Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Μηνύματα
88
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Όλος ο κόσμος
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα κοιτάξω τελικά μήπως μείνω Κόμο ή Μπελάτζιο και να δω μόνο 1 μέρα το Μιλάνο, αφού δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο.
 

ioanna_fr

Member
Μηνύματα
39
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Εμεις είχαμε ξεκινήσει πρωί από Μιλάνο(τα εισιτήρια για να είμαστε σίγουρες τα είχαμε κλείσει το προηγούμενο βράδυ από ένα αυτόματο μηχάνημα στον σταθμό τρένων), φτάσαμε Κόμο, ανεβήκαμε με το τελεφερίκ Μπρουνάτε, πήραμε μετά το καραβάκι και πήγαμε Μπελάτζιο από όπου γυρίσαμε με το λεωφορείο στο Κόμο , την ίδια μέρα. Προσωπικά μου έμεινε περισσότερο η διαδρομή με το λεωφορείο παρά το με το καραβάκι. Στο Μιλάνο να πας και στο Ναβίλι, εκεί που είναι το κανάλι(όταν είχα πάει βέβαια δεν είχε καθόλου νερό.) Ειναι από τις ωραίες περιοχές του Μιλάνο.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Γιάννη έχει χιλιοσυζητηθεί... δεν παίζει Βενετία... θα πας στο Κόμο... και αν θες και μια δεύτερη εκδρομή στο Μπέργκαμο... ξέχνα όλα τα άλλα...
Αγαπητέ traveller σκεφτομαι να κανω μια εκδρομη στην βορεια ιταλια..να ξεκινησω απο Μιλανο και να εξερευνησω την περιοχη γυρω απο τις λιμνες...θα εχω 5 ολοκληρες μερες...6 νυχτες...
σκεφτομαι να μεινω 3 νυχτες στην στρεσα για την εκει περιοχη μεχρι lugano-bellinzona και 3 νυχτες προς lecco ωστε να φτασω και μεχρι verona αν ειναι δυνατον...επειδη φαινεται οτι γνωριζεις την περιοχη...δεχομαι καποιες προτασεις....θα νοικιασω αυτοκινητο...ευχαριστω εκ των προτερων...
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
αγαπητη ioanna balla,
σου προτεινω το Lecco ειναι ομορφη πολη πανω στη λιμνη και θα βρεις ομορφα μαγαζακια στον παραλιακο δρομοο,βεβαια δεν ειναι για πολλες μερες...
το Bellaggio ειναι top επιλογη και αν ενδιαφερεσαι για shopping στον αυτοκινητοδρομο προς Genova στην εξοδο Seravalle περιπου 100χλμ απο Milano θα βρεις το Seravalle Outlet που ειναι φανταστικο!
εχει και site στο internet.
 

PAPTAS

Member
Μηνύματα
55
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία - Βέλγιο.
Ταξίδι-Όνειρο
Ευρώπη με το αυτοκίνητο
Την Τετάρτη 16 Ιουνίου με το καλό θα είμαι Μιλάνο ( Malpensa ). Έχω νοικιάσει αυτοκίνητο από την eurocar και επειδή είναι η πρώτη φορά στο εξωτερικό είμαι πολύ αγχωμένος. Χρειάζομαι τη βοήθεια όσων έχουν εμπειρία για τη διαδικασία παραλαβής και παράδοσης του αυτοκινήτου. Φαντάζομαι ότι το συμβόλαιο θα είναι στα αγγλικά και τα δικά μου δεν είναι πολλή καλά και δε ξέρω τι ακριβός να προσέξω. Έχω ακούσει κάπου ότι σου κρατάνε για εγγύηση 500 ευρώ. Είναι αλήθεια;
Ακόμη από το Κόμο στο Μιλάνο πως είναι καλύτερα να πάω, με το τρένο ή με το αυτοκίνητο; Αν πάω με το τρένο σε ποιο σταθμό κατεβαίνω για το κέντρο;
 

Kate7

Member
Μηνύματα
122
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Europe roadtrip by moto
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Να μην αγχώνεσαι.

Υπάρχει πιθανότητα (μου έχει τύχει αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν η europcar) αντίγραφο του συμβόλαιου να είναι μεταφρασμένο και στα ελληνικά. Το μόνο που θα σε ρωτήσουν είναι αν θέλεις μεικτή ασφάλεια (και να το κάνεις!!!) και θα σε ενημερώσουν για τις χρεώσεις. Η πιστωτική κάρτα θα χρεωθεί ένα ποσόν για εγγύηση (δεν θυμάμαι πόσο) για την περίπτωση που το αμάξι πάθει ζημιά.

Φυσικά μπορείς να καλέσεις την europecar στην Αθήνα για να μάθεις ακρίβώς τι γίνεται. (Κεντρικά γραφεία αθηνων : 2130182000)

Αφου θα έχεις το αυτοκίνητο γιατί να πας στο como με το τραίνο. Με το αμάξι θα κάνεις και βόλτα την λίμνη!!!
Καλά να περάσεις!:)
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
μην αγχώνεσαι...το ιδιο θα κάνω και εγω στις 29/7...αυτοκινητο απο avis στο malpensa και δρόμο για λιμνες...πρωτη φορα θα οδηγησουμε στην βορεια ιταλια...θα ειμαστε και χωρις παρεα αυτη την φορά..αλλα θα τα καταφερουμε και με την βοηθεια του gps..αντε περιμενω πληροφορίες...και καλό δρόμο.
 

Dimitris73

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλημέρα και συγχαρητήρια για την καταπληκτική δουλειά. Αυτό είναι το πρώτο μου τόπικ και θα ήθελα την βοήθειά σας.

Τέλος Σεπτεμβρίου θα πάμε με την γυναίκα μου στο Μιλάνο. Φτάνουμε απόγευμα στις 25/9 και αναχωρούμε απόγευμα στις 27/9. Δηλαδή περίπου 48 ώρες. Η ερώτησή μου είναι να μείνουμε μόνο Μιλάνο ή να πάμε και λίμνη Κόμο; Μήπως δεν αξίζει για 2 μόνο μέρες; Αν είναι να πάμε στην λίμνη να μείνουμε στο Κόμο; Κάποιο ξενοδοχείο που θα μπορούσατε να προτείνατε (μέχρι 120 ευρώ); Έχετε επίσης να προτείνετε κάτι οικονομικό (μέχρι 120 ευρώ) για ξενοδοχείο στο Μιλάνο; Και τέλος για φαγητό (Ιταλική φυσικά κουζίνα) τι θα συνιστούσατε σε Κόμο και Μιλάνο;

Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις, περιμένω την βοήθειά σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δημήτρης
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Δημήτρη Καλώς ήρθες στο travelstories.
Αν δεν σας ενδιαφέρουν τα ψώνια και δεν ενοχλείστε απλά να δείτε μια πόλη και όχι να την ζήσετε για λίγο, θα έχετε χρόνο να κάνετε και εκδρομή στη λίμνη Κόμο. Τώρα αν θα μείνετε κάπου εκεί τριγύρω καλείσαι να το αποφασίσεις μόνος σου αφού πρώτα μελετήσεις καλά και τις δύο περιοχές.
Αν θέλεις διάβασε την ταξιδιωτική μου ιστορία Milano per sempre προκειμένου να πάρεις γεύση από Μιλάνο.
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
νομίζω ότι το να χωρέσεις και το Κόμο είναι λίγο αγώνας δρόμου. αλλά πάλι είναι θέμα προτεραιοτήτων. ίσως να νοικιάσεις ένα αυτοκίνητο και να κάνεις ένα πέρασμα Κυριακή απόγευμα (45 λεπτά δρόμος).

στο Μιλάνο έχω ζήσει παλιότερα και έχω ταξιδέψει και για δουλειά, οπότε για τουριστικό ξενοδοχείο δε μπορώ να σε συμβουλέψω. μείνε πάντως κέντρο. η περιοχή γύρω από Stazione Centrale έχει πολλά και φθηνά ξενοδοχεία, αλλά είναι λίγο άσχημη.

για φαγητό, μη χάσεις την ευκαιρία να κάνεις aperitivo, συνήθεια μιλανέζικης προέλευσης: παίρνεις και πληρώνεις το ποτό σου και τσιμπάς ελεύθερα από τον πλούσιο μπουφέ. συνήθως 6-9 το απόγευμα, σε κάθε καφέ μπαρ της πόλης. πολύ καλό είναι στο Alchimia (Via Francesco Brioschi 17, χάρτης) αλλά δεν έχει έξω.

από εστιατόρια:
- για pizza ασυζητητί στην pizzeria Gemelli di Massimo, χαλαρή καθημερινή πιτσαρία (σαν δική μας ταβέρνα), φοβερή πίτσα, 15-20 ευρώ το πολύ.
Via Gian Galeazzo 2, Piazza XXIV (Ventiquattro) Maggio, +39 028321296 χάρτης
- για τρατορία, Trattoria Toscana, Corso di Porta Ticinese 58, +39 0289406292 το πάει και μέχρι αργά σαν μπαράκι αν θυμάμαι καλά, 25-35 ευρώ μάλλον χάρτης
- για κάτι πιο κυριλέ και δημιουργική κουζίνα, ωραίο περιβάλλον, 40-50 το άτομο, El Brellin, El Brellin Restaurant and Caf? in Milan Vicolo dei Lavandai - Alzaia Naviglio Grande - traditional of Milan cooking

όλα τα παραπάνω είναι στην περιοχή Navigli (τα κανάλια του Da Vinci), ιδανική για υπαίθριο ποτάκι μετά. πολλά μπαράκια τόσο στο Naviglio Grande όσο και στο Naviglio Pavese (εκεί παίζουν και καλά aperitivo)

και αν θέλεις κορυφαίο παγωτό, με έμφαση στη σοκολάτα (θεϊκό το καυτερό με peperoncino), Chocolat
Chocolat Milano | Via Boccaccio 9 Milano | Gelateria, Bar, Caff?, Gelati, Cioccolato, Pralinerie, Torte

για ψώνια στη Via Torino και στην Corso Buenos Aires. Στο "Χρυσό Τετράγωνο" (Montenapoleone κλπ) μόνο για χάζι
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
να προσθέσω ότι το Μιλάνο (τουλάχιστον το ευρύτερο κέντρο που μας ενδιαφέρει) είναι μικρό και το περπάτημα είναι ο ιδανικός τρόπος μετακίνησης για να δεις πράγματα και να ρουφήξεις το κλίμα της πόλης

τελευταία έχουν εγκαταστήσει και σταθμούς κοινόχρηστων ποδηλάτων, τα οποία παίρνεις πληρώνοντας με πιστωτική και τα αφήνεις σε άλλο σημείο (έχει πολλά). ίσως να μην ενδείκνυται αν κάνει ζέστη όμως...
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Θα πρότεινα οπωσδήποτε η μία από τις δύο διανυκτερεύσεις να είναι στο Κόμο. Από το αεροδρόμιο του Μιλάνου το τρένο κάνει μια ώρα για Κόμο (μετεπιβίβαση στο Σαρόνο) οπότε μπορείτε να πάτε κατευθείαν. Δε συγκρίνεται η ομορφιά του Κόμο με το Μιλάνο.
Εμείς είχαμε μείνει στο Home Page - In riva al lago και είναι πολύ κεντρικό και συμπαθητικό απλώς προσέξτε να κλείσετε δωμάτιο με μπάνιο, γιατί έχει και χωρίς, μην μπερδευτείτε!
Επίσης ρίξτε μια ματιά στο Hotel a Como - Hotel 4 stelle Como - Palace Hotel Como | Palace Hotel, καμιά φορά βγάζει προσφορές.
Όσο για φαγητό στο Κόμο δε θα δυσκολευτείτε, έχει πολύ ωραίες τρατορίες. Μπορείτε να φάτε πέστροφα από τη λίμνη και οπωσδήποτε ένα πιάτο με αλλαντικά της περιοχής.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.098
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom