Γενικά Ενοικίαση αυτοκινήτου

gusboc

Member
Μηνύματα
21
Likes
25
Γεια σας φίλοι ταξιδιώτες ,
έχω κανοίσει να πάω το Σεπτέμβρη στην Τοσκάνη και θα νοικιάσω 4-5 μέρες αυτοκίνητο. Το δίπλωμά μου έχει εκδοθεί το 1999 και δεν έχει λατινικούς χαρακτήρες πέρα από το GR . Χρειάζεται να κάνω κάτι με το δίπλωμα πριν ξεκινήσω για να μην έχω πρόβλημα ???
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Γεια σας φίλοι ταξιδιώτες ,
έχω κανοίσει να πάω το Σεπτέμβρη στην Τοσκάνη και θα νοικιάσω 4-5 μέρες αυτοκίνητο. Το δίπλωμά μου έχει εκδοθεί το 1999 και δεν έχει λατινικούς χαρακτήρες πέρα από το GR . Χρειάζεται να κάνω κάτι με το δίπλωμα πριν ξεκινήσω για να μην έχω πρόβλημα ???
Το Πάσχα νοικιάσαμε και εμείς για λίγες μέρες αυτοκίνητο από Φλωρεντία προς Ρώμη με διήμερη στάση στη Σιένα και πολλά χιλιόμετρα στα καταπληκτικά χωριά της Τοσκάνης. Δε χρειάστηκε να κάνουμε τίποτα για το δίπλωμα (ροζ). Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ως έχει.
 

gusboc

Member
Μηνύματα
21
Likes
25
Το Πάσχα νοικιάσαμε και εμείς για λίγες μέρες αυτοκίνητο από Φλωρεντία προς Ρώμη με διήμερη στάση στη Σιένα και πολλά χιλιόμετρα στα καταπληκτικά χωριά της Τοσκάνης. Δε χρειάστηκε να κάνουμε τίποτα για το δίπλωμα (ροζ). Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ως έχει.
Eυχαριστώ πολύ για την πληροφορία ...
Θυμάστε από ποια εταιρία το νοικιάσατε ;
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Eυχαριστώ πολύ για την πληροφορία ...
Θυμάστε από ποια εταιρία το νοικιάσατε ;

Μετά από έρευνα και σύγκριση τιμών όλων των μεγάλων εταιρειών ενοικίασης αυτοκινήτων, καταλήξαμε στη Hertz, μιας και ήταν η συμφερότερη για εκείνο το χρονικό διάστημα. Την κράτηση την κάναμε από το internet. Δες για την εποχή που θα πας τί προσφορές δίνουν οι εταιρείες και κυρίως αν οι τιμές είναι για απεριόριστα χιλιόμετρα, καθώς και τους όρους επιστροφής του αυτοκινήτου (τόπος, χρόνος και τεπόζιτο καυσίμων).
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
αχ η herz ληστεία ή μου φαίνεται ??? νοίκιασα προχθές απο το αεροδρόμιο ελευθέριος βενιζέλος και με παζάρια πήρα ένα πόλο για 100 ευρώ την μέρα ...τα παραδίπλα γραφεία είχαν μισές τιμές ,αλλα δεν είχαν καθόλου τουτού .
τι να έκανα που το χρειαζόμουνα οπωσδήποτε??? φρίκη .στο μόναχο ένα audi το παίρνεις χαλαρά 50 ευρώ την μέρα ..μήπως .......άσε μην μπώ τιποτα ..και με βάλει ο δευκ baneed..
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
αχ η herz ληστεία ή μου φαίνεται ??? νοίκιασα προχθές απο το αεροδρόμιο ελευθέριος βενιζέλος και με παζάρια πήρα ένα πόλο για 100 ευρώ την μέρα ...τα παραδίπλα γραφεία είχαν μισές τιμές ,αλλα δεν είχαν καθόλου τουτού .
τι να έκανα που το χρειαζόμουνα οπωσδήποτε??? φρίκη .στο μόναχο ένα audi το παίρνεις χαλαρά 50 ευρώ την μέρα ..μήπως .......άσε μην μπώ τιποτα ..και με βάλει ο δευκ baneed..

Δεν ξέρω γενικά τί παίζει με τη συγκεκριμένη εταιρεία, αλλά πάντως την εποχή που νοικιάσαμε το αυτοκίνητο στην ιταλία ήταν μακράν η φθηνότερη και με τους καλύτερους όρους. Αν προετοιμάζεις το ταξίδι σου αρκετό καιρό πριν και ξέρεις και τί ακριβώς θέλεις να κάνεις, μπορείς να βρεις καλές προσφορές.
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού..αρκεί να φεύγω
Λοιπόν και εγώ το Πάσχα βρήκα τη Hertz στην Ιταλία τη φθηνότερη από όλες. Για 5 ημέρες με απεριόριστα χιλιόμετρα και με τη βασική ασφαλιστική κάλυψη , ένα αυτοκίνητο 1400c.c. το νοικιάσαμε 250 ? . Το είχαμε κλέισει από Αθήνα μεσω της εταιρείας τηλεφωνικά στο 801-11-100100. κάνεις την κράτηση δηλώνοντας το όνομά σου , τον αριθμό της πτήσης και τίποτα άλλο . Σου δίνουν ένα κωδικό που θα τον χρησιμοποιήσες όταν φθάσεις στο αεροδρόμιο για να κάνεις την ενοικίαση. Δεν πληρώνεις τίποτα από εδώ οπότε και αν δεν ταξιδέψεις δεν χρεώνεσαι . Αυτή βέβαια η πολιτική αλλάζει από εταιρεία σε εταιρεία και ακόμα και στην ίδια εταιρεία από χώρα σε χώρα. Την προηγούμενη χρονιά πάλι Ιταλία ( από Μιλάνο όμως η ενοικίαση προπλήρωσα την κράτηση στην αθήνα έχοντας όμως μία σημαντική έκπτωση ). Στη γερμανία πάλι δεν είχα πληρώσει πριν. Και μιλάω πάντα για την ίδια εταιρεία. Μέχρι τώρα πάντα συνέφερε καλύτερα από άλλες
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Τα τελευταία μηνύματα που αφορούσαν την ενοικίαση αυτοκινήτου μεταφέρθηκαν σε ξεχωριστό θέμα, μιας και δεν είχαν σχέση με την Ιστορία της Τοσκάνης.
 

seadreamer

Member
Μηνύματα
43
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Koh Samui
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα τα τροπικα νησιά
Έπειτα από το κλείσιμο αεροπορικών εισητηρίων και ξενοδοχείων(μόνο σε αρχικό και τελικό προορισμό),σειρά λοιπόν έχει το αυτοκίνητο! Θέλουμε να νοικιάσουμε ένα αυτοκίνητο από Ρώμη και να πάμε μέσω Τοσκάνης,Μιλάνο!Επειδή γυρνάμε με easyjet,έψαξα στη europcar και βρήκα στην κατηγορία που θέλουμε(S/W , Diesel) με 553 ευρώ για 5 μέρες (+ πλήρη κάλυψη και έξτρα οδηγό).Η ίδια εταιρία από το τηλ μου το δίνει 664 ευρώ. Έχω κάποια προβληματάκια βέβαια με το site κατά το κλείσιμο (όταν μου δίνει την δυνατότητα να αλλάξω το σταθμό παραλαβής από το αεροδρόμιο της Ρώμης,σε ένα κοντά στο Βατικανό όπου θα μένω,δεν μου δίνει την δυνατότητα να βάλω πλήρη κάλυψη και το αντίθετο!) αλλά μάλλον θα το λύσω. Έχει κανείς εμπειρία πάνω σε παρόμοια περίπτωση να με συμβουλέψει τίποτα?Είναι ακριβή η τιμή που βρήκα?Δεν είναι καλύτερα το diesel?Η europcar καλή?Γενικά ότι έχετε να πείτε πάνω στο θέμα,θα το εκτιμούσα...
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.020
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Ακριβό μου φαίνεται. Ψάξε κάτι ανάλογο και σε καμμιά άλλη εταιρεία π.χ. budget.com για να κάνεις σύγκριση. Το diesel γιατί το προτιμάς ;
 

seadreamer

Member
Μηνύματα
43
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Koh Samui
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα τα τροπικα νησιά
Ακριβό μου φαίνεται. Ψάξε κάτι ανάλογο και σε καμμιά άλλη εταιρεία π.χ. budget.com για να κάνεις σύγκριση. Το diesel γιατί το προτιμάς ;
Λόγω οικονομίας προτιμάμαι diesel.Eίχαμε νοικιάσει και στο τελευταίο μας ταξίδι στη Γαλλία και για 5 μέρες που ανεβοκατεβαίναμε στις Αλπεις κάψαμε μόνο 50 ευρώ.Είναι αξιόπιστη η εταιρία που προτείνεις?
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.020
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα ούτε στο κλείσιμο μέσω ιντερνέτ ούτε στην πληρωμή με κάρτα. Είναι από τις γνωστές εταιρείες όπως η avis, hertz κλπ. Η τιμή που βρήκες 110 ? την ημέρα ακόμη και με πλήρη κάλυψη μου φαίνεται υπερβολική.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom