Γενικά Ενοικίαση αυτοκινήτου

swat31

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Το καλοκαίρι νοικιάσαμε στο Μπέργκαμο μέσω τρίτου site αυτοκίνητο της Europecar.. η εξυπηρέτηση στο αεροδρόμιο καλή και γρήγορη... στο desk εκεί μας κάνανε προσφορά ασφάλισης μόνο για ζημιές και όχι για κλοπή και ήταν πιο οικονομική.. Την αγοράσαμε για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.. Και πάλι καλά γιατί κάτι γρατζουνιές μας τις κάνανε στην Γαλλία όπου οι οδηγοί είναι τρελοί και το παρκάρισμα μια περιπέτεια...
Θυμάσαι μήπως πόσα δώσατε για την εξτρά ασφάλεια την μέρα και τι κατηγορίας αυτοκίνητο πήρατε?
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Θυμάσαι μήπως πόσα δώσατε για την εξτρά ασφάλεια την μέρα και τι κατηγορίας αυτοκίνητο πήρατε?
Εμείς τον Ιούνιο απο Μπέργκαμο νοικιάσαμε απο Goldcar με full ασφάλεια για 7 μέρες, της μικρότερης κατηγορίας αυτοκίνητο (μας έδωσαν ενα Fiat Panda), χωρίς είσοδο σε άλλη χώρα και μόνο για ένα οδηγό. Σύνολο 320 ευρώ, τα 180 ήταν η επιπλέον ασφάλεια.

Στην παραλαβή ζήτησαν πιστωτική και δέσμευσαν 80 ευρώ για το γεμάτο ντεπόζιτο της βενζίνης, τα οποία αποδεσμεύτηκαν σσε 2-3 μέρες απο την παράδοση του αυτοκινήτου
 

evripidis4

Member
Μηνύματα
75
Likes
458
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Θυμάσαι μήπως πόσα δώσατε για την εξτρά ασφάλεια την μέρα και τι κατηγορίας αυτοκίνητο πήρατε?
Το αυτοκίνητο ήταν VW Golf (ολοκαίνουριο) και πληρώσαμε 17 ευρώ/μέρα περίπου παραπάνω για την ασφάλεια..
 

elenabi

Member
Μηνύματα
32
Likes
9
καλησπέρα. Εχουμε κλείσει δυο ζευγαρια εισιτηρια για Μπέργκαμο. Λέμε να νοικιάσουμε αυτοκινητο από αεροδρόμιο και να πάμε κατευθείαν Κομο για μια εκδρομούλα στη λίμνη την επόμενη μέρα που θα φτάσουμε εκεί. την επομένη θα επιστρεψουμε στο Μπέργκαμο και να μείνουμε εκεί. Αλλά θέλουμε να βρούμε εταιρεία που να κάνουμε παραλαβή από αεροδρόμιο αλλά επιστροφή στην πόλη του Μπέργκαμο στο κέντρο. Υπάρχει κάποια τέτοια εταιρέια; Μήπως ξέρει κανείς;.
 

Evitadrv

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Γεια σας παιδιά! Για Μπέργκαμο δεν έχω πάει οπότε δεν ξέρω να σου πω! Εμείς τον Απρίλιο είχαμε πάει Ρώμη και νοικιάσαμε αμάξι από την Europcar. Κλείσαμε μέσω ryan air. Έπρεπε να έχει πιστωτική κάρτα ο οδηγός. Όταν φτάσαμε και παραλάβαμε το αμάξι (όπου μας έδωσαν καλύτερο από αυτό που είχαμε κάνει κράτηση χωρίς καμία επιπλέον χρέωση και ήταν και ολοκαίνουργιο) μας δέσμευσαν 300 ευρώ για εγγύηση και όταν παραδώσαμε το αυτοκινητο τα αποδέσμευσαν. Σε γενικές γραμμές δεν είχαμε κανένα πρόβλημα με το αυτοκίνητο! Όταν πάμε ξανά Ιταλία θα νοικιάσαμε πάλι! Καλα ταξίδια!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.722
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Δεν νομίζω ότι θα δυσκολευτείς στο να βρεις εταιρεία για να ενοικιάσεις αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο του Μπεργκαμο και να το παραδώσεις στην πόλη. εγώ πριν μερικά χρόνια νοικιασα από την Europcar, άφησα την γυναίκα μου με τις αποσκευές στο ξενοδοχείο, το επέστρεψα και γύρισα στο ξενοδοχείο με τα πόδια. Θέλω να πω ότι ήταν πολύ κεντρικά.
 

elenabi

Member
Μηνύματα
32
Likes
9
Σε ευχαριστώ. Απλώς έκανα αναζήτηση για κράτηση μέσω της Ράιαν και μου δείχνει ότι η επιστροφή γίνεται στο αεροδρόμιο. Μπήκα στο Γκουγκλη και σε μου δείχνει ότι υπάρχει γραφείο της europcar η καποιας άλλης γνωστής εταιρείας. Θα το ψάξω.

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα; Αν κατάλαβα καλά μπορείς να κάνεις πλήρη ασφάλιση στην εταιρία κατά την παραλαβή; οπότε αν νοικιάσω μέσω ράιαν πχ να μη βάλω πλήρη κάλυψη;
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.722
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα; Αν κατάλαβα καλά μπορείς να κάνεις πλήρη ασφάλιση στην εταιρία κατά την παραλαβή; οπότε αν νοικιάσω μέσω ράιαν πχ να μη βάλω πλήρη κάλυψη;

Εγώ πάντα την πλήρη ασφάλεια την κάνω με την εταιρεία την ώρα της παραλαβής του αυτοκινήτου.
 

elenabi

Member
Μηνύματα
32
Likes
9
καλησπέρα και πάλι. Ξέρει κανείς τις εταιρείες ALAMO και ENTERPRICE; βρήκα 2 αυτοκίνητα και λέω να κλείσω η με την μια ή την άλλη. Είναι αξιόπιστες;
 

elenabi

Member
Μηνύματα
32
Likes
9
επίσης αν πάω με αυτοκίνητο Μιλάνο, είναι εύκολο το πάρκιγκ ; σε ιδιωτικό σταθμό εννοώ.
Είδα κάπου όπου το Μιλάνο έχει μια ζώνη που όταν μπαίνεις πληρώνειςεισιτήριο. Κάτι σαν τον δικό μας δακτύλιο αλλά πληρώνεις για να μπεις . Ισχύει ;
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
καλησπέρα και πάλι. Ξέρει κανείς τις εταιρείες ALAMO και ENTERPRICE; βρήκα 2 αυτοκίνητα και λέω να κλείσω η με την μια ή την άλλη. Είναι αξιόπιστες;
Έχω κλείσει 2 φορές από Alamo,που στην εταιρεια την αντιπροσωπεύει η Locauto, και έμεινα πολύ ευχαριστημένη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.294
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom