
Δεν υπάρχει τρόπος να νοικίασεις αυτοκίνητο δλδ χωρίς πιστωτική :(
Πρέπει να καταφύγω στην λύση του λεωφορείου! :shock:
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Η εννοια της πιστωτικης καρτας που ζητανε σε ολες τις ενοικιασεις εχει να κανει με την εξασφαλιση τους οτι αν παθει καποια ζημια ή κλεψεις εσυ το αυτοκινητο τοτε η τραπεζα που εχει εγγυηθει τη πιστωση σε εσενα θα πληρωσει. Οι αλλες καρτες δεν ειναι πιστωτικες γιατι χρησιμοποιουν ως οριο το ποσο που εχεις εκεινη τη στιγμη στον λογαριασμο σου, σε αντιθεση με τις πιστωτικες που χρεωνουν μεχρι το οριο σου και εσυ θα πρεπει να τα πληρωσεις αργοτερα.
 

greekwolf

Member
Μηνύματα
147
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip America
Πιστεύετε αξίζει να πας απο Νέα Υόρκη μέχρι Νιαγάρα και από εκεί Chicago, σε διάστημα 3-4 ημερών.
Και σύμφωνα με τα νέα δεδομένα με λεωφορείο ή με τρένο.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Δεν είναι απαραίτητο το διεθνές δίπλωμα της ΕΛΠΑ - αρκεί το ελληνικό μαζί με μια μετάφραση. Τις πιο πολλές φορές μάλιστα δεν ζητάν καν τη μετάφραση.

Το διεθνές δίπλωμα της ΕΛΠΑ δεν είναι δίπλωμα - δεν έχει αξία από μόνο του αλλά χρειάζεται πάντα να συνοδεύεται από το ελληνικό.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εγώ όταν πρωτοταξίδεψα ΗΠΑ είχα πάει με τους γονείς μου. Ο πατέρας μου είχε βγάλει διεθνές δίπλωμα αλλά είχε αμελήσει να πάρει και το ελληνικό, ενώ εγώ είχα μαζί μου το ελληνικό επειδή απλά είχε ξεμείνει στο πορτοφόλι μου και χωρίς να σκοπεύω να οδηγήσω. Πήγαμε να παραλάβουμε το αμάξι και ήταν κάθετοι στο να μην δεχτούν το διεθνές του πατέρα μου. Εν τέλει τους δείξαμε το δικό μου και το δέχτηκαν αμέσως, χωρίς να υπάρξει πρόβλημα. Το παραπάνω συνέβη στην πολιτεία της Νεβάδα, αλλά φαντάζομαι από πολιτεία σε πολιτεία θα υπάρχουν διαφορές.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Όπως εγραψα παραπάνω, το διεθνές δίπλωμα της ΕΛΠΑ δεν είναι δίπλωμα - δεν έχει αξία από μόνο του αλλά χρειάζεται πάντα να συνοδεύεται από το ελληνικό.

Πουθενά στις ΗΠΑ δεν το δέχονται χωρίς το ελληνικό.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Όπως εγραψα παραπάνω, το διεθνές δίπλωμα της ΕΛΠΑ δεν είναι δίπλωμα - δεν έχει αξία από μόνο του αλλά χρειάζεται πάντα να συνοδεύεται από το ελληνικό.

Πουθενά στις ΗΠΑ δεν το δέχονται χωρίς το ελληνικό.
Κατάλαβα πολύ καλά τι έγραψες παραπάνω. Ανέφερα την εμπειρία μου για να πληροφορήσω όποιον ενδιαφέρεται ότι στην συγκεκριμένη πολιτεία το ελληνικό δίπλωμα έγινε δεκτό χωρίς να χρειαστεί οποιουδήποτε είδους μετάφραση ή συνοδεία διεθνούς διπλώματος. Επομένως αν κάποιος είχε μαζί του τα συγκεκριμένα έγγραφα θα είχε μπει σε περιττά έξοδα χωρίς λόγο και αιτία.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν είναι απαραίτητο το διεθνές δίπλωμα της ΕΛΠΑ - αρκεί το ελληνικό μαζί με μια μετάφραση.
πάντως μιλάνε για International Driving Permit. αυτη που στις ΗΠΑ εκδίδουν μόνο η ΑΑΑ κ η American Automobile Touring Alliance. για τα ελληνικά διπλώματα την εκδίδει η ΕΛΠΑ κ μόνο. οπότε δεν νομίζω ότι είναι καλυμμένος σε καμμία περίπτωση με μία μετάφραση.

If you are stopped by law enforcement, you will most likely be asked to produce both your IDP and your official driver's license
Foreign Visitors Driving in the U.S. | USA.gov

What's an IDP?

The United States is a party to a United Nations treaty that gives residents of one country the right to drive in other countries using the driver's license issued by the government where they live. This treaty created the international driving permit to make this arrangement easier. An IDP translates your state-issued driver's license into 10 languages so you can show it to officials in foreign countries to help them interpret your driver's license.
Ads for International Drivers' Licenses or Permits Could Be a Dead End
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.299
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom