Ιταλία Ενοικίαση αυτοκινήτου στην Ιταλία

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Κοίταξα χτες λόγω black Friday για ενοικίαση αυτοκινήτου μιας και έχουμε κλεισμένα αεροπορικά εισιτήρια για Μπέργκαμο. Και είδα εταιρεία χθες με τιμές τόσο καλές που με προβλημάτισαν για το κατά πόσο ευσταθούν. Έχει νοικιάσει αυτοκίνητο ποτέ κανείς με ok mobility?
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Πληροφοριακά τελικά έκλεισα από την εν λόγω εταιρεία ένα pegeuot 3008 για 6 μέρες με 26€ τη μέρα. Τώρα μπορεί να μου φέρουν μηχανάκι στο αεροδρόμιο αντί για το pegeuot
 
D

Delmem38110

Guest
Πληροφοριακά τελικά έκλεισα από την εν λόγω εταιρεία ένα pegeuot 3008 για 6 μέρες με 26€ τη μέρα. Τώρα μπορεί να μου φέρουν μηχανάκι στο αεροδρόμιο αντί για το pegeuot
είναι νορμάλ τιμές για Ιταλία.
πρέπει να κάνεις ασφάλεια με πλήρη απαλλαγή στον γκισέ που πιθανότατα θα σου βγει περισσότερο από ότι η ημερήσια ενοικίαση του αυτοκινήτου. κάνα 50ρικο πάνω κάτω ίσως και λίγο πιο πολύ.
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
είναι νορμάλ τιμές για Ιταλία.
πρέπει να κάνεις ασφάλεια με πλήρη απαλλαγή στον γκισέ που πιθανότατα θα σου βγει περισσότερο από ότι η ημερήσια ενοικίαση του αυτοκινήτου. κάνα 50ρικο πάνω κάτω ίσως και λίγο πιο πολύ.
Δε θα το έλεγα νορμάλ ένα 3008. Πολύ φθηνό είναι και με έκανε καχύποπτο αλλά το έκλεισα
είναι νορμάλ τιμές για Ιταλία.
πρέπει να κάνεις ασφάλεια με πλήρη απαλλαγή στον γκισέ που πιθανότατα θα σου βγει περισσότερο από ότι η ημερήσια ενοικίαση του αυτοκινήτου. κάνα 50ρικο πάνω κάτω ίσως και λίγο πιο πολύ.
Συγνώμη τώρα που ρωτάω αλλά αν δεν κάνω ασφάλεια (δεν έχω κάνει)με πλήρη απαλλαγή, τι θα πάθω? Δε μιλάω να μου πέσει μετεωρίτης!
Πληροφοριακά σου παραθέτω την ασφάλεια
Reservation Status: Confirmed - Lite Rate

The Charges agreed on the rate, partial liability exemption For damages to vehicle integrity (CDW), local tax, Unlimited mileage.​
 
Last edited by a moderator:
D

Delmem38110

Guest
οι τιμές ενοικίασης στη γειτονική χωρα είναι αρκετά χαμηλές.
στην ασφάλεια τώρα.
θα πρέπει να πληρώσεις για οποιαδήποτε ζημιά προκληθεί στο αυτοκίνητο μέχρι το ποσό απαλλαγής από την τσέπη σου με την βασική ασφάλεια του αυτοκινήτου.
επίσης όλο αυτό το ποσό (άσχετα αν κάνεις ζημια η όχι) θα δεσμευτεί από την πιστωτική σου κάρτα. θα επιστραφεί στο τέλος της ενοικίασης αν δεν έχει γινει κάποια ζημια.
αυτό το ποσό μπορεί να είναι και 2000 ευρώ ίσως παραπάνω η παρακάτω. το γράφει στους όρους ενοικίασης.
η εταιρεία είναι μεγάλη και φαίνεται σοβαρή,
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Κοίταξα χτες λόγω black Friday για ενοικίαση αυτοκινήτου μιας και έχουμε κλεισμένα αεροπορικά εισιτήρια για Μπέργκαμο. Και είδα εταιρεία χθες με τιμές τόσο καλές που με προβλημάτισαν για το κατά πόσο ευσταθούν. Έχει νοικιάσει αυτοκίνητο ποτέ κανείς με ok mobility?
Νοίκιασα από ΟΚ mobility το καλοκαίρι Βαρκελώνη ακριβώς το ίδιο αυτοκίνητο με σένα. Όλα πήγαν άψογα. Εγώ όμως πάντα παίρνω την πλήρη ασφάλεια.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
οι τιμές ενοικίασης στη γειτονική χωρα είναι αρκετά χαμηλές.
στην ασφάλεια τώρα.
θα πρέπει να πληρώσεις για οποιαδήποτε ζημιά προκληθεί στο αυτοκίνητο μέχρι το ποσό απαλλαγής από την τσέπη σου με την βασική ασφάλεια του αυτοκινήτου.
επίσης όλο αυτό το ποσό (άσχετα αν κάνεις ζημια η όχι) θα δεσμευτεί από την πιστωτική σου κάρτα. θα επιστραφεί στο τέλος της ενοικίασης αν δεν έχει γινει κάποια ζημια.
αυτό το ποσό μπορεί να είναι και 2000 ευρώ ίσως παραπάνω η παρακάτω. το γράφει στους όρους ενοικίασης.
η εταιρεία είναι μεγάλη και φαίνεται σοβαρή,
Εγώ πάντως στην Ιταλία με γνωστές εταιρείες όπως Europcar, avis, sixt, hertz βλέπω ότι είναι ακριβή χώρα για ενοικίαση οχήματος.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Δε θα το έλεγα νορμάλ ένα 3008. Πολύ φθηνό είναι και με έκανε καχύποπτο αλλά το έκλεισα

Προ κορονοιού έτυχε να υπάρχει μια προσφορά από μια εταιρεία στο αεροδρόμιο του Μπέργκαμο και έκλεισα αυτοκίνητο για 5 μέρες με 10 ευρώ. Κανένα πρόβλημα.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Όταν λες ακριβή; Εξαρτάται και απο την περίοδο βέβαια.
Εγώ σε όλες τις περιόδους που έχω κοιτάξει από αντίστοιχα Γερμανία που νοικιάζω έχει τουλάχιστον 200 ευρώ διαφορά στη μικρή κατηγορία (mini) και εκτοξεύεται σε μεγαλύτερες κατηγορίες. Πχ 300 ο ένας 500 ο άλλος για 7 ημέρες
 

cool_alex

Member
Μηνύματα
33
Likes
66
Στην Ιταλία θεωρώ ότι υπάρχουν δύο επιλογές:

1) Πας στις πολύ μεγάλες εταιρίες (Hertz, Avis, Europacar, ούτε καν σε θυγατρικές τους low cost) οι οποίες χρεώνουν ακριβά σε σχέση με άλλες χώρες και παίρνεις αμάξι τζιτζι.
2) Πας σε εταιρία εκτός των πολύ μεγάλων οι οποίες είναι πολύ φτηνές. Είναι πιθανό είναι να δώσουν αμάξι με πολλές γρατζουνιές, εσοχές, λερωμένα καθίσματα. Βγάζουν λεφτά από τη επιπλέον ασφάλεια μηδενικής απαλλαγής για την οποία αρκετές σε πιέζουν.

Σε οποιαδήποτε χώρα, προσωπικά, βάσει εκτίμησης ρίσκου θεωρώ ότι δεν αξίζει η μηδενική απαλλαγή αναλογικά με το κόστος της και την πιθανότητα να φταίω σε κάποιο ατύχημα και που ήδη έχω μεικτή με απαλλαγή π.χ. 1000 ευρώ. Οπότε συνήθως δεν την επιλέγω εκτός κι αν είναι vfm (κάποιες φορές αγόρασα μέσω τρίτου, αυτή που προσφέρει το rentalcars).

Στην Ιταλία, όταν κάνω τη 2η επιλογή, βγάζω προσεκτικά φωτογραφίες το εσωτερικό κι εξωτερικό, κοντινές και μακρυνές, στην παραλαβή και παράδοση. Μια φορά μου έτυχε μετά από ένα μήνα από την επιστροφή να δω χρέωση στην κάρτα από την εταιρία ενοικιάσεων. Έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής στην τράπεζα με περιγραφή και φωτογραφίες, η τράπεζα έκανε αποχρέωση, η εταιρία ενοικιάσεων δεν εμφανίστηκε καν.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.625
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom