Γενικά Ενοικίαση αυτοκινήτου

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Κανονικά σου το αποδεσμεύουν την ημέρα της παράδοσης, αλλά απο εκεί και πέρα είναι θέμα της τράπεζας. Πχ. η Alpha ήθελε 15 μέρες.
 

Parisatis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα σε ολους!

Ειμαι καινουρια στην ομαδα και χαίρομαι που βρίσκομαι εδω!
Θα με βοηθησει πολυ να εχω την αποψη σας! Διαβασα πολλα εδω αλλα πραγματικα δεν εχω καταληξει απολυτα!
Εχουμε κλεισει εισητηρια με Ryan Air στις 7 Μαιου και εχουμε κανονισει 4 γυναίκες να κανουμε αυτο το roadtrip που απο καιρο περιμεναμε στην Τοσκανη με επιστροφη στο Ciampino στις 15 Μαιου!
Και φτανουμε στο ζουμι της υποθεσης.. ενοικιαση αυτοκινητου στο Ciampino!
Στην αρχη το ειχα παρει χαλαρα μεχρι που μπηκα στο Τrustpilot και αρχισα να διαβαζω τις κριτικες για τις εταιρειες ενοικιασης και εχω φρικαρει πραγματικα,,,τοσο ... που το ταξιδι κινδυνευει να παει στραφι!
Θα με βοηθουσε πολυ αν μπορουσατε να με καθοδηγησετε ως προς το ποια εταιρια να διαλεξω ωστε να εχουμε το κεφαλι μας απολυτα ησυχο.
Εκλεισα μεσω Rental cars ενα τυπου Golf απο τη Sisily by Car με 253 ευρώ για 9 μέρες το οποιο περιλαμβανει τα ακολουθα.

Η εταιρεία ενοικιάσεων θα σας ζητήσει το ποσό των 300,00 € ως προκαταβολή εγγύησης κατά την παραλαβή του αυτοκινήτου σας. Η εγγύηση θα επιστραφεί μετά την ενοικίαση, εφόσον έχουν τηρηθεί όλες οι προϋποθέσεις.

Το αυτοκίνητο έχει ποσό ευθύνης κλοπής 0,00 € συμπεριλαμβανομένου φόρου.

Δεν υπάρχει ποσό ευθύνης για την κάλυψη που παρέχεται από την ασφάλεια ζημιών (CDW) της εταιρείας ενοικίασης του αυτοκινήτου.

Το ποσό απαλλαγής ευθύνης ζημιών ισχύει μόνο για τα μέρη του αυτοκινήτου τα οποία καλύπτονται από την Ασφάλεια Ζημιών (CDW). Εάν υπάρξει ζημιά σε άλλα μέρη του αυτοκινήτου (όπως στο παρμπρίζ, στα ελαστικά και στο κάτω μέρος του σασί), τότε θα πρέπει να πληρώσετε το πλήρες κόστος επιδιόρθωσης.

Δεν υπάρχει ποσό ευθύνης για την κάλυψη που παρέχεται από την ασφάλεια ζημιών (CDW) της εταιρείας ενοικίασης του αυτοκινήτου.

Θεωρειτε ότι πρεπει να κανω και εξτρα ασφαλεια για αυτα τα μερη του αυτοκινητου που δεν καλυπτονται??? (εκανα μια ερωτηση στους ιδιους και μου ζητησαν 30 ευρω την ημερα για τα μερη αυτα!!)
Αν ναι λοιπον.. στους ιδιους η σε τριτη εταιρια που οι τιμες ειναι και πιο νορμαλ?
Αν προκυψει προβλημα σε αυτα τα μερη μπορουν να παρακρατησουν απο την καρτα μου περισσοτερα χρηματα απο τα 300 ευρω που ζητουν για παρακρατηση η σε καθε περιπτωση η υποχρεωση μου ειναι μεχρι του ποσου των 300 ευρω??
Εχετε δοκιμασει την εταιρια αυτη ??.. γιατι στο Ιντερνετ διαβασα τερατα...
Δεν εχω καθολου καταλαβει τις αξιολογησεις της RentalCars oπου δινει 8,1 στην Sisily by Car και 9,3 στη Lucauto αλλα και οι δυο εταιριες στις κριτικες εχουν ενα αστερακι με το ζορι!

Περιμενω εναγωνιως τις αποψεις σας!
 

gerasimos

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καραϊβική
Θέλω να νοικιάσω αυτοκίνητο στο Μπέργκαμο. Έχει νοικιάσει κανείς από ecovia ή joyrent

Ευχαριστώ
 

Laurax

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Ρωταω αν το εχει αντιμετωπισει κανεις γιατι στους όρους αναφέρουν τα εξής.

Δίπλωμα οδήγησης
Μία πλήρης άδεια που διαρκεί για 3 χρόνια το λιγότερο, με μη σημαντικές θεωρήσεις. Οι κάτοχοι άδειας από το Ηνωμένο Βασίλειο πρέπει να εμφανίσουν το έγγραφο με τη φωτογραφία τους.Αν το δίπλωμα οδήγησής σας δεν είναι σε λατινικό αλφάβητο (π.χ. αν είναι σε Αραβικό, Ελληνικό, Ρωσικό ή Κινέζικο) πρέπει να επιδείξετε μαζί με αυτό και διεθνή άδεια οδήγησης. Δεν απαιτείται διεθνής άδεια για οδηγούς με κατοικία σε:Αυστρία, Βέλγιο, Κύπρος, Δημοκρατία της Τσεχίας, Δανία, Εσθονία, Φινλανδία, Γαλλία, Γερμανία, Γιβραλτάρ, Ιρλανδία, Ιταλία, Λιχτενστάιν, Λιθουανία, Λουξεμβούργο, Μονακό, Ολλανδία, Βόρεια Ιρλανδία (ΗΒ), Νορβηγία, Πολωνία, Πορτογαλία, Σαν Μαρίνο, Σλοβακία, Σλοβενία, Ισπανία, Σουηδία, Ελβετία, Ηνωμένο Βασίλειο
⬇⬇⬇⬇⬇S.O.S.⚠⚠⚠⚠
Τελικα στο δεχτηκαν;;; Φευγω σε 3μερες και εχω καταγχωθει με την ενοικιαση. Εχω το παλιο το ροζ με ελληνικα γραμματα... ξερει κανεις αν θα το δεχτουν ή θα εχω τρεχαματα;;; Αλλιως πρεπει να το ακυρωσω σημερα κιολας ή θα χασω τα λεφτα μου.....
 

theokal

Member
Μηνύματα
44
Likes
44
⬇⬇⬇⬇⬇S.O.S.⚠⚠⚠⚠
Τελικα στο δεχτηκαν;;; Φευγω σε 3μερες και εχω καταγχωθει με την ενοικιαση. Εχω το παλιο το ροζ με ελληνικα γραμματα... ξερει κανεις αν θα το δεχτουν ή θα εχω τρεχαματα;;; Αλλιως πρεπει να το ακυρωσω σημερα κιολας ή θα χασω τα λεφτα μου.....
Εχω γράψει σε παλιότερο post μου:

".....Μετά αντιμετώπισα ένα μικρό θέμα με το παλιό μου χάρτινο ευρωπαικό διαβατήριο.
Η ιταλίδα υπάλληλος ρωτούσε συναδέλφους της αν μπορεί να το δεχτεί, μετά ήθελαν να πάνε να βρούν έναν αστυνομικό να τον ρωτήσουν αλλα τελικά τη λύση την έδωσα εγώ αναζητώντας στον Γκούγκλη το σχετικό λήμμα στα αγγλικά που λέει οτι τα χάρτινα διπλώματα ισχύουν κανονικά. Αφού τους έδωσα το smartphone μου και το διάβασαν μόνοι τους, πείστηκαν και κάμφθηκαν οι αμφιβολίες τους."

".... Τα παλιά διπλώματα βάσει νομοθεσίας παραμένουν σε ισχύ πανευρωπαικά μέχρι το 2033! Τους βοηθάς λίγο να γράψουν τα στοιχεία σου εννοώ με τους λατινικούς χαρακτήρες και είσαι ΟΚ. Οταν είσαι μπροστά τους κανείς δεν αρνείται τη μίσθωση και να χάσει τον πελάτη*...."
*<εκτός και αν ρητά (παράνομα όμως) έχουν αναφέρει οτι δεν δέχονται τα παλιά διπλώματα>

" ....
Θα το δεχτούν το παλιό χάρτινο δίπλωμα. Το πολύ πολύ να τους βοηθήσεις λίγο με την ταύτιση ταυτότητας και διπλώματος αλλά θα το δεχτούν. Αν όχι κάνε τους φασαρία γιατί μ ε Ε υ ρ ω π α ι κ ή Ο δ η γ ί α , τα παλιά ΙΣΧΥΟΥΝ
  • Μέχρι την λήξη ισχύος τους αν λήγουν πριν την 19η Ιανουαρίου 2033
  • Μέχρι την 19η Ιανουαρίου 2033 αν δεν έχουν λήξει "
 

elenabi

Member
Μηνύματα
32
Likes
9
Καλησπέρα στην παρέα σας.. Θα ήθελα να ενοικιάσω αυτοκίνητο στην Τοσκάνη (Ιούλιο μήνα) για να γυρίσω τα χωριουδακια που υπάρχουν..Το θέμα είναι οτι δεν έχω πιστωτική κάρτα αλλά μόνο χρεωστική..και έχω ακούσει οτι δεν την δέχονται..τι να κάνω τελικά?? Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να κάνω την κράτηση απο το internet ή να το ενοικιάσω απο εκει?? Ευχαριστώ προκαταβολικά!!
Νομίζω ότι όλα τα γραφεία ζητάνε πιστωτική γιατί σου δεσμεύουν ένα ποσο για τη βενζίνη και τυχόν τρακάρισμα .
Μπορείς αν νοικιάσεις κι από κει από αεροδρόμιο κλπ
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.782
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Στο ταξίδι μου στην Σικελία νοικιασα αυτοκίνητο από την Maggiore από το αεροδρόμιο του Παλέρμο. Ακριβώς δίπλα στα αριστερά του γκισέ της Maggiore ήταν μία εταιρεία που με μεγάλη ταμπέλα διαφήμιζε ότι διέθετε αυτοκίνητα και με χρεωστική. Δεν θυμάμαι ποιά ήταν γιατί όταν έβγαλα το κινητό μου να την φωτογραφήσω ήρθε η σειρά μου στο γκισέ και φεύγοντας το ξέχασα. Πιστεύω λοιπόν ότι και σε άλλα αεροδρόμια της Ιταλίας θα υπάρχει αυτή η εταιρεία.
 

Laurax

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Εχω γράψει σε παλιότερο post μου:

".....Μετά αντιμετώπισα ένα μικρό θέμα με το παλιό μου χάρτινο ευρωπαικό διαβατήριο.
Η ιταλίδα υπάλληλος ρωτούσε συναδέλφους της αν μπορεί να το δεχτεί, μετά ήθελαν να πάνε να βρούν έναν αστυνομικό να τον ρωτήσουν αλλα τελικά τη λύση την έδωσα εγώ αναζητώντας στον Γκούγκλη το σχετικό λήμμα στα αγγλικά που λέει οτι τα χάρτινα διπλώματα ισχύουν κανονικά. Αφού τους έδωσα το smartphone μου και το διάβασαν μόνοι τους, πείστηκαν και κάμφθηκαν οι αμφιβολίες τους."

".... Τα παλιά διπλώματα βάσει νομοθεσίας παραμένουν σε ισχύ πανευρωπαικά μέχρι το 2033! Τους βοηθάς λίγο να γράψουν τα στοιχεία σου εννοώ με τους λατινικούς χαρακτήρες και είσαι ΟΚ. Οταν είσαι μπροστά τους κανείς δεν αρνείται τη μίσθωση και να χάσει τον πελάτη*...."
*<εκτός και αν ρητά (παράνομα όμως) έχουν αναφέρει οτι δεν δέχονται τα παλιά διπλώματα>

" ....
Θα το δεχτούν το παλιό χάρτινο δίπλωμα. Το πολύ πολύ να τους βοηθήσεις λίγο με την ταύτιση ταυτότητας και διπλώματος αλλά θα το δεχτούν. Αν όχι κάνε τους φασαρία γιατί μ ε Ε υ ρ ω π α ι κ ή Ο δ η γ ί α , τα παλιά ΙΣΧΥΟΥΝ
  • Μέχρι την λήξη ισχύος τους αν λήγουν πριν την 19η Ιανουαρίου 2033
  • Μέχρι την 19η Ιανουαρίου 2033 αν δεν έχουν λήξει "
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!
Πρωτη φορα νοικιαζω και με εχει φαει το αγψος να μην παει κατι στραβα. Η αληθεια ειναι πως με εβαλες σε σκεψεις να ακυρωσω γιατι δεν θελω να καθομαι να μαλωνω και να χαλαω το ταξιδι μου αν τυψον δεν θελουν να το δεχτουν. Η εταιρια ειναι η europcar. Εχει κανεις εμπειρια απο τη συγκεκριμενη;;; Αν παρω τηλ στα αντιστοιχα ελληνικα γραφεια θα μπορεσουν λετε να μου πουν τι ισχυει και αν μπορουν να με βοηθησουν;
Αυτον τον κανονισμο της Ευρωπαικης ενωσης πως μπορω να το βρω;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.792
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom