Γενικά Ενοικίαση αυτοκινήτου

Laurax

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Λοιπον, πηρα τηλ στην ελληνικη και μου ειπαν οτι δεν τα δεχονται τα παλια. Ετσι, για να σιγουρευτω πηρα και στην ιταλικη, εκει οπου θα παραλαβουμε το αυτοκ. και αφου με ρωτησαν απο ποια χωρα ειμαι, η απαντηση του ηταν..." ααα..ναι ναι τα κλασικα ελληνικα διπλωματα... ναι δεν υπαρχει κανενα προβλημα." Η εταιρια για οποιον ενδιαφερεται ειναι η Europcar του Αεροδρομιου Orio Al Serio.
 

theokal

Member
Μηνύματα
44
Likes
44
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!
Πρωτη φορα νοικιαζω και με εχει φαει το αγψος να μην παει κατι στραβα. Η αληθεια ειναι πως με εβαλες σε σκεψεις να ακυρωσω γιατι δεν θελω να καθομαι να μαλωνω και να χαλαω το ταξιδι μου αν τυψον δεν θελουν να το δεχτουν. Η εταιρια ειναι η europcar. Εχει κανεις εμπειρια απο τη συγκεκριμενη;;; Αν παρω τηλ στα αντιστοιχα ελληνικα γραφεια θα μπορεσουν λετε να μου πουν τι ισχυει και αν μπορουν να με βοηθησουν;
Αυτον τον κανονισμο της Ευρωπαικης ενωσης πως μπορω να το βρω;
Οπου και να πάρεις τηλέφωνο κανείς δεν θα σου δώσει έγκυρη απάντηση.
Ο καθένας μπορεί να λέει ότι πιστεύει ο ίδιος, χωρίς να είναι δεσμευτικό για κάποιον άλλο υπάλληλο σε άλλη χώρα ή μπορεί να σου πει εκείνο που τον βολεύει και να σε βάλει σε διαδικασίες χωρίς λόγο.
Πάντως η νομοθεσία είναι εδώ και λέει οτι τα χάρτινα διπλώματα είναι σε ισχύ μέχρι το 2033 ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ.
Δεν βγάζω νέο γιατί τα νέα έχουν δεκαετή διάρκεια. Το 2023 .... μπορεί να πάω !
  1. Παλιές άδειες οδήγησης (το έντυπο έχει εκδοθεί πριν την 19η Ιανουαρίου 2016) έχουν ισχύ:
  • Μέχρι την λήξη ισχύος τους αν λήγουν πριν την 19η Ιανουαρίου 2033
  • Μέχρι την 19η Ιανουαρίου 2033 αν δεν έχει λήξει
  • Η παραπάνω ημερομηνίες ισχύουν για όλων των ειδών, έντυπα άδειών οδήγησης (Πράσινες, κόκκινες, παλιά καρτελάκια κλπ)
https://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/driving-licence/driving-licence-recognition-validity/index_en.htm

Standard format
Since 2013, all driving licences issued in the EU have a standard format – a plastic, credit card-sized photocard, with better security features.

You can still use your old-style licence, but you will be issued with the new format when you renew your existing licence and in any case at the latest by 2033.

Τυποποιημένη μορφή
Από το 2013, όλες οι νέες άδειες οδήγησης που εκδίδονται στην ΕΕ έχουν τυποποιημένη μορφή – μια πλαστική κάρτα με φωτογραφία, σε μέγεθος πιστωτικής κάρτας, με βελτιωμένα χαρακτηριστικά ασφαλείας.

Μπορείτε να συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε την παλαιά σας άδεια οδήγησης, αλλά θα σας χορηγηθεί άλλη με τη νέα μορφή όταν ανανεώσετε την άδεια που έχετε και, σε κάθε περίπτωση το αργότερο έως το 2033.
 

marian23

Member
Μηνύματα
63
Likes
760
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΜΑΙΑΜΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Μολις νοικιασαμε αμαξι με europcar στη hahn frankfurt.ροζ διπλωμα που η φωτο μου αχνοφαινεται!! Δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα! Μην ανησυχεις!
 

zafirenia_83

Member
Μηνύματα
74
Likes
103
Γεια σας παιδια,
λέμε για ένα roadtrip στην Τοσκάνη τον Ιούνιο και βρίσκω που παραθέτω, μέσω της Aegean. Πολύ φθηνό δεν είναι για τρεις μέρες πρακτικά...;
Επίσης, τι άλλα ποσά μπορεί να μας ζητήσουν εκτός από αυτά τα 70€;

(Άσχετο, μήπως ξέρει κανείς και τι είναι αυτό το Florence Ap;; )
 

Attachments

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Την στιγμή που λέει αυτή τη τιμή, αυτή είναι. Το έχω ξαναπεί, τον Νοέμβριο νοικιασα από το αεροδρόμιο του Μπεργκαμο, από την Interrent, για 4 μέρες πληρωσα 13ευρώ.
Οτιδήποτε πληρώσεις παραπάνω θα είναι για ασφάλεια.
 

Κωστας75

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους, είμαι καινούργιος στην ομάδα και έχω μια απορία. Το πασχα κλείσαμε οικογενειακός εισιτήρια για Μπολόνια. Σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε ένα αυτοκίνητο από το ίντερνετ
και να πάμε και Γαλλία Νίκαια- Μόνακο. Έχω ξανανοικιασει αυτοκίνητο Ιταλία, αλλά η απορία μου είναι επειδή θα βγω και εκτός Ιταλίας , πρέπει να κάνω κάτι ?
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.664
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Καλησπέρα σε όλους, είμαι καινούργιος στην ομάδα και έχω μια απορία. Το πασχα κλείσαμε οικογενειακός εισιτήρια για Μπολόνια. Σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε ένα αυτοκίνητο από το ίντερνετ
και να πάμε και Γαλλία Νίκαια- Μόνακο. Έχω ξανανοικιασει αυτοκίνητο Ιταλία, αλλά η απορία μου είναι επειδή θα βγω και εκτός Ιταλίας , πρέπει να κάνω κάτι ?
:welcome2:
Να το δηλώσεις κατά την παραλαβή του αυτοκινήτου. Πιθανόν να σου ζητήσουν να πληρώσεις ένα ποσό για την αλλαγή χώρας.
 

theokal

Member
Μηνύματα
44
Likes
44
Καλησπέρα σε όλους, είμαι καινούργιος στην ομάδα και έχω μια απορία. Το πασχα κλείσαμε οικογενειακός εισιτήρια για Μπολόνια. Σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε ένα αυτοκίνητο από το ίντερνετ
και να πάμε και Γαλλία Νίκαια- Μόνακο. Έχω ξανανοικιασει αυτοκίνητο Ιταλία, αλλά η απορία μου είναι επειδή θα βγω και εκτός Ιταλίας , πρέπει να κάνω κάτι ?
Να διαβάσεις τους όρους της εταιρείας αν σου επιτρέπει να διασχίσεις σύνορα. Δεν το επιτρέπουν όλες ενώ άλλες απαιτούν να τους το δηλώσεις και να πληρώσεις κάποια προσαύξηση της τάξης των 40-100 ευρώ αναλόγως εταιρείας. Αν δεν το βρεις στους όρους οπωσδήποτε να τους ρωτήσεις και να τους το δηλώσεις.
 

Katerinazaf

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα σας, προκειτε να ταξιδέψω στη ναπολη της Ιταλίας σε μερικές μέρες, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το θέμα ενοικιασεις αυτοκινήτου? Η avis ενώ δέχεται χρεωστική κάρτα ζητάέι εγγύηση το εξωφρενικό ποσό των 1.900,00 ευρώ.... έχει κάποιος πρόσφατη εμπειρία? Ευχαριστώ πολυ .
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Καλησπέρα σας, προκειτε να ταξιδέψω στη ναπολη της Ιταλίας σε μερικές μέρες, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το θέμα ενοικιασεις αυτοκινήτου? Η avis ενώ δέχεται χρεωστική κάρτα ζητάέι εγγύηση το εξωφρενικό ποσό των 1.900,00 ευρώ.... έχει κάποιος πρόσφατη εμπειρία? Ευχαριστώ πολυ .
Η συγκεκριμένη είναι ακριβή εταιρεια,όποτε είναι ανάλογα και η εγγύηση.Διαλεξε κάποια άλλη,βέβαια πρέπει να ψάξεις για να βρεις να δέχονται χρεωστική.
Εγώ νοικιάζω πάντα από Locauto,κοιτα στο σαιτ τους να δεις αν τη δέχονται.
 

JANIMA

Member
Μηνύματα
64
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Καλησπέρα σας, προκειτε να ταξιδέψω στη ναπολη της Ιταλίας σε μερικές μέρες, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το θέμα ενοικιασεις αυτοκινήτου? Η avis ενώ δέχεται χρεωστική κάρτα ζητάέι εγγύηση το εξωφρενικό ποσό των 1.900,00 ευρώ.... έχει κάποιος πρόσφατη εμπειρία? Ευχαριστώ πολυ .
απο τι εχω διαβασει σ αυτο το φορουμ μονο με πιστωτικη μπορεις
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
Καλησπέρα σας, προκειτε να ταξιδέψω στη ναπολη της Ιταλίας σε μερικές μέρες, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το θέμα ενοικιασεις αυτοκινήτου? Η avis ενώ δέχεται χρεωστική κάρτα ζητάέι εγγύηση το εξωφρενικό ποσό των 1.900,00 ευρώ.... έχει κάποιος πρόσφατη εμπειρία? Ευχαριστώ πολυ .
Εγγύηση θα σου ζητήσουν ούτως ή άλλως Και με πιστωτική... Βέβαια 1900 Είναι λόγω χρεωστικής?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom